Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.07.2010, 10:38:51
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Dar dacă ai făcut prostia să "închei" un asemenea contract, îl poți "rezilia unilateral"?
Se poate,dar cu mult efort din partea ta,pocainta sincera,ajutor din partea preotilor cu har si nu numai.
Nu iti imagina ca odata ce a pus gheara pe tine e dispus sa iti dea drumul asa de usor.
Dar,de putut se poate cu siguranta,insa ideea este sa nu ajungi sa faci o asemenea prostie.
Just...stay in the light!:)
PS:Ca sa obtii anumite lucruri pe care le doresti (evident trebuie sa fie de bun simt si in acord cu vointa divina) poti mai bine sa exersezi forta gandului,legea atractiei.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.07.2010, 10:04:45
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
PS:Ca sa obtii anumite lucruri pe care le doresti (evident trebuie sa fie de bun simt si in acord cu vointa divina) poti mai bine sa exersezi forta gandului,legea atractiei.
Sau poti SI mai bine sa lasi aiurelile gen The Secret si sa te rogi pur si simplu pentru ce doresti, zicand faca-se totusi voia Ta, Doamne.

Forta gandului, legea atractiei... what?
Dumnezeu ni le da - ca El ne da totul - pentru ca ne rugam sau pentru ca ne-am incordat noi muschii gandului in oglinda si-am atras particelele de praf din aer? Ca nu pricep cum vine chestia asta cu forta gandului si legea atractiei.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.07.2010, 10:31:13
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Daca erai atenta am scris ca ceea ce iti doresti trebuie sa fie lucruri de bun simt,in acord cu voia divina.
Si faptul ca suntem in viata si respiram se face doar si numai prin Dumnezeu,deci nu vad contradictia cu ceea ce am afirmat eu.
Mai este o spusa:Dumnezeu iti da,dar in sac nu iti baga!
Legea atractiei si puterea gandului sunt niste realitati pe care eu personal le-am testat de n ori in majoritatea datilor involuntar,alte ori ca un exercitiu deliberat si mi s-au confirmat.
Cine nu doreste sa creada,este alegerea sa,dar hai sa nu reactionam exagerat la lucruri pe care le cantarim si etichetam prin prisma unor prejudecati.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 06.07.2010 at 10:34:05.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.07.2010, 10:39:34
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit Din cartea:Minunile Maicii Domnului.Minunea a 25-a.

