Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.08.2019, 10:04:54
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Despre "carje" si cum sa nu avem nevoie de ele!

Vreau sa vorbim despre "carje". De ce unii nu mai pot trai fara "carje". Un tanar primeste o "carja" foarte valoroasa .
Ce spune aceasta "carja" care o vroia acest tanar: :"Sunt important" , "Sunt valoros", "Uite ce cool sunt, o spune carja mea!"
In realitate el nu pune nici un pret pe aceasta "carja" el vroia o "carja" mai valoroasa. Dar a primit alta, mai ieftina. Nervos o arunca in rau. "Eu vroiam altceva." Spun actiunile tanarului.

Ce spune gestul acestui tanar nesabuit. "Nu stiu aprecia valoarea banului.Nu am muncit ptr bani. Nu apreciez munca parintilor. De munca angajatilor parintilor mei, nici macar nu ma sinchisesc sa vorbesc."
"Nu am nimic important de spus in aceasta viata, decat prin prisma muncii altora. Am nevoie sa fiu bagat in seama, sa fiu iubit."

https://www.digi24.ro/stiri/externe/...in-rau-1172073

Vad case gigantice in multe locuri ,chiar un vecin la tara ,are o casa de afara pare a avea cel putin 8 camere iar ei au un copil si locuiesc in strainatate. Un altul tot asa o casa foarte mare, tot cu un copil, spune foarte entuziast pe retele sociale, ca sa prezinte noul membru de familie nu stiu ce ultim model de BMW. Trebuie sa ne ridice nu stiu ce casa mare ? Nu stiu ce model de masina ? Doar asa oare ne putem "ridica" de jos? "carjele " astea sa ne tina pe un alt nivel:"vede-ti asta este lumea de care apartin ,nu Logan si alte chestii! Sunt valoros"

In smerenie nu avem nevoie de "carje". Oare cum putem sa rabdam si sa ne insusim smerenia?
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare