Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.06.2010, 20:46:41
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Repetarea unitarismului

In cazul trist cand ecumestii vor castiga in biserica ortodoxa si nu vor mai exista centre antiecumeniste cum este Petru Voda, ce veti face?
Intr-o situatie similara romanilor din ardeal care au fost inselati sa se uneasca cu Roma si ne-au adus Biserica Greco catolica, in biserici nu se va ma propavadui ortodoxia ci si purcederea de la fiul, imaculata conceptie, impartasania numai a clericilor cu vin. Pe scurt un sincretism ortodoxo-catolic.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.06.2010, 21:07:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Nimic nu-i nou sub stele... schisme au mai fost si vor mai fii ( schisme de mari proportii si schisme mici la nivel de biserica) Eu chiar am asistat la una cind un grup de vre-o 15 persoane s-au rupt de o biserica si au plecat la alta, tot ortodoxa dar cu alte orientari
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.06.2010, 21:19:02
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca esti catolic cu eticheta de ortodox. Schismaticii vor fi cei ce vor merge la Biserica Greco-catolica II.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.06.2010, 21:35:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

aaa, esti copil, tu ai auzit de starobriadtzi(de rit vechi, e plina Canada de ei cind au fugit de tar cu sate cu tot))? ai auzit de raspopovtzi (raspopiti), de raskolnici?
care catolici?
adevaratii ortodocsi care nu se dau cu occidentul, aia inraiti cu barbi care sunt in Est prin Siberia si insulele Solovki...nu o sa-i vezi in veci cochetind cu catolicii asa cum o fac cei cu mertane de la Bucuresti. NU AU FACUT-O IN TRECUT si NU OR SA O FACA NICIODATA

Da, in cazul in care tu ortodoxia o vezi numai prin Bucuresti si Romania, atunci banuiesc ca ai dreptate :)))
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.06.2010, 22:13:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Andrei , Idealist si . . .

" Nu ravni celor ce viclenesc , nici nu pizmui pe cei fara de lege , o , tu , cel ce esti cu adevarat cinstitor al Maicii lui Dumnezeu . Caci cei ce fac faradelegea , ca iarba se vor ofili . Nadajduieste la Atotputernica Stapana si Imparateasa cereasca , fa fapte bune si de vei indestula cu bogatiile ei . Caci mai bun este putinul cu darul Maicii Domnului , decat comori multe si pietre scumpe . Nadajduieste spre Domnul , sa ai nadejde si spre iubita Lui Maica si ti se vor indeplini toate cererile cele bune ale inimii tale " . ( Ps. Maicii Domnuluip-Ps. 36,3-5 )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.06.2010, 22:23:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=idealist;260614]In cazul trist cand ecumestii vor castiga in biserica ortodoxa si nu vor mai exista centre antiecumeniste cum este Petru Voda, ce veti face?
Intr-o situatie similara romanilor din ardeal care au fost inselati sa se uneasca cu Roma si ne-au adus Biserica Greco catolica, in biserici nu se va ma propavadui ortodoxia ci si purcederea de la fiul, imaculata conceptie, impartasania numai a clericilor cu vin. Pe scurt un sincretism ortodoxo-catolic.[/quote

Cateva raspunsuri se pot gasi si aici:

Globalizarea ecumenista si imparatia lui antihrist
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.06.2010, 22:35:16
claudiuremus claudiuremus is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit parerea mea

Dragul meu Idealist , daca Dumnezeu va ingadui ceea ce presupui tu ce putem face noi .Oricum daca se va intampla , asta este pentru multimea pacatelor noastre.Noi trebuie sa ne punem toata nadejdea in Dumnezeu si sa cugetam la cele spuse de Parintele Cleopa: ,, Ce ma intereseaza pe mine , daca maine sau poimaine va fi sfarsitul lumii;ma intereseaza ce am pus eu in traista,cu ce ma duc eu inaintea lui Dumnezeu..."
...Ca ecumenismul este cea mai mare erezie a timpurilor noastre asta asa este,dar erezii au fost si vor mai fi atata timp cat va exista lumea.Sunt multe de spus pe marginea acestui subiect ,dar spatiul si nici timpul nu o permit,asa ca Doamne-ajuta
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.06.2010, 22:37:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
" Nu ravni celor ce viclenesc , nici nu pizmui pe cei fara de lege , o , tu , cel ce esti cu adevarat cinstitor al Maicii lui Dumnezeu . Caci cei ce fac faradelegea , ca iarba se vor ofili . Nadajduieste la Atotputernica Stapana si Imparateasa cereasca , fa fapte bune si de vei indestula cu bogatiile ei . Caci mai bun este putinul cu darul Maicii Domnului , decat comori multe si pietre scumpe . Nadajduieste spre Domnul , sa ai nadejde si spre iubita Lui Maica si ti se vor indeplini toate cererile cele bune ale inimii tale " . ( Ps. Maicii Domnuluip-Ps. 36,3-5 )
Da, Cristian, este foarte frumos acest pasaj insa stii ceva?
Eu unul nu suport sa ma prefac ca totul este bine si sa-i am pe respectivii in preajma mea si sa dansez in aceeasi hora cu ei.
Imi pare rtau ca te dezamagesc dar mie imi este mult mai bine daca ii tin la distanta nu ma pup cu ei in asteptarea judecatii Lui cind , cum spune psalmul se vor ofili ca iarba.

Nu am nici o treaba cu ei, sa se lafaie cit vor in viclesuguri si smecherii golanesti, dar sa nu indrazneasca sa vina sa-mi spuna cum sa-mi traiesc eu viata.
Deci inca o data , repet, nu RIVNESC(cum zice psalmul) la ceea ce au ei obtinut prin tot felul de fitile , smecherii si tiganeli( si stiu ce vorbesc)
Ma dezamagesti daca tu esti unul dintre cei care accepta aceste compromisuri.

Last edited by andreicozia; 18.06.2010 at 22:39:30.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.06.2010, 23:19:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, Cristian, este foarte frumos acest pasaj insa stii ceva?
Eu unul nu suport sa ma prefac ca totul este bine si sa-i am pe respectivii in preajma mea si sa dansez in aceeasi hora cu ei.
Imi pare rtau ca te dezamagesc dar mie imi este mult mai bine daca ii tin la distanta nu ma pup cu ei in asteptarea judecatii Lui cind , cum spune psalmul se vor ofili ca iarba.

Nu am nici o treaba cu ei, sa se lafaie cit vor in viclesuguri si smecherii golanesti, dar sa nu indrazneasca sa vina sa-mi spuna cum sa-mi traiesc eu viata.
Deci inca o data , repet, nu RIVNESC(cum zice psalmul) la ceea ce au ei obtinut prin tot felul de fitile , smecherii si tiganeli( si stiu ce vorbesc)
Ma dezamagesti daca tu esti unul dintre cei care accepta aceste compromisuri.
N-ai înțeles , dar asta-i ! Nu e vorba de a accepta ci de a ne situa cu mintea și sufletul deasupra multor lucruri trecătoare din astă lume , căci, dragul meu Andrei cam 95% din cele de aici( din lumea asta ) sunt de neacceptat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde