Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.01.2018, 14:47:16
Addy11 Addy11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
pai am inteles ca bunicu a fost (co)proprietar si nu ati facut succesiune, partea de proprietate a bunicului se va imparti cum ti-am scris mai sus, 50% sotia supravietuitoare si 50% copiii. deci fiind 4 copii au cate 12,5% din ce a avut bunicu. chiar daca bunica ar vrea sa faca ceva acum, daca ar fi posibil lucrul asta, nu ar putea, pentru ca nu i-a ramas totul dupa moartea sotului ci numai jumatate.

trebuie sa se inteleaga, frateste. trebuie sa lasati fiecare de la voi, asta e, unii sunt mai reci si egoisti, intelegeti-va si vedeti-va de viata.
Intr-adevar ce a scris Ali Baba este adevarat.

Daca toate bunurile erau detinute de bunica impreuna cu bunicul, dupa moartea bunicului, toate bunurile lor s-au impartit astfel: 4/8 (patru optimi) mosteneste bunica (ca sotie in viata) si 4/8 cei 4 copii ... cate o cota de 1/8 de copil.

Deci in momentul de fata, juridic si legal vorbind, cei 2 copii pe care nu ii suportati, sunt proprietarii a 2/8 din avere. si pe care evident ca in orice moment o pot revendica. Daca nu este posibil sa o primeasca in natura (ca nu poti taia casa in opt parti egale si sa plece cu o camera...), atunci sunteti obligati sa ii despagubiti material (adica bani).

Dupa ce va deceda bunica, cele 4/8 parti detinute de aceasta se vor imparti din nou celor 4 mostenitori legali. Iarasi fiecare dintre ei primeste 1/8 din avere (adica fiecare ia un sfert din jumatatea bunicii). Daca e mai usor sa intelegi in procente... fiecare primeste 25% din cei 50% ai bunicii). Prin urmare cei 2 frati vor ajunge sa detina 4/8 din avere, adica 50%.

Cum se va materializa impartirea, depinde exclusiv de voi. Daca va intelegeti, pot renunta de buna voie, ii puteti compensa baneste pentru partea lor,... sau in cel mai rau caz ajungeti in instanta, care va dispune o evaluare a tuturor bunurilor, se va vinde absolut tot si impartiti banii "frateste".

Juridic vorbind, ar mai fi o varianta de a mai salva ceva: Daca bunica este in deplinatatea tuturor facultatilor mintale, partea pe care o detine in prezent, cei 50%, adica 4/8 parti, poate sa v-o doneze (cu clauza de habitatie viagera)... adica nu poate fi data afara din jumatatea de casa cat timp traieste. Ulterior jumatatea ei va ramane integral voua. Cei 2 frati insuportabili, vor ramane totusi doar cu ceea ce au in prezent, adica 2/8 din avere (25%).

Aceasta metoda, poate fi insa contestata in instanta, iar daca interesul contestatarilor este foarte mare, exista sanse totusi sa castige. Evident, tine si de istetimea (ca sa nu zic prostia), resursele de timp si bani pe care sunt dispusi sa le investeasca + un avocat foarte bun. Nu stiu daca la mica avere pe care o aveti se va complica cineva atat de mult.

Ca si o concluzie, imi permit sa spun ca cele expuse de dvs sunt un exemplu al lucrurilor lasate la voia intamplarii. Oricata buna credinta ar exista, cateodata lucrurile trebuie transate pe masa, clar si la obiect.
Sfatul meu este totusi sa incercati sa ajungeti la o conciliere, discutand clar fiecare ce asteptari are si ce se poate face.
Reply With Quote