Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.08.2012, 16:12:17
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Cine l-a luat "la puricat" pe patriarhul Teoctist? Eu am spus foarte clar că patriarhul Teoctist a înțeles lucrurile greșit de pe urma dialogurilor "ecumenice" cu biserica romană: învățătura referitoare la purcederea Duhului Sfânt este diferită, nu este una și aceeași așa cum i-a fost dat de înțeles patriarhului Teoctist de către "binevoitorii" "catolici".
Păi exact la asta mă refeream: domnu Decebal de pe forum știe mai bine dogmele și interpretarea lor decât săracul Patriarh pe care l-au fraierit papistașii.

Eu vă sfătuiesc să trimiteți o scrisoare și actualului Patriarh, în care să-i explicați chestiunea și să-i atrageți atenția, cu creștinească iubire și cuvenit respect, să nu cumva să cadă în capcana în care a căzut înaintașul domniei sale.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.08.2012, 19:39:40
izmenuzza izmenuzza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit ....

Deci in definitiv domnilor pot intra in biserica catolica sa ma asez in genunchi sa plang si sa ma rog lui Dumnezeu pentru ca-mi este greu departe de casa si sa-L rog sa-mi dea putere si sa fie alaturi de mine?Nu am cerut special sa particip la slujbe sa iau sfanta impartasanie, vroiam simplu sa-l caut pe Dumnezeu sa simt sfintenia si linistea care o gasesc cand intru in biserica ortodoxa....Stiam ca biserica e casa domnului.Deci e pacat sau nu a intra si a ma ruga intr-o biserica catolica sau e mai bine daca stau in camera mea sa ma rog.

Last edited by izmenuzza; 30.08.2012 at 19:42:06.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.08.2012, 19:54:14
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Dacă sunteți ortodoxă și doriți să rămâneți ortodoxă, atunci ar fi de preferat să vă rugați Domnului "în cămăruța dumneavoastră", pentru că El ne aude rugăciunile oriunde am fi.

Prin frecventarea unei biserici catolice (în special dacă o faceți în scopul de a găsi un spațiu sacralizat, pentru a vă ajuta din punct de vedere duhovnicesc) vă expuneți automat spiritualității latine; deci, dacă plecați de la premisa, de la convingerea, destul de frecventă printre unii ortodocși, că această spiritualitate este implicit viciată, atunci frecventarea unei biserici catolice ar însemna, probabil, un păcat împotriva virtuții prudenței.

Dacă vă puneți problema convertirii la catolicism, frecventați biserica catolică și rugați-vă Domnului să vă ajute să faceți alegerea corectă.

Dacă nu vă puneți această problemă, rugați-vă acasă.

Mai important decât locul unde vă rugați este să vă rugați.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.08.2012, 20:10:41
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
autoritatea aparține Bisericii Ortodoxe și ea se pronunță. Iar Biserica Ortodoxă nu propagă ecumenismul, ci propagă creștinismul ortodox.
As vrea sa cred asta...dar intr-un pelerinaj al Patriarhiei anul acesta am vizitat diferite tipuri de catedrale/biserici/lacase de cult sau ce denumiri au, inclusiv catolice, luterane, evanghelice.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.08.2012, 20:20:09
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Nu stiu daca sfatul meu este bun...dar in aceeasi situatie ca si tine am intrat intr-o biserica catolica de cateva ori sa ma rog...odata de Sf Pasti chiar.
Era tarziu si eram trei fete si imi parea rau ca nu particip la slujba invierii si cand am trecut pe langa o biserica catolica a deschis cineva usa si am avut curaj sa intram. Nu mi-a parut rau.
Nu am fost prea atenta la ce e in jur...si am dus dorul mereu Bisericii de acasa, a slujbei in limba romana...Dupa un an m-am intors. Sincer..si acum ma tenteaza sa plec in strainatate...mi se pare ca aici nu sunt prea utila...si acolo as incerca aceleasi sentimente de departare de Biserica.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.08.2012, 21:24:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
Deci in definitiv domnilor pot intra in biserica catolica sa ma asez in genunchi sa plang si sa ma rog lui Dumnezeu pentru ca-mi este greu departe de casa si sa-L rog sa-mi dea putere si sa fie alaturi de mine?Nu am cerut special sa particip la slujbe sa iau sfanta impartasanie, vroiam simplu sa-l caut pe Dumnezeu sa simt sfintenia si linistea care o gasesc cand intru in biserica ortodoxa....Stiam ca biserica e casa domnului.Deci e pacat sau nu a intra si a ma ruga intr-o biserica catolica sau e mai bine daca stau in camera mea sa ma rog.
Decebal spune că preoții ortodocși intră în aceleași biserici nu de drag, ci de nevoie; din aceeași nevoie tu n-ai voie? Cum ți-am spus, ferește-te de gândul întinării!

12. Deci, dar, fiecare din voi va da seama despre sine lui Dumnezeu.
14. Știu și sunt încredințat în Domnul Iisus că nimic nu este întinat prin sine, decât numai pentru cel care gândește că e ceva întinat; pentru acela întinat este.(Rom14,12.14)



P.S. Decebal va da seama.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.08.2012, 21:57:54
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dacă sunteți ortodoxă și doriți să rămâneți ortodoxă, atunci ar fi de preferat să vă rugați Domnului "în cămăruța dumneavoastră", pentru că El ne aude rugăciunile oriunde am fi.

Prin frecventarea unei biserici catolice (în special dacă o faceți în scopul de a găsi un spațiu sacralizat, pentru a vă ajuta din punct de vedere duhovnicesc) vă expuneți automat spiritualității latine; deci, dacă plecați de la premisa, de la convingerea, destul de frecventă printre unii ortodocși, că această spiritualitate este implicit viciată, atunci frecventarea unei biserici catolice ar însemna, probabil, un păcat împotriva virtuții prudenței.

Dacă vă puneți problema convertirii la catolicism, frecventați biserica catolică și rugați-vă Domnului să vă ajute să faceți alegerea corectă.

Dacă nu vă puneți această problemă, rugați-vă acasă.

Mai important decât locul unde vă rugați este să vă rugați.
Sunt si eu intr-o situatie ciudata.

Locuiesc in strainatate si la inceput am mers la biserica catolica pentru ca nu era una ortodoxa ,apoi am gasit una ortodoxa in limba romana.Dupa un timp am gasit una ortodoxa rusa unde ma simt mult mai bine.

Imi plac foarte mult cantarile de la ac. biserica dar nu inteleg ,slujba e in rusa.Ma gandesc chiar sa ma spovedesc la acest preot,as putea ptr. ca toti vorbesc limba tarii unde locuim.Ce sa fac ?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.08.2012, 21:59:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Decebal spune că preoții ortodocși intră în aceleași biserici nu de drag, ci de nevoie; din aceeași nevoie tu n-ai voie? Cum ți-am spus, ferește-te de gândul întinării!

12. Deci, dar, fiecare din voi va da seama despre sine lui Dumnezeu.
14. Știu și sunt încredințat în Domnul Iisus că nimic nu este întinat prin sine, decât numai pentru cel care gândește că e ceva întinat; pentru acela întinat este.(Rom14,12.14)

P.S. Decebal va da seama.
Nu e vorba de intrat in biserica, ci de participat la slujba. Preotii ar fi mult mai bucurosi daca ar avea biserica, chiar si un peot ortodox care participa invitat intr-o biserica ortodoxa ar vrea sa aiba si el parohie. Neavand construita o biserica ortodoxa au inchiriat sa poata faca slujba intr-o biserica catolica (de multe ori se plateste o chirie, cateodata nu). Altfel ar fi trebuit sa tina in casa cuiva sau intr-o sala.
La slujba cred ca nu e bine sa participam, pentru ca nici la Tainele din alte culte nu putem participa. Povestea cineva ca a ajuns intr-o tara din America de Sud si nu era o biserica ortodoxa pe acolo. Asa ca a inceput sa se duca la o biserica catolica la slujba. Dupa un timp de participare a inceput sa creada ca la catolici e adevarul, nu la ortodocsi. Intr-o vacanta a ajuns in tara si din intamplare a citit cartea lui Klaus Kenneth si si-a revenit, si-a dat seama de adevar. Sau la Medjugorje, multi ortodocsi care doar se duc acolo ajung sa se converetasca la catolicism, desi si unii catolici se indoiesc de aparitiile de acolo.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.08.2012, 21:59:53
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
Deci in definitiv domnilor pot intra in biserica catolica sa ma asez in genunchi sa plang si sa ma rog lui Dumnezeu pentru ca-mi este greu departe de casa si sa-L rog sa-mi dea putere si sa fie alaturi de mine?Nu am cerut special sa particip la slujbe sa iau sfanta impartasanie, vroiam simplu sa-l caut pe Dumnezeu sa simt sfintenia si linistea care o gasesc cand intru in biserica ortodoxa....Stiam ca biserica e casa domnului.Deci e pacat sau nu a intra si a ma ruga intr-o biserica catolica sau e mai bine daca stau in camera mea sa ma rog.
Eu nu știu dacă este păcat sau nu, eu doar am spus că este mai bine să mergi într-o biserică ortodoxă. Cred deci că este bine să cauți o comunitate de români ortodocși și acolo să mergi. Dacă găsești ceva bun la catolici și este integrabil ortodoxiei poți să împrumuți ceva fără a fi necesar să devii "catolică", fără a ieși deci din Biserica lui Hristos Ortodoxă. În general după fenomenul de imigrație românii ortodocși se confruntă cu riscul pierderii identității naționale și religioase, și de aceea este bine ca să se facă eforturi susținute personale și comunitare (evident și dinspre România) pentru ca aceste identități sau această identitate să nu se piardă, ci să dăinuiască chiar și într-un pământ străin.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Decebal spune că preoții ortodocși intră în aceleași biserici nu de drag, ci de nevoie; din aceeași nevoie tu n-ai voie?
Văd că se continuă mistificarea; o fac de nevoie materială, nu de nevoie spirituală.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.08.2012, 22:01:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Sunt si eu intr-o situatie ciudata.

Locuiesc in strainatate si la inceput am mers la biserica catolica pentru ca nu era una ortodoxa ,apoi am gasit una ortodoxa in limba romana.Dupa un timp am gasit una ortodoxa rusa unde ma simt mult mai bine.

Imi plac foarte mult cantarile de la ac. biserica dar nu inteleg ,slujba e in rusa.Ma gandesc chiar sa ma spovedesc la acest preot,as putea ptr. ca toti vorbesc limba tarii unde locuim.Ce sa fac ?
Bineinteles ca te poti spovedi in orice biserica ortodoxa, indiferent de limba vorbita.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dati-mi un sfat va rog! alinutzica Generalitati 14 06.07.2011 15:25:18
Dati-mi un sfat, va rog Ana_Maria Generalitati 97 23.06.2011 11:32:44
Dati-mi va rog un sfat mariuszamfirescu Nunta 8 08.02.2009 23:00:49
dati-mi un sfat sadiy Umanitare 5 21.07.2008 22:07:31
Dati-mi un sfat Dia Rugaciuni 7 15.12.2006 23:26:26