Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 04.06.2012, 20:36:42
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

DragosP - cea mai bună postare de azi:
Citat:
Adică un fel de relație platonică amicală.
Dar atenție: cad pietre!
Reply With Quote
  #122  
Vechi 10.07.2012, 14:22:28
RalucaMC RalucaMC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Desi sunt inregistrata de putin timp pe forum,il citesc de aproape 2 ani.Am ajuns astfel sa citesc multe mesaje care mi-au mers la suflet,insa am observat in decursul acestor 2 ani ca s-au imputinat userii care aveau (pt mine cel putin) ceva de zis.Sunt inca destui ale caror mesaje le citesc cu placere,insa am remarcat ca pana si subiectele de discutie s-au schimbat.Stiu ca atunci cand am descoperit forumul si am inceput sa-l citesc altele erau temele de discutie,se vorbea mai mult despre credinta,despre patimi,despre post,era mai multa lumina in mai marea majoritate a posturilor.Acum,observ cu intristare ca se vorbeste mai mult despre vraji,despre barbati neideali,despre masonerie,daca e pacat sa porti fusta doar pana la genunchi etc.Nu spun ca nu-si au rostul toate acestea,din pacate observ ca exista tot mai multe probleme cu care omul se confrunta si e normal sa se intereseze ce si cum,dar parca am uitat (pana si pe acest forum crestin ortodox) de lucrurile simple,profunde.

Pe mine m-a ajutat mult forumul.Cand am inceput sa-l citesc eram la inceput,nu stiam mai nimic despre Dumnezeu,de aici am aflat care e diferenta dintre un Acatist si Paraclis,de aici am aflat ca nu oricine poate citi Moliftele Sfantului Vasile cel Mare si tot aici am citit numeroase postari cu si despre viata practica care mi-au fost de mare folosetc.Insa in ultima vreme acestea s-au imputinat,se vorbeste tot mai mult despre lucrurile urate care se intampla in lume,de parca ne-am plictisit sa vedem partea frumoasa a vietii.

Pentru mine,cea mai frumoasa postare (de altfel,toate postarile userului respectiv au fost o incantare pt ochii mei,cred ca le-am citit pe toate si imi pare atat de rau ca s-a retras) este aceasta:http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=5304 (e scrisa in 2 parti).
Reply With Quote
  #123  
Vechi 19.07.2012, 07:59:40
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu exista cea mai buna postare, asa cum nu exista cel mai bun/rau om, asa cum nu exista cel mai destept/prost om, asa cum nu exista cel mai frumos/urat om, asa cum nu exista cel mai tare din parcare...ce facem, incercam sa atingem absolutul cu mana?
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #124  
Vechi 19.07.2012, 12:05:31
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Acest post îl apreciez eu ca fiind foarte bun, cel mai bun, pentru că spovada e pe jumătate iertată:

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine de pacate,si imi e rusine sa le spun preotului mai ales ca suntem cunostinte mai apropiate,,,ce sa fac?cum sa imi fac curaj?mai amanuntit cam cum se spovedeste ce trebuie sa ii spunem?m-am hotarat sa fac acest lucru si sa fac ascultare de ceea ce imi va spune,eventual sa ma si impartasesc,astept parerile voastre si sper ca nu va stresez.multumesc
Reply With Quote
  #125  
Vechi 24.07.2012, 09:45:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit DragosP castigator din nou!!!

Dialogul se petrecea intre domnul Mihnea(doctor de profesie) si domnul"ucenic".


În prealabil postat de ucenic:

"Nu gust ironiile de fel. Dar atunci cand vin din partea unui copil al lui Dumnezeu, ele ma scarbesc de-a dreptul.
Noapte buna."

DragosP:
"Cred că domnul doctor ar putea prescrie un "Emetiral".
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 24.07.2012, 10:08:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu exista cea mai buna postare, asa cum nu exista cel mai bun/rau om, asa cum nu exista cel mai destept/prost om, asa cum nu exista cel mai frumos/urat om, asa cum nu exista cel mai tare din parcare...ce facem, incercam sa atingem absolutul cu mana?
Ory, ca sa-i privesti pe toti oamenii la fel inseamna sa fii sfant. Facem si noi selectii, comparatii, ca dovada a nedesavarsirii noastre.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 24.07.2012, 12:23:33
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Costel, ma bucur sa te "aud", ma bucur ca de un prieten pe care nu l-am mai vazut de f. mult timp, dar pe care-l resimt in suflet la fel de onest si bun. Asa te percep, chiar daca nu te cunosc, si ma bucur pentru asta.
Merita putin off topic!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #128  
Vechi 07.01.2013, 18:19:40
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

poate nu e cea mai buna(pt. ca am citit multe,ar fi greu sa aleg),dar mi-a placut f. mult
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=101
Reply With Quote
  #129  
Vechi 12.01.2013, 17:31:19
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Nu tin minte cea mai buna postare cu parere de rau. Stiu ca multe, multe mi-au placut. Unele cu invataturi duhovnicesti, incurajari, idei, unele amuzante rau, emotionante...n-as sti sa le deosebesc ca intensitate/valoare, sa le clasific.
Tin minte in schimb ca am scris un mesaj si ulterior m-am speriat ca am fost prea dura si mi-a parut rau cum m-am exprimat si mai tin minte mesajul care m-a deranjat mai tare sa zic asa, fiind probabil si intr-o stare sufleteasca nu prea fericita. Ulterior situatia s-a remediat in ambele cazuri dar amintirea lor a ramas.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 12.01.2013, 21:29:02
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Toata lumea si-a exprimat preferintele pe aest topic. In mod normal nu as fi scris, dar doar ce am citit mesajele scrise de Adriana-Cluj, despre minunile traite in viata ei si nu ma pot abtine sa imi declar si eu preferintele in ceea ce priveste mesajele: cele ale Adrianei-Cluj si ale lui Zaharia.
Va multumesc, pentru stilul vostru de narator. Fiecare mesaj al vostru ma incanta si ma face mai smerita.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum poate cineva sa isi stearga propria lui postare ? mbarboi Reguli generale de utilizare a forumului 11 13.02.2013 18:30:35
buna costan bianca Umanitare 21 10.12.2010 16:27:25
Buna Liliane Generalitati 22 31.08.2010 18:56:23
Buna llaurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 14.10.2008 22:09:55
POSTARE agapius Generalitati 0 21.09.2007 19:48:02