Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.05.2009, 16:18:05
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Îmi cer scuze de greșelile de ortografie pe care le tot comit, dar sunt obosit.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.05.2009, 20:13:58
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Heaven,
Nul-ai inteles pe Elom
Nelamurirea lui vinde din observatie directa. Nu intelege de ce religia noastra adevarata nu a reusit sa-si puna amprenta civilizatoare pe popor de atita amar de vreme in timp ce prin comparatie, "ereticii" catolici, "rataciti" par a fi incontinuu in prezenta lui Dumnezeu care-i pune la treaba si le spune cum se traieste.
Cind te plimbi printr-un satuc austriac sau german esti intr-un extaz continuu...exclamezi numai OHHHHHH!!!!,....AHHHHHHH!!!!, INCREDIBIL!!!!
Cu de asa eretici cum sunt, marcati PROFUND de Catolicism, ei au ajuns prin credinta sa se aplece dupa hirtia de pe jos aruncata de emigranti, isi indreapta gardurile cind se inclina, isi ingrijesc casele, sunt curati, vorbesc civilizat
opresc masinile cind treci strada chiar daca ai gresit si nu ai trecut pe zebra
respecta pe omul muncitor
samd

Asta intreba elom
Da,am inteles nedumerirea,insa eu nu cred ca asta este o chestiune de religie,ci mai mult de bun simt,de dorinta de a evolua ca om,ca natiune si de a intelege ca daca ai pretentii de la lumea civilizata,trebuie sa stii sa oferi acelasi lucru.
Vrei schimbare,atunci pune mana si infaptuieste-o,nu astepta sa pice mura in gura!
In privinta intrebarii tale: pai cei care numesc "eretici" alte persoane care apartin altor religii ori filozofii de viata,probabil isi aroga drepturi de dumnezei,ca altfel nu imi explic cum isi permit sa emita astfel de judecati.
Ei au teoria,dar lipsita de noima,ceilalti demonstreaza cu fapta si prin esenta.
Am intalnit printre multi asa numiti credinciosi teoria conform careia e suficient doar sa te rogi (a nu se traduce de unii ca rugaciunea nu este importanta!),in rest nu e necesar sa ridici nici macar un pai pentru comunitatea in care traiesti sau sa lupti cumva pentru tot ceea ce te inconjoara: noi sa ne rugam,in rest se poate surpa si lumea,ca are grija Dumnezeu de ea!
O avea,saracul,dar nici para malaiatza in gura lui Natafleatza nu se poate!
Si atata vreme cat exista oameni care gandesc asa,de ce sa ne miram?
Unii aleg sa lupte si sa schimbe ceva,altii sa tina teorii.Oare cum o fi mai bine,cred ca oricine poate trage concluzia...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.05.2009, 20:33:59
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Eu nu am nimic cu personal cu catolicii, protestanții, neoprotestanții ori cei de alte religie sau ateii. Nu sunt eu în materie să-i judec...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.05.2009, 20:38:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Eu nu am nimic cu personal cu catolicii, protestanții, neoprotestanții ori cei de alte religie sau ateii. Nu sunt eu în materie să-i judec...
...si bine faci,..sa tot fie oameni buni ca tine...ca doar stii ce primesc cei care fac bine
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.05.2009, 20:39:29
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As zice: nici fapte fara teorie; nici teorie fara fapte.
Voi aminti aici de cele scrise de Arhim. Petroniu Tanase: credinta din tarile ortodoxe a fost incercata de Dumnezeu prin durere; si credinta a invins.
Acum credinta tarilor occidentale este si ea incercata prin placere; aici credinta nu a invins.
Sa ne amintim de vedenia staretului Antonie din timpul Sf. Liturghii: oamenii fug cu miile spre un desert; dar drumul e intrerupt de o prapastie: unii cad direct in prapastie, iar altii sunt ajutati de ingeri sa o treaca.
Ce este acest desert: un loc fara credinta, in care omul inseteaza; cei mai multi se lasa cuceriti de aceasta stare de apostazie din desertul tarilor avansate si cu bunastare, si cad in prapastie; putini insa,descopera credinta si cu ajutorul ingerilor trec de prapastia, care se deschide in fata lor. Credinta ii va mantui pe acestia.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.05.2009, 20:47:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Vrei schimbare,atunci pune mana si infaptuieste-o,nu astepta sa pice mura in gura!
In privinta intrebarii tale:
Da, dar vezi tu, fara o forta civilizatoare, omul de unul singur este precum cei cu bun simt din tara,ramin prinsi de caruta, pierduti intr-un sat fara ciini.

