Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.02.2007, 18:32:08
mithrandir mithrandir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.01.2007
Mesaje: 6
Implicit

oare atunci cand esti in razboi si nu ataci pe cineva ci iti aperi tara,atunci cand ii omori pe atacatori faci vre-un pacat?adica se considera la fel de mare ca si uciderea voita,doar din placere?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.02.2007, 20:21:04
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Uciderea este ucidere oricum o iei. Si in aparare. Ideea este sa se incerce rezolvarea pe cale diplomatica a oricarui conflict, si sa se recurga la forta armata doar cand nu mai exista alta scapare. Razboiul este un lucru urat, dar fara anumite razboaie libertatea nu mai exista(sa nu se dea ca exemple razboaiele mondiale, pt ca ce a urmat numai libertate nu a fost...ma face sa ma intreb daca victoria axei ar fi adus ceva similar, dar intru in offtopic)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.07.2009, 12:56:59
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Uneori, cred ca omorarea unui om pentru apararea altuia nu este pacat.
Cum se explica sfintenia tuturor soldatilor crestini? Pe langa martiriu, care justifica totul, nu am gasit niciodata ceva de genul: "Cu toate ca a omorat oameni in lupte, ..." Cred ca lupta pentru apararea familiei ori a tarii este binecuvantata.

[COLOR=darkred]De ce am mai pomeni pe soldati si armata, la fiecare Sfanta Liturfghie ?[/COLOR]
Doar nu ca sa stea in uniforma, de design, in momentul in care tara este atacata.

Nu stiu. Nu cred ca as putea omora vreodata, nici de as fi in razboi. As face orice lucru de folos, dar nu cu arma. Cred, desi nu stiu ce as face atunci. Poate as lua si arma. Oricum, desi nu cred ca omorarea este vreo solutie pentru ceva, gandesc uneori ca Dumnnezeu insusi da omului taria de a'si apara tara si familia de dusmani.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.07.2009, 14:00:07
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu numai ca iti aperi tara,dar iti aperi religia,ortodoxia! Daca stramosii nostri ar fi refuzat sa omoare si s-ar fi lasat ucisi pt ca vezi doamne sa se sfinteasca atunci ar mai fi dainuit ortodoxia?? In nici un caz!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.07.2009, 18:46:30
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Mihai Viteazul, Stefan cel Mare, Mircea cel Batran, Vlad Tepes s.a. ce era sa faca ? sa-si lase tara crestina ocupata de semiluna spurcata ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.07.2009, 18:57:44
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mithrandir Vezi mesajul
oare atunci cand esti in razboi si nu ataci pe cineva ci iti aperi tara,atunci cand ii omori pe atacatori faci vre-un pacat?adica se considera la fel de mare ca si uciderea voita,doar din placere?
nu cred. evlavia naste patritism. iar ca patriot trebuie sa-ti aperi tara(lupta defensiva).iar o dovada sunt sf domnitori:stefan cel mare, constantin brancoveanu etc.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.08.2009, 16:58:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Instrainarea de Dumnezeu aduce si instrainarea de iubire. Intr-o discutie intre monahi, cineva si-a intrebat interlocutorul: "Nu pot intelege pentru ce Domnul nu da pace lumii...". Iar celalalt a raspuns: "Si cum este cu putinta pacea deplina pe pamant, daca ramane fie si un singur om cu rea voire?".

Interesanta precizarea Sfantului Ambrozie al Mediolanului - cel ce nu combate nedreptatea ce se face aproapelui sau, putand sa faca aceasta, isi atrage asupra lui aceeasi vina cu acela care face acea nedreptate (facea trimitere la pilda lui Moise, care a aparat in Egipt pe israelitul batut de egiptean).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Razboiul psihotronic antoniap Vrajitoria 203 27.04.2013 10:27:13
Razboiul nevazut! alexdu Generalitati 17 09.02.2011 21:10:52
a inceputul razboiul lore86 Generalitati 14 25.11.2010 19:03:47
Razboiul din Georgia mirelat Stiri, actualitati, anunturi 14 14.08.2008 08:08:00
Razboiul Nevazut Mikhael Resurse ortodoxe on-line 1 20.08.2007 17:48:44