Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.12.2011, 08:49:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adaria Vezi mesajul
te intreb, tu mereu ai ales cu ratiunea si hmm..esti tot singur?
A fi singur poate fi o alegere rațională. Eu, dacă ar fi să mă însor din nou, probabil că tot cu nevastă-mea m-aș însura. Problema este că nu știu dacă m-aș mai însura sau nu...


Citat:
Exista rugaciuni care sa te ajute sa uiti o fata pe care o iubesti?De cand m-am indragostit de ea mai mult sufar si poate ca e mai bine sa o uit...mie si frica ca isi cam bate joc de mine.Nu vreau sa mai intru in detalii..nustiu ce sa mai fac
Nu am auzit de rugăciuni de felul cerut. Sfinți ai îndrăgostiților sunt: Sf Valentin și Sf arhanghel Rafael.

Dar, aveți un motiv serios de a-I cere Domnului să o uitați ? Răutatea ar fi un motiv serios. O iubire neîmpărtășită de ea nu ar fi un motiv serios. Fetele sunt ca niște cetăți care trebuie cucerite. Le și place chestia asta. Vă place fata ? Vedeți în ea o posibilă soție ? Merită lupta ? Atunci, pe cal și la luptă! Uneori, ele ne refuză nu ca să ne refuze, ci ca să vadă cât de mult ne zbatem ca să le cucerim. Iar cel mai des ne refuză fiindcă de fapt sunt nehotărâte: între un "nu" și un "da" spus de o fată distanța e mult mai mică decât în cazul băieților.

Ați făcut deja operațiunile de cavalerie sugerate ? Ați asediat-o un timp suficient, ați șarjat, dar v-ați lovit ca de un zid ? În acest caz, "nu"-ul ar putea fi autentic. Pentru a ști dacă e un "nu" autentic sau un "nu" tactic, încercați o vreme să o ignorați. Nu-i mai trimiteți nici măcar un SMS, dar ar fi potrivit să-i transmiteți, prin ambasador, că aveți inima zdrobită dar sunteți hotărât să o uitați și să vă vedeți de propria viață. În cazul în care "nu"-ul e autentic, nu veți mai auzi de ea și trebuie să vă acomodați cu ideea că trebuie doi pentru un tango. Homo proponit, sed Deus disponit. Dar, în cazul în care "nu"-ul este tactic, vă va zgândări cumva. Această zgândărire va avea semnificația: "ce faci, nu mai încerci ?"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.12.2011 at 09:02:36.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.12.2011, 08:58:04
adaria adaria is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2011
Mesaje: 29
Implicit

[quote=Mihnea Dragomir;412962]A fi singur poate fi o alegere rațională. Eu, dacă ar fi să mă însor din nou, probabil că tot cu nevastă-mea m-aș însura. Problema este că nu știu dacă m-aș mai însura sau nu...


Da, asa este insa de obicei totusi multi indivizi raman singuri impotriva vointei lor. Si la chestia cu ce ai face daca, ai fost mortal...Te/ai insura tot cu sotioa ta, dar nu stii daca chiar ai mai voi sa faci pasul asta....Ti/ai dori sa traiesti ca un pustnic? Si de ce? Pe Dumnezeu il avem si daca suntem singuri si daca nu, gresesc?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.12.2011, 09:11:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adaria Vezi mesajul
Da, asa este insa de obicei totusi multi indivizi raman singuri impotriva vointei lor. Si la chestia cu ce ai face daca, ai fost mortal...Te/ai insura tot cu sotioa ta, dar nu stii daca chiar ai mai voi sa faci pasul asta....Ti/ai dori sa traiesti ca un pustnic? Si de ce? Pe Dumnezeu il avem si daca suntem singuri si daca nu, gresesc?
Odată, un tânăr vine la Socrate să îl întrebe: "Maestre, am o mare dilemă și numai dumneata, cu înțelepciunea pe care și zeii o invidiază, mă poți ajuta!" "Care este dilema ce te chinuie, tinere?". "Maestre, e vorba că iubesc o fată. Nu știu ce să fac, dacă să mă însor sau să nu mă însor !". "Tinere, asta este o dilemă cu adevărat grea ! Dacă nu ai să te însori cu ea, îți va părea rău. Problema este că și dacă ai să te însori cu ea, îți va părea rău. Indiferent ce vei face, indiferent dacă nu ai să te însori sau ai să te însori, îți va părea rău!"

