Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.05.2012, 23:05:05
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Cum sa ma rog?

Buna , as vrea niste sfaturi in legatura cu rugaciunea , seara in special ma rog , si de multe ori pare ca ma rog mai mult formal sau asa simt eu spun rugaciunile principale:Tatal nostru , imparate ceresc cuvine -se cu adevarat , dar parca nu e de ajuns , nu simt , comunicarea indeajunsa cu Dumnezeu, uneori ma simt sec , de parca nici nu m-as fi rugat , simt ca Dumnezeu nici nu ma asculta .Mai citesc cateodata din Psaltire si sunt psalmi foarte frumosi , dar sunt unii in care il rogi pe Dumnezeu , sa-i nimiceasca pe dusmanii tai ,un lucru contradictoriu cu crestinismul , si asa nici Psaltirea nu ma prea satisface.Am citit de curand o carte despre pustnicii nevazuti ai Athosului , si m-am minunat de puterea de concentrare la rugaciune, si de rugaciunea neincetata a acelor oameni sfinti , ceea ce cred ca eu nu voi putea ajunge niciodata , la macar o sutime cat ei , in practicarea rugaciunii

Ce rugaciuni sa spun , si cum sa ma rog, ceva sfaturi? Multumesc
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2012, 23:12:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Astfel nu se poate !

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Buna , as vrea niste sfaturi in legatura cu rugaciunea , seara in special ma rog , si de multe ori pare ca ma rog mai mult formal sau asa simt eu spun rugaciunile principale:Tatal nostru , imparate ceresc cuvine -se cu adevarat , dar parca nu e de ajuns , nu simt , comunicarea indeajunsa cu Dumnezeu, uneori ma simt sec , de parca nici nu m-as fi rugat , simt ca Dumnezeu nici nu ma asculta .Mai citesc cateodata din Psaltire si sunt psalmi foarte frumosi , dar sunt unii in care il rogi pe Dumnezeu , sa-i nimiceasca pe dusmanii tai ,un lucru contradictoriu cu crestinismul , si asa nici Psaltirea nu ma prea satisface.Am citit de curand o carte despre pustnicii nevazuti ai Athosului , si m-am minunat de puterea de concentrare la rugaciune, si de rugaciunea neincetata a acelor oameni sfinti , ceea ce cred ca eu nu voi putea ajunge niciodata , la macar o sutime cat ei , in practicarea rugaciunii

Ce rugaciuni sa spun , si cum sa ma rog, ceva sfaturi? Multumesc
Te rog sa ma scuzi de interventie , dar problema nu-i atat de complicata la tine . Ai un program de rugaciune dezordonat , fara o consultare a duhovnicului , si este precum o orhestra fara dirijor . Aici este mica , mare "problema" a ta ! In rest nu cred ca nimeni de aici "va indrazni" sa-ti fie duhovnic ( dirijor ) , asa ca rezolvarea nu este pe un forum , ci in alta parte .
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2012, 23:17:37
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Te rog sa ma scuzi de interventie , dar problema nu-i atat de complicata la tine . Ai un program de rugaciune dezordonat , fara o consultare a duhovnicului , si este precum o orhestra fara dirijor . Aici este mica , mare "problema" a ta ! In rest nu cred ca nimeni de aici "va indrazni" sa-ti fie duhovnic ( dirijor ) , asa ca rezolvarea nu este pe un forum , ci in alta parte .
Doamne ajuta !
Ms de sfat
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.05.2012, 23:20:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Ms de sfat
Pentru putin ! Multa sanatate si numai bucurii !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.05.2012, 23:23:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Următoarele mici trucuri vă vor ajuta mult:
-poziția optimă de rugăciune este poziția în genunchi. Nu toată lumea cunoaște în mod corect această poziție. "În genunchi" nu înseamnă cu fundul sprijinit de glezne, ci înseamnă că trupul descrie o literă "L", în care inflexiunea "L-ului" este dată de genunchi. Cu alte cuvinte, coapsele trebuie să fie verticale, iar trunchiul drept (sau imperceptibil înclinat înainte). La început, nu veți rezista în asemenea poziție mai mult de 5 minute, dar repede veți descoperi că este OK.
-mâinile trebuie să fie în contact deplin una cu alte, împreunate în dreptul pieptului.
-începeți prin devoțiunea Sfintei Cruci "În numele Tatălui...".
-apoi, timp de cel puțin un minut, NU vă rugați, ci vă "adunați gândurile". Nu poți să treci de la un film sau o lectură direct la rugăciune, nu poți să te arunci în genunchi și să te rogi cu adevărat, ci mintea noastră are nevoie de o ieșire din preocupările de până atunci și de a se pregăti puțin pentru preocupări de alt ordin.
-în același sens, ajută liniștea. Domnul nostru adesea s-a rugat pe munte. În întuneric. În izolare. Singur în grădină. Dacă El a simțit această nevoie, cu atât mai mult o simțim noi.
-Începeți cu o rugăciune ca să....vă rugați cum trebuie. Are și rugăciunea nevoie de "epicleza" ei. Apostolii i-au cerut lui Cristos să îi învețe cum să se roage. Să facem la fel. Să spunem: "Duhule Sfânt, eu vreau să mă rog, dar nu prea pot. Fii bun, iubitorule de oameni, și ajută-mă să mă rog cum trebuie!"
-În continuare ascultați de ce vă dictează vocea lăuntrică din inimă. De regulă, mie îmi spune să încep cu un "Tatăl nostru" și pe urmă să mă rog cu intenția specifică.
-Nu uitați să spuneți, din când în când, și rugăciuni cu intenția specifică a laudei sau a mulțumirii. Amintiți-vă de cei zece leproși: oare nu toți zece s-au vindecat ? Fiți asemenea aceluia care îi mulțumește Domnului, și nu asemenea celor nouă de care nu a mai auzit nimic.
-La sfârșit, dacă e vorba de rugăciune de cerere, lăsați-o deschisă. Nu fiți imperativ, lăsați-L pe Domnul să facă așa cum El știe mai bine.
-Nu uitați să-i mulțumiți și îngerului dv gardian și sfântului dv protector. Ei vă inspiră și vă poartă de grijă, sunt asistenții urcușului dv.

