Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.05.2009, 19:16:02
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom
Vreau să vorbesc cu un penticostal despre cultul penticostal. Dacă e cineva dispus, să-mi dea un p.m. cu ID-ul lui.
Wow Elom, penticostalii sunt cei mai numeroși dintre sectele neoprotestante din România. Sunt multe forumuri "crestine" de-ale lor in care abia asteaptă să te lămurească "biblic" despre credința lor.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.05.2009, 20:40:38
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Până eu nu sunt de acord cu un lucru, e cam greu să mă convingi că acel lucru e bun!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.05.2009, 13:06:36
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Cel mai bine cred ca ar fi sa te reorientezi dupa o fata care sa te salute, si sa te respecte pentru aparteenta ta religioasa
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.05.2009, 13:07:48
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Ei(protestantii) nu prea "isi fac de lucru" cu cei de alta apartenenta religioasa fata de a lor. Cel mai bine e sa o lasi balta
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.05.2009, 15:42:25
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Am spus incorect că nu mă salută. Nici măcar nu-mi răspunde la salut. Ieri am salutat-o pe ea și pe o altă colegă (cele 2 sunt bune prietene, deși cealaltă colegă nu este penticostală), și doar cealaltă colegă mi-a răspuns...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.05.2009, 08:44:29
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Am spus incorect că nu mă salută. Nici măcar nu-mi răspunde la salut. Ieri am salutat-o pe ea și pe o altă colegă (cele 2 sunt bune prietene, deși cealaltă colegă nu este penticostală), și doar cealaltă colegă mi-a răspuns...
Vezi? Ce ti-am spus?!?Crede-ma, si eu am avut colegi de alta apartenenta religioasa, si pana nu m-am ratoit la ei in cateva dimineti, pur si simplu nu imi raspundeam la salut. Oricum, a raspunde la salutul cuiva, sau a saluta pe cineva , tine in primul rand de politete, si apoi de credinta. Zic eu. ai putea sa ii atragi atentia asupra faptului ca o saluti. Nu e mare lucru sa iti raspunda la salut, nu? Tine-ne la curent.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.05.2009, 11:00:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Azi am concluzionat: nu am nicio șansă. Debea mă salută (și asta o face doar uneori), așa că dacă nici măcar nu mă salută, ce șanse să am.
Dacă se poate, rog un moderator să facă acest topic dispărut.
Eu cred ca e mai bine asa.
Nu o lua ca pe o rautate.
Insa daca ea nu-ti va fi piatra de poticnire, sigur va fi altcineva sau altceva.
Incearca sa-ti cunosti mai bine credinta, si mai ales sa o traiesti.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.05.2009, 11:01:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Vezi? Ce ti-am spus?!?Crede-ma, si eu am avut colegi de alta apartenenta religioasa, si pana nu m-am ratoit la ei in cateva dimineti, pur si simplu nu imi raspundeam la salut. Oricum, a raspunde la salutul cuiva, sau a saluta pe cineva , tine in primul rand de politete, si apoi de credinta. Zic eu. ai putea sa ii atragi atentia asupra faptului ca o saluti. Nu e mare lucru sa iti raspunda la salut, nu? Tine-ne la curent.
Politetea vine prin educatie, nu poate fi impusa.
Daca te saluta pentru ca "ai gura mare" nu inseamna neaparat ca te vor respecta.
Tot ce poti sa spui ca i-ai invatat e sa faca un gest de ipocrizie.
Adica tu crezi ca te saluta din respect dar o fac in sila, doar ca sa nu te mai iei de ei.
Respectul si frica (amestecata cu dispret) sunt lucruri diferite.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.05.2009, 11:09:26
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Vezi? Ce ti-am spus?!?Crede-ma, si eu am avut colegi de alta apartenenta religioasa, si pana nu m-am ratoit la ei in cateva dimineti, pur si simplu nu imi raspundeam la salut. Oricum, a raspunde la salutul cuiva, sau a saluta pe cineva , tine in primul rand de politete, si apoi de credinta. Zic eu. ai putea sa ii atragi atentia asupra faptului ca o saluti. Nu e mare lucru sa iti raspunda la salut, nu? Tine-ne la curent.
Am și un coleg adventist (dacă e să vorbim de colegi cu o altă confesiune decât cea ortodoxă) cu care mă salut și stau de vorbă!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.05.2009, 13:31:04
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia
Vezi? Ce ti-am spus?!?Crede-ma, si eu am avut colegi de alta apartenenta religioasa, si pana nu m-am ratoit la ei in cateva dimineti, pur si simplu nu imi raspundeam la salut. Oricum, a raspunde la salutul cuiva, sau a saluta pe cineva , tine in primul rand de politete, si apoi de credinta. Zic eu. ai putea sa ii atragi atentia asupra faptului ca o saluti. Nu e mare lucru sa iti raspunda la salut, nu? Tine-ne la curent.

Ce să facem? Ei (cazul penticostalilor) sunt "mântuiți", l-au "primit pe domnul Isus în inima lor ca Mântuitor personal" cum spun ei, pe când noi ortodocșii suntem idolatri și nemântuiți.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Influente ortodoxe in gandirea penticostala romaneasca ioanna Secte si culte 138 18.02.2012 15:26:35
O colega de-a noastra de forum... dorinastoica14 Umanitare 20 17.06.2011 21:19:11
Pentru o colega deosebita Anica mara2008 Slujba inmormantarii 13 01.04.2011 04:09:15
Biserica Speranta Vietii Targoviste - O alta ramura penticostala petrut-angel Secte si culte 35 17.11.2010 10:36:19
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 10:35:27