Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1411  
Vechi 14.03.2017, 13:20:44
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Roaga-te pentru mine, om bun! Si asculta de intelepti, nu de mine! E seceta de cuvantul lui Dumnezeu, iar eu imi dau cu stangul in dreptul si nu fac nimic bun. Caut si eu Adevarul ca si tine. Imi pasa de mantuirea mea. Atat. Si o spun pe forum. Nu pot sa fiu insensibila cand vad asa ceva:
Prigoana Pr.Vasile din satul Dochia. Axion


https://www.youtube.com/watch?v=JFKtCJgxZoQ
Cipofobul asta amesteca slabirea credintei in aceste vremuri (o realitate) cu inchipuita de el "impunerea actelor biometrice". Decit (cu) asa "e-marturisitori", mai bine relativist si minimalist dogmatic 4 life!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1412  
Vechi 14.03.2017, 13:28:38
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
O ortodoxie in care nu mai ascultam de Parintele Rafail Noica de exemplu. Farurile calauzitoare or sa fie saccsiv, Igor si antonia. :)
Fereasca Dumnezeu! Aia nu ar mai fi monoteism. Ar fi doua inselari convergente, de fapt, chiar daca par a se uri intre ele: venerarea unor inselati morti gen nil dorobantu, pe de o parte, si venerarea unor "duhovnici cu viata sfinta, sfinti in trup", pe de alta.
Inchinarea la Dumnezeu ar fi eliminata aproape complet la scara vizibila, din asa o "lume de credinciosi". Ceea este si scopul javrelor.
Nu vad o deosebire sau ceva de preferat (fereasca Dumnezeu!) intre agitatii de la Radeni si inselatii de la Maglavit, Vladimiresti, etc.: toti sint fie insesi animalele inferioare si posedate de sete de putere si trairi cazon-manipulative din departamentul paranormal-religios al politiei politice, fie sint minuiti de astia.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1413  
Vechi 14.03.2017, 13:31:19
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
unde spune Hristos sau vreun apostol de existenta acestor vami?
O perfecta intrebare. Grecoteii si-au bagat prostiile si halucinatiile lor orfeice pe usa din dos in unele autocefalii.
Cred si eu cadaca inhalezi dioxid de carbon sau hidrogen sulfurat la Delfi visezi lumi intregi, complexe de numanuma, inclusiv pe un comitet de primire cind iesi din trup.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1414  
Vechi 14.03.2017, 20:16:50
Ratoon Ratoon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.02.2017
Mesaje: 32
Implicit

Multe întrebări sunt ... măcar de le-am lua în seamă.

De altfel cum nu căutăm existența cat înțelesul ei.


Așa cum eu spun acum că cei din veacul acesta doar există iar cei din cel viitor vor trăii. Pare că e același lucru dar e o mare diferență...
Reply With Quote
  #1415  
Vechi 14.03.2017, 23:09:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
unde spune Hristos sau vreun apostol de existenta acestor vami?
Ortodoxia, spre deosebire de protestantism, are si Sfanta Traditie, pe langa Sfanta Scriptura.
Asa cum am spus si in mesajul precedent, invatatura despre vamile vazduhului nu a contestat-o niciun sfant. Sfintii Ignatie Briancianinov, Teofan Zavoratul, Iustin Popovici si multi alti sfinti au scris despre aceasta invatatura.
Sfântul Episcop Macarie scrie: „Învățătura Bisericii despre vămi este aceeași pretutindeni, mai ales între Dascălii credinței din secolul al IV-Iea, iar acest fapt mărturisește netăgăduit că această învățătură a fost transmisă de către Sfinții secolelor anterioare și își are originea în Tradiția Apostolică" (Teologia dogmatică ortodoxă, tom. V, pp. 85 - 86).
Mai multe detalii in link-urile urmatoare: http://www.crestinortodox.ro/inmorma...lui-70165.html
https://ro.orthodoxwiki.org/V%C4%83mile_v%C4%83zduhului
Reply With Quote
  #1416  
Vechi 16.03.2017, 00:27:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Cipofobul asta amesteca slabirea credintei in aceste vremuri (o realitate) cu inchipuita de el "impunerea actelor biometrice". Decit (cu) asa "e-marturisitori", mai bine relativist si minimalist dogmatic 4 life!
Ar trebui sa-ți fie teama sa vorbești astfel. Afli tu la vami cum e mai bine...
Ceea ce în opinia ta e bine în fata lui Dumnezeu s-ar putea sa nu mai fie atât de bine. Și ar trebui sa te gândești cum vede Dumnezeu ,,binele" tău. Contează!
Reply With Quote
  #1417  
Vechi 16.03.2017, 01:50:28
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ar trebui sa-ți fie teama sa vorbești astfel. Afli tu la vami cum e mai bine...
Ceea ce în opinia ta e bine în fata lui Dumnezeu s-ar putea sa nu mai fie atât de bine. Și ar trebui sa te gândești cum vede Dumnezeu ,,binele" tău. Contează!
Iar iti fileaza cipul, iar te folosesti gresit de Numele Domnului. Teama de El le e frica numai nemernicilor, afla de la mine. Pot face milioane de matanii, tot degeaba.
Reply With Quote
  #1418  
Vechi 16.03.2017, 09:20:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
Iar iti fileaza cipul, iar te folosesti gresit de Numele Domnului. Teama de El le e frica numai nemernicilor, afla de la mine. Pot face milioane de matanii, tot degeaba.
Bine, eu recunosc ca sunt o nemernica s™i ca trebuie sa-mi fie teama de pedeapsa vesnică. Am sacul meu cu păcate pentru care cers™esc mila lui Dumnezeu. Este datoria mea sa respect cuvintele Sfintei Evanghelii si hotararile celor Sapte sinoade ecumenice.

Despre tine nu comentez, căci nu e treaba mea sa te judec. Dacă ramai în Adevăr sau dacă te desparti de el, pentru Dumnezeu le faci si pentru sufletul tău. Dumnezeu hotărăs™te starea sufletului nostru, nu oamenii.

Spre rus™inea mea, nu prea fac metanii din cauza leneviei s™i a unor probleme de sănătate. Daca îti este mila de nemernicia mea, fa o metanie pentru mine s™i roaga-te sa mă lumineze Dumnezeu.

Last edited by antoniap; 16.03.2017 at 09:24:56.
Reply With Quote
  #1419  
Vechi 16.03.2017, 09:54:43
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Bine, eu recunosc ca sunt o nemernica s™i ca trebuie sa-mi fie teama de pedeapsa vesnică. Am sacul meu cu păcate pentru care cers™esc mila lui Dumnezeu. Este datoria mea sa respect cuvintele Sfintei Evanghelii si hotararile celor Sapte sinoade ecumenice.

Despre tine nu comentez, căci nu e treaba mea sa te judec. Dacă ramai în Adevăr sau dacă te desparti de el, pentru Dumnezeu le faci si pentru sufletul tău. Dumnezeu hotărăs™te starea sufletului nostru, nu oamenii.

Spre rus™inea mea, nu prea fac metanii din cauza leneviei s™i a unor probleme de sănătate. Daca îti este mila de nemernicia mea, fa o metanie pentru mine s™i roaga-te sa mă lumineze Dumnezeu.
nu mi-e mila de tine, chiar deloc as spune. e ciudat pentru ca de obicei nu-s insensibil. uite, iar faci tampenia asta, te folosesti gresit de Numele Domnului, nu te ajuta cu nimic, sa stii. in ceea ce priveste nemernicii si nemernicia despre care vorbeam mai sus, nu ma refeream la tine ci principial. asta e alta porcarie indusa de biserica oamenilor, de ce sa ne temem de Dumnezeu daca suntem curati? d'aia zic, numai nemernicii se tem.
Reply With Quote
  #1420  
Vechi 16.03.2017, 12:22:29
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
nu mi-e mila de tine, chiar deloc as spune. e ciudat pentru ca de obicei nu-s insensibil. uite, iar faci tampenia asta, te folosesti gresit de Numele Domnului, nu te ajuta cu nimic, sa stii. in ceea ce priveste nemernicii si nemernicia despre care vorbeam mai sus, nu ma refeream la tine ci principial. asta e alta porcarie indusa de biserica oamenilor, de ce sa ne temem de Dumnezeu daca suntem curati? d'aia zic, numai nemernicii se tem.
Stii, Lancelot, exista un proverb castilian, citat de Cervantes in "Don Quijote" (banuiesc ca mai exista si alte variante ale acestui proverb, la alte popoare europene): "Dupa Cruce se ascunde Necuratul". Este un proverb/o zicala, care descrie exact fenomenologia ipocritului/fanaticului religios, gen Antonia & compania schismatica, si avertizeaza, totul intr-un mod superb de succint, asupra consecintelor teribile ale aceste existentei si activitatii acestei specii de credinciosi.
Mie oamenii astia imi provoaca aceleasi frica, suspiciune, dispret si ura ca si sectele apocaliptice sau ufolatre. Instinctiv. Iar eu imi ascult instinctele: nu ma inseala vreodata.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare