Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #13  
Vechi 04.03.2010, 14:37:07
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Am sa raspund la ambele postari...
De ce atunci Maica Domnului n-ar mijloci pentru noi in fata Fiului Sau din moment ce la Nunta din Cana Galileii a mijlocit pt tinerii miri?
Ce te face sa crezi ca Maica Domnului nu se roaga pentru crestini in fata Fiului Sau acolo sus?

Daca Iisus este pastratorul poruncii cinstirii parintilor, atunci cu siguranta El, care a luat trup imenesc din ea, nu permite ocara sectara la adresa ei. Ea este sus in ceruri langa Fiul ei, (cf. proorociei lui David:"De-a dreapta a stat IMPARATEASA, imbracata in haina aurita si preainfrumusetata") mijlocind pt toti cei care se roaga ei. Crezi ca rugaciunile mamei catre fiul ei nu sunt ascultate...
Oricine se roaga si se inchina Domnului care este a Lui.
Maria la nunta traia, deci nu se poate face aceiasi comparatie.
Nu cred ca se roaga sau nu, cineva care este in Cer cu D-zeu. Aici mai multe de discutat.
Ocara nu este din partea cuiva care crede ca Maria este mama Domnului. Ocara este cand pune cineva inaintea Lui Isus pe altcineva ca mijlocitor, deoarece nu ar mai fi avut rost jertfa Lui Isus sau se intelege ca Isus nu ar avea puterea de a mijloci, salva, ierta,... si se minimalizeaza lucrarea Lui.

Trad. Ortodoxa.
,,Psalmi 45:9 Stătut-a împărăteasa de-a dreapta Ta, îmbrăcată în haină aurită și prea înfrumusețată.,,

Aici traducerea in original este:
melek - imparatii, regi,
bath - fetele, ficele,
yâqâr - onoratele, excelentele, femeile pretioase din mijlocul femeilor,
:
yâmı̂yn - mana dreapta, latura dreapta
nâtsab - loc, statie, pozitie
shêgâl - regina
kethem - minereu, cu mine de aur
'ôphir - este numele unei regiuni de aur si numele fiului lui Joktan.

Trad. Cornilescu.
,,Psa 45:9 Printre prea iubitele tale sînt fete de împărați; împărăteasa, mireasa ta, stă la dreapta ta, împodobită cu aur de Ofir.,,

Ar fi: ,,fiice de regi sunt printre femeile de onoare; la mana dreapta sta regina in aur de Ofir.,,
In Noul Test. biserica este imparateasa, mireasa si Isus imparatul, mirele de unde este si obiceiul cununiei.
Tot asa cand citesc mai departe, poate fi despre Maria, fara a crede ca este necinste daca indeamna la a uita, a pierde de casa parinteasca, a tatalui.
,,Psa 45:10 Ascultă fiică și vezi și pleacă urechea ta și uită poporul tău și casa părintelui (tatalui) tău,,,


Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Cocluzii: mijlocirea de care ai vb in citate se refera strict la IMPACAREA dintre om si D-zeu, REALIZATA PRIN JERTFA DE PE CRUCE...atunci, nu azi...(Apostolul intareste convingerea lui Timotei ca ACUM suntem impacati cu adevarat cu D-zeu, prin lucrarea lui Iisus).
mijlocirea de care vb BO se refera la relatia actuala dintre om si D-zeu...
CAPISHTI???

Si as continua eu: De ce am mai avea azi nevoie de mijlocire din partea FIULUI inaintea TATALUI, din moment ce "toata judecata a dat-o Fiului"???
Depinde ce citesti. Daca Biblia spune ca El este singurul Mijlocitor, eu cred ca asa este. Isus a murit ptr. pacatele noastre, iertare, impacare,... dar judecata o primim dupa moarte,...
Geony, daca scrie ,,1 Tim 2:5 Căci unul este Dumnezeu, unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus,, pot intelege doar un lucru, tu Geony intelegi ce vrei.
De aceia scrie ,,orice ce veti cere in Numele Meu veti primi,,
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
O intrebare pentru neoprotestanti si nu numai. gabriel 30 Generalitati 34 23.06.2010 15:35:35
Cateva cuvinte despre "catolici" + cateva dogme andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 21.02.2010 15:06:08