Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2015, 18:57:22
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Question Intrebare care ma pune pe ganduri

Buna ziua! De ceva vreme ma tot gandesc: de unde stim noi ca urmam religia adevarata?
Daca, de exemplu, credinta adevarata este a musulmanilor, sau a budistilor, sau a penticostalilor iar noi nu respectam doctrina unuia dintre ele?
As vrea sa aud si parerile voastre
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2015, 19:05:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Pomul după roade se cunoaște.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2015, 19:10:13
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pomul după roade se cunoaște.
Asa este, dar totusi stim noi daca religia noastra e cea adevarata? In fiecare carte sfanta scrie despre religia respectiva ca e cea buna...nu stiu ce sa mai cred..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.02.2015, 00:30:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Sa citim textele presupus sacre. Vom vedea ca intemeietorul musulmanismului a fost un negustor care a avut mai multe neveste, dintre care favorita era un copil de 9 ani. El a omorat mai multi oameni, inclusiv din familia lui. In textele sale sfinte, recomanda raspandirea religiei sale prin uciderea sau luarea in sclavie a celor de alta credinta. Cei care, astazi, ucid atatia crestini (dar si evrei si chiar islamici de alte nuante) sunt, in realitate, buni musulmani, in sensul ca se conformeaza celor prescrise in cartea lor sfanta si modelului de viata a profetului lor.

Intemeietorul budismului a fost un print. Tot poligam, tot adulterin. Pe cand ajunsese in pragul batranetii, el s-a declarat plictisit de traiul de la curte, care nu-i mai oferea nicio placere. S-a retras la padure.

Cei doi au fost oameni bogati. Din nastere in al doilea caz, din jafuri armate si zestre in primul. Amandoi au dus o viata de placeri. Ajunsi la sfarsitul ei, amandoi au avut morti naturale.

Intemeietorul religiei mele s-a nascut in conditii de saracie extrema. Nu a fost poligam, ci a combatut imoralitatea. Nu a avut sclavi, ci a primit el insusi sa faca munca de sclav. A murit pentru convingerile lui, pe care le-a aparat cu pretul vietii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.02.2015, 01:17:12
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit :))

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe cand ajunsese in pragul batranetii, el s-a declarat plictisit de traiul de la curte, care nu-i mai oferea nicio placere. S-a retras la padure.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.02.2015, 11:10:03
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Buna ziua! De ceva vreme ma tot gandesc: de unde stim noi ca urmam religia adevarata?
Daca, de exemplu, credinta adevarata este a musulmanilor, sau a budistilor, sau a penticostalilor iar noi nu respectam doctrina unuia dintre ele?
As vrea sa aud si parerile voastre
Nu exista decat o singura religie adevarata, cea a bunatatii si dragostei.

Problemele apar daca nu o respectam pe aceasta.
__________________

Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.02.2015, 13:36:38
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Intemeietorul religiei mele s-a nascut in conditii de saracie extrema. Nu a fost poligam, ci a combatut imoralitatea. Nu a avut sclavi, ci a primit el insusi sa faca munca de sclav. A murit pentru convingerile lui, pe care le-a aparat cu pretul vietii.

Si asa ajungem la crestinism. DAR....si crestinismul are mai multe confesiuni; aici apare problema mai mare, la diferentierea intre acestea si in alt mod decat istoric. Istoric inca nu se stie 100% precis care a fost prima: BO sau BC? Apoi, celelalte au aparaut in timp, dar, toate au aparut ca reactie la ceva ce s-a schimbat in cadrul Bisericii din care s-au rupt.

De-asta eu imi spun simplu:crestina si nu zic ce fel de crestina, pentru ca habar nu am ce fel e crestina sunt. Cred in Dumnezeu ca si Creator, cred in Iisus si Sfanta Fecioara, cred in cei 12 Apostoli, cred in moartea si Invierea lui Iisus; dar in astea cred si majoritatea confesiunilor crestine....
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.02.2015, 14:09:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Si asa ajungem la crestinism. DAR....si crestinismul are mai multe confesiuni; aici apare problema mai mare, la diferentierea intre acestea si in alt mod decat istoric. Istoric inca nu se stie 100% precis care a fost prima: BO sau BC? Apoi, celelalte au aparaut in timp, dar, toate au aparut ca reactie la ceva ce s-a schimbat in cadrul Bisericii din care s-au rupt.

De-asta eu imi spun simplu:crestina si nu zic ce fel de crestina, pentru ca habar nu am ce fel e crestina sunt. Cred in Dumnezeu ca si Creator, cred in Iisus si Sfanta Fecioara, cred in cei 12 Apostoli, cred in moartea si Invierea lui Iisus; dar in astea cred si majoritatea confesiunilor crestine....
Citim limpede, in Biblie, ca Domnul a intemeiat o singura Biserica. Despre aceasta, El spune ca nici portile iadului nu o vor birui. Prin urmare, Biserica aceea intemeiata de Domnul trebuie ca exista si acum, fiindca altfel ar insemna ca El nu se tine de promisiuni.

Ca sa o identificam cu usurinta, avem patru criterii, dintre care niciunul nu e istoric. Stim ca acea Biserica este cea intemeiata de Cristos, care indeplineste TOATE cele patru criterii, si anume:
-este una (unica), adica are o singura credinta, o singura guvernare vizibila
-este sfanta, adica invata un mod de viata sfant si a avut in randul ei sfinti, pana in ziua de azi
-este universala, adica raspandita pe intregul pamant si gata sa inmugureasca pana si in Univers daca acolo s-ar gasi suflete.
-este apostolica, adica nu a renuntat la nimic din ce au predat apostolii, conducatorii ei sunt urmasi ai apostolilor si acest lucru e identificabil, are si a avut mereu zel apostolic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.02.2015, 15:17:01
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Mboon, dar asta tot nu ma prea ajuta (pe mine personal); mie mi se incadreaza aici destul de bine cel putin BO si BC...AMBELE...cele 4 criterii eu le regasesc si la ortodocsi si la catolic.
Si atunci eu ce fac?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.02.2015, 15:24:53
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Cel mai bine este să nu ai îndoieli și să rămâi în Biserica Ortodoxă. Dacă, totuși, ai îndoieli, atunci poți căuta să înțelegi mai bine care sunt diferențele dintre Biserica Ortodoxă și cea Catolică. După care vei alege să rămâi în cea în care te afli :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare