Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 13.10.2014, 15:47:57
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Doamne fereste, nu m-am suparat !
Ma bucur insa ca intamplarea fericita a facut ca tocmai ieri ( duminca ) sa se citeasca si sa se propavaduiasca chiar pilda semanatorului :).
Iar ceea ce a spus acolo Mantuitorul, e ceea ce face diferenta intre oameni...
In cazul de fata samanta este Cuvantul lui Dumnezeu, care e acelasi si are aceeasi putere pentru toata lumea, nu este asemeni unei seminte oarecare, care are in ea o informatie genetice mai buna sau mai putin buna ( performanta) care alaturi de mediu , ii conditioneaza germinarea si evolutia ( mai multe seminte in conditii identice de mediu nu dau acelasi rod, de asemeni 2 seminte identice in conditii diferite, iar nu dau acelasi rod). Cuvantul lui Dumnezeu aici este constanta; variabile sunt 1) mediul si 2) ravna personala.
De data asta nu am mai auzit comparandu-se ipostazele caderii semintei ( drum, stanca, umbra, etc) cu mediu sau alti factori extrinseci ( anturaj, etc) ci cu apropierea mai mare sau mai mica a noastra de lume si de lucrurile materiale...adica 1) cei din drum= aud cuvantul dar nu prinde radacini in sufletul lor, pt ca ei acolo au cu totul alte preocupari; 2)cei din loc pietros - saminta incolteste,dar nu o uda, adica nu o alimenteaza, nu se preocupa ulterior sa aprofundeze, sa hraneasca credinta care a incoltit in sufletul lor; si 3) cei din loc umbros, care sunt impresurati de buruieni, sunt cei care fiind prea atasati de bunurile materiale ale acestei lumi, sunt curand coplesiti de griji care ii fac sa abandoneze credinta si grija pt sufletul lor. Deci ca sa ajunga sa dea rod o samanta e nevoie de sol in care sa isi infiga radacina, apa sa o hraneasca, si lumina de asemeni, ca sa poata creste suficient de repede cat sa depaseasca buruienile care nu au nevoie de atata lumina, cresc si cu mai putina. Insa acesti factori simbolizeaza nu conditii de mediu, care teoretic sunt independente de vointa noastra, ci predispozitii intrinseci ale sufletului ( solul) cat si preocupari voluntare -" hranirea", "udarea", expunerea la lumina - adica activitati voluntare ale noastre prin care sa ne consolidam credinta, citit, rugaciuni, frecventarea slujbelor. Abia cand incepem sa punem si in practica cele invatate, atunci se poate spune ca am ajuns in ipostaza a patra a semintei care a dat rod insutit...
Si eu ma bucur!
Pilda evangheliei de duminica m-a bucurat si pe mine ca, uite , s-a potrivit cu discutia noastra si ne-am lamurit cum sta treaba.
Sa ne ajute Domnul sa primim Cuvantul si sa dam roade bogate!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 13.10.2014, 20:09:15
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
cine stie, poate si Dumnezeu o fi avut o perioada in care ne-a asteptam sa ne dezvoltam suficient pana sa-l intelegem
Daca ar fi cum spui (Dumnezeu a avut o perioada... adica A gresit, S-a inselat, nu A stiut...), totul ar fi foarte clar si foarte trist. Numai ca nu e asa: de aceea apar intrebarile noastre (ale mele, cel putin), deoarece consideram ca Dumnezeu stie tot ce se va intampla, iar El, fiind bun, Le-a facut pe toate bune si bine. Daca nu este asa, cel ce a facut lumea si tot ce pricepem noi, NU este Dumnezeu, ci altcineva, un subaltern, razvratit sau nu, iar Dumnezeu continua sa stie succesiunea evenimentelor si acestea vor fi bune. Pe El nu-l inteleg, cum de a lasat cel putin un suflet (miliarde sunt) sa ajunga in iad.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 14.10.2014, 11:05:18
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu ne-a facut gresit sau imperfect, doar ca probabil nu ne-am nascut nici ca specie gata dezvoltati,maturi, asa cum nu se nasc nici copii nostri... iar porunca ascultarii ne-a fost data cand am fost suficient de maturi, de evoluati ca specie, cat sa o intelegem. Pana atunci a hotarat El pentu noi, asa cum hotaraste pentru toate celealte fapturi, si asa cum hotaram si noi pt copii nostri, pana se fac mari...