Mda. Singurul lucru care mă mângâie este acela că știu că Maestrul era însurat cu o scorpie, pe nume Xantipa. Parcă a mea nu e chiar așa....
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.12.2011, 10:32:09
adaria adaria is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2011
Mesaje: 29
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Odată, un tânăr vine la Socrate să îl întrebe: "Maestre, am o mare dilemă și numai dumneata, cu înțelepciunea pe care și zeii o invidiază, mă poți ajuta!" "Care este dilema ce te chinuie, tinere?". "Maestre, e vorba că iubesc o fată. Nu știu ce să fac, dacă să mă însor sau să nu mă însor !". "Tinere, asta este o dilemă cu adevărat grea ! Dacă nu ai să te însori cu ea, îți va părea rău. Problema este că și dacă ai să te însori cu ea, îți va părea rău. Indiferent ce vei face, indiferent dacă nu ai să te însori sau ai să te însori, îți va părea rău!"

Mda. Singurul lucru care mă mângâie este acela că știu că Maestrul era însurat cu o scorpie, pe nume Xantipa. Parcă a mea nu e chiar așa....
Maestre, ma inclin ! Sarmanul Socrate...Dar sa stii ca teoria asta suna identic si vizavi de...barbati...Sau nu?!? Un gand bun pentru tine!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.12.2011, 11:41:31
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Cand iubesti cu adevarat nu vrei decat binele persoanei respective, mantuirea ei. Dupa despartirea de logodnica mea, am trecut prin tot iadul si singurul lucru care ma mangaia a fost si este Hristos si gandul la Inviere, ca prin mila Domnului ne vom mantui si ne vom bucura in Cer.
Dumnezeu, pentru rugaciunile Maicii Domnului, a Sfantului Arhanghel Rafael, Sfantului Nectarie, Sfantului Nicolae si a tuturor Sfintilor sa te miluiasca si sa te mantuiasca pe tine, draga frate!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.12.2011, 12:26:21
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de riquez Vezi mesajul
Exista rugaciuni care sa te ajute sa uiti o fata pe care o iubesti?De cand m-am indragostit de ea mai mult sufar si poate ca e mai bine sa o uit...mie si frica ca isi cam bate joc de mine.Nu vreau sa mai intru in detalii..nu stiu ce sa mai fac
Cati ani ai?
Si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare. Iubeam o fata si o voi iubi totdeauna. Sunt persoane cu care poti petrece putin timp, si desi nu iti dai seama de ce, nu le mai poti uita niciodata. Raman in adancul inimii si a sufletului.
In primul rand vorbeste cu duhovnicul despre asta. Te vei mai linisti un pic. Apoi te poti ruga, in momentele de tulburare cu rugaciuni scurte, de genul: Doamne (sau sfinte - la care ai evlavie), linisteste-mi sufletul si limpezeste-mi mintea.
Sa-ti dea Dumnezeu liniste sufleteasca.
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.12.2011, 18:23:11
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
raoul, eu am fete mai dragutze decat fosta, dar degeaba..... ele incearca saracele, unele sau si indragostit de mine, dar degeaba... inima nu asculta de ratiune.... face ce vrea ea..... Doamne ajuta!!!
Pai si tie ce iti place la o fata? E frumoasa,are caracter,e cuminte etc. si tu o refuzi... atunci e o problema in plus la tine.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nici Raul nici tu nu stiti ce este de fapt dragostea..aveti definitia cum ca ar fi o atractie fatala si irationala - definitie care e drept, este cultivata, inoculata inca din copilarie de catre societatea moderna.

A iubi pe cineva este o alegere, care cu cat este mai rationala si constienta cu atat are sanse sa fie una mai fericita.

Daca lucrurile sunt lasate la voia intamplarii si hormonii au ultimul cuvantul ..sa nu ne miram ca se ajunge la tragedii de genul asta.
Am avut destule prietene,nu-s chiar asa pe langa subiect cum iti imaginezi. Nu ai de unde sa cunosti tu daca stiu eu sau nu ce e dragostea.

