Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 23.01.2016, 18:40:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Partea buna la tampeniile facute de astia, e ca oameni care altfel ar fi gasit tot felul de motive de disputa, sa fie foarte uniti.
Si uite asa si-o incaseaza satanistii..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #192  
Vechi 23.01.2016, 19:02:12
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Partea buna la tampeniile facute de astia, e ca oameni care altfel ar fi gasit tot felul de motive de disputa, sa fie foarte uniti.
Si uite asa si-o incaseaza satanistii..
Sa dea Dumnezeu frate!
  #193  
Vechi 23.01.2016, 19:09:59
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Da, cateodata ne trebuie cate o incercare de genul asta ca sa ne amintim ca, desi ne place atat de mult sa ne scoatem ochii, cel rau nu intreaba ce fel de crestin esti, ci ataca orice se numeste crestin. Si intr-o zi putem fi cu totii in aceeasi oala cum au fost inaintasii nostri in inchisorile comuniste.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #194  
Vechi 24.01.2016, 00:48:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Sotilor Nan le-au fost luati copii un data de 27.10.2015. Sotilor Bodnariu le-au fost luati copii in data de 16.11.2015. Cine a stiut prima data/ auzit prima data de familia Nan si drama lor sa ridice mana. Sau macar in acelasi timp cu familia Bodnariu, sau la scurt timp dupa ei, sau pana in prezent. Free Nan
Nu ti se pare dubios ca desi acum s-a creat o oportuniate mediatica si pentru ei, nu prea au iesit in fata?
Au fost destul de zgariciti in declaratii.

Nu te intrebi de ce?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #195  
Vechi 24.01.2016, 00:58:39
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu ti se pare dubios ca desi acum s-a creat o oportuniate mediatica si pentru ei, nu prea au iesit in fata?
Au fost destul de zgariciti in declaratii.

Nu te intrebi de ce?
Frica? E ceva bizar aici.
  #196  
Vechi 24.01.2016, 01:10:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se pare ca in cursul investigatii sunt pusi sa semneze tot felul de declaratii inclusiv cu clauze care le pot aduce dezavantaje vizavi de un eventual proces.

Si binenteles probabil si amenintari verbale, ca e in dezavantajul lor sa faca declaratii publice vizavi de cele intamplate si etc.

Se pare ca legea la ei e de asa natura incat au puteri discretionare, si inclusiv avocatii le spun lucrul asta, deci tot ce le ramane este sentimentl de neputinta si speranta ca intr-un stat pe care ei l-au vazut civilizat, li se va face dreptate, mai ales daca stiu ca n-au gresit cu nimic,

Din pacate tu ca roman nu-ti dai seama ce inseamna sa traisti intr-un stat in care si o palma data la fund copilului te pune ca parinte intr-o postura legala similara cu a unuia care aproape ca l-a omorat in bataie sau l-a folosit pentru prostitutie.

Si daca ar fi doar palma la fund, a se vedea lista postata mai in urma cu cateva pagini, cu cele 60 motive sau mai bine pentru care poti ramane in Norvegia fara copii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 24.01.2016 at 01:15:07.
  #197  
Vechi 24.01.2016, 01:19:38
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Povestea familiei Nan

http://adevarul.ro/locale/timisoara/...822/index.html

Au spus si ei saracii povestea lor dar poate s-a auzit mai greu, stateau mai in spate, la sectiunea ,,si pentru ei" si au fost auziti mai putin. Oricum acum daca tot a auzit lumea si de ei poate se fac eforturi si pentru ei.Mi-am pus multe intrebari dar nu as dori sa spun tot ce-mi trece acum prin cap, voi vedea daca viitorul va confirma sau nu ceea ce cred eu.Dumnezeu sa-i ajute pe familia Nan, sa fie iar toti impreuna.

Am si eu o intrebare: poate spune cineva de ce autoritatile romane,desi stiau, nu au reactionat cu aceiasi promtitudine, implicare vizibila si in cazul Nan desi, cronologic vorbind, lor li s-a intimplat mai intai? Dar media, de ce in cazul lor a fost atat de discreta? Oricum macar a auzit acum lumea si despre drama lor,datorita unei alte drame.Nu pot sa nu ma intreb ceva, retoric si inutil bineinteles: daca nu li s-ar fi intimplat sotilor Bodnariu aceea drama...cati macar ar fi auzit macar de drama familiei Nan?

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 24.01.2016 at 01:37:29.
  #198  
Vechi 24.01.2016, 01:40:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se pare ca ei n-au apelat nici la presa, nici la autoritati.

Abia acum si foarte lapidar a aparut cazul lor in presa.
Si nu se stie daca macar la initiativa lor.

De ce au procedat asa (probabil) am spus deja.

Scrie asta chiar din articolul de pe link -ul dat de tine:
"În mass-media au apărut informații și despre alte cazuri, dar părinților le-a fost teamă să-și facă publică situația."


In ceea ce priveste autoritatile din Romania - nu-ti fa iluzii, se misc doar impinsi de la spate, de presa de cele mai multe ori.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 24.01.2016 at 01:45:15.
  #199  
Vechi 24.01.2016, 02:01:28
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu-mi fac iluzii, cunosc foarte bine situatia.Stii de ce le-a fost teama? Pt ca ei, si multi romani din lumea asta, sunt obisnuiti sa fie lasati singuri la greu.Si atunci speriati, de multe ori abandonati, tac, isi pleaca capul si spera,cumva, sa rezolve in tacere lucrurile.Nu toti reusesc.Am vazut prea multi romani umiliti,lasati in voia sortii, ca sa inghit povesti despre grija unei autoritati la adresa lor, sau a multora dintre semeni lor.
  #200  
Vechi 24.01.2016, 02:17:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Neajutorarea e una, teama e altceva.
Incearca sa faci distinctia.
Dar probabil ca si dl. avocat, inca nu poti concepe adevarata fata a "statului de drept".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare