Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.06.2007, 01:36:49
Shalom Shalom is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 32
Implicit

Laurentiu,tot ce ai scris tu aici e interesant,acest citat,imi amintesc eu bine acum,ca l-am mai citit si eu mai demult,si m-a facut sa deschid ochii mai bine,si sa ma uit mai cu atentie mai intai la mine,apoi la ce se intampla si in jurul meu,e ca un dus rece pentru cei care vor sa se schimbe in bine,si pentru cei care stiu care este rostul si menirea acestei vieti zbuciumate,dar cu Dumnezeu inainte,cu puterea si ajutorul Sfintei Cruci,cu ingerul pazitor de-a dreapta noastra,impreuna cu Sfanta Fecioara Maria si cu toate puterile ceresti si cu Sfintii purtatori de biruinta,Sfintii Mucenici si Sfintele Mucenite,Sfinti Cuviosi Mucenici,Sfinte Cuvioase Mucenite,Sfintii Ierarhi,Sfintii Cuviosi,Sfintii Prea Cuviosi,Sfinte Cuvioase,Sfinte Prea Cuvioase,Cucernici si Cucernice,Prea Cucernici si Prea Cucernice s.a.Sa ne mai dai astfel de citate,ca sa ne mai miste si sa ne mai trezeasca la realitate.:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.06.2007, 18:02:05
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Pecetile vor fi în asa fel încât se va vedea cine a primit-o si cine nu.

cereati". „Va fi război, a continuat părintele si unde va fi război, acolo oamenii nu vor mai fi. Inainte de acest război, Domnul va trimite oamenilor slabi unele boli si ei vor muri. In timpul lui Antihrist nu va fi moarte.

Al treilea război mondial nu va fi pentru pocăintă, ci pentru distrugere".

Nu, dacă cei credinciosi vor fi udati cu sânge, atunci se vor număra cu mucenicii, dar dacă vor fi necredinciosi, atunci vor merge în iad".

„Pot să si piară unii", a spus sora.

Dar părintele a răspuns: „Pe cei slabi, Dumnezeu îi va lua, iar altii se vor curăta prin boli. Unii, care la război îsi vor înmuia păcatele lor în sânge, vor fi numărati cu mucenicii. Iar pe cei mai puternici, Domnul îi va lăsa să se întâlnească cu El. Până ce nu se va întregi cu cei ce se mântuiesc numărul martorilor lui Dumnezeu, pustiit prin căderea unei părti a îngerilor, Domnul nu va veni la judecată.
Este evidenta grija lui Dumnezeu pentru mantuirea oamenilor ,
fiecaruia i se da dupa puteri .

Dar noi sintem vesnic nemultumiti si-L mai si judecam .
Suferinta e necesara pentru mantuire .

Iar cunoasterea pecetilor ,cred eu ca inseamna diferenta de comportament , nu altceva , nu ca vom vedea mai stiu eu ce minuni , dar poate ca n-am dreptate , eu asa vad.

maria
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.06.2007, 19:44:48
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, mereu itzi vine sa te crezi mesia shi sa te vezi pe tine ca Domnul, este o trasatura fireasca omeneasca de a se identifica cu eroii, cu baitzii buni, dar e clar ca asha s-a invatzat despre Duhul lui Antihrist ca se marturiseshte pe sine drept Hrist shi nu pe cel care a fost la plinirea vremii, de aici jertfa singeroasa, sacrificul copiilor, sau despre copiii tocmai de 12 ani, adica shi copii dar shi creshtini, care vorbesc despre filme shi eroi, ei la simbolul credintzei cand se rosteshte crezul se shi cred Iisus, unii ca mine de exemplu... dar nu trebuie sa fie nici o problema asta ca doar se shtie ca Hristos este cel ce marturiseshte despre Iisus Cristos care a fost om, shi nu noi trebuie sa o facem, noi marturisim pe Iisus Hristos dupa puterea noastra, deci nu este nicivorba sa fie cineva real acum revenit, vre-un om care se poate sarmanul crede ca ar fi el, ca te potzi crede tot felul... e trist dar shi eu cad uneori in ispita eroului sau a mantuitorului... mai cadem, asta e... dar ce vreau sa spun, cineva chiar poate ca va lua chip de om shi se va da Mesia ca sa faca judecata... shi aici e nasol, ca va avea respectiva putere spurcata sa inshele shi pe cei sfintzi, parintele zice ca multzi vor merge dupa acela, shi acela ii va insemna ... dar este o inshelatorie... Ca parintele zice ca Domnul nu vine la judecata... Iar Iudeii, ca e vorba despre ceva avere a dreptatzii shi despre dreptate shi avere, deci o desfranare a dreptatzii cu cifra 12 ca un simbol al impartzirii pamantului de catre Dumnezeu, deci ca un fel de lipsa de moarte din dreptate adica un fel de amnistie totala pe baza de Mesia, dar Mesia (Domnul care a fost) nu a stricat legea, iar apoi cand se va descoperi inshelatoria, daca ai primit-o treci ca eshti diavol, shi te trimite in iad cu inshelatorii, ca defapt legea e cu moarte shi iad, shi daca ai recunoscut ca legea se aplica atunci o aplicam caatare... ca de aia omoara, de aia ca sa te faca sa consideri ca nu e voie sa ucizi ca sa nu fie moarte... dar pentru pacate plata e moartea, dar nu ca sentintza ci altfel... Plata pacatului e moartea, dar sa nu uitam ca Adam a trait 1000 de ani pana a murit, sau altzii... iar intre timp Dumnezeu acuma te-ar putea ierta, te-ai putea intoarce... Deci teroarea asta nu vine de la Domnul, cum nu vine de la el vremea in care nu este moarte prevazuta in lege pentru pacate, sau viatza veshnica pe pamant... Dar Domnul este milostiv.

