Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 18.02.2016, 14:05:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La obiect, se spune ca Dumnezeu le-a facut. Cum? Nu stim inca, posibil sa nu stim vreodata.
Știm frate, cum să nu știm. :)
Reply With Quote
  #122  
Vechi 18.02.2016, 15:46:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fac. 2, 1-3 Și s-au săvârșit cerul și pământul și toată podoaba lor. Și a săvârșit Dumnezeu în ziua a șasea lucrurile sale, care a făcut; și s-a odihnit în ziua a șaptea de toate lucrurile sale care a făcut. Și a binecuvântat Dumnezeu ziua a șaptea și a sfințit-o pre ea; că întru aceea s-a odihnit de toate lucrurile sale, care a început Dumnezeu a face.

Despre "sabbath-ul" odihnei lui Dumnezeu după creație, Sfântul Ioan Gură de Aur scrie:

"Aici dumnezeiasca Scriptură spune că s-a odihnit Dumnezeu de lucrurile Sale; în Evanghelii Hristos zice: Tatăl meu până acum lucrează, și Eu lucrez (Ioan 5, 17). Nu se pare, la auzul acestor cuvinte, că este contrazicere între cele spuse? Să nu fie! Nu este nici o contrazicere între cele scrise în dumnezeiasca Scriptură. Când Scriptura ne spune aici că Dumnezeu s-a odihnit de lucrurile Sale, ne învață că Dumnezeu în ziua a șaptea a sfârșit de creat și de adus totul de la neființă la ființă; când Hristos ne spune că Tatăl meu până acum lucrează și Eu lucrez, ne arată continua Lui purtare de grijă; numește lucrare menținerea celor care au fost făcute, dăruirea dăinuirii lor și ocârmuirea lor în toată vremea. Dacă n-ar fi așa, cum ar dăinui universul acesta – toate cele văzute și neamul omenesc – de nu ar fi mâna cea de sus, care le ocârmuiește și le rânduiește?"

Privind minunea care se petrece zilnic în ceea ce ne-am obișnuit a numi "natură" – de pildă, creșterea deplină a unei plante, a unui animal ori chiar a omului, dintr-o sămânță minusculă – nu avem cum să nu vedem continua lucrare ziditoare a lui Dumnezeu. Dar nu este totuși același lucru cu Facerea din cele Șase Zile, întâia aducere în ființare a tuturor celor existente. Primul capitol din Cartea Facerii descrie această zidire unică și irepetabilă.

Obișnuiți cu "lucrarea" lui Dumnezeu în lumea noastră prezentă, ne este greu să ne facem o idee despre celălalt fel de "lucrare" pe care El a săvârșit-o în cele Șase Zile. Lumea, atunci, deși desăvârșită și deplin tocmită, era încă "nouă". Sfântul Grigorie Teologul arată că, atunci când Dumnezeu a dorit să-l zidească pe Adam din țărână, "Cuvântul…, luând o parte din nou-ziditul pământ, cu nemuritoarele Sale mâini a plăsmuit chipul meu".

Sfântul Efrem Sirul învață:
"Așa cum toate – copacii, ierburile, dobitoacele, păsările și omul – erau deodată și bătrâne și tinere: bătrâne după înfățișarea mădularelor și alcătuirii, tinere după vremea zidirii lor; tot așa și luna era în acea vreme și bătrână și tânără: tânără, căci numai ce fusese zidită, bătrână fiindcă era plină precum în ziua a cincisprezecea."

("Cartea Facerii, Crearea Lumii și Omul începuturilor", Cuv. Serafim Rose, pag. 95-96)
Reply With Quote
  #123  
Vechi 18.02.2016, 15:52:47
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Inca o descoperire de senzatie a oamenilor de stiinta...care bineinteles este departe de ce spuneau pana mai ieri.

https://www.newscientist.com/article...GLOBAL-twitter
Reply With Quote
  #124  
Vechi 18.02.2016, 16:15:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Știm frate, cum să nu știm. :)
Si in limbaj stiintific? Hopa..avem o problema.