Fara o forta civilizatoare sub forma bisericii, precum in Occident, sau a unei conduceri de bine, pozitiva, anticoruptie si pentru popor asa cum se observa in prezent in Rusia prin mult invidiatul parteneriat intre presedinte si prim Ministru, omul simplu NU POATE NIMIC!, crede-ma demult studiez aceast aspect al vietii noastre

...de aceea ne ducem de ripa in Romania, in primul rind social deoarece estre muuuuult mai usor sa te eschivezi si s-o dai pe atitudinea smerita, neimplicata in "jocurile satanei" decit sa faci ceva! mai bine faci pe niznaiul, si lasi pronia lui Dumnezeu sa lucreze, de parca ea lucreaza de una singura nu prin noi TOTI sub forma de comunitate


Se simte ca esti o persoana delicata si cu bun simt si este o adevarata placere sa comunici cu asemenea forumisti
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.05.2009, 20:54:12
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Chemarea ortodoxiei" de arhim Petroniu Tanase

Tot de la Arhim Petroniu Tanase citire:
"Potrivit invataturii Sf. Maxim Marturisitorul, Dumnezeu conduce pe oameni spre desavarsire pe doua cai: pe o cale pozitiva si pe una negativa. Pe cea dintai, numita Providenta, atrage pe om in chip pozitiv, prin frumusetea binelui si prin ratiunea lucrurilor; iar prin a doua, numita Judecata, lucreaza prin diferitele necazuri, pe care ni le ingaduie Dumnezeu, ca sa ne atraga de la pacate.
Metoda Proniei ne face mai ales sa respingem ispitele placerii si ale poftelor, iar metoda Judecatii ne face sa suportam incercarile prin durere.
Rostul acestor probe este acela de a descaperi in ce stadiu se afla omul in lupta de a birui patimile si de a se face mai tare in lupta impotriva lor. (Filocalia 2, pg.176-177)
La aceste probe insa sunt supusi nu numai oamenii ci si comunitatile, popoarele, cum constatam aceasta si in vremea noastra."
Privind prin aceasta prisma, poate ajungem sa intelegem si suferinta poporului român.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.05.2009, 20:57:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
As zice: nici fapte fara teorie; nici teorie fara fapte.
Voi aminti aici de cele scrise de Arhim. Petroniu Tanase: credinta din tarile ortodoxe a fost incercata de Dumnezeu prin durere; si credinta a invins.
.

Pina la ai critica pe cei din afara, poate Par. Petroniu ne explica si noua in ce consta aceasta victorie a credintei in tara noastra?, eu unul dupa cum vezi stau mai greu la capitolul intelegerii de la sine, vreau exemple concrete.

Si nu-i cer imposibilul ci sa-mi exemplifice avind ca punct de referinta Invataturile lui Hristos!de iubire a fratelui si a vecinului... si sa dam o tura prin oras in timp ce ne explica aceasta mare revelatie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.05.2009, 21:22:07
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu mi-ai zis prin ce oras, Andrei...
In ceea ce ma priveste, mesajul Pr. Petroniu e f clar.
Si eu stau de 21 de ani printre oameni "civilizati"; ii stiu cum sunt de gaunosi in ceea ce priveste credinta, adevarati monstri, incat nivelul de trai nu ma mai impresioneaza. Mar frumos dar gaunos. Mergi in week-end sau de sarbatori seara prin oras si te ingrozesti...si asta pentru ca nu au frica de nimic; nimic nu-i mai retine si se comporta nu ca oamenii, ci ca patrupezii: in WC-uri, pe strada sau in taxi, oriunde si cu oricine.
Dar tu ce admiri la ei?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.05.2009, 21:38:38
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Victoria credintei? Doar daca nu vrei sa o vezi, nu o vezi.
Sa multumim lui Dumnezeu ca avem atatea biserici si manastiri, care se roaga pentru noi si pentru lumea intreaga. Raul este incipient inca, dar vad si din unele raspunsuri cata confuzie exista deja. Gandim si vorbim dupa propriile toane, nu cum ar trebui, spre folosul nostru, stiind ca vom da socoteala pentru orice cuvant desert in ziua judecatii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii Apostoli nu sunt nu numiti de neam iudeu,conform Sfintei Scripturi mihailt Generalitati 13 02.03.2012 12:27:45
Exit poll conform cu tronsoanele orare standard laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 15 07.12.2009 13:43:03
Judecata de Apoi - de ce abia atunci? sophia Pocainta 97 10.08.2009 21:00:17
modificare privilegii, conform Constitutiei trandafiralb Stiri, actualitati, anunturi 2 24.02.2009 09:55:28