Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 02.04.2011, 15:11:37
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Sunt in asentimentul tau cu tot ce ai spus,insa referitor la citatul de mai sus,ideea este tocmai sa ne permitem sa traim cu emotiile noastre si sa le acceptam ca facand parte din noi,asta insemnand si cu cele pe care cei din jur le catalogheaza ca fiind defecte ori de nedorit,precum tristetea,furia,sentimentul de revolta,teama si orice alta traire omeneasca.
Din momentul in care iti doresti sa nu le mai simti,deja le-ai etichetat,deja ai respins o parte din tine.In momentul in care se petrece acceptarea iti vei da voie sa traiesti aceasta emotie,insa proportiile vor fi altele si transformate intr-o maniera benefica pentru noi si cei din jurul nostru.
Foarte important este sa invatam sa exprimam fata de cei din jur ceea ce simtim,indiferent de natura sentimentelor,ce dorim,ce nevoi avem,insa printr-o comunicare asertiva,in care fiecare il asculta pe celalalt si cauta sa gaseasca nu tapul ispasitor,ci numitorul comun la problema lor.
Fiecare asa zis defect al nostru poate sa ne conduca spre a descoperi calitati despre care nu banuiam ca ar exista in noi:dandu-ne voie sa ne infruntam teama,ne putem descoperi curajul,lasandu-ne sa traim tristetea,vom gasi dincolo de ea bucuria si asa mai departe.
Draga mea, citatul la care tu faci referire mai sus, intradevar, contine mult prea putine cuvinte, ca sa exprime corect ideea pe care am vrut s-o expun.

Deci tot ceea ce ai spus mai sus, exprima foarte frumos si corect,etapa constientizarii si acceptarii.Sunt de acord cu tot ce ai spus.

DAR, ceea ce eu am vrut sa cuprind in ideea pe care ai citat-o, este URMATOAREA etapa.Cea la care trebuie SA TINDEM cu totii. De a NU MAI SIMTI FURIA.( merg tot pe acest exemplu, dar este valabil pentru toate exprimarile negative ale fiintei noastre).
Adica sa ajungem la asa un nivel EVOLUTIV, incat toleranta si iubirea pentru aproapele nostru, sa ne eleveze, sa ne transforme astfel incat sa nu mai simtim furie, ci COMPASIUNE SI IERTARE.

Cam asta a fost diferenta intre vecinul de la parter aparent calm ca o apa lina,bland si rabdator si parintele Teofil Paraian:IUBIREA,COMPASIUNEA SI IERTAREA! Astea fac diferenta( desigur, erau multe alte diferente,avand in vedere ca am adus drept exemplu un mare duhovnic).Pentru ca primul isi reprima sentimentele negative, iar al doilea si le-a transformat. Desi atitudinea exterioara parea la fel..blanda,rabdatoare si binevoitoare..

Acum cred ca ai inteles ce am vrut sa spun..

Last edited by Melissa; 02.04.2011 at 15:28:18.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 02.04.2011, 19:46:31
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Da,acum am inteles,Mellisa...:)
Sa dea Dumnezeu sa ajungem cu totii la un asa nivel de elevare spirituala in care sa ne contopim cu divinul si sa devenim doar si numai Iubire...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #173  
Vechi 02.04.2011, 20:15:18
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Da,acum am inteles,Mellisa...:)
Sa dea Dumnezeu sa ajungem cu totii la un asa nivel de elevare spirituala in care sa ne contopim cu divinul si sa devenim doar si numai Iubire...
Eu personal sunt departe de o asa realizare, dar ma straduiesc, iar Ioan Gura de Aur, ma linisteste :"Dumnezeu nu rasplateste rezultatele, ci intentia."

Asa cum spui,sa ne ajute Dumnezeu pe toti sa ajungem la acest nivel, pe care atat de frumos l-ai descris.Pentru ca singuri, n-o sa reusim, deoarece "cetatea daca n-o pazeste Dumnezeu, degeaba o vegheaza paznicii"(Ioan Gura de Aur)

Last edited by Melissa; 03.04.2011 at 01:36:17.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 04.04.2011, 00:19:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Draga Alin si Mellisa,nimeni nu poate scoate din noi ceea ce nu exista deja acolo.(..)
Si eu aveam tendinta sa ii invinovatesc pe cei din jur pentru greselile mele,pentru iesirile mele la nervi,pentru toata nefericirea mea(..)
Cred ca ai inteles gresit, n-am sustinut ca acea femeie a fost exclusiv vinovata pentru gestulul acelui om, este pur si simplu un exemplu cum viata, cei din jur, propriile slabiciuni pot crea combinatii nefericite.

