Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.08.2005, 17:30:56
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Daca ati vrea sa intrati in monahism unde ati alege sa mergeti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.09.2005, 21:55:00
Valentin Valentin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 25
Implicit

Daca m-as hotara cu adevarat eu as alege Manastirea Negru Voda din Campulung Muscel.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.09.2005, 18:46:27
rusnacmircea rusnacmircea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2005
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Daca ati vrea sa intrati in monahism unde ati alege sa mergeti?
Propriuzis nu am acum chemare spre monahizm.Asa e ,fiecare are locul sau.Insa daca Domnul m-ar chema spre aceasta cale as alege muntele Athos.Acolo e liniste,acolo s-a pastrat cu adevarat traditia ortodoxa.E nevoie in monahizm sa ai un duhovnic,un duhovnic cu adevarat,care sa te indrumeze pe calea cea dreapta,care si el la randul lui a trecut prin ispitele lumii si le-a biruit.Nu cred ca e bine sa fii intro manastire mare,unde vin multi turisti si iti tulbura linistea.Eu sunt basarabean si daca ar fi sa aleg o manastire de aici cu siguranta as alegio pe Noul-Neamt.In Romania cel mai mult mia placut de Petru-Voda,te simti de parca ai fi la Athos,liturghia e noaptea,ce minunat.Insa fiecare trebuie sa simta locul unde sa plece,unde inima ta se odihneste si unde ai cu adevarat un suflet ce te poate ajuta in diferitele ispite.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.10.2005, 00:54:42
ana-maria ana-maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2005
Mesaje: 7
Implicit

Pr. Savatie Bastovoi zicea ca tara lui e ortodoxia. In tara asta m-as duce si eu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.11.2005, 15:26:38
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana-maria
Pr. Savatie Bastovoi zicea ca tara lui e ortodoxia. In tara asta m-as duce si eu!
Asta-i unde sunt si mireni si mai putin ingeri, si bine, dar si greu! Asa-i????
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.11.2005, 15:31:35
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de ana-maria
Pr. Savatie Bastovoi zicea ca tara lui e ortodoxia. In tara asta m-as duce si eu!
Asta-i unde sunt si mireni si mai putin ingeri, si bine, dar si greu! Asa-i????
Cu Hristos in Duhul Sfant!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.11.2005, 13:08:46
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Daca ati vrea sa intrati in monahism unde ati alege sa mergeti?
EU M-AS DUCE LA PETRU VODA, SCHITUL DE MAICI, DAR...NU AM BINECUVANTARE. DE CE NU? SUNT PREA MULTE PROBLEME ACOLO...SI VA FI MARE JALE PE MAICILE DE ACOLO CAND NU VA MAI FI PR. JUSTIN, VA FI DESFIINTAT SCHITUL ETC.....GREU, DAR...MAI STITI CUM SARE IEPURELE?:);)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.03.2006, 17:11:40
SoraL SoraL is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2006
Mesaje: 3
Implicit

Iertati-ma

Citind acest topic am capatat indrazneala de a scrie si eu despre zbuciumul sufletului meu... Imi cer iertare pentru nikul meu caci nu sunt decat o simpla civila dar poate Domnul va auzi plangerea inimii mele si va ingadui ca acest pamant ce sunt sa-si odihneasca fiinta in casa Domnului.

De voi iubi eu Doamne preadulcea mantuirea Ta in mijlocul cetatii va fi zidirea Ta...

Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.03.2006, 06:17:50
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

De ar fi sa aleg sa ma calugaresc m-as dece unde oi vedea cu ochii...si prima manatire(de maici) care o sa o gasesc acolo am sa ma opresc.

Dar acum nu indrasnesc sa ma gindesc chiar atit de departe.Ca sa ma duc in monahism mai inti trebuie sa trec de ispitele astea mirenesti.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.04.2006, 22:50:28
SoraL SoraL is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2006
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
De ar fi sa aleg sa ma calugaresc m-as dece unde oi vedea cu ochii...si prima manatire(de maici) care o sa o gasesc acolo am sa ma opresc.

Dar acum nu indrasnesc sa ma gindesc chiar atit de departe.Ca sa ma duc in monahism mai inti trebuie sa trec de ispitele astea mirenesti.
Iertati-ma
Asa am zis si eu la inceput ca unde voi vedea cu ochii ... si prima manastire... am rezistat 1 zi . A doua 1 saptamana dupa care m-am intors in societate. Mi-a cam trecut ideea de a pleca dupa cum vad ochii mei. Mi-a murit si curajul de-a mai incerca. Acum nu mai astept decat sa treaca viata asta asa searbada de orice lumina.
Cum spunea un Sfant Parinte "sa va faceti manastire in sufletele voastre"... Asa ma stradui si eu sa pun prima caramida la manastirea sufletului meu. Dar cu cat ma stradui mai mult parca un Sfant Spiridon imi desface caramida si raman doar pamant...Pune Doamne foc in inima mea, apa la radacina iubirii mele si transforma pamantul in zidirea ta. Iubite-voi Doamne ... nu ma uita...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la celebritate la monahism Annyta Intamplari adevarate 18 11.01.2013 20:17:35
Tundere in monahism. claudiu_s Calugarul 0 15.01.2012 22:46:49
Tunderea in monahism NiCcoleta Calugarul 13 11.03.2008 18:29:16
monahism Roxzy Calugarul 10 23.08.2007 20:10:12