De ce i-a lasat pe unii si pe altii sa ajunga in iad, asta multa lume sea intreaba, inclusiv eu. Poate era mai bine daca hotara in continuare El pt noi ce e bine si ce nu, si ne oprea in vreun fel sa ascultam pe diavol si sa ( ne) facem rau. Multi se intreaba de ce l-a facut si pe diavol, sau de ce a ingaduit ca o faptura care era perfecta sa devina rea; si apoi de ce l-a lat sa faca rau si altora, sa-i corupa, de ce nu l-a distrus din prima?
Noi daca avem mai multi copii, si se fac mari si nu ne mai asculta, putem incerca sa ii oprim sa faca rau, dar la un moment dat nu mai avem nici o putere asupra lor, pt ca fie pleacade langa noi si nu mai stim nimic de ei, fie se fac mai rai, mai puternici ca noi, si ne infrunta. Despre Dumnezeu se spune nu ca nu ar putea sa ne opreasca de la a face rau, dar nu vrea pentru ca ne-a data cest drept, al liberei alegeri, si nu mai poate sa ni-l ia inapoi. Cu riscul sa ne piarda, ne-a oferit aceasta libertate...asa cum mai devreme sau mai tarziu facem si noi cu copiii nostri, ii lasam sa ia decizii singuri chiar daca gresesc si apoi sufera, trebuie sa treaca si prin asta pt a se maturiza pe deplin.
Insa multa lume se intreaba, inclusiv eu, mai ales cand ne apuca cate un puseu de necredinta, de ce i-a lasat in viata si liberi pe aceia care sunt in stare, si vor, sa faca rau si la altii...

Last edited by fallen; 14.10.2014 at 11:19:41.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 14.10.2014, 20:03:58
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Orice discutie cinstita despre diavol, va duce cu necesitate la Libertatea pe care Dumnezeu a lasat-o in diferite segmente ale creatiei Sale.
Si, de asemenea, va ajunge la timp, la lumea noastra, care este in timp si la lumea de dupa moarte, care nu este in timp.
Cand ai intersectia a 3 multimi, diavolul, libertatea si timpul, teritoriul de siguranta devine incert, devine deja foarte complicat sa intelegi ceva, deoarece, ca om, stii sa alegi prin excluziune intre 2 multimi, nu intre 3 sau mai multe.
Iar lipsa sigurantei este baza credintei. Si baza necredentiei mele...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.10.2014, 00:52:57
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
...
Iar lipsa sigurantei este baza credintei. Si baza necredentiei mele...
Inteleg ce vrei sa spui, cum ca lipsa sigurantei face loc credintei, mai putin ca baza a ei, dar(cum spui) mai mult ca baza a necredintei; la fel si a necredintei mele.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.10.2014, 23:50:38
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Toate sunt corecte în funcție de context, dar acuratețe semantică are "păcatul originar" dacă te referi la condiția căzută a naturii umane ca origine ontologică a tuturor păcatelor.
Mersi pentru lămurire!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 17.10.2014, 00:41:17
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Intr-un fel ma simt prost ca incerc sa o mustru, nu-i dau cu bata in cap doar incerc sa ii reamintesc putin de lucrurile astea duhovnicesti. Daca ii vorbesti cuiva de biserica ori te ia in ras ori te considera un fanatic, ori homofob ori alte tampenii. Cum putem noi mustra oamenii fara sa-i ranim?
Intelegandu-i, retraind drama lor.Drama caderii firii umane.
Daca mustru,sa nu o fac ca sa imi afirm ideile mele geniale si adanca mea spiritualitate . Sigur aceasta mustrare va parea ca superioritate si va rani pe celalalt.
Mustrarea utila apare doar cand te ai framantat sa intelegi postura celuilalt,variantele care le are.,motivele care l-au dus la cadere ,neputinta de a se indrepta.
Doar atunci vei sti sa identifici exact golul de care sufera ,si sa ii completezi nevoia care o are de un sfat .
Mustrarea trebuie sa fie o continuare a nevoii celuilalt,nu o afirmre a desteptaciunii (neprihanirii,iata mandria !) tale

Uite,incerc sa aplic la un caz,sper sa nu dau cu bata in balta :)
Iisus mustra pe vanzatorii de animale de sacrificiu din templu, ba chiar le rastoarna mesele.
Supara El pe acei oameni ,le face bine ?
Aparent nu caci le strica jobul,si chiar increderea lor ca aveau o misiune sfanta,de a servi opamenii cu animale de jertfa ,pe care aceia,sositi la templu, nu ar fi avut de unde sa le ia
Dar ,acesti oameni,sau unii din ei, nu se limiteaza la a fii vanzatori . Traind linga Templu ,ei iubesc pe Dumnezeu ,si vad cat de relativa ajunsese credinta vechii legi,astfel ca Templul ajunsese ca o piata,si iertarea pacatelor se cumpara prin animale
Astfel in ei era nevoia de Cineva care sa indrepte lucrurile , sa aduca credinta cea dreapta ,care vechea Lege nu o putea satisfice.
Probabil ca unii dintre ei se vor fi bucurat vazandu-si mesele rasturnate ,caci mai rau decat pierderea unor bunuri,ii durea lipsa de sens a vietii lor . Vor zice,iata Imparatul cel asteptat,care vine sa indrepte lucrurile ,si sa deschida usa Templului tuturor
Iata ca Iisus ,desi ii mustra , le indpelineste prin aceasta o nevoie a sufletului ,nevoia de a gasi o cale directa catre Dumnezeu,nu prin intermediul animalelor,care le vindeau

Last edited by iustin10; 17.10.2014 at 00:43:26.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 17.10.2014, 23:43:18
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

tot Laurentiule:

În prealabil postat de Mihailc
Toate sunt corecte în funcție de context, dar acuratețe semantică are "păcatul originar" dacă te referi la condiția căzută a naturii umane ca origine ontologică a tuturor păcatelor.


Toate (?) sunt corecte în funcție de context (context= imprejurare locala, moment istoric), dar acuratețe (acuratete=precizie) semantică (semantica=cu sens, mai precis, cu sens lingvistic) are "păcatul originar" dacă te referi la condiția căzută a naturii umane ca origine ontologică (ontologica=existentiala, care cuprinde laturile generale ale existentei) a tuturor păcatelor (pacate=ce fac eu acum, neantorcand obrazul).

Te-ai lamurit acum?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 28.10.2014, 15:12:51
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Noi daca avem mai multi copii, si se fac mari si nu ne mai asculta, putem incerca sa ii oprim sa faca rau, dar la un moment dat nu mai avem nici o putere asupra lor, pt ca fie pleacade langa noi si nu mai stim nimic de ei, fie se fac mai rai, mai puternici ca noi, si ne infrunta.
Daca copilul tau nu va fi ascultator, nu te va preaslavi aducandu-ti ofrande, sarutandu-ti mana, sunandu-te des si, in cazuri extreme, nu iti va recunoaste paternitatea, ai avea taria sa il vezi cum este biciuit pana la sange vreme de o singura ora, intr-un subsol intunecat de bloc? Daca ai putea opri acest act de o cruzime inimaginabila (parerea mea), ai face-o?

Multumesc!

LE. Reiterez intrebarea pentru cei care cauta nod in papura exemplului meu.

Care sunt conditiile ce trebuie indeplinite pentru ca tu, ca parinte care poate interveni in orice moment, sa nu o faci totusi, atunci cand unul dintre copiii tai este schingiuit si chinuit la scara cosmica (sunt bland comparativ cu conditiile iadului dar presupunem doar de dragul unei imagini expresive: degete rupte, ochi scosi, mate la vedere, calcat cu bocancul pe grumaz, sfarcuri arse cu tigara, scalp raschetat cu glaspapir etc.)?

Last edited by Inorogul; 28.10.2014 at 15:34:31.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 28.10.2014, 15:43:38
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Question

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Daca copilul tau nu va fi ascultator, nu te va preaslavi aducandu-ti ofrande, sarutandu-ti mana, sunandu-te des si, in cazuri extreme, nu iti va recunoaste paternitatea, ai avea taria sa il vezi cum este biciuit pana la sange vreme de o singura ora, intr-un subsol intunecat de bloc? Daca ai putea opri acest act de o cruzime inimaginabila (parerea mea), ai face-o?

Multumesc!
Nu am pretentia sa ma preaslaveasca nimeni, nici sa-mi aduca ofrande, ci doar sa nu o ia pe cai gresite. Chiar daca ar face asta si ar ajunge intr-o situatie descrisa de tine,normal ca as incerca daca mi-ar sta in putere sa o opresc. Daca insa ar incalca legile tarii si ar fi nevoit sa suporte consecintele acestui fapt, nu prea vad cum l-as mai putea ajuta, cu tot regretul. Poate as avea si alti copii care ar fi cinstiti, si nu as putea sa le rup de la gura lor sau sa le pretind sa faca ei asta, ca sa pot mitui judecatorii ca sa il scape pe frate-su . Sau daca s-ar incurca cu interlopii iarasi cu vad cum as putea eu sa-l scap din ghearele acestora, fara sa fac la randu-mi vreo ilegalitate...

De fapt nu prea am intels unde bati. Te referi cumva la faptul ca Isus L-a preaslavit mereu pe Dumnezeu Tatal, si cu toate astea, Acesta nu L-a salvat de la supliciu chiar daca nu a fost vinovat?
Reply With Quote
Răspunde