Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 27.05.2015, 00:38:44
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Falsa smerenie te pune sa spui prostii.

Nu exista trairea autentica fara Hristos sau cu un Hristos "downgradat" la dogma budhista.

De accord ca Hristos nu poate fi downgradat , dar unele dintre idei ,care seamana mult cu ortodoxia ,pot face parte din acel unic adevar .
Este ideea mea modesta ,care cu timpul prinde contur , ca exista un singur Dumnezeu ,cel revelat in Treime ,si ca orice e frumos sau vrednic pe acest pamant vine doar de la El.
Dar la aceasta mi se reproseaza ca Hristos nu poate fi inlocuit,ceea ce si eu subscriu intru totul .
Nu poate fi inlocuit,dar poate fi dovedit si prin alte culturi si religii ,ca o pregatire,o dovada in plus pentru adevarul revelat,care inca odata subliniez ca e Hristos
Aceasta abordare nu ar face decat sa intareasca ca Dumnezeu este al intregului pamant, si ca restul sunt doar palide copii sau inspiratii din adevar
Reply With Quote
  #72  
Vechi 31.05.2015, 09:51:13
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Este suficient sa intelegem adevarul necompus, dincolo de chipuri, ca fiind Hristos Dumnezeu, dragostea netarmurita, si atunci budismul este "upgradat" la crestinism.

Simplu.
__________________

Reply With Quote
  #73  
Vechi 01.06.2015, 19:12:38
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Eu a face un pas i mai în faă i mi-a pune întrebarea dacă este vreuna din ele adevărată.
Adevărată din ce punct de vedere?

Al științei, care-i o superstiție, ce se tot schimbă la fiecare an ?
Sau care Adevăr? Al lui Hristos?... :) Sau Hristos, Cel care este defapt Adevărul, Calea și Viața ? Nu-ți prea convin cuvintele astea... :)

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Buna ziua! De ceva vreme ma tot gandesc: de unde stim noi ca urmam religia adevarata?
Daca, de exemplu, credinta adevarata este a musulmanilor, sau a budistilor, sau a penticostalilor iar noi nu respectam doctrina unuia dintre ele?
As vrea sa aud si parerile voastre
Care e credința adevărată? Simplu:

1. Islamismul: 72 de femei virgine după moarte? Dar sufletul lor unde-i? Nu se bucură și ele de libertate, nici după moarte? Un dumnezeu, allah, care instigă la crimă, la război, la sînge, uciderea infidelilor? Deci dumnezeul care urăște și care obligă? Ce cruzime! Din contră, e religia cea mai brutală. Ar trebui izolată doar în anumite regiuni și cine vrea să fie musulman, să meargă să locuiască acolo. Cu ei nu se poate discuta, mai ales când devin majoritari undeva și chiar și înainte. Că scot sabia și strigă de jihad. Ce aiureală ieftină. Cum să fie asta credința cea adevărată ? Niciodată. Imposibil.

2. Hinduismul: 30 de milioane de zei. Pământul ud, nămol, e un zeu, pământul uscat, e alt zeu. Omenirea e visul zeilor. Ce poveste urâtă spune hinduismul. Au zeița morții. Au învățături despre uniri intime. Cu ce scop ? Unde-i iubirea adevărată, pură, curată, veșnică? Deci nici asta nu-i adevărată.

3. Budismul: golirea de tine însuți, și integrarea în Nirvana, să devenim ca Budha. Da? Ne golim de noi și ne integrăm în... nimic? Explicația budismului e prostie. Apoi reîncarnarea? Păi ănseamnă că Dumnezeu e neputincios. Nu a putut crea decât un număr limitat de suflete, care se tot reîncarnează? Deci nici asta nu-i credința adevărată.

4. Iudaismul: adică să nu crezi în Hristos. Cum să nu crezi în cea mai înaltă iubire din câte a existat pe pământ? Deci și asta cade.

5. Creștinismul: "romano-catolic": inchiziție, cruciade, indulgențe, practicate și azi, purgatoriu, deci nu există iad, Hristos a venit degeaba, "papa" e Sfânt declarat, el nu poate greși în ce spune, e fără de greșeală, infailibil, a dat voie căsătoriilor homosexuale, deci sodomia care-i anti-Biblie, e spus că "extratereștrii sunt prietenii noștrii". Deci cum să fe asta credința cea adevărată?

6. Creștinismul: protestant, neo-protestant: exclude toată practica creștinilor vreme de 1500 de ani, că nu ar fi biblică, că nu mântuiește, ei vin și reinventează creștinismul, de parcă ar fi fost ceva în neregulă cu creștinismul (ortodox) până să vină ei. Totul e relativ, totul e interpretabil. Nu țin cont de istorie, de Sinoade, de Canoane, de fostele erezii combătute de Sfinții Părinți. Scot Sfintele cele 7 Taine, le batjocoresc, spun că nu-s taine, scot slujirea la Sfântul Altar, scot slujbele, Sfânta Liturghie, tot. Biblia o înțelege fiecare cum vrea. Cum să fie asta credința cea adevărată?

7. Creștinismul: ortodox: n-a schimbat nimic din practica creștinismului, încă din secolul 1, n-a ucis niciodată pe nimeni, în inchiziție, cruciade, nu, în cel mai rău caz, s-au apărat de atacatori și atât, deși puteau să nu facă asta. Dar Dumnezeu ne iartă dacă cerem înainte de moarte iertarea. Sfânta Lumină, din 4 "biserici", vine doar la ortodocși, oare de ce? Apa Sfințită, la ortodocși, se curăță în mijlocul sfințirii, și devine microbiologic pură, oare de ce? Sfintele Moaște, miros frumos, fac minuni, la fel și Sfintele Icoane, și e dovedit biblic. Nu te poți speria de Sfintele Moaște ortodoxe. Oare de ce? E cel mai autentic și mai pur creștinism, dintre toate. Avem Sfinții Părinți, plini de Duhul Sfânt, care au vorbit despre Biblie și cum să fie Biserica și de ce. Ortodoxia este cea mai înaltă iubire și iertare, moralitate și virtuți, din câte a cunoscut omenirea vreodată, de când există oameni. Creștinismul cel mai după Biblie, exprimat mai simplu. E imposibil ca aceasta să nu fie credința cea adevărată. Pur și simplu simți harul în rugăciunea curată de la Sfintele Slujbe, care nu te scutură, nu te obosește, simți simplitatea, nevinovăția, inocența, bucuria, dorirea mântuirii din fiecare zi.
Asta-i credința cea adevărată ! Amin.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 01.06.2015 at 19:26:09.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 01.06.2015, 19:21:22
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
5. Creștinismul: romano-catolic: inchiziție, cruciade, indulgențe, practicate și azi, purgatoriu, deci nu există iad, Hristos a venit degeaba,
Minciună.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"papa" e Sfânt declarat,
Minciună.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
el nu poate greși în ce spune,
Minciună.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
a dat voie căsătoriilor homosexuale, deci sodomia care-i anti-Biblie,
Minciună.

Măi Emiliane, tu chiar n-ai nicio limită ?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 01.06.2015, 21:38:00
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Sărăcuțul de tine... Mi-e milă de tine, te compătimesc, dar tot te iubesc, ca un frățior rătăcit, ce să facem? Atâta poți, atâta accepți, atâta iubești, atâta înțelegi, atâta trăiești. Dar noi vă iubim, ăștia sunt creștinii, iubim pe oricine, eretici, atei, păgâni, orice-ar fi.

Nădăjduiesc și cred sincer în îndreptarea ta. Dumnezeu să-ți ajute.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #76  
Vechi 01.06.2015, 21:46:06
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Și mie îmi e milă de tine.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 01.06.2015, 21:49:28
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Și mie îmi e milă de tine.
Mulțumesc mult. Ai grijă de tine. Voi avea și eu de mine, cu mila Domnului.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #78  
Vechi 01.06.2015, 22:15:21
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Voi avea și eu de mine, cu mila Domnului.
Ai putea începe prin a-ți recunoaște minciunile.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 02.06.2015, 08:57:26
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu am mințit cu nimic.