Nu prea exista un unic vinovat, si de multe ori se intampla ca victima sa fie si agresorul sau invers daca vrei.

Cum spunea Ioana - nimeni nu este atat de bun cat pare dar nici atat de rau, e bine sa ne temperam atat asteptarile (la pomul laudat..) si e bine sa nu osandim nici pe cei care ne par chiar fundamental rai, sau au facut greseli care ni se par mari - in viata, cu atat mai putin cu cat nu-i cunoastem personal ci din relatarile altora.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 04.04.2011, 09:48:35
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cred ca ai inteles gresit, n-am sustinut ca acea femeie a fost exclusiv vinovata pentru gestulul acelui om, este pur si simplu un exemplu cum viata, cei din jur, propriile slabiciuni pot crea combinatii nefericite.

Nu prea exista un unic vinovat, si de multe ori se intampla ca victima sa fie si agresorul sau invers daca vrei.

Cum spunea Ioana - nimeni nu este atat de bun cat pare dar nici atat de rau, e bine sa ne temperam atat asteptarile (la pomul laudat..) si e bine sa nu osandim nici pe cei care ne par chiar fundamental rai, sau au facut greseli care ni se par mari - in viata, cu atat mai putin cu cat nu-i cunoastem personal ci din relatarile altora.
Nu a fost de vina ea, de fapt cred ca devina au fost amandoi. S-au casatorit din motive gresite. El isi dorea o familie, considerand ca nu conteaza cum e nevasta doar sa faca copii........ea isi dorea sa plece de acasa si uite asa s-a incropit o familie care nu avea nimic in comun. Nu se cunosteau si nu se acceptau asa cum sunt. El a subestimat puterea unei femei, ea si-a dorit sa-l transforme in altceva decat era. Nu cred deloc ca era rea, doar o femeie ambitioasa care isi dorea un alt fel de barbat...si a crezut ca fortandu-l poate sa-l schimbe.

In concluzie vina e de ambele parti si acest fenomen se petrece in foarte multe familii. De cele mai multe ori societatea are o foarte mare vina prin presiunea pe care o pune asupra tinerilor de a-si forma o familie fara sa le explice greutatile care vin dupa aceea si adevaratele valori ale familiei.

Va dati seama ca si eu (pana la 34 de ani) am trecut prin tot felul de presiuni din partea tuturor, La un moment dat ma gandeam sa ma marit doar sa nu-i mai aud intrebandu-ma " tu, cand ai nunta?" :D. Am reusit sa nu fac acest pas doar de gura lumii, dar............multi nu reusesc si de aici multele divorturi si multele familii nefericite.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 04.04.2011, 10:08:40
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ioana,depresia nu este o cauza doar a dezechilibrului neuro-chimic,iar daca mergi la psihiatru este ok,probabil iti va da niste medicamente care vor restabili acest echilibru,insa fara a aborda in paralel sedinte de psihoterapie,nu vei trata problema decat pe jumatate,ca sa nu spun un procent si mai mic,prin urmare ea nu va disparea decat poate de fatada,temporar.
Daca nu consideri ca psihologul la care mergi iti este de ajutor,atunci poate el sau poate metoda psihoterapeutica nu se potriveste problemei tale.Eu iti pot recomanda doua psihoterapii (nu ca nu ar exista si altele) care ating prin analiza psihicul uman in profunzimea lui si nu doar incearca sa rezolve problemele la suprafata: psihanaliza si psihoterapia experientiala.Despre ambele poti gasi informatii pe internet,probabil despre prima cunosti deja cate ceva daca spui ca esti pasionata de psihologie,a doua fiind o metoda mai noua,insa foarte complexa si eficace.
Pentru persoanele depresive sau care isi reprima agresivitatea,foarte mult ajuta practicarea unui sport,pentru ca acesta contribuie la cresterea nivelului de serotonina din sange si la eliberarea pulsiunilor agresive intr-o anumita masura.Ma refer,insa,la ceva mai dinamic,nu exercitii fizice gen pilates sau altele de acest gen.
Si tot pentru ca suntem la acest subiect si stiu ca esti pasionata,iti sugerez sa citesti doua carti care le poti comanda pe internet de la editura "For You",ambele scrise de psiholoaga si psihiatra Debbie Ford :"Partea intunecata a cautatorilor de lumina" si "Secretul umbrei".
Cartile le am si eu acasa,iar pretul ambelor,impreuna cu taxele postale s-a ridicat la doar 20 de ron,un pret prea mic comparativ cu ce ofera.Ti le recomand cu caldura,sunt sigura ca te vor ajuta!
Multumesc de directie :)

Chiar trebuie sa fac ceva si stiu ca sportul " da drumul" la serotonina. Nu e foarte grav ce mi se intampla, dar nu am forta, dorm incontinuu si nu ma pot concentra la nimic. Asta pe langa scurtele reprize de senzatie ca lumea se sfarseste aici si ca nu mai are nici un rost.
In ultimele zile am reusit sa mai fac putina curatenie in viata mea. Pana la urma doar de mine depinde ..........Eram o persoana foarte activa si " bataioasa" dar ultimii 2 ani si jumatate cu aceasta " criza economica" mi-a stricat busola si nu gasesc directia. Pe langa cele povestite aici s-au intamplat foarte multe.........fiecare zi nu stiu ce-mi aduce si cred ca acest sentiment ca nu pot controla nici macar 5 min ce se intampla in viata mea m-a debusolat :D

Ma voi descurca pana la urma ca, daca reusesc sa-mi redescopar forta mea interioara, pot muta si munti, doar ca va trebui sa le iau pe rand. Toate odata nu pot sa le rezolv.........

Multumesc inca odata
Reply With Quote
  #177  
Vechi 13.05.2011, 09:54:10
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Post

Am revenit, dupa cum am promis, cu actualizarea datelor.
Nu am mai scris mare lucru deoarece sunt cu pregatirile de nunta in intarziere si nu prea mai am timp.
Poate nu am mai scris nici pentru ca nu am reusit pana acum sa ma tin de cuvant si sa ma duc la un preot sa discut. Acum am reusit: vinerea trecuta am fost la o manastire si am discutat acolo vreo ora cu parintele, miercuri acum am fost si la un preot de pe langa Beclean.


Ca sa explic pe scurt: mama tot nu a incetat cu amenintarile, tata asteapta linistit sa treaca timpul. Mama a reusit sa-si convinga fratii ei ca eu de asta ma marit deoarece mi s-au facut farmece si eu nu mai gandesc clar. Pentru a-i convinge ca nu e asa am fost acum miercuri (insotita de o matusa) la un preot despre care se spune ca are har si ca isi da seama din prima privire daca ai ceva probleme. La manastire am fost pentru linistea noastra sufleteasca.

Ambele fete bisericesti mi-au spus acelasi lucru: vezi-ti de viata ta si nu iti fa probleme ca parintilor tai le va trece supararea candva.

Deoarece, dupa ultima vizita la biserica, fratii ei i-au explicat ca nu mai are nici un motiv sa faca scandal, s-a suparat si pe ei si nu mai vorbeste cu nimeni care ma primeste in casa sau vine la nunta mea.

Dupa cum am mai spus: daca nu ar fi trist, ar fi hilar.

Sunt relativ linistita si impacata cu ce va urma (ati avut dreptate, aveam nevoie sa ma duc la o manastire sa ma linistesc) si ma ocup intens de pregatirile de nunta.

Daca apar ceva noutati va mai tin la curent........si cum am promis revin cu poze de la nunta.............iar peste un an cu situatia la zi :)
Reply With Quote
  #178  
Vechi 13.05.2011, 14:26:11
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanacluj Vezi mesajul
Am revenit, dupa cum am promis, cu actualizarea datelor.
Nu am mai scris mare lucru deoarece sunt cu pregatirile de nunta in intarziere si nu prea mai am timp.
Poate nu am mai scris nici pentru ca nu am reusit pana acum sa ma tin de cuvant si sa ma duc la un preot sa discut. Acum am reusit: vinerea trecuta am fost la o manastire si am discutat acolo vreo ora cu parintele, miercuri acum am fost si la un preot de pe langa Beclean.


Ca sa explic pe scurt: mama tot nu a incetat cu amenintarile, tata asteapta linistit sa treaca timpul. Mama a reusit sa-si convinga fratii ei ca eu de asta ma marit deoarece mi s-au facut farmece si eu nu mai gandesc clar. Pentru a-i convinge ca nu e asa am fost acum miercuri (insotita de o matusa) la un preot despre care se spune ca are har si ca isi da seama din prima privire daca ai ceva probleme. La manastire am fost pentru linistea noastra sufleteasca.

Ambele fete bisericesti mi-au spus acelasi lucru: vezi-ti de viata ta si nu iti fa probleme ca parintilor tai le va trece supararea candva.

Deoarece, dupa ultima vizita la biserica, fratii ei i-au explicat ca nu mai are nici un motiv sa faca scandal, s-a suparat si pe ei si nu mai vorbeste cu nimeni care ma primeste in casa sau vine la nunta mea.

Dupa cum am mai spus: daca nu ar fi trist, ar fi hilar.

Sunt relativ linistita si impacata cu ce va urma (ati avut dreptate, aveam nevoie sa ma duc la o manastire sa ma linistesc) si ma ocup intens de pregatirile de nunta.

Daca apar ceva noutati va mai tin la curent........si cum am promis revin cu poze de la nunta.............iar peste un an cu situatia la zi :)
Ma bucur, draga Ioana, ca ati primit aceleasi sfaturi si de la preoti. Inseamna ca nici noi n-am dat sfaturi gresite. Va trece, cu timpul, si supararea mamei, desi acum ti se pare ca va tine o vesnicie. E tipul de persoana care cedeaza greu, am cunoscut la viata mea astfel de persoane, foarte sufletiste dar si foarte acaparatoare, chiar dictatoriale, dar dupa ce le trece supararea sar sa te ajute. Insa, tu trebuie sa mentii pozitia de independenta, castigata atat de greu. Nu trebuie sa tii suparare ci doar distanta, adica sa nu permiti ca in intimitatea caminului vostru sa se intre intempestiv. Sa vii cu vesti de la nunta, te rugam.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 13.05.2011, 15:09:28
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Ma bucur, draga Ioana, ca ati primit aceleasi sfaturi si de la preoti. Inseamna ca nici noi n-am dat sfaturi gresite. Va trece, cu timpul, si supararea mamei, desi acum ti se pare ca va tine o vesnicie. E tipul de persoana care cedeaza greu, am cunoscut la viata mea astfel de persoane, foarte sufletiste dar si foarte acaparatoare, chiar dictatoriale, dar dupa ce le trece supararea sar sa te ajute. Insa, tu trebuie sa mentii pozitia de independenta, castigata atat de greu. Nu trebuie sa tii suparare ci doar distanta, adica sa nu permiti ca in intimitatea caminului vostru sa se intre intempestiv. Sa vii cu vesti de la nunta, te rugam.
Har, smerenie si jertfa de sine.
De asta am si scris, ca sa stiti ca toate sfaturile de la voi mi-au fost de ajutor si au fost corecte.
Am urmat sfatul tau si nu i-am mai raspuns la provocari. De doua saptamani imi tot trimite mesaje la care nu dau nici un semn de viata. Oscileaza intre amenintari si rugaminti.
Azi chiar m-am distrat (a aflat de la fratii ei ca am fost la preot) ca am primit un mesaj in care imi spune ca doar un anumit preot poate sa-mi spuna real ce este......si sa ma duc la el. Am vrut sa-i raspund ca sper sa ajung la el cat mai tarziu (preotul e mort si ea nu stie), dar am zis ca nu va gusta gluma asa ca m-am abtinut.
Mi-a trecut si supararea, mai am doar dezamagire.........Inca tot nu-mi revin, nici eu si nici alte persoane, din socul comportamentului ei. O stiam altfel de persoana, dar...........viata ne ofera multe surprize.

Am promis ca vin cu poze de la nunta.............asa ca ma tin de cuvant.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 13.05.2011, 23:51:00
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de ioanacluj Vezi mesajul
Am revenit, dupa cum am promis, cu actualizarea datelor.
Nu am mai scris mare lucru deoarece sunt cu pregatirile de nunta in intarziere si nu prea mai am timp.
Poate nu am mai scris nici pentru ca nu am reusit pana acum sa ma tin de cuvant si sa ma duc la un preot sa discut. Acum am reusit: vinerea trecuta am fost la o manastire si am discutat acolo vreo ora cu parintele, miercuri acum am fost si la un preot de pe langa Beclean.


Ca sa explic pe scurt: mama tot nu a incetat cu amenintarile, tata asteapta linistit sa treaca timpul. Mama a reusit sa-si convinga fratii ei ca eu de asta ma marit deoarece mi s-au facut farmece si eu nu mai gandesc clar. Pentru a-i convinge ca nu e asa am fost acum miercuri (insotita de o matusa) la un preot despre care se spune ca are har si ca isi da seama din prima privire daca ai ceva probleme. La manastire am fost pentru linistea noastra sufleteasca.

Ambele fete bisericesti mi-au spus acelasi lucru: vezi-ti de viata ta si nu iti fa probleme ca parintilor tai le va trece supararea candva.

Deoarece, dupa ultima vizita la biserica, fratii ei i-au explicat ca nu mai are nici un motiv sa faca scandal, s-a suparat si pe ei si nu mai vorbeste cu nimeni care ma primeste in casa sau vine la nunta mea.

Dupa cum am mai spus: daca nu ar fi trist, ar fi hilar.

Sunt relativ linistita si impacata cu ce va urma (ati avut dreptate, aveam nevoie sa ma duc la o manastire sa ma linistesc) si ma ocup intens de pregatirile de nunta.

Daca apar ceva noutati va mai tin la curent........si cum am promis revin cu poze de la nunta.............iar peste un an cu situatia la zi :)
*********************************++++++++++++++++* ******************

Iartama dar nu cred ca vreun preot a avut aceasta atitudine fata de parinti tai care teau nascut si crescut, iar daca au avut atunci nu Slujesc lui Dumnezeu ci oamenilor.
Ce spune porunca lui Dumnezeu ???
Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta ca sa traiesti Intru multi ani si freiciti pe pamInt.
sau nu se refera copiilor ???
Ai mare grija ca de multe ori cel ce nu asculta de parinti cade In vreun blestem scapat din gura de un parinte la suparare si la mInie si pote sa cada pe cineva pIn la a 7 vita .
Eu am dat sfaturi fetei mele si nu ma ascultat crezInd ca este mai inteligenta si stie ce vrea stii ce mea zis acum 6 ani nu te amesteca eu vreau sami fac veata mea si sa traiesc cum vreau , acum este singura cu o fetita de 5 ani si de nu ar fi fost prosti de parinti ce ar fi facut cum ar fi crescuto si sa se duca la servici . acum se trage de cap dar totul este In zadar . noi nu iam reprosat si nui reprosem nimic dar ea sa framInta si se consuma si vad ca se gIndeste la ce iam spus eu si masa.
asa ca si tu nu fii foarte Increzatoare ca nu cunosti pe nimeni pIna nu manInci cu el doi saci de sare .
si este o vorba la noi la ardeleni cIt Ii sita noua este tot In cui dar dupa ce se Invecheste mai ajunge si pe sub pat.
Iti doresc din tot sufletul meu si din toata dragostea cu care ma Inzestrat Bunul Dumnezeu sa fii freicita si sa nu cunoasti supararea In veata ta ,Bunul Dumnezeu sa va sfinteasca si sa va faca vase alese si placute Lui amin amin amin
S L A V I T sa fie D O M N U L In veac amin
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se poate ierta un astfel de pacat ? marianmarian Generalitati 22 05.10.2013 09:45:59
Poate mama participa la botezul propriului copil? georgeval Botezul 50 17.05.2011 14:52:08
ce se intimpla cind o persoana nu poate ierta un rau care i s-a facut? patinina34 Generalitati 135 30.06.2009 22:37:03