Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.06.2013, 15:19:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Sophia, sa stii ca sufar. Sufarc c societatea s-a stricat asa tare. Si daca se intampla lucrurile care se intampla, nu e doar vina elevilor. Vina e mai departe: a parintilor. Si iar revin la perioada comunista: a parintilor formati si crescuti in regim ateu, unde cum era si firesc, in familia in care Dumnezeu nu e binevenit apar certuri, vorbe grele, injuraturi, desfranare, pacate grele.Si iata asa apar copiii, pe care pr Arsenie ii numea:"copii nascuti in lanturi".
Si pe mine ma dor lucrurile astea. Dar intr-o societate in continua degradare, nu imi pot lasa copiii.
Ai amintit de scoli particulare ortodoxe. Ele exista. Si in Orasul nostru. Doar ca sunt scumpe.:500 de lei de copil.Or eu am patru copii.Iar salariul sotului, caci doar din el traim nu e de 1000 euro.


E trist ca variantele celelelalte sunt oricum, numai crestine nu.
In o societate in care guverneaza banul nu se poate intampla decat ceea ce spui tu.
Unii au bani si evalueaza totul prin prisma banului ,au inima impietrita , altii tanjesc sa aiba si nimeni nu se gandeste la Dumnezeu.
Ce exemple sa vada bietul copil ?
Pana la urma copilul trebuie crescut cu frica lui Dumnezeu si invatat sa vada in toate ajutorul primit de Sus
Reply With Quote
 

Tags
școală acasă, homeschool, homeschooling, scoala acasa