Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 05.04.2015, 16:27:36
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

CORECT!Ca persoana Iisus Hristos a suferit!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 05.04.2015, 19:27:37
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
apoi sa ia frumusel un piron si sa-si strapunga unul din picioare.
Iar in aceasta stare , sa incepe sa comenteze despre ipostasul Mantuitorului.
Căci ce este mai lesne a zice: Iertate sunt păcatele tale, sau a zice: Scoală-te și umblă?(Matei9,5)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 06.04.2015, 19:08:00
Capy Capy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 189
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Persoana dumnezeiasca a Fiului lui Dumnezeu , nascuta din vesnicie din Tatal, si Dumnezeu dupa fire din eternitate, a suferit pe cruce ! Mirati-va de aceasta ,si intelegeti ceea ce nu poate fi inteles !
Nu o natura a suferit, nu dumnezeiraea in sine, ci o persoana a acelei firi, anume persoana Fiului lui Dumnezeu
Amice tu îți citești comentariile înainte de a le posta?

Afirmația ortodoxă este că în Hristos a pătimit firea Sa umană. De aceea mărturisim că Hristos a suferit în firea Sa omenească.

"Însă nu spunem că dumnezeirea Sa a pătimit pe cruce, ci afirmația ortodoxă este aceea că în Hristos a pătimit firea Sa umană, neînțelegând prin aceasta că au pătimit toate persoanele umane ci aceea că Hristos a suferit în umanitatea Sa deplin asumată." (Sf. Ioan Damaschin)

Last edited by Capy; 06.04.2015 at 19:10:42.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 06.04.2015, 19:42:11
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Capy Vezi mesajul
Amice tu îți citești comentariile înainte de a le posta?

Afirmația ortodoxă este că în Hristos a pătimit firea Sa umană. De aceea mărturisim că Hristos a suferit în firea Sa omenească.

"Însă nu spunem că dumnezeirea Sa a pătimit pe cruce, ci afirmația ortodoxă este aceea că în Hristos a pătimit firea Sa umană, neînțelegând prin aceasta că au pătimit toate persoanele umane ci aceea că Hristos a suferit în umanitatea Sa deplin asumată." (Sf. Ioan Damaschin)
Nu stiu daca le citesc dar se pare ca tu le citesti ,ca repeti exact ce am zis si eu .
Ca nu dumnezeirea patimeste pe cruce ci persoana Fiului lui Dumnezeu .
Persoana Fiului patimeste prin natura sa umana. Dar aceasta natura umana nu este rupta de persoana,nu patimeste de una singura , ci impreuna cu persoana .
Dumnezeirea nu a suferit pe cruce,,dar Fiul lui Dumnezeu da,pentru ca Fiul lui Dumnezeu , prin intrupare , si-a asumat suferinta umana ,desi prin natura Sa eterna nu poate suferi .
Reply With Quote
  #55  
Vechi 06.04.2015, 20:26:18
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Iustin ar fi frumos sa dai o definitie la ce intelegi tu prin persoana, cum a facut Ezio, ca sa intelegem si noi la ce te referi.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 06.04.2015, 20:47:16
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Imposibil să îmi imaginez un Dumnezeu fără simțire, absolut detașat și indiferent.
Un astfel de Dumnezeu nu mă îmbie să mă închin Lui, să Îi aduc recunoștință, să Îl implor etc.
Un Dumnezeu străin de simțămintele omenești, Unul Care să nu cunoască pe viu dragostea, durerea, bucuria... nu mă îmbie la comuniune. Nu co-există cu mine și nici eu cu El. Sau, mai exact, nu mă poartă din neființă și ex-istență în Ființare.
Voi de unde știți că Domnul zace în ne-simțire veșnică și detașare absolută?
Că eu cred tocmai contrariul (veșnică simțire și voire, implicare absolută), să fiu iertat pentru mărturisire.