În părțile Italiei era un oarecare boier, cu numele Carol, care cheltuia averea sa pentru felurite desfătări, îndulciri, și desfrânări trupești; și în puțină vreme sărăcind și nemaiavând de cheltuială ca să petreacă cu galantomie și cu răsfățare ca mai-nainte, s-a întristat și sa amărât până într-atât încât zicea, ca un deznădăjduit, cuvinte de hulă. Iar într-una din zile, s-a dus într-o pădure să afle vreun vrăjitor, pe care să-l întrebe dacă nu ar putea diavolul să-l îmbogățească. Deci umblând, l-a întâmpinat pe el diavolul în chip de ostaș, și i-a zis lui: „Eu sunt acela pe care îl cauți. Dacă vei primi să-mi faci zapis scris cu sângele tău, cum că te împreunezi cu mine, și te lepezi de credința ta, eu îți voi da toate bunătățile lumii acesteia, și îți voi face toate voile tale, și vei avea atâta mulțumire încât nu va fi altul asemenea ție”. Deci ticălosul acela, îmbătat de dorul iubirii de deșertăciuni, a primit ca un deznădăjduit ce era și a scris cele împotriva botezului, adică s-a lepădat de Hristos și s-a împreunat cu diavolul. Care i-a și dat desfătări, bunătăți vremelnice după cum i s-a făgăduit. Și lua parte la toate petrecerile lui mergând după el în chipul ostașului și săvârșind toate poftele lui. Iar odată, trecând ticălosul acela pe lângă o biserică, și întorcând ochii către dânsa, a văzut icoana Născătoarei de Dumnezeu. Și aducându-și aminte de fărădelegile lui, a suspinat amar și l-a durut inima lui. Atunci diavolul, lovindu-l cu un toiag, atât de tare încât ia înnegrit carnea lui, i-a zis: „Păzește-te de-acum înainte, să nu nai îndrăznești ca să privești la Icoana Fecioarei Maria, că ea mi-a făcut mie multe pagube, și pe mulți i-a luat din mâinile mele; căci dacă te voi mai prinde vreodată că întorci ochii către dânsa, îți voiu da aspră moarte, păgubindu-te de bunătățile vieții celei de acum, iar sufletul tău îl voi lua cu mine în munca cea veșnică”. Acestea auzind ticăjosul, a rămas întristat foarte, nu atât pentru ranele trupului, cât pentru moartea sufletului. Și socotind cum ar face ca să se izbăvească de robia aceasta, zicea în gândul său: vrăjmașul singur a mărturisit, cum că Preasfânta Fecioară a luat mulți din mâinile lui; deci poate se va milostivi și spre mine darul ei, ca o Maică a lui Dumnezeu Celui întrutot milostiv. Acestea le gândea el, iar vrăjmașul, necunoscând cele ascunse ale inimii lui l-a trecut pe lângă altă biserică, pentru ca să vadă dacă îi ascultă porunca. Și acela văzând ușa deschisă, a alergat cu sârguință și intrând înlăuntru a căzut la pământ înaintea preacinstitei icoane a Maicii lui Dumnezeu, bătându-și pieptul și strigând acestea din adâncul inimii, cu suspinuri și cu lacrimi fierbinți: „Stăpână și Doamnă a lumii! Apucă înainte și mă izbăvește din mâinile diavolului. Multă este puterea Ta, împărăteasă a toate, arat-o și spre mine cel de trei ori ticălos; Mare este milostivirea Ta, milostivește-Te și spre mine cel nevrednic. Nemăsurată este mila Ta, miluieștemă și pe mine, ticălosul”. Acestea și altele multe zicând vrăjmașul, de mânie, afară din biserică, făcea multă tulburare. Însă după o bucată de vreme a strigat zicând: „Eu mă duc, necredinciosule, că mă gonește puterea Fecioarei, dar păstrez zapisul tău, și atunci când Fiul ei va face judecată ca să judece lumea, ca un drept Judecător, te va da pe tine în mâinile mele, fiindcă de bună voie te-ai lepădat de credința ta”. Acestea zicând vicleanul, a pierit, iar Carol cu mai multe lacrimi și cu suspine, se ruga mai stăruitor către milostiva Maică a Preamilostivului Dumnezeu, cerând milostivire și iertare. Așadar, a urmat trei zile plângând cu amar, din inimă, și zicând cuvinte atât de dureroase și cu așa plângere, încât mai și pietrele lăcrămau Și așa de multă osteneală și de bătăile în piept ce le suferise, a obosit. Și puțin adormind, a văzut în vis pe Preasfânta care îi zise lui: „Tu te-ai lepădat de Fiul meu, ce voiești dar acum aici, în casa mea?” Iar el i-a răspuns cu smerită vorbire și cu lacrimi, zicând: „O! Prea slăvită Maică a milostivirii, pentru cine S-a răstignit Fiul tău cel cu totul milostiv și mult îndurat? Pentru cei drepți sau pentru cei păcătoși? iar eu deși mare fărădelege am făcut, însă tîlharul, desfrânata, desfrânatul și alții mulți mă îndeamnă să îndrăznesc, pe care, pentru nemărginita Lui milostivire, i-a miluit. Care nu Te-au avut pe Tine solitoare și mijlocitoare, Maica Lui cea prea dulce, și totuși nu le-ai încuiat lor milostivirile cele iubitoare de oameni. Și pe mine, care am încredere către Tine oare nu mă va primi? Milostivește-te spre mine, Stăpâna mea, că toate le poți câte le voiești și orice vei cere de la Fiul și Dumnezeul Tău primești negreșit, fiindcă te-a făcut pe Tine mijlocitoare a păcătoșilor”. Atunci Stăpâna i-a zis: „fiindcă ai urât fărădelegea ta, și te căiești din toată inima, te primesc pe tine și te întorc la Fiul Meu. Dar să nu te arăți nemulțumitor pentru darul acesta așa de mare, ci să faci lucruri vrednice de pocăință”. Iar acela, mulțumindu-i cu prisosință, a răspuns: „Stăpâna mea și Doamnă slăvită, toate îți sunt cu putință Ție; deci, fă-mi mie și darul acesta spre încredințarea iertării mele: Poruncește să-mi întoarcă vrăjmașul zapisul acela viclean, cel scris de mâna mea, ca să nu mă înfricoșeze, cum că vrea să-l aducă la ziua judecății, Dreptului Judecător. Cunosc cum că nimic nu este cu neputință la Tine, deci, ca o Maică a Atotputernicului Dumnezeu poți să iei și scrisoarea acea cu totul nebunească, pentru ca să se smerească desăvârșit vicleanul și să nu aibă nici o nădejde asupra mea”. Răspuns-a lui Stăpâna: „întru slava Fiului și Dumnezeului Meu, facă-se ție și aceasta”. Acestea zicând, i s-a părut lui cum că a auzit în văzduh glasuri, zicând: „O! Stăpâna, ca o Maică a dreptății ce ești, să nu faci nedreptatea aceasta, ca să iei pe acela care a mărturisit cu zapisul lui cum că este al meu”. Iar Ea a, zis: „Vrăjmașule al adevărului, totdeauna ești mincinos, însă acum ai spus adevărul, cum că sunt Maica dreptății și pentru aceasta voi face dreaptă judecată, luând zidirea Fiului Meu din mâinile tale, căci cu nedreptate este ca să o Stăpânești tu, cel străin”. Acestea auzind Carol, s-a umplut de bucurie și veselie, din care pricină deșteptându-se văzu cu mirare cum că n-a fost vis, ci a aflat, o minune! în mâinile lui, zapisul cel scris de el. Câtă veselie socotiți că a fost în ziua aceea, nu numai pentru el, ci și pentru toți acei care au auzit și au văzut zapisul acela. Toți s-au minunat de nemărginita milă a Stăpânului, și de puterea cea neasemănată a prea lăudatei Fecioare. Vestea aceasta s-a dus în multe cetăți și orașe. Și după ce a auzit și Preasfințitul Leon, care era în vremea aceea arhiepiscop în Roma, a trimis oameni de au adus pe Carol. Și văzând scrisoarea aceea, a poruncit să se facă la Biserica de obște slujbă spre mare mulțumire Maicii lui Dumnezeu. Și au săvârșit praznic cu mare veselie și mulți care trăiau în felurite fărădelegi și în desfrânări erau afundați s-au pocăit din tot sufletul, nădăjduind cum că prin rugăciunile Preasfintei Născătoare de Dumnezeu vor dobândi iertarea păcatelor. Iar Carol, făcându-se călugăr, a făcut roduri vrednice de pocăință după cum i-a poruncit Doamna noastră și prin darul Ei s-a învrednicit de cereasca fericire. Pe care, să dea Dumnezeu ca noi toți să o dobândim pentru rugăciunile Ei și ale tuturor sfinților.
Amin.