Cea mai fericita varianta creationismul ca stiinta, poate cel mult spune cum NU a facut Dumnezeu lucrurile.
Nu ti se pare putin cam hilar?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.02.2016 at 16:17:43.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 18.02.2016, 16:51:10
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate știința să ne spună cum a fost începutul, respectiv primele zile ale Facerii?

Last edited by ovidiu b.; 18.02.2016 at 16:53:18.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 18.02.2016, 19:41:09
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acelasi autor, Serafim Rose (si asta e sfint acum?! pentru mine nu va fi vreodata), acelasi linii directoare ale unui literalism ingust si deseori fanatic, etc. Asta, si atitudinea grobiana aunor anume traditionalisti, care din fericire nu sint aici, m-au indepartat de "cultul primului capitol"sa ii zic asa, si mai ales de literalism, geocentrism, 6 zile de 24 ore, si alte curente la fel de stupide in ingimfarea lor cu pretentii de singular vehicul al mintuirii precum e ateismul militant in rebeliunea sa apostata si sinucigasa pe mai multe niveluri.
Ca sa folosesc o expresie populara, pe care sper sa nu o luati literal, pentru ca NU o spun literal: numai de-al naibii si nu vreau sa cred in stilul asta, al vostru, Ovidiu, Iuliu si alti literalisti. Asa, de chichirichi michi.
Cred sincer ca iubita voastra Facere este si trebuie sa ramina un mister.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 18.02.2016, 19:55:49
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Acelasi autor, Serafim Rose (si asta e sfint acum?! pentru mine nu va fi vreodata), acelasi linii directoare ale unui literalism ingust si deseori fanatic, etc. Asta, si atitudinea grobiana aunor anume traditionalisti, care din fericire nu sint aici, m-au indepartat de "cultul primului capitol"sa ii zic asa, si mai ales de literalism, geocentrism, 6 zile de 24 ore, si alte curente la fel de stupide in ingimfarea lor cu pretentii de singular vehicul al mintuirii precum e ateismul militant in rebeliunea sa apostata si sinucigasa pe mai multe niveluri.
Ca sa folosesc o expresie populara, pe care sper sa nu o luati literal, pentru ca NU o spun literal: numai de-al naibii si nu vreau sa cred in stilul asta, al vostru, Ovidiu, Iuliu si alti literalisti. Asa, de chichirichi michi.
Cred sincer ca iubita voastra Facere este si trebuie sa ramina un mister.
totusi Serafim Rose il citeaza pe Ioan Hrisostom. Si Hrisostom are atitudinea unui traditionalist ingust si fanatic?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #128  
Vechi 18.02.2016, 19:59:48
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
totusi Serafim Rose il citeaza pe Ioan Hrisostom. Si Hrisostom are atitudinea unui traditionalist ingust si fanatic?
Pentru vremea lui, evident,nu. Pentru aceasta epoca, in aceasta privinta a exegezei asupra Genezei, repet: da, este literalist si ingust. De ce? Pentru ca nu avea termen de comparatie, nu se stiau atitea lucruri atunci. Nu e mai putin adevarat ca atunci nu exista cancerul ateismului militant care sa caute sa ideologizeze unele concluzii ale stiintei.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 18.02.2016, 20:07:30
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma apuca risul cind ma gindesc ca unii transforma speculatia teologica, dar de fapt babeasca, in traditie, cica sfinta, spunind ca se stie in ce zi si la ora a fost creeat omul. La fel de infatuati ca ateii, care presupun/zic ca stiu cum aratau arhosaurii, niste tilpe simpatice mult mai vechi decit dinosaurii, si care cica sint stramosii lor. Sa mori de ris!
Nu e mai bine sa nu ne intereseze prostiile astea, unele mistice, altele ateiste, si sa fim oameni de treaba?!
Reply With Quote
  #130  
Vechi 18.02.2016, 20:57:08
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Ca sa folosesc o expresie populara, pe care sper sa nu o luati literal, pentru ca NU o spun literal: numai de-al naibii si nu vreau sa cred in stilul asta, al vostru, Ovidiu, Iuliu si alti literalisti. Asa, de chichirichi michi.
Aia e problema ta, daca vrei sa stai alaturi de unii ca abaa sau Zaharia care neaga stiinta in ciuda evidentelor. Ma mir ca nu negati si gravitatia da nu-i tarziu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare