Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.12.2009, 16:22:35
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar ce treaba au parintii aici in discutie?
Serafim, la tine se opun parintii sa mergi la manastire?

Si eu ma intreb adeseori ce trebuie sa simta parintii, fratii si surorile si alte rude ale celor ce pleaca la manastire si ii parasesc.
Unii sunt mandrii, altii poate si-ar fi dorit altceva.
Nu stiu.
Sunt multi care merg pe drumul ales de parinti. Daca e bine, sau rau, depinde. Pot apare si remuscari sau intrebari de genul: daca faceam eu ce as fi vrut eram acum mai bine, sau invers (daca ascultam de parinti)?
Unii parinti sunt f.intelepti si viziune de viitor, atat cat se poate, mai au si ceva mai multa experienta de viata...

Si sa nu comparam aici si sa amestecam: Maria si Iosif au stiut de la inceput ca Iisus nu este al lor ci ...al lumii, al Tatalui Ceresc.
sophia tu ai copii?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.01.2010, 11:53:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

De ce intrebi de copii, pe acest fir? N-am.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.01.2010, 00:12:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul

MAMA unui calugar ,cea pe care evident o paraseste,suferinta ei, umana pana la urma,indiferent de gradul ei de induhovnicire,ca pana la moartea ei nu mai isi poate vedea fiul ...cum poate fi consolata?
Am citit de curand "Patericul Lavrei Pesterilor" si am gasit unele exemple de mame, care au dus o lupta incrancenata cu fiii lor, care doreau sa se calugareasca. Chemarea baietilor a fost atat de mare, incat, in ciuda multor suferinte, la care au fost supusi pentru a renunta la idee, ei tot s-au calugarit si au ajuns sfinti. Iar mamele lor, vazand in final chemarea fiilor lor, au lasat lumea, si s-au calugarit. E vorba de persoane cu stare, carora le era imposibil sa creada, ca cineva poate renunta la bogatie, pentru a se calugari. In final tot Dumnezeu este Cel Care o ajuta pe mama sa inteleaga rostul calugariei.

Last edited by Miha-anca; 07.01.2010 at 00:15:13.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.01.2010, 09:51:51
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Din ceea ce spui tu, reiese ca de fapt oamenii se duc la manastire nu pentru credinta, ci pentru a nu se casatori. De fapt am observat ca multi se vad in fata alegerii intre manastire si casatorie si mie mi se pare incorect.

Este nevoie de duhovnici in lume, langa noi. Trebuie sa facem sute de km ca sa gasim asta si dam de ei sau nu, ca sunt in rugaciune. Este nevoie de preoti buni, cu credinta, de duhovnici mireni adevarati.
Cei care fug la manastire dintr'o oarecare reticenta sau chiar scarba fata de casatorie, sunt anatemizati de Canoanele Bisericii.

Insa cei care merg la manastire (toti) nu o fac pentru ca nu s'ar putea casatori, ci pentru ca ei ajung sa se indragosteasca de ceva mai mult decat o viata de familie. Este ceva simplu de inteles, dar greu de redat. Intrarea in manastire nu are legatura cu respingerea familiei. Familia nici nu mai e luata in calcul. Sufletul simte ca acolo este locul lui, privind spre Dumnezeu doar.

Cat despre lipsa duhovnicilor, noi suntem de vina !
Sa educam copii crestini, nevoitori si smeriti, ca din ei sa rasara viitorii duhovnici ai lumii.
Cerem fara sa sadim. De crescut va creste Domnul, insa noi trebuie sa sadim.
Educam gresit, crestem gresit si lucram gresit. De unde sa avem roade bune ?

Slava Domnului pentru ca inca mai sunt roade prin lume, si inca destule !
Cine cauta, va gasi... in cele din urma.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.01.2010, 16:05:04
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Iata aici cel mai bun raspuns la acest topic - singur duhovnicul iti poate spune de esti sau nu pentru calugarie...
In momentul in care inclini spre aceasta directie desi nu acesta e drumul tau...si nu iti poti da seama tu personal de acest lucru.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.01.2010, 16:17:04
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si eu ma intreb adeseori ce trebuie sa simta parintii, fratii si surorile si alte rude ale celor ce pleaca la manastire si ii parasesc.
Unii sunt mandrii, altii poate si-ar fi dorit altceva.
Nu stiu.
Cunosc o familie al carei singur baiat ...ar intentiona sa intre in monahism, dar partea proasta e ca asta nu inseamna ca stie ce sa faca cu viata lui de fapt, e plecat din tara, parintii trimit bani...el merge inainte cu acea facultate, prietena nu are, dar partea cea mai importanta este ca parintii simt aceasta indecizie constanta a lui, a faptului ca el personal nu isi da seama ce isi doreste de la aceasta viata...si asta mi se pare mie destul de grav.

