Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 27.10.2011, 21:33:27
valer.cosma valer.cosma is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Mesaje: 59
Implicit

Constantin Noica "Rugati-va pentru fratele Alexandru",o experienta din temnitele comuniste, povestita pe intelesul tuturor,una din multele drame traita de cei ce nu aveau ce cauta acolo.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 04.11.2011, 08:50:28
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Alexandru?.

chear si in cartea despre parintele arsenie[un parinte rus]se vorbeste:citind aceasta carte,sa va amintiti in rugaciunile voastre de robul lui Dumnezeu Alexandru.insa nu stiu de e acelas Alexandru.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 04.11.2011, 12:04:07
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Propun ca pe acest topic sa postam fragmente din cartile pe care le citim sau le-am citit si ne-au impresionat .
Sfântul închisorilor : Mărturii despre Valeriu Gafencu / adunate și adnotate de monahul Moise .- Alba Iulia : Reîntregirea, 2007

Valeriu Gafencu - Imn al invierii

Va cheama Domnul slavei la lumina,
Va cheama mucenicii-n vesnicii,
Fortificati biserica crestina
Cu pietre vii zidite-n temelii.

Sa creasca-n inimile voastre
Un om nascut din nou armonios,
Pe sufletele voastre sa se-mplante
Pecetea Domnului Iisus Hristos.

Un clopot tainic miezul noptii bate
Si Iisus coboara pe pamant;
Din piepturile noastre-nsangerate
Rasuna Imnul Invierii sfant.

Veniti crestini, luati lumina
Cu sufletul smerit, purificat;
Veniti flamanzi, gustati din cina,
E nunta Fiului de Imparat.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 21.11.2011, 21:05:23
valer.cosma valer.cosma is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Mesaje: 59
Implicit

Din cartea :"Sfaturile unui diavol batran catre unul mai tanar",:Sfredelin il intreaba pe Amarel daca el crede ca a fost trimis pe pamant "intr-o croaziera de placere" s-au cu un scop precis acela de a aduce suflete tatalui din adinc, intrebare pe care daca noi ne-am pune-o am vedea cat de consecventa este lupta diavolului , si ce metode rafinate foloseste pt. a castiga suflete pt. damnarea eterna. Nu este intr-o croaziera de placere...
Reply With Quote
  #195  
Vechi 09.12.2011, 12:36:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Interesant, nu stiam a fost crestin.

(Tolkien)
Da, a fost catolic foarte credincios.
In cartile lui fantastice era impotriva exprimarii directe a credintei, insa asa cum spune tot el in niste scrisori, credinta crestina se afla 'incarnata' in substanta insasi a Stapanului Inelelor. (pe care o recitesc acum)
Din cate am inteles eu, el cerdea ca literatura nu trebuie sa fie explicit crestina. Aici nu era de acord cu C.S. Lewis care era mult mai 'apologetic' in scrierile lui.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #196  
Vechi 09.12.2011, 19:56:19
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Implicit

Daca tot veni vorba despre carti..si fiindca vine Craciunul,as dori sa fac cadou o carte unei persoane..persoana respectiva e un putin cunoscator intr-ale ortodoxiei..insa e o persoana deschisa catre a afla mai multe..catre intelegerea anumitor lucruri..
Ce carte ar putea citi..nu stiu..una care sa nu sminteasca..popate una mai usurica..asa ca pentru puterea actuala de intelegere.Ma gandeam la o carte sxrisa de Dan Puric..poate..Fii demn,sau..Cine suntem..sau aveti alte propuneri..
Va multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 09.12.2011, 20:03:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valer.cosma Vezi mesajul
Din cartea :"Sfaturile unui diavol batran catre unul mai tanar",:Sfredelin il intreaba pe Amarel daca el crede ca a fost trimis pe pamant "intr-o croaziera de placere" s-au cu un scop precis acela de a aduce suflete tatalui din adinc, intrebare pe care daca noi ne-am pune-o am vedea cat de consecventa este lupta diavolului , si ce metode rafinate foloseste pt. a castiga suflete pt. damnarea eterna. Nu este intr-o croaziera de placere...
Dar care este autorul?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 10.12.2011, 00:02:08
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dar care este autorul?
C.S. Lewis

http://www.humanitas.ro/humanitas/sf...unul-mai-tanar
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #199  
Vechi 10.12.2011, 05:55:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Multumesc Mihail.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 12.12.2011, 09:30:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de candles in the wind Vezi mesajul
Daca tot veni vorba despre carti..si fiindca vine Craciunul,as dori sa fac cadou o carte unei persoane..persoana respectiva e un putin cunoscator intr-ale ortodoxiei..insa e o persoana deschisa catre a afla mai multe..catre intelegerea anumitor lucruri..
Ce carte ar putea citi..nu stiu..una care sa nu sminteasca..popate una mai usurica..asa ca pentru puterea actuala de intelegere.Ma gandeam la o carte sxrisa de Dan Puric..poate..Fii demn,sau..Cine suntem..sau aveti alte propuneri..
Va multumesc anticipat.
O carte de mitropolitul Antonie Bloom (mitropolitul mitropoliei ruse din Anglia, care a murit acum 7 ani. Cartile lui sunt in acelasi timp profunde si nu prea grele de citit. Au aparut cateva si pe romaneste.
Imi amintesc ca una dintre primele carti despre ortodoxie pe care am citit-o a fost una de-a lui si mi-a folosit foartre mult.
Am ascultat ieri pe youtube o discutie a cuiva cu el despre rolul suferintei (in engleza). Este foarte imresionant.
http://www.youtube.com/watch?v=lK1v0L7djrQ
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati citit... timeea89 Generalitati 11 23.01.2015 11:36:59
Ne-a citit la morti! bitaionela Vrajitoria 21 20.06.2011 21:24:41
Merită citit ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 20 26.04.2010 10:07:36
Ce carti de misiologie-sectologie ati citit? Mirean Secte si culte 22 14.04.2009 12:56:42
Daca a citit cineva truthtostone Generalitati 0 22.11.2008 13:23:27