Citat:
În prealabil postat de Gracchus Vezi mesajul
In primul rand vorbeste cu duhovnicul despre asta.
Daca nu e si nici nu a fost ceva serios,e absurd sa vorbim despre asa ceva. Cum ar fi sa-i spun duhovnicului ca sunt mort dupa o gagica si nu pot sa o uit? Cred ca ar rade de mine.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.12.2011, 20:48:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
nu vreau sa te dezamagesc... de doi ani cut si eu dar nu gasesc... de doi ani ma chinui mai rau ca in iad si nu prea vad luminita de la capat..... sper sa ai mai mult noroc.... Doamne ajuta!!!
De doi ani???Probabil ca esti genul de persoana care-i place sa sufere,un soi poetic,melancolic.Gothic,in curentul actual.
Daca vrei o poti uita,dar ma indoiesc ca ai vrea acest lucru :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.12.2011, 21:40:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adaria Vezi mesajul
Cred ca nici dintre cei +experimentati+ in ale vietii nu stiu toti realele valente ale iubirii....Si ades este adevarat se alege cu inima nu cu ratiunea! Si apoi nu-i o tragedie daca nu poti uita pe cineva, important este sa ii sti aloca un loc in suflet si apoi sa privesti mai departe in timp. Fiecare persoana este unica in felul ei, de aceea e greu sa decizi cutare e mai ok sau nu....Da ma rog, poate tu Alinb le stii mai bine pe toate, de aceea te intreb, tu mereu ai ales cu ratiunea si hmm..esti tot singur?
Nu degeaba se spune ca inima are ratiunile ei :)
Dar asa si cum mintea are ratiunile ei dar poate gresi, si inima poate gresi.

Dumnezeu nu ne-a dat degeaba si minte si inima..mintea trebuie sa se ingrijeasca de ratiunile inimii si invers..

Daca lucrurile sunt lasate la voia intamplarii si nu sunt ingrijite, sunt ca o gradina lasata neingrijita, nu produc decat buruieni adica suferinta.

O persoane ste mai ok sau nu in primul rand in raport cu tine, sunt relatii care "n-au fost sa fie" tocmai poate pentru ca nu le-am fi putut duce, ar fi fost o povara care ne-ar fi zdrobit, de aceea pur si simplu lucrurile nu merg uneori si cand nu merg trebuie sa incercam sa vedem si pronia divina in asta..

A plange dupa o persoana cu care nici macar n-ai avut efectiv o relatie este, imi pare rau sa o spun, cam patetic.

Sa-ti inchipui ca ar fi fost asa si pe dincolo, ca ai fi putut, ca ti-ar fi oferit.. si sa plangi dupa aceste produse ale imaginatii este semnul unui handicap spiritual serios si lucrurile ar trebui privite in primul rand din aceasta perspectiva si daca sunt privite din aceasta perspectiva problema devine mult mai simpla.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.12.2011, 21:45:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
A fi singur poate fi o alegere rațională. Eu, dacă ar fi să mă însor din nou, probabil că tot cu nevastă-mea m-aș însura. Problema este că nu știu dacă m-aș mai însura sau nu...
In momentul in care ai sa vezi in ea si Crucea ta, sigur ai sa alergi spre ea cu bratele deschise :)


Citat:
Fetele sunt ca niște cetăți care trebuie cucerite. Le și place chestia asta. Vă place fata ? Vedeți în ea o posibilă soție ? Merită lupta ? Atunci, pe cal și la luptă! Uneori, ele ne refuză nu ca să ne refuze, ci ca să vadă cât de mult ne zbatem ca să le cucerim. Iar cel mai des ne refuză fiindcă de fapt sunt nehotărâte: între un "nu" și un "da" spus de o fată distanța e mult mai mică decât în cazul băieților.

Ați făcut deja operațiunile de cavalerie sugerate ? Ați asediat-o un timp suficient, ați șarjat, dar v-ați lovit ca de un zid ? În acest caz, "nu"-ul ar putea fi autentic. Pentru a ști dacă e un "nu" autentic sau un "nu" tactic, încercați o vreme să o ignorați. Nu-i mai trimiteți nici măcar un SMS, dar ar fi potrivit să-i transmiteți, prin ambasador, că aveți inima zdrobită dar sunteți hotărât să o uitați și să vă vedeți de propria viață. În cazul în care "nu"-ul e autentic, nu veți mai auzi de ea și trebuie să vă acomodați cu ideea că trebuie doi pentru un tango. Homo proponit, sed Deus disponit. Dar, în cazul în care "nu"-ul este tactic, vă va zgândări cumva. Această zgândărire va avea semnificația: "ce faci, nu mai încerci ?"
[/quote]

Aici vorbesti de relatii lumesti, iar lucrurile nu sunt nici pe departe atat de simple cum sunt prezentate mai sus (da, simplut foarte).

Intre crestini, oameni care vor sa-si intemeieze o familie, lucrurile ar trebui sa fie mult mai simple, chiar mai simple decat sunt descrise sus.

Intre persoane imature care vor "iubit" si "iubita" lucrurile se pot complica mult, mult peste nivelul descris mai sus si de obicei se termina cu rani sufletesti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau o familie anonim30 Intrebari utilizatori 57 27.03.2014 10:00:27
vreau un sfat anocica Generalitati 14 19.02.2014 08:40:08
Vreau o dovada? Templier Knight Generalitati 12 15.01.2011 14:17:34
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 20:37:26