Cred ca una e sa auzi de la copilul tau "Vreau sa intru in monahism, am meditat mult asupra aceastei decizii si asta e pasul pe care vreau sa il fac!" si alta " Nu stiu ce sa fac, oare sa intru in monahism, sau sa ma casatoresc...nu stiu ce sa fac!"...iar pentru a 2 a afirmatie eu m-as intrista mult, pentru ca mi-as da seama ca un astfel de om bantuie prin lume...si atat, fara directie de fapt!

Last edited by AndruscaCIM; 18.01.2010 at 16:30:49.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.01.2010, 22:46:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@AndruscaCIM - pai stii de ce se intampla asta? Pentru ca de cele mai multe ori tinerii se duc mult prea devreme spre manastire si nici nu sunt pregatiti nici pentru lume si nici pentru manastire.
Nu-s pregatiti pentru casatorie si nici nu apuca sa cunoasca dragostea, relatia cu o fata/baiat, nu stiu ce inseamna viata in lume (munca, maternitate/paternitate etc.).
Nu-s pregatiti insa nici pentru manastire si monahism. Cine sa-i orienteze si sa-i invete?
Mai intai parintii si preotul /duhovnicul (care nu prea exista). Parintii, depinde ce si cat stiu si ei la randul lor.
Pe de o parte intrarea in manastire trebuie facut in curatie, dar pe de alta trebuie stiuta si lumea, ce lasi in urma ta. Altfel poti regreta alegerea la un moment dat.
Nefericirea parintilor nu cred ca sta in indecizie (numai) ci pentru ca el chiar nu stie ce sa faca si asta nu din vina lui. Fiindca nu este cine sa-l invete si sfatuiasca.
Iata cum vin aici in forum si intreaba.
Si cred ca noi toti nu mai stim ce mai vrem de la lume si viata, asa cum este ea acum. Deruta este in noi toti: preoti, monahi, casatoriti, necasatoriti etc.
Nimeni nu stie ce este mai bine. Viata este tot mai grea, lumea tot mai complicata si bolnava (ca sa nu folosesc un termen mai dur).
Tu nu vezi? Vrem si credinta 100% (multi dintre noi), si familie si cariera si bani si copii si timp pentru noi si placerile noastre, si singuratate si lume etc.
Si toate in acelasi timp daca se poate si 100%.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.01.2010, 10:23:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"...cu neputinta e a te a sluji la doi domni, fiindca dumnezeu este implinirea tuturor bunatatilor, iar lumea in viclenie zace. De aceea de nu vei urî desavarsit lumea, nu vei putea face de fel vreo fapta buna, caci cu neputinta este sa fii iubitor de lume si iubitor de Dumnezeu. "
(monahului Agapie Criteanu din Muntele Athosi "Mantuirea pacatosilor")
Pe de alta parte se adevereste ca in vremurile cele de pe urma monahii vor fi ca mirenii, iar mirenii precum diavolii. Totusi, chiar si asa, Dumnezeu ne-a mai lasat o singura virtute, smerenia, ca mijloc de mantuire.
Este minunat omul, care le are pe toate cele lumesti, dar care si-a pastrat smerenia.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.01.2010, 17:18:29
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Pfff.....stau si citesc de ceva timp pe forumul acesta...n-am indraznit sa scriu pana acum...si eu sunt casatorit...mai mult am un copil de 3 ani....un ingerash,pe care il iubesc ca pe ochii din cap...cu toate acestea precum sora noastra de mai devreme ''imi ard picioarele'' sa merg in manastire...mai sunt ceva probleme de rezolvat in ''lume''...iar dupa asta cu ajutorul lui Dumnezeu,cred ca imi voi calca pe inima si voi renunta la tot...pentru Isus Hristos....e greu daca pun in balanta..nu pot sa nu ma gandesc la baietelul meu care imi spune seara ''hai tata, sa te iubec....si ma ia in bratze''...insa nici peste rastignirea Domnului pentru noi,pacatosii pamantului(cel putin eu si nu din smerenie)....
dar:''cine nu lasa pe mama...''..Doamne ajuta!!!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.01.2010, 17:56:24
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Monahismul si calea familiei sunt doua carari la fel de lungi, situate pe doi munti la fel de inalti care, intr-un final, se intalnesc in una si aceeasi realitate, viata in Hristos. Ceea ce difera, sunt doar obstacolele intalnite in cale, si nici acestea nu se deosebesc chiar intru totul.

Intr-un final, nu vorbim decat de un urcus duhovnicesc spre care suntem datori a ne osteni, alegand una din aceste cai, pentru a ajunge de la Chip, la Asemanarea cu Dumnezeu. Atunci cand alegem calea de urmat, important este sa avem aceasta tinta, pe care sa nu o pierdem din vedere, indiferent de cate obstacole vom intalni in drum.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Deruta legat de stabilirea zilelor/serilor de post in sistem bisericesc v.laic sophia Biserica Ortodoxa Romana 21 05.09.2009 16:33:25
Monah Zotic (Gaievski) - iNVATITI-I PE COPII SA SE ROAGE patinina34 Mari Duhovnici si predicile lor 0 03.01.2009 06:12:32
profil misionar pe un site laic misionarul Resurse ortodoxe on-line 2 26.06.2008 23:32:09