Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.12.2009, 22:23:37
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit Relatia mea cu Dumnezeu

M-am gandit sa incep un thread cu o tema...Sa spunem cum a fost experienta noastra cu Dumnezeu astazi.
Sa incep eu, ca exemplu: astazi m-am gandit la Dumnezeu rareori.Nu Il simt langa mine decat rareori, dar se poate sa fie o senzatie emotionala provocata de circumstante care tin de conditionare (gen in copilarie beam cacao si ma facea sa ma simt bine si cald, acum beau cacao si ma simt la fel).Pentru ca asa se sinte cand Dumnezeu este langa tine, ca o stare de bine?Nu stiu.Doar ca atunci cand ma simt bine ma gandesc la El.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.12.2009, 22:29:37
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Scuze pentru spamul in engleza de mai jos, dar mi se pare important continutul. Pe scurt, autorul (father Stephen, de care vorbeam pe alt topic) ne indeamna sa fim atenti la "sentimentele", "starea de bine" si eventuala exaltare pe care o simtim in relatia cu ceea ce am putea numi Dumnezeu - gresind.

Citat:
And this is part of the disease of religion – for make no mistake – religion is frequently a disease.

Relgious feelings (the Pharisees were masters of them) are deceptive in the extreme. I think I feel like praying, I am in fact feeling “pious.” And it’s a deep tragedy. I am not ready to pray – I’m eaten up with myself as a pious man.

When you feel like a Publican, then you can pray like a Publican. Many times people will tell me, “Father, I can’t serve in the altar today, I don’t feel worthy.” No doubt. But you’re in much greater danger when you do feel worthy.

Those who speak a great deal about spiritual experiences are either in delusion or far worse. They should be avoided as guides for daily living. They can be the source of great confusion and sadness.

The experience of God is a sober thing and a sobering thing. It pushes us towards quiet and stillness and abhors the violation of intimacy. God is not a “high” (as in, “I am high on Jesus”), nor does God exist for the sake of our endorphins.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.12.2009, 22:45:29
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
M-am gandit sa incep un thread cu o tema...Sa spunem cum a fost experienta noastra cu Dumnezeu astazi.
Sa incep eu, ca exemplu: astazi m-am gandit la Dumnezeu rareori.Nu Il simt langa mine decat rareori, dar se poate sa fie o senzatie emotionala provocata de circumstante care tin de conditionare (gen in copilarie beam cacao si ma facea sa ma simt bine si cald, acum beau cacao si ma simt la fel).Pentru ca asa se sinte cand Dumnezeu este langa tine, ca o stare de bine?Nu stiu.Doar ca atunci cand ma simt bine ma gandesc la El.
Bine, o sa-ti spun si eu: astazi L-am simtit mereu aproape, am fost in stare de rugaciune permanenta, I-am multumit pentru toate lucrurile si evenimentele: pentru ca am trecut strada cu bine, pentru ca nu am cazut cand am alunecat, pentru ca mi-am facut o noua prietena, pentru ca am ajuns la cimitir si la biserica, pentru ca am avut ce pune pe masa, pentru ca n-am ocarat si n-am judecat un prieten care m-a intepat, pentru ca sunt asa de mica (spiritualiceste vorbind) incat ma ia in brate ca pe un copil, pentru ca ne-am intalnit cu preotul nostru drag, pentru ca sotul meu s-a spovedit...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.12.2009, 00:13:08
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Scuze pentru spamul in engleza de mai jos, dar mi se pare important continutul. Pe scurt, autorul (father Stephen, de care vorbeam pe alt topic) ne indeamna sa fim atenti la "sentimentele", "starea de bine" si eventuala exaltare pe care o simtim in relatia cu ceea ce am putea numi Dumnezeu - gresind.
Multumesc pentru raspuns, dar raspunsul ma face sa ma intreb: cum putem sti cand starea de bine vine de la Dumnezeu si cand nu?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.12.2009, 00:47:43
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns, dar raspunsul ma face sa ma intreb: cum putem sti cand starea de bine vine de la Dumnezeu si cand nu?
Depinde ce inseamna la tine starea de bine. Eu cred ca putem vorbi de starea de bine atunci cand ne referim la trup. In cazul sufletului, eu cred ca sunt bucurii sau trairi duhovnicesti. Cand vine Duhul Sfant la noi cred ca e o stare de bucurie, de fapt de iubire, nu stiu daca o putem cataloga ca si stare de bine(e prea putin spus).
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.12.2009, 01:19:55
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Poti sa te simti bine si emotional.Bucurie, stare de satisfactie, sau de a nu avea nevoie de nimic, pur si simplu de nimic.La asta ma refer.Cum putem sti daca nu sunt fenomene care tin de psihic sau senzatii care vin de la Dumnezeu, "duhovnicesti" in lipsa de alt termen?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.12.2009, 11:02:27
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Poti sa te simti bine si emotional.Bucurie, stare de satisfactie, sau de a nu avea nevoie de nimic, pur si simplu de nimic.La asta ma refer.Cum putem sti daca nu sunt fenomene care tin de psihic sau senzatii care vin de la Dumnezeu, "duhovnicesti" in lipsa de alt termen?
Cand ai parte de prezenta lui Dumnezeu, El iti aduce pace si bucurie in suflet. S-ar putea sa ne 'simtim bine' si cand facem un pacat dar, dupa cum a mai zs cinea, e ca si cum am bea dintr-o cupa cu ceva bun in ea, iar la fund e un scorpion pe care il inghitim. Dupa un pacat constiinta, care este vocea lui Dumnezeu in om, ne mustra si nu me putem ascunde de ea. Cel rau ne aduce teama si frica in suflet.
Sa avem mare grija sa nu cadem robi ai placerilor trupesti.

P.S. Zi "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa". Chemandu-l pe Hristos cu siguranta cel rau se va departa de la noi.
Doamne ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.12.2009, 12:03:32
lidiap's Avatar
lidiap lidiap is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Pentru mine astazi a fost o zi perfecta pana acum, o zi minunata. Impreuna cu sotul meu ne-am spovedit si impartasit. Pentru prima oara de cand ma spovedesc m-am simtit "altfel". este total diferita starea de bine care vine din credinta, dragostea si nadejdea in Dumnezeu de starea de relativa placere produsa de lucruri lumesti, trupesti, efemere, etc. Parca nici dovezile de iubire ale sotului nu imi produc atata bucurie. Azi, acum, chiar sunt fericita, e o stare pe care nu o pot descrie dar stiu ca am pus inceput bun si anul ce va veni va aduce multa pace, liniste si bucurie in casa noastra.
__________________
"Doamne nu-mi da nici saracie, nici bogatie; da-mi painea care imi trebuie"(Prov. 30,7-9).
"Nu iubiti lumea nici lucrurile lumii"... (Ioan 2,15-18; V. Fapte bune
"Daca avem ce sa mancam si cu ce sa ne imbracam sa ne simtim indestulati" (l Tim. 6,7-10; V. Monahism).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.12.2009, 12:05:05
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lidiap Vezi mesajul
Pentru mine astazi a fost o zi perfecta pana acum, o zi minunata. Impreuna cu sotul meu ne-am spovedit si impartasit. Pentru prima oara de cand ma spovedesc m-am simtit "altfel". este total diferita starea de bine care vine din credinta, dragostea si nadejdea in Dumnezeu de starea de relativa placere produsa de lucruri lumesti, trupesti, efemere, etc. Parca nici dovezile de iubire ale sotului nu imi produc atata bucurie. Azi, acum, chiar sunt fericita, e o stare pe care nu o pot descrie dar stiu ca am pus inceput bun si anul ce va veni va aduce multa pace, liniste si bucurie in casa noastra.
Iti doresc din inima sa ramai in starea aceasta pururea!!!!!!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.12.2009, 12:06:28
lidiap's Avatar
lidiap lidiap is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

va doresc tuturor sa va simtiti iubiti de EL!!
__________________
"Doamne nu-mi da nici saracie, nici bogatie; da-mi painea care imi trebuie"(Prov. 30,7-9).
"Nu iubiti lumea nici lucrurile lumii"... (Ioan 2,15-18; V. Fapte bune
"Daca avem ce sa mancam si cu ce sa ne imbracam sa ne simtim indestulati" (l Tim. 6,7-10; V. Monahism).
Reply With Quote
Răspunde

Tags
stare de bine



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatia fiu - parinte duhovnicesc dan73 Preotul 38 28.01.2012 19:37:44
Relatia cu ateii WhiteChakra Generalitati 25 27.09.2011 05:58:24
sa continui sau nu relatia... ada03 Nunta 50 14.01.2011 23:08:44
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 20.01.2007 23:51:39
Relatia dintre Dumnezeu si Holocaust. Tiberiu_Rusu Generalitati 35 21.09.2006 00:52:09