Last edited by strajeru; 06.07.2010 at 10:41:42.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.07.2010, 10:39:55
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Si a-mi baga singura in sac presupune exersarea fortei gandurilor si a legii atractiei? Asta intelegi tu prin bagatul in sac? Si daca e vorba de lucruri in acord cu vointa lui Dumnezeu atunci de ce trebuie sa exersezi deliberat orice altceva in plan mintal/sufletesc in afara de rugaciune in legatura cu lucrul respectiv? Cam ce fel de idee ti se pare asta, asa, cand o plasezi in context? Suna a idee crestina si a ceea ce vrea Dumnezeu sa facem? A zis Hristos ceva de forta gandului cand ne-a invatat Tatal Nostru? Suntem mai destepti decat El si stim mai multa... psihologie? De fapt de psihologie tin chestiile astea?

Gandul are putere de la sine? Atractia aia e cu intrerupator on/off? Cum se intampla? Mai face scurtcircuit? Pai e forta gandului si atractia asta o chestie controlabila sau pusca numai cand vrea ea, oops, involuntar?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.07.2010, 11:21:28
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Si a-mi baga singura in sac presupune exersarea fortei gandurilor si a legii atractiei? Asta intelegi tu prin bagatul in sac? Si daca e vorba de lucruri in acord cu vointa lui Dumnezeu atunci de ce trebuie sa exersezi deliberat orice altceva in plan mintal/sufletesc in afara de rugaciune in legatura cu lucrul respectiv? Cam ce fel de idee ti se pare asta, asa, cand o plasezi in context? Suna a idee crestina si a ceea ce vrea Dumnezeu sa facem? A zis Hristos ceva de forta gandului cand ne-a invatat Tatal Nostru? Suntem mai destepti decat El si stim mai multa... psihologie? De fapt de psihologie tin chestiile astea?

