Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.07.2011, 12:31:03
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit "EU sunt invierea si viata"

Userul "delia31" aducea in discutie versetul din Ioan 11:25 (http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=132) pe un topic inchis.

In acel verset, Mantuitorul spune:
"Eu sunt invierea si viata; cel ce crede în Mine, chiar daca va muri, va trai."

La ce credeti ca face referire acest verset (si altele asemanatoare, care vorbesc despre inviere si viata)? La viata celor inviati din morti sau la viata celor morti (neinviati)?

Eu cred ca Mantuitorul ne vorbeste despre invierea mortilor si mostenirea vietii vesnice. Gresesc?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.07.2011, 12:36:56
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vasinec,am o intrebare pentru tine, desi este offtopic
In ce stare se afla Mantuitorul in mormant: constienta sau inconstienta?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.07.2011, 12:37:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Foarte pe scurt: despre mântuire!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.07.2011, 12:42:43
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Userul "delia31" aducea in discutie versetul din Ioan 11:25 (http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=132) pe un topic inchis.

In acel verset, Mantuitorul spune:
"Eu sunt invierea si viata; cel ce crede în Mine, chiar daca va muri, va trai."

La ce credeti ca face referire acest verset (si altele asemanatoare, care vorbesc despre inviere si viata)? La viata celor inviati din morti sau la viata celor morti (neinviati)?

Eu cred ca Mantuitorul ne vorbeste despre invierea mortilor si mostenirea vietii vesnice. Gresesc?
pai versetul este explicit. cine crede in Hristos traieste vesnic. nu gusta moartea in veac. nu inteleg de ce e nevoie sa ne invartim atat in jurul cozii si sa creem discutii interminabile. Subictul a tot fost discutat pe n topice. Adventistii au vazut pozitia ortodocsilor si invers. Discutiile astea interminabile sunt inutile din moment ce voi adventistii nu ati venit aici cu gandul de a afla ceva ci de va impune doctrinele. Nu mai insistati ca nu o sa reusiti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.07.2011, 13:36:40
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Userul "delia31" aducea in discutie versetul din Ioan 11:25 (http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=132) pe un topic inchis.

In acel verset, Mantuitorul spune:
"Eu sunt invierea si viata; cel ce crede în Mine, chiar daca va muri, va trai."

La ce credeti ca face referire acest verset (si altele asemanatoare, care vorbesc despre inviere si viata)? La viata celor inviati din morti sau la viata celor morti (neinviati)?

Eu cred ca Mantuitorul ne vorbeste despre invierea mortilor si mostenirea vietii vesnice. Gresesc?
Bineinteles ca nu este vorba doar de credinta si atit. Este vorba de credinta in desavirsire prin nazuirea ei. Este vorba de a urma invatatura Sa mergind astfel pe cale.
In orice fel am intelege oricum vom trai daca nazuim si daca din citi-va taleri duhovnicesti facem mai multi.

Colegul care a intrebat despre starea lui Iisus in mormint probabil stie ca El in acele 3 zile nu a fost in trupul mort ci a mers in diferite locuri (desi El este omniprezent) inclusiv in locuinta mortilor unde se pare ca a stat de vorba cu ei vestind ce era de vestit.

Cei care scapa cu viata in urma Judecatii vor avea parte de viata vesnica daca vor avea norocul sa invie mai nainte de trecerea miilor de ani pentru ca nemaifiind nimic rau nici motive de moarte spirituala nu vor mai fi asa incit ramine o singura directie -cea buna-pe care se va merge cu usurinta pina la capatul ei la desavirsirea deplina necesara.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.07.2011, 13:38:20
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
vasinec,am o intrebare pentru tine, desi este offtopic
In ce stare se afla Mantuitorul in mormant: constienta sau inconstienta?
Am și eu o întrebare ca s-o readuc ontopic:
A murit, ori n-a murit Hristos ca să poată învia?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.07.2011, 13:44:20
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Colegul care a intrebat despre starea lui Iisus in mormint probabil stie ca El in acele 3 zile nu a fost in trupul mort ci a mers in diferite locuri (desi El este omniprezent) inclusiv in locuinta mortilor unde se pare ca a stat de vorba cu ei vestind ce era de vestit.
Dar în ce fel de trup a fost? A fost într-un "trup viu"? Asta ar presupune că a înviat (ante festum)...
Ori ați vrut să spuneți că a fost într-un "trup spiritual"? În acest caz ne încurcăm mai rău... Acești termeni sună groaznic de antagonici: trup spiritual și spirit trupesc. Căci se pare că în teologia ortodoxă "sufletele" celor decedați sunt conștiente și au caracteristici trupești...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.07.2011, 13:44:48
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Am și eu o întrebare ca s-o readuc ontopic:
A murit, ori n-a murit Hristos ca să poată învia?
as vrea un raspuns concret. altfel o sa trag concluzia din postarea ta ca adventistii cred ca Mantuitorul a fost inconstient pe cand se afla cu trupul in mormant.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.07.2011, 13:45:45
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
vasinec,am o intrebare pentru tine, desi este offtopic
In ce stare se afla Mantuitorul in mormant: constienta sau inconstienta?
Si eu vreau raspuns biblic la asa ceva,asta insemnand:raspuns dat de Mantuitor sau de unul dintre apostoli.Nu interpretabil ci sa fie clar.Unde scrie,in NT, ca Mantuitorul a fost in stare de inconstienta pe timpul mortii Sale?

Ce este scris in I PETRU (Apostol) 3:18-20?

Last edited by Scotland The Brave; 20.07.2011 at 14:04:05.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.07.2011, 13:47:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

DUMNEZEU este vreodată în stare de incoștiență?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Nu mancarurile sunt rele, ci lacomia pantecelui" cristiboss56 Din Vechiul Testament 55 08.08.2013 14:11:31
Care sunt "gaurile" stiintei? Bast-et Teologie si Stiinta 28 19.09.2010 10:30:28
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
"Viata in Hristos" de Sfantul Cabasila a aparut la EIBMBOR mihailt Stiri, actualitati, anunturi 0 02.04.2009 00:19:20
"Este religia o parte importanta din viata ta de zi cu zi ? " cristiboss56 Generalitati 22 15.02.2009 23:49:08