Se pare totushi ca multzi vom merge dupa Antihrist, o vreme, care ni se va parea tocmai Hrist shi vom tot merge ca fraierii, shi ne va conduce pana in fatza prapastiei shi de acolo ingrozitzi, v-om sarii direct in iad, ca in viziunea sfantului de pe patul de moarte care a avut un vis real dar pentru ca il iubeau calugarii a mai fost lasat o vreme shi a povestit vedenia, nu-mi amintesc cum se chema... iar daca ai mers dupa ala inseamna ca ... nu inseamna nimic, despre pacatele noastre e vorba in mantuire... shi vei primi de la Dumnezeu atat cat ai reushit... va shti el ce meritzi... problema este sa nu te insheli pe parcurs ca primeshti rasplata de la Dumnezeu cand defapt o primeshti de la diavol... atata

Multa preotzime v-a muri, nu cred ca la propriu, ci cred ca va fi ratacita de la adevar... dar daca se va inscauna shi se va marturisi pe sine respectivul, shi daca nu este o chestiune duhovniceasca ci chiar va purta manushi shi defapt va avea la unghii copite aici nu-mi vine sa cred ca e chiar ceva real ci cred ca e o forma expresiva... in sensul ca parintele Patriarh ii v-a vedea mainile shi va pricepe ca nu e Mesia ci ca e Antihristul adica un om cu duh mincinos potrivnic adevaratului Hristos cel milostiv de oameni shi acesta va ucide tot ce prinde, ca un fel de ura ucigashe de desconspirare. Shi astfel demonii nu se multzumesc doar cu iadul ci vor sa ia sub stapanire tot pamantul shi inseala pe totzi, mici shi mari, sa se inchine Antihristului... pentru a putea cumpara de-alegurii shi sa nu fie alungatzi din societate... adica in biserici lumeshti... shi unde nu se iarta shi se da binecuvantare...

Am interpretat corect ce zice parintele sfant Lavrentzie? Scuze daca am fost cam neglijent.

Oricum sunt multe interpretari shi grele... dar imi dau seama ca nu e vorba despre televiziune, shi il vor vedea totzi... cam cum au vazut minciuna cu aterizarea pe Luna, din anii 60 ci e vorba despre calculatoare, despre uneltele ademenitoare prin jurul caruia cica bantuie minunile false care nu sunt cu Duhul cum sunt icoanele ci nu sunt altceva decat unelte inshelatoare pe unde se manifesta panica shi minciunile exagerate... dar se shtie, orice shtire sau politica are 10% sambure de adevar shi 90% propaganda shi politica... shi acestea nu sunt rele ci este o forma contemporana de a promova ceva... nu sunt de crezut fara sa te convingi, fara sa-tzi dai seama daca ai nevoie... dar nici sa basculezi in extrema necredintzei... ca Cerul este locul unde salashluieshte Dumnezeu iar pamantul este lucul unde ishi ashterne picioarele... asha ni se spune de catre adevaratul Domn Iisus Hristos, atunci cand a fost pe pamant... Shi el mai merge din cand in cand... cine poate shti... dar oricum nu va participa la nici o judecata lumeasca. Asta spune parintele. Oricum nu stiu daca am intzeles prea bine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duminica Sfintilor Parinti de la Sinodul I Ecumenic ciprian69 Intrebari utilizatori 0 17.05.2010 01:05:49
Din nou la invatatura Sfintilor Parinti georgeval Generalitati 15 31.05.2009 16:50:26
Din invataturile Sfintilor Parinti despre cum se deosebim vedeniile. camiann Generalitati 2 03.02.2009 15:17:44
PROOROCIILE SI VEDENIILE SFINTILOR PARINTI emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 22 20.01.2009 16:51:26
Profetii ale sfintilor parinti patinina34 Generalitati 7 04.01.2009 05:54:53