Gandul are putere de la sine? Atractia aia e cu intrerupator on/off? Cum se intampla? Mai face scurtcircuit? Pai e forta gandului si atractia asta o chestie controlabila sau pusca numai cand vrea ea, oops, involuntar?
Hello,Jane...Hristos a venit pe pamant in urma cu 2000 de ani,el nu putea sa le vorbeasca oamenilor care se aflau la un nivel relativ primitiv fata de timpurile noastre despre psihologie,puterea gandului,astronomie,fizica etc
Asta nu inseamna ca daca Hristos nu a vorbit despre ele,pentru ca era important sa transmita un mesaj esential pentru evolutia spirituala a omenirii si pe intelesul lor,acestea nu sunt niste realitati!
Aceste lucruri tin de fizica cuantica,dar da...oarecum si de psihologie,pentru ca vorbim de exersarea mintii pentru a avea o gandire pozitiva.
Universul acesta a fost creat de Dumnezeu functionand dupa niste legi si asa cum este si legea gravitatiei,asa este si legea atractiei.
Oameni buni,incercati sa nu mai fiti extremisti...a gandi pozitiv nu inseamna ca nu te mai rogi!
Stii vorba aceea "De ce ti-e frica de aia nu scapi?"...nimic mai adevarat si cred ca foarte multi dintre voi ati trait pe pielea voastra acest lucru.De ce?
Pentru ca,cu cat ne gandim si simtim mai mult un lucru,cu atat il atragem in viata noastra,pentru ca si gandul este o forma de energie puternica,iar intreg universul nostru este energie.
Ma intrebai daca mintea poate fi controlata?Cu siguranta da!Mai curand,educata i-as spune...
Ea are un mare potential,insa in acelasi timp poate fi distructiva daca nu stim cum sa o folosim si gandurile incep sa isi faca de cap,sa spun asa,cu noi.Ajunge sa ne conduca ea pe noi,cand ar trebui sa fie invers.
Vorbeam despre faptul ca Dumnezeu iti da,dar in sac nu iti baga referindu-ma la faptul ca El ne-a creat cu un potential extraordinar,pe care trebuie sa invatam sa il valorificam,in scopuri benefice pentru noi si pentru cei din jurul nostru.
Evident ca nu este suficient doar sa gandesti un lucru pentru a se concretiza,ci a-l simti si a actiona in consecinta pentru indeplinirea lui.Nu poate pica chiar para malaiata in gura lui Natafleatza,trebuie sa punem si noi umarul.
Cam asta am avut de spus si nu cred ca e cazul sa dezvoltam o intreaga poliloghie pe tema acestui subiect,pentru ca nu este cazul.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.07.2010, 13:10:15
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Am auzit că unii s-au vândut diavolului, dar cum poți să te vinzi diavolului, dacă să zicem nu ești un om păcătos pe lângă care diavolul se simte bine? Îi zici "nene Dracu, am fost om bun, dar m-am săturat. Vreau ji eu Merțan ca să moară vecinii de invidie și să fiu cu proasta aia frumoasă!"?.
Rugămintea adresată diavolui este satirică și trebuie tratată ca atare. Topicul este cât se poate de serios și trebuie tratat ca atare.
Sufletul ti-l vinzi diavolului daca ii intorci spatele lui Dumnezeu. Ori slujesti Domnului, ori diavolului. Nu exista cale de mijloc.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.07.2010, 13:13:52
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Dar dacă ai făcut prostia să "închei" un asemenea contract, îl poți "rezilia unilateral"?

hahahaha,nu prea cred.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.07.2010, 13:28:42
ioanmaria ioanmaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 13
Implicit Dar ce va trebuie sa stiti despre asta

Dar ce va trebuie sa stiti despre asta, astea nu sunt lucruri despre care sa vorbesti si pe care sa le amintesti. Mai ales intr-un loc crestin si intre crestini. Noi vrem sa stim cum sa ne apropiem mai mult de Dumnezeu, haideti sa punem problem astfel, cu Dumnezeu punct de orientare si reper. Si astfel vom colecta si raspunsuri folositoare.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.07.2010, 13:31:20
ioanmaria ioanmaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 13
Exclamation Ce nevoie avem sa discutam despre asta ?????

Dar ce va trebuie sa stiti despre asta, astea nu sunt lucruri despre care sa vorbesti si pe care sa le amintesti. Mai ales intr-un loc crestin si intre crestini. Noi vrem sa stim cum sa ne apropiem mai mult de Dumnezeu, haideti sa punem problem astfel, cu Dumnezeu punct de orientare si reper. Si astfel vom colecta si raspunsuri folositoare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca vinde cineva unele carti sunsray Stiri, actualitati, anunturi 4 20.03.2012 22:34:34
Este cineva inginer proiectant? Sau stiti pe cineva? JustNicol Generalitati 0 04.03.2012 19:43:18
E cineva inginer proiectant?Stiti pe cineva ? JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 04.03.2012 19:39:35
Marea smecherie a diavolului The_Fallen Generalitati 17 27.06.2011 14:57:12
Arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, vinde harul preotiei maria_bratu Generalitati 278 16.11.2009 02:19:51