Prezența purgatoriului, nu este amintită niciunde, în nicio scriere a Sfinților Părinți, nici în Biblie. "Romano-catolicii" au forțat câteva versete care conțin cuvântul foc, să delimiteze în mintea lor, existența unui purgatoriu. Dar ca definiție exactă, cum o dau ereticii franco-latini, că este un loc dintre Rai și Iad, unde se merge pentru curățirea păcatelor ce nu au fost plătite de indulgențe, în Biblie nu există nimic.
Dacă ar exista purgatoiu, înseamnă că jertfa lui Hristos e în zadar, Hristos a venit degeaba. Ar însemna că Iadul nu există, că lumea trece prin purgatoriu, și apoi direcția Rai. Sau dacă există iad, e doar pentru cei care nu au plătit indulgențele, ca să poată trece prin purgatoriu, să meargă în Rai. E o minciună sfruntată a Patriarhului eretic al Romei.
În Biblie spune că este chinul veșnic, viermele neadormit, cum există și fericirea veșnică. Deci nu chinul parțial și temporar, prin purgatoriu. E erezie.

Apoi inchiziția, cruciadele, indulgențele, sunt minciuni ? Serios ? Te-ai îmbătat, frăția ta ?

Apoi, Patriarhul eretic al Romei, nu e el declarat Sfânt ? Nu se folosește formula de adresare SFÂNTUL părinte, SFÂNTUL scaun, SFÂNTUL papă ? Câtă hulă și minciună ! E SFÂNTUL demonilor, al legiunilor întunericului.

Apoi nu se declară infailibil ? Care înseamnă că nu poate greși ? Cred că vorbești de pe pereți. Unde este minciuna ?

Apoi nu a spus el, francisc în avion: "Cine sunt eu să-i judec pe homosexuali?" Nu a ales Irlanda, țară profund "romano-catolică", prin referendum, aprobarea căsătoriilor homosexuale ? "Preoții" desigur vor trebui să-i căsătorească, altfel sunt în afara legii.
Nu sunt ei "preoții romano-catolici" și pedofili și homosexuali, cu atâtea dovezi și scandaluri, prin media și prin lume ?
Nu a caterisit benedict al 16-lea, peste 20 de "preoți" pedofili? Așa de ochii lumii, să nu spună lumea că el chiar nu face nimic. Dar câte sute de cazuri mai sunt...

Cu ce am mințit în afirmațiile mele ?
Dovedește că eu am mințit, sau să-ți fie rușine de acuzațiile tale mincinoase, și de ereziile în care accepți ca un orb să te scalzi.
Tu ești cel mincinos !
Eu dovedesc maxim de limpede și de transparent că nu mint, dar tu nu poți dovedi că nu minți.

Dumnezeu să te ierte și să te ajute să ieși din nebuniile ereziilor și întunericului.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.06.2015 at 09:03:33.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 02.06.2015, 18:25:22
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu am mințit cu nimic.
Ba ai mințit cu multe; deocamdată nu am timp decât de una.


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Apoi, Patriarhul eretic al Romei, nu e el declarat Sfânt ? Nu se folosește formula de adresare SFÂNTUL părinte, SFÂNTUL scaun, SFÂNTUL papă ? Câtă hulă și minciună ! E SFÂNTUL demonilor, al legiunilor întunericului.
Se folosește formula de adresare "Sanctitatea Sa". Aceasta este o formulă de adresare, nu un titlu oficial. Pe de altă parte, ținând cont că tu, Emiliane, ești ditamai masterandul în teologie ortodoxă, cred că vei știi să traduci următorul text:

Η Αυτού Θειοτάτη Παναγιότης, ο Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare