Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.11.2012, 13:36:40
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
12. Ce este timpul? Precizați daca este posibil, definiții de dicționar ale timpului?

R: Decât definițiile sterile de dicționar, cu mult mai ziditoare sunt cuvintele Sfinților:
Despre timp sunt multe de spus, dar putin cunoscute inca si prea putin acceptate pentru nivelul nostru destul de limitat.
Pe un alt topic, cu ceva ani in urma (pe cand figuram sub un alt user-name) indrazneam sa vorbesc despre "teleportare", dar nu cea din filmele SF, ci cea pe care ne-o pune la dispozitie istoria Sfintilor nostri Parinti. Astfel, Sf Ioan Rusul, trimite cu ajutorul rugaciunilor catre Mantuitorul Hristos, stapanului sau pagan, aflat in pelerinaj la Mecca, o farfurie cu pilaf cald, din partea stapanei casei. Aceasta farfurie exista si astazi, asezata alaturi de sfintele moaste ale Sf Ioan Rusul.
Din anumite surse, se pare ca Parintele Arsenie Boca, a "calatorit" tot cu ajutorul rugaciunii, in timp ce era inchis la canal, la inmormantarea mamei lui, in cealalta extremitate a tarii, langa Hunedoara.
Din tot ce-am intalnit eu pana in prezent, se pare ca aceste "calatorii" sunt ingaduite de Dumnezeu in anumite conjuncturi, dar numai cu efect instantaneu, sau temporal catre viitor, niciodata inapoi in trecut. Cel putin doua sunt cazurile cunoscute, cand un ostenitor al unei manastiri, il tot ruga pe Dumnezeu sa-i arate cum sa inteleaga el Psalmul 89 unde este scris „Ca o mie de ani inaintea ochilor Tai sunt ca ziua de ieri, care a trecut si ca straja noptii”? Si atunci Dumnezeu "l-a binecuvantat" cu cateva ceasuri "prelungite", astfel incat, cand s-a intors din padure de unde abia plecase, deja trecuse (parca) vreo 300 de ani, iar in manastire acum erau de departe alte generatii de monahi, care, cercetandu-l, l-au gasit in arhivele pastrate de-alungul timpului. Deasemenea, mai avem exemplul "Sfintilor adormiti", care au fost ziditi intr-o pestera, si abia dupa foarte multi ani, cand cineva a cumparat pamantul care cuprindea si pestera cu pricina, si a poruncit sa fie daramat zidul, sfintii s-au trezit ca si cum ar fi dormit o noapte, si unul dintre ei a plecat sa cumpere din sat "de-ale gurii", cu bani din vremuri stravechi... Asa s-a descoperit ca, fara stirea lor, Dumnezeu i-a adormit intr-un somn "de veci", sau mai degraba i-a "teleportat" cumva in viitor, exact in ziua in care cineva avea sa darame peretele zidit. Acesti "Sfinti adormiti" sunt consemnati in sinaxar pe 4 august si putem afla mai multe despre ei aici.
Asadar, timpul mai are multe taine ascunse, despre care poate vom afla intr-un viitor nu foarte indepartat.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.11.2012, 22:01:20
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking Despre discordanta cosmologica

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
8. Există concordanță între cosmogonia Sfintei Scripturi și cosmologia științifică conform teoriei Big Bang-ului? Enumerați câteva concordanțe în caz afirmativ, sau neconcordanțe în caz contrar.

R: Răspunsul este clar: nu există concordanță, ci discordanță.
Este evident ca nu exista concordanta nici macar intre teoria Big-Bang (istorica) si actuala Teorie M, care descrie aparitia singularitatii si functionarea matematica in 10+1 dimensiuni a universului paralel ... atat de paralel incat atunci cand se ciocneste produce Big-Bang-uri, ies scantei! Mai nou, am vazut pe Discovery ca inclusiv fulgerele se explica cu aceasta Teorie M.

Daca ne straduim (experimental), putem cauta concordante intre Dogmatica Sf Ioan Damaschin si actuala Teorie M, dar este posibil sa devina evident cat de inutil ne-am pierde timpul. Acela care va descoperi vreo "concordanta" intre Dogmatica si Teoria M va fi propus pentru Premiul Nobel,... de catre comunitatea celor care promoveaza dialogul (raportul) stiinta / religie = 0 (zero) ... :))

"Intr-o carte provocatoare intitulata "The Grand Design", scrisa in colaborare cu fizicianul american Leonard Mlodinow si aparuta pe data de 9 septembrie 2010, profesorul Stephen Hawking afirma ca fizica moderna (Teoria M) ca stiinta nu trebuie sa lase niciun loc lui Dumnezeu in ecuatia aparitiei Universului, iar stiinta (Teoria M) poate explica singura originea tuturor lucrurilor."

Obs: Este posibil ca Eugen7 G, in fapt, sa ne prezinte propria viziune materialist-dialectica asupra Facerii Universului ?

Credința și filozofia ateilor se numește materialism-dialectic, adică teoria relativității cunoașterii umane, care sugerează reflectarea materiei în veșnică dezvoltare. Filozofia marxismului este materialismul. MATERIALISMUL s-a dovedit a fi singura filozofie consecventă, credincioasă tuturor teoriilor darwiniste despre științele naturii și ostilă tuturor credințelor religioase. Materialismul dialectic este o concepție "științifică" de ansamblu asupra lumii și, totodată, o metodă revoluționară de cunoaștere și de transformare a realității.

Eugen7 mai este activ pe acest forum, ce o fi patit ?

Last edited by neica_nimeni_altul; 29.11.2012 at 18:21:12.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.11.2012, 18:40:50
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
9. Universul este finit sau infinit? Are limite spațiale? Dar limite temporale?
Doar Dumnezeu nu are limite si este atemporal, in rest, orice a fost creat de El este atat limitat cat si temporal.
Pe cale de consecinta, Universul fiind creat de Dumezeu, este atat limitat cat si temporal.

Infinit (din latină infinitas — nemărginit) se referă la mai multe concepte distincte, de obicei legate de ideea de „fără sfârșit” sau „mai mare decât cel mai mare lucru la care te poți gândi”, care apar în filozofie, matematică, teologie, dar și în viața cotidiană.

Stiinta actuala ne ofera perspectiva disparitiei intregului sistem galactic, deoarece presupune ca acesta se roteste in jurul unei gauri negre care "inghite" tot ce se misca in jurul ei, prin urmare este o chestiune de timp pana cand vom fi inghititi de gaurica neagra.

Last edited by neica_nimeni_altul; 29.11.2012 at 18:57:30.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.11.2012, 19:33:24
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Eugen7 mai este activ pe acest forum, ce o fi patit ?
Probabil că evită din bun simț să intre în dispute cu dumneata, domnule Cornel Lemnaru.

Editare ulterioară: Domnule Lemnaru, mă întreb când o să deschideți un topic în care să arