Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 01.08.2011, 09:10:44
claudiuremus claudiuremus is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit Re.

Realitatea este ca articolul din DW, este scris de colaboratori romani pentru ziarul respectiv, si anume dl. Horatiu Pepine ,cu aprobarea sau la indemnul d-lui redactor sef DW Romania Petre M. Iancu.Ce sa-i faci, sunt si ei pe statul de plata . N-au treaba nemtii cu noi,ci ca de fiecare data noi singuri ne furam caciula.
Si ca o concluzie,toate atacurile murdare la adresa Bisericii drept maritoare,apar in momentele cheie de pe prcursul anului: Pastile, Craciunul, Sf. Maria.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 01.08.2011, 09:13:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
http://www.adevarul.ro/actualitate/e...527347271.html

Deutsche Welle: "Guvernul dă bani pentru Catedrala Neamului și închide spitale și școli

nouă catedrală este construită în centrul Bucureștiului, iar costurile sunt de 600 milioane de euro.
Este o neinformare si lipsa de profesionalism din partea ziaristilor, pentru ca ei au crezut ca acesti bani ii va da statul. Guvernul a alocat vreo 2 mil. euro, iar primaria capitalei tot atat. Restul de 596 mil. sunt contributii particulare, in general ale credinciosilor.
Chiar eu merg de multe ori la o biserica in constructie, statul nu da niciun ban, banii sunt dati de credinciosi si din donatii ale unor oameni de afaceri.
Dar pe unii nu-i intereseaza adevarul, asa ca degeaba discutam.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 01.08.2011, 09:16:25
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

fiecare da cat poate....dar nu stiu de ce trebuie o cladire asa mare...trebuia una mai mica....in fine....Domnul hotaraste..
Reply With Quote
  #64  
Vechi 01.08.2011, 16:06:03
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Robertworld Vezi mesajul
In timp ce verificam noutatile de azi, am dat si peste site-ul asta, de unde am aflat ca primaria capitalei doneaza 10 milioane pentru constructia Catedralei Mantuirii Neamului. Si eu sunt revoltat in aceasta privinta, pentru ca nu ii vad rostul acum. Impart aceiasi idee cu tipul care a scris articolul ala si ma bucur ca el a incercat sa apere biserica, dar degeaba daca presa ataca zilnic Biserica Ortodoxa. Totusi, revenind la subiect, ce parere aveti voi despre Catedrala Mantuirii Neamului ?
La noi Biserica a fost (si) un motor al propagarii ideii nationale, menite sa unifice si sa omogenizeze asperitatile statului national, de aceea Catedralele nu sunt doar Case ale Domnului cat si monumente ale unei identitati nationale. Ideea construirii unei Catedrale a Neamului- chintesenta a unei etnicitati nascute intru ortodoxie,care sa revitalizeze viata comunitara si sa conduca la o renastere spirituala, nu-mi displace, insa materializarea acestei „identitati” ar fi trebuit sa vizeze eternitatea, sa fie convertibila intr-o valoare a patrimoniului universal. Identitatea nationala nu poate fi privita decat in interiorul binomului identitate-universalitate, deci din aceasta perspectiva, in opinia mea ,proiectul e un esec al arhitecturii eclesiastice.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 01.08.2011, 16:09:30
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
fiecare da cat poate....dar nu stiu de ce trebuie o cladire asa mare...trebuia una mai mica....in fine....Domnul hotaraste..
Si daca D-zeu nu exista, n-am pierdut nimic plus 600 de milioane care anul trecut erau 400!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 01.08.2011, 16:11:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@ai2: offtopic, ce părere ai de construcția stadionului național?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #67  
Vechi 01.08.2011, 16:12:57
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Este o neinformare si lipsa de profesionalism din partea ziaristilor, pentru ca ei au crezut ca acesti bani ii va da statul. Guvernul a alocat vreo 2 mil. euro, iar primaria capitalei tot atat. Restul de 596 mil. sunt contributii particulare, in general ale credinciosilor.
Ce faci tu personal daca afirmatia de mai sus se dovedeste a fi o minciuna ordinara? BOR a cersit nonstop fonduri de la stat pentru ca stie prea bine ca din donatii nu face mare branza de catedrala.

Citat:
Chiar eu merg de multe ori la o biserica in constructie, statul nu da niciun ban, banii sunt dati de credinciosi si din donatii ale unor oameni de afaceri.
Dar pe unii nu-i intereseaza adevarul, asa ca degeaba discutam.
Cum te mint pe tine preotii e alta poveste. Sau poate or fi si preoti cinstiti, cine stie? Statul aloca sume imense in fiecare an pentru constructia sau renovarea de biserici. Asta inclusiv pe timp de criza daca te intereseaza adevarul.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 01.08.2011, 16:15:21
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Conform acestei poze,in care este prezentata macheta Catedralei,totul seama izbitor cu Piata Sfantul Petru de la Vatican.Nu sunt arhitect dar mi-se pare ca seamana extrem de mult,cu diferentele de rigoare.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 01.08.2011, 16:38:39
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Ipocrizie.
Noul Stadion National de 50.000 de locuri a fost construit in intregime din bani publici, si nu a mai zis nimeni ca e criza, ca sunt spitale si scoli cu probleme sau ca romanii sunt saraci.
Stadionul de fotbal este ok sa fie construit, biserica, nu. Aici este adevarata problema.
PS: Catedrala nu este construita in intregime din bani publici, iar contributia guvernului este infima fata de costurile ei de constructie
Reply With Quote
  #70  
Vechi 01.08.2011, 16:41:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Asta am vrut să arăt și eu!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului blue_cat Biserica Ortodoxa Romana 272 22.07.2010 16:46:46
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41