Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.01.2009, 21:23:51
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit Zodiac

Este cineva printre noi care mai crede in Zodiac?

"Sau, privind la cer și văzând soarele, luna, stelele și toată oștirea cerului, să nu te lași amăgit ca să te închini lor" (Deuteronom 4:19)

Eu unu cand vad la televizor invitati care "vad" de pe azi pe maine tot felul de afaceri,copii ce vor veni pe lume,cati bani iasa etc intru intr-o stare de...

Mai rau este ca se mediatizeaza la greu "credinta asta" si omu saracul cand vede ca se implinesc 2-3 lucruri a doua zi,deja l-ai cucerit.Nu cred ca este post(inafara de trinitas,animaxuri,minimaxuri) care sa nu aiba propria emisiune despre zodiac.

Ce credeti ca se poate face pentru a scapa de "viermele" asta care il roade pe crestinul mai putin cunoscator?
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.01.2009, 10:28:38
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Nimeni nici o opinie?
Poate am jignit pe cineva care se crede berbec/centaur :))
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.01.2009, 10:40:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Nimeni nici o opinie?
Poate am jignit pe cineva care se crede berbec/centaur :))
Subiectul a fost tratat la Topicul de specialitate dedicat vrajitoriei, ghiciturilor, predictilor si altor rataciri de acest gen. Nu cred ca ai jignit pe nimeni . A crede in berbeci, scorpioni, sobolani sau altele asemanatoare , e mare ratacire si se aseamana cu inchinarea la idoli si la cele ce mintea omeneasca le-a slobozit din nestinta, din necredinta, din prostie, din rautate, din deznadejde, din inconstienta, din lenevie si multe alte asemenea rele. Leacul sigur impotriva tuturor acestora este adevarata credinta, Sfanta Scriptura si Invataturile Sf. Parinti. Intelepciune !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.01.2009, 10:45:25
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Multumesc Cristi pentru raspuns.
Greseala mea ca nu m-am uitat acolo

Scuzele mele:) am sa fiu mai atent data viitoare
Sper macar 1 din miile de oaspeti ai forumului sa fi vazut topicul si sa-si fi schimbat parerea despre zodiac.1-2 poate tot am castigat :).Sanatate si Doamne-ajuta
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.01.2011, 20:51:52
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Este cineva printre noi care mai crede in Zodiac?

"Sau, privind la cer și văzând soarele, luna, stelele și toată oștirea cerului, să nu te lași amăgit ca să te închini lor" (Deuteronom 4:19)

Eu unu cand vad la televizor invitati care "vad" de pe azi pe maine tot felul de afaceri,copii ce vor veni pe lume,cati bani iasa etc intru intr-o stare de...

Mai rau este ca se mediatizeaza la greu "credinta asta" si omu saracul cand vede ca se implinesc 2-3 lucruri a doua zi,deja l-ai cucerit.Nu cred ca este post(inafara de trinitas,animaxuri,minimaxuri) care sa nu aiba propria emisiune despre zodiac.

Ce credeti ca se poate face pentru a scapa de "viermele" asta care il roade pe crestinul mai putin cunoscator?
Nici eu nu cred o iota , nu vad cum astrele ceresti ti ar putea influenta viata,
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.01.2011, 21:06:06
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

zodiac=prostie dar in televiziune zodiac=audienta,rating bani poate in antichitate ar fi avut o anumita logica dar acum este exact pe dos
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.01.2011, 23:00:03
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Cititul în stele, ce se pretinde a fi o stiinta, nu este decât o pseudo-stiinta în ciuda numelui pompos (de "astrologie").
Îmi mentin concluzia la care ajunsesem acum câtiva ani, anume aceea ca ghicitul în stele este o mare ratacire, fiind o piedica în calea adevaratei cunoasteri (atât de sine cât si cea a semenilor) si o mare pierdere de timp.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.01.2011, 09:51:45
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Pai haideti sa ne gandim putin, zodiacul este din cele mai vechi timpuri si provine din religiile pagane, cred ca de la sumerieni.
Deci cum sa fie ceva bun??
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.01.2011, 11:59:52
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Si am uitat ce era mai important: apelând la ghicitul în orice (de la bobi si pina la stele), ne departam de Dumnezeu, deoarece, acceptând astfel de practici diavolesti, nu facem decât sa-L negam pe El si Învatatura-I.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.01.2011, 12:02:46
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

ne aruncam practic in bratele demonilor !
Reply With Quote
Răspunde