Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.08.2010, 03:34:43
ghetsimani ghetsimani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit Minunile Sfantului ARSENIE BOCA

As dori daca se poate , nu stiu daca s-a mai discutat acest subiect, sa povestiti fiecare despre acest minunat parinte, eu de cate ori ii pomenesc numele mi se face piele gaina de emotie.
Va multumesc si va iubesc!!

P.S UITATI CONTUL PTR DONATII LA MANASTIREA PRISLOP AL SFANTULUI ARSENIE BOCA:
http://www.arsenieboca.ro/manastirea_donatii.html

Last edited by ghetsimani; 28.08.2010 at 04:32:43.
  #2  
Vechi 28.08.2010, 05:25:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
As dori daca se poate , nu stiu daca s-a mai discutat acest subiect, sa povestiti fiecare despre acest minunat parinte, eu de cate ori ii pomenesc numele mi se face piele gaina de emotie.
Va multumesc si va iubesc!!

P.S UITATI CONTUL PTR DONATII LA MANASTIREA PRISLOP AL SFANTULUI ARSENIE BOCA:
http://www.arsenieboca.ro/manastirea_donatii.html
Sfint? declarat de cine?
...a scuze, am uitat ca ne aflam in Romania
  #3  
Vechi 28.08.2010, 08:32:22
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Sfint? declarat de cine?
...a scuze, am uitat ca ne aflam in Romania
de catre DUMNEZEU si de catre toti cei care l-au cunoscut si au credinta ceea ce nu e cazul tau desigur,inima ta,mintea ta fiind plina de ghimpi pentru care desigur vei raspunde la timpul oportun ,,RAUTATEA NU ARE LEAC,DAR ARE PEDEAPSA'',ce sa intelegi tu prietene din toate acestea,daca privesti totul cu ochii de lut ai trupului vremelnic.Te rog du-te la manastirea Prislop,la mormantul PREACUVIOSULUI si SFANTULUI PARINTE IEROMONAH ARSENIE ZIAN BOCA si pune mana pe crucea INALTPREASFINTIEI SALE sa vedem daca ai curaj,eu nu cred ca te va primi,tu crezi in valorile diavolului in care te-ai nascut,esti inlantuit prietene,crede-ma nu ti-o spun cu rautate,se spune ca ,,MULTI SUNT CHEMATI,PUTINI ALESI'',ai macar buna cuviinta si nu vorbi de lucruri pe care nu le stii,sunt TAINE SFINTE la care nu toti pot avea acces,dar ridicandu-ti valul de pe ochii sufletului si a inimii vei fi bine primit precum fiul risipitor.DUMNEZEU SA TE BINECUVANTEZE PRIETENE CU BUNATATEA SA.
  #4  
Vechi 28.08.2010, 08:36:38
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cine are minte sa ia aminte

@andreicozia,tu continua sa crezi in povestile fratilor Grimm si te vei afla pe cararea cea larga si pierzatoare a lumii(pe cea ingusta nu e loc pentru tine,cel putin acum,oricum Bunul Dumnezeu ii asteapta pe toti)te rog mult nu te supara pe mine,am vrut doar sa raspund tie pentru a nu intina memoria marelui nostru Parinte ARSENIE ZIAN BOCA
  #5  
Vechi 11.09.2010, 15:29:01
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
de catre DUMNEZEU si de catre toti cei care l-au cunoscut si au credinta ceea ce nu e cazul tau desigur,inima ta,mintea ta fiind plina de ghimpi pentru care desigur vei raspunde la timpul oportun ,,RAUTATEA NU ARE LEAC,DAR ARE PEDEAPSA'',ce sa intelegi tu prietene din toate acestea,daca privesti totul cu ochii de lut ai trupului vremelnic.Te rog du-te la manastirea Prislop,la mormantul PREACUVIOSULUI si SFANTULUI PARINTE IEROMONAH ARSENIE ZIAN BOCA si pune mana pe crucea INALTPREASFINTIEI SALE sa vedem daca ai curaj,eu nu cred ca te va primi,tu crezi in valorile diavolului in care te-ai nascut,esti inlantuit prietene,crede-ma nu ti-o spun cu rautate,se spune ca ,,MULTI SUNT CHEMATI,PUTINI ALESI'',ai macar buna cuviinta si nu vorbi de lucruri pe care nu le stii,sunt TAINE SFINTE la care nu toti pot avea acces,dar ridicandu-ti valul de pe ochii sufletului si a inimii vei fi bine primit precum fiul risipitor.DUMNEZEU SA TE BINECUVANTEZE PRIETENE CU BUNATATEA SA.
Asta da exprimare de crestin, ce sa spun. Chiar nu ti-e rusine? Cum iti permiti tu sa judeci oamenii intr-un asemenea fel? Asta numesti tu inaltare si intelegere fata de oameni?
Omul si-a spus o parere si tu vi sa il "pui la punct" ca de', esti mai intelept decat el si iti poti "permite".
Parintele Arsenie Boca are loc in inima fiecarui om in masura in care fiecare intelege cuvintele si pildele sale si nu esti tu in masura sa cataloghezi pe nimeni, sa fie clar.
Nu-ti convine? Foarte bine, poti raspunde oricarui comentariu cu argumente de bun simt si intr-un limbaj decent.
  #6  
Vechi 11.09.2010, 16:35:49
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu vei intra in imparatia in care nu ai trait pe pamant

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Asta da exprimare de crestin, ce sa spun. Chiar nu ti-e rusine? Cum iti permiti tu sa judeci oamenii intr-un asemenea fel? Asta numesti tu inaltare si intelegere fata de oameni?
Omul si-a spus o parere si tu vi sa il "pui la punct" ca de', esti mai intelept decat el si iti poti "permite".
Parintele Arsenie Boca are loc in inima fiecarui om in masura in care fiecare intelege cuvintele si pildele sale si nu esti tu in masura sa cataloghezi pe nimeni, sa fie clar.
Nu-ti convine? Foarte bine, poti raspunde oricarui comentariu cu argumente de bun simt si intr-un limbaj decent.
Am judecat un om,e greseala mea pt. care voi raspunde in fata Judecatorului Suprem,n-am judecat un SFANT cum a facut el,dar apropo prietene,tu in ce calitate ma judeci pe mine,cine ti-a dat aceasta putere?nu cumva Dzeu?daca erai mai atent pe site mi-am cerut iertare acelui frate pe care l-am judecat in nevrednicia mea.
  #7  
Vechi 11.09.2010, 17:32:21
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Am judecat un om,e greseala mea pt. care voi raspunde in fata Judecatorului Suprem,n-am judecat un SFANT cum a facut el,dar apropo prietene,tu in ce calitate ma judeci pe mine,cine ti-a dat aceasta putere?nu cumva Dzeu?daca erai mai atent pe site mi-am cerut iertare acelui frate pe care l-am judecat in nevrednicia mea.
Asadar, in calitate de crestin ai stiut clar ca gresesti insa ai facut-o din orgoliu si nu te-ai putut abtine sa nu-l "pui pe steag". Insa el daca nu a stiut ca e un sfant si greseala lui, in acest caz e mai mica decat a ta, ce spui? De cand stii tu sa judeci de la nivelul tau de intelegere cat de mari sunt greselile unora sau altora?

Eu nu te judec pentru ca nu stiu cine esti. Te intrebam cine iti da dreptul sa judeci, si te rusinam ca judeci iar mai apoi te-am sfatuit sa raspunzi cu bun simt si cu decenta.
Citeste cu atentie caci am scris in limba romana !!!
  #8  
Vechi 09.10.2010, 19:04:31
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit Gand