Spor la rugăciune !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 17.05.2012 at 23:25:53.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.05.2012, 23:30:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Templier,

Ia spune tu, de ce vrei sa te rogi? Care e motivatia ta? Vrei sa ii ceri niste lucruri lui Dumnezeu, vrei sa dobandesti o anumita tehnica, vrei sa ajungi la o anumita inaltime duhovniceasca, o faci ca sa iti ierte pacatele...?

Unde te rogi tu? Acasa sau/si la la biserica?

In ceea ce priveste psaltirea si problema ta, vezi ca e un topic recent deschis, citeste acolo postarile Deliei despre "dusmanii pe care sa ii nimiceasca Dumnezeu" si vei vedea ca acestia sunt, de fapt, diavolii, nu X si Y pe care ii cunosti tu si care iti doresc raul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.05.2012, 23:34:41
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Ce rugaciuni sa spun , si cum sa ma rog, ceva sfaturi? Multumesc
In Biblie este scris:
"Si tot astfel si Duhul ne ajuta in slabiciunea noastra: caci nu stim cum trebuie sa ne rugam. Dar insusi Duhul mijloceste pentru noi cu suspine negraite." (Rom.8:26)

"...nu stim cum trebuie sa ne rugam..."
Iata dar o particularitate pe care a observat-o Pavel la viata de rugaciune a crestinului. Insa prin revelatia divina cu care era daruit eruditul apostol, acesta afirma spre mangaiesrea noastra:
"...Duhul ne ajuta in slabiciunea noastra..."
"...Duhul mijloceste pentru noi cu suspine negraite..."

Binecuvantat sa fie Domnul nostru Iisus Hristos care, mai inainte sa plece ne-a lasat aceasta mangaiere:
"Dar Mangaietorul, adica Duhul Sfant, pe care-L va trimite Tatal in Numele Meu, va va invata toate lucrurile..."

Asadar venim inaintea lui Dumnezeu cu stangacii, cu neputinte si adeseori cu temeri insa cata vreme venim cu inima sincera El nu se lasa asteptat.

Biblia spune ca Dumnezeu se reveleaza celui ce Il cauta din toata inima:
"Ma veti cauta, si Ma veti gasi, daca Ma veti cauta cu toata inima." (Ier.29:13)

Personal, afara de rugaciunea "Tatal nostru" nu am rugaciuni standardizate, sablonate de altii, indiferent cat de induhovniciti ar fi fost ei.

Mie mai de folos mi-a fost si imi este sa vin inaintea lui Dumnezeu ca inaintea unui Tata.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.05.2012, 23:35:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul

Ia spune tu, de ce vrei sa te rogi? Care e motivatia ta? Vrei sa ii ceri niste lucruri lui Dumnezeu, vrei sa dobandesti o anumita tehnica, vrei sa ajungi la o anumita inaltime duhovniceasca, o faci ca sa iti ierte pacatele...?

Unde te rogi tu? Acasa sau/si la la biserica?
Aoleu , il sperii de tot !
Mai , mai, mai , tinerete !
Mai domol Ana Maria !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.05.2012, 23:39:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
In Biblie este scris:
Nu pierzi prilejul pentru a racola noi membrii conform indicatilor pastorilor la care truditi si cotizati din greu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.05.2012, 23:52:13
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu pierzi prilejul pentru a racola noi membrii conform indicatilor pastorilor la care truditi si cotizati din greu !
Nu ma cunosti nici pe mine, nici pe pastorul meu. Cine te poate invinui pentru aceasta?

Insa pentru ca nu Il cunosti pe Hristos are cine sa te invinuiasca, insusi Cuvantul de care vorbesti.

Last edited by ucenic; 18.05.2012 at 01:15:44.
Reply With Quote
Răspunde