Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.03.2012, 18:13:50
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Lightbulb Parintele Calistrat de la Manastirea Vladiceni (Iasi)

http://www.youtube.com/user/prcalistratvideo

Realizat de studenți ai Facultății de Teologie „Dumitru Staniloae" din Iași. Ne străduim să vă ținem la curent cu noutăți de interes pentru o viață creștină normală în contextul provocărilor mediului contemporan.

Doamne ajuta ! Post linistit ! Folos duhovnicesc !
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.03.2012, 19:03:13
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Implicit Duminica Sfintei Cruci (2012)_parintele Calistrat Chifan

http://youtu.be/1KodsXGezM8
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.03.2012, 02:15:51
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Implicit La Bunavestire, pe „Scara Raiului” spre slava Domnului

http://www.parintelecalistrat.com/20...ului-spre.html

Folos duhovnicesc !
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.03.2012, 15:55:04
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Implicit Buna Vestire, Duminica Sfantului Ioan Scararul (2012)

http://youtu.be/8Lh1X3BasRs

Doamne ajuta ! Folos duhovnicesc !
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.03.2012, 20:53:22
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Nu e nici un folos duhovnicesc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.04.2012, 03:55:25
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Lightbulb Foloseste-te din alta parte :-) Doamne ajuta !

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Nu e nici un folos duhovnicesc.
"Amintește-le acestea și îndeamnă stăruitor înaintea lui Dumnezeu să nu se certe pe cuvinte, ceea ce la nimic nu folosește, decât la pierzarea ascultătorilor. Silește-te să te arăți încercat, înaintea lui Dumnezeu lucrător cu fața curată, drept învățând cuvântul adevărului." II Timotei 2, 14-15
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.04.2012, 12:57:42
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Nu e pastorul bun.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.04.2012, 00:34:38
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Nu e pastorul bun.
Mare dreptate aveti, doar zice la psalmi: "Toți s-au abătut, împreună netrebnici s-au făcut; nu este cel ce face bunătate, nu este până la unul." (Ps. 13, 3) De aceea sa strigati si dvs. cu psalmistul si alaturi de Sfantul Isaac Sirul: "Mântuiește-mă, Doamne, că a lipsit cel cuvios, că s-a împuținat adevărul de la fiii oamenilor." (Ps. 11, 1)

Pentru masura mea - bine descrisa tot in psalmi: "Și omul, în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor." (Ps. 48, 12) - ma folosesc de cuvintele parintelui. Acuma, poate este inselare de la draci, cine stie. Rugati-va si pentru mine ! Poate ma mantuieste Domnul dupa cuvantul care spune la rugaciunea de seara din Ceaslov: "sa nu biruiasca rautatea mea, ci mila Ta cea nemasurata". Nadejdea mea e tot in cuvantul psalmistului: "oameni și dobitoace vei izbăvi Doamne." (Ps. 35, 6)

Mergeti la parintele Proclu pustnicul daca aveti asa o constiinta mai subtire, o lucrare mai imbunatatita; aici pe forum gasiti mai greu oameni desavarsiti, abia vreunul despatimit daca o fi. Aici sunt asa, mai mult indemnuri banale la moralitate si buna-cuviinta. Eu nici pe acelea nu le respect ca fac niste gafe uneori de mi-e rusine de mine. Spre exemplu, acum vreun an mi-am batut joc pe forum de unul cat era de prost, intunecat si ingust la minte si nu vroia sa ma lase in pace. Imi pare rau si acuma ca am pierdut timpul de pomana. Saraca creatie cuvantatoare a Lui Dumnezeu, chinuita de draci.

Eu as merge la alt duhovnic mai sporit, cum spuneti dvs., dar daca nu fac nici ce-mi spune acesta ne-bun cum de le voi face pe cele ale unuia bun. Ma puneti intr-o mare dilema ca mi-e si frica ce duhovnici mari or fi in alta parte si ce exigente ridicate. Intru in deznadejde. Chiar acum ies de pe forum si incep sa ma rog la Dumnezeu sa ma ierte ca sunt asa de intunecat.

Doamne ajuta !
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)

Last edited by alexmatei; 04.04.2012 at 00:50:41.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.04.2012, 09:58:48
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Eu nu iti spun sa te duci la unul mai bun,mai inalt,in sensul ca acesta nu ar fi atat de bun pe cat ar trebui.

Ci eu iti spun ca ar fi preferabil un duhovnic simplu,de parohie,fara prea mari pretentii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.04.2012, 15:55:37
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Eu nu iti spun sa te duci la unul mai bun,mai inalt,in sensul ca acesta nu ar fi atat de bun pe cat ar trebui.

Ci eu iti spun ca ar fi preferabil un duhovnic simplu,de parohie,fara prea mari pretentii.
Eu cred ca duhovnicul trebuie sa fie cat mai bun ,precum medicul.
Acum nu mai este timp si este bine ca duhovnicul sa fie si sfatuitor duhovnicesc ,sa nu mai mergem in alte parti pt.sfat .
Reply With Quote
Răspunde

Tags
parintele calistrat

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastirea cetatuia-iasi adorcrysti Pelerinaje la locuri Sfinte 3 27.02.2010 14:25:49
Părintele Calistrat dorinastoica14 Mari Duhovnici si predicile lor 0 08.02.2009 22:12:04
Parintele Iustin Manastirea Oasa maryya Mari Duhovnici si predicile lor 0 02.06.2008 17:15:34
parintele cleopa de la Manastirea Arad-Gai sofiaiuga Mari Duhovnici si predicile lor 5 16.07.2007 22:23:25