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
de catre DUMNEZEU si de catre toti cei care l-au cunoscut si au credinta ceea ce nu e cazul tau desigur,inima ta,mintea ta fiind plina de ghimpi pentru care desigur vei raspunde la timpul oportun ,,RAUTATEA NU ARE LEAC,DAR ARE PEDEAPSA'',ce sa intelegi tu prietene din toate acestea,daca privesti totul cu ochii de lut ai trupului vremelnic.Te rog du-te la manastirea Prislop,la mormantul PREACUVIOSULUI si SFANTULUI PARINTE IEROMONAH ARSENIE ZIAN BOCA si pune mana pe crucea INALTPREASFINTIEI SALE sa vedem daca ai curaj,eu nu cred ca te va primi,tu crezi in valorile diavolului in care te-ai nascut,esti inlantuit prietene,crede-ma nu ti-o spun cu rautate,se spune ca ,,MULTI SUNT CHEMATI,PUTINI ALESI'',ai macar buna cuviinta si nu vorbi de lucruri pe care nu le stii,sunt TAINE SFINTE la care nu toti pot avea acces,dar ridicandu-ti valul de pe ochii sufletului si a inimii vei fi bine primit precum fiul risipitor.DUMNEZEU SA TE BINECUVANTEZE PRIETENE CU BUNATATEA SA.
Sa-mi fie iertat...dar TATAL CERESC...nu cred ca l-a declarat pe el sau altul drept "sfant", iar noi plebeii sortii nu stiu daca avem caderea sa ne pronuntam legat de sfintenia unuia sau altuia...Sigur cu adevarat SFANT nu este decat UNUL...asta pentru cei care nu pot intelege ca UNUL e in NOI si NOI toti suntem UNUL...Minunile ii consacra pe cei numiti sfinti, dar putem realiza cate minuni se petrec in lume cu fiecare din noi zi de zi, clipa de clipa....si marea majoritate nu ne putem numi sfinti...fiind "sfintiti" numai de iubirea LUI...Chiar daca unii din naivitate sau din nestiinta fac afirmatii tendentioase, nu se cade sa estimam sansele lor la mantuire...Sa nu uitam ca Raiul si iadul sunt in noi...iar ghimpi ATENTIE...au pana si cei mai valorosi trandafiri...Fie ca nu doar solzii ochilor tuturor sa cada, ci mai mult....sa se deschida OCHIUL...Pace, iubire si lumina! AMIN
  #9  
Vechi 09.10.2010, 21:56:10
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Sa-mi fie iertat...dar TATAL CERESC...nu cred ca l-a declarat pe el sau altul drept "sfant", iar noi plebeii sortii nu stiu daca avem caderea sa ne pronuntam legat de sfintenia unuia sau altuia...Sigur cu adevarat SFANT nu este decat UNUL...asta pentru cei care nu pot intelege ca UNUL e in NOI si NOI toti suntem UNUL...Minunile ii consacra pe cei numiti sfinti, dar putem realiza cate minuni se petrec in lume cu fiecare din noi zi de zi, clipa de clipa....si marea majoritate nu ne putem numi sfinti...fiind "sfintiti" numai de iubirea LUI...Chiar daca unii din naivitate sau din nestiinta fac afirmatii tendentioase, nu se cade sa estimam sansele lor la mantuire...Sa nu uitam ca Raiul si iadul sunt in noi...iar ghimpi ATENTIE...au pana si cei mai valorosi trandafiri...Fie ca nu doar solzii ochilor tuturor sa cada, ci mai mult....sa se deschida OCHIUL...Pace, iubire si lumina! AMIN
Sa va fie iertat de Bunul Dumnezeu!
  #10  
Vechi 09.10.2010, 22:11:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Sa-mi fie iertat...dar TATAL CERESC...nu cred ca l-a declarat pe el sau altul drept "sfant", iar noi plebeii sortii nu stiu daca avem caderea sa ne pronuntam legat de sfintenia unuia sau altuia...Sigur cu adevarat SFANT nu este decat UNUL...asta pentru cei care nu pot intelege ca UNUL e in NOI si NOI toti suntem UNUL...Minunile ii consacra pe cei numiti sfinti, dar putem realiza cate minuni se petrec in lume cu fiecare din noi zi de zi, clipa de clipa....si marea majoritate nu ne putem numi sfinti...fiind "sfintiti" numai de iubirea LUI...Chiar daca unii din naivitate sau din nestiinta fac afirmatii tendentioase, nu se cade sa estimam sansele lor la mantuire...Sa nu uitam ca Raiul si iadul sunt in noi...iar ghimpi ATENTIE...au pana si cei mai valorosi trandafiri...Fie ca nu doar solzii ochilor tuturor sa cada, ci mai mult....sa se deschida OCHIUL...Pace, iubire si lumina! AMIN
Tinand cont ca esti Ortodox ( Ortodoxa ) , cel putin dupa cele mentionate in profil , te-as intreba ce parere ai despre Cinstirea Prea Sfintei Fecioare Maria ? Nu de alta de imi sunt atat de cunoscute raspunsurile tale gen " Tatal Ceresc . . . " Ai mai fost pe la noi parca ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31