Cum poate ierta Dumnezeu, dacă e lipsit de simțăminte? Cum poate pedepsi dacă nu are o voință vie? Cum a putut regreta Potopul? Cum de va vărsa din Gura Lui pe căldicei?
Să fie Dumnezeu o tablă rece de legi și norme? Un tabel de algoritmi? Un procesor care rulează implacabil precum legile neîmblânzite ale naturii?
Greu de crezut.

Firea Dumnezeiască este aceea prin Care, din iubire, a fost creată lumea și a fost făurit Adam. Să cred că Această Natură Iubitoare și cu veșnică voință joacă rece și plictisită, precum un gamer dezolat, jocul de-a Pronia și mântuirea?
Nu, nu îmi pot închipui un tată, fie El și Tatăl Ceresc, care să nu sufere pentru fiul lui. Cu atât mai mult cu cât e Tatăl al Cărui Fiu e pironit pe Cruce.

Bag seamă că Ipostasul divino-uman a devenit pe aici un fel de cutie de tablă, încăpătoare foarte, dar care nu mai e bună nici măcar să sufere rugina ploii ăsteia de aprilie....
Reply With Quote
  #57  
Vechi 06.04.2015, 20:59:39
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Dumnezeu este iubire divina nici nu are nevoie sa simta dragostea, bucuria si durerea acestei lumi. Si ce te face sa crezi ca El are nevoie de inchinarea ta?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 06.04.2015, 21:03:32
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Rog pe crestinii ortodocsi sa se abtina de la orice comentariu cu caracter de contradictie sau disputa in aceasta saptamana!Discutiile pot fi reluate saptamana viitoare!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 06.04.2015, 21:16:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Voi n-ati inteles, omului i-au venit niste idei si vroia sa le expuna, nu putea pur si simplu ca va luati de el, nefiind tocmai ortodoxe, asa ca a fluturat nitel capa, voi v-ati repezit ca taurii, si in timp ce gafiati pe langa el primind dezaprobari sub masca unei tentative nereusite de maeutica, el v-a oferit ideile lui, asteptand probarea voastra.

Un meci fara sens dupa mine dar ma rog..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.04.2015 at 21:19:01.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 06.04.2015, 23:36:33
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Iustin ar fi frumos sa dai o definitie la ce intelegi tu prin persoana, cum a facut Ezio, ca sa intelegem si noi la ce te referi.
Dumnezeu este unul singur in fiinta dar in trei ipostaze , persoane :Tatal ,Fiul si Sfantul Duh .
Persoana Fiului lui Dumnezeu ,si numai ea ,s-a intrupat , a luat alaturi de firea dumnezeiasca ,care o avea din eternitate ,si fire omeneasca .
Aceasta fire a devenit proprie si inseparabila persoanei Fiului , fara insa a ii reduce in vreun fel dumnezeirea . Acest lucru s-a intamplat la un moment anume de timp ,in istorie ,prin nasterea dupa trup ,a Fiului lui Dumnezeu cel etern. Cel care a fost intre noi, a mancat cu noi , a suferit pe cruce este acelasi si om si Fiu al lui Dumnezeu .
Cuiele au intrat in om,caci Dumnezeu este fara de margini,si nu poate fi strapuns , dar de suferit a suferit persoana a doau a treimii , Fiul lui Dumnezeu .
Nu exista o alta persoana care a suferit ,nu a suferit doar trupul ,a suferit persoana , Fiul lui Dumnezeu , dumnezeu din eternitate si om la implinirea vremii .
Cine spune ca nu a suferit Fiul lui Dumnezeu inseamna ca nu admite ca El s-a intrupat.
Iar cine spune ca Dumnezeu in fiinta sa nemarginita poate fi atarnat pe un lemn , fara a fi intrupat , inseamna ca face zadarnica intruparea ,caci rastignirea s-ar fi putut face si fara trup ,undeva ,intr-o dimensiune spirituala .
Reply With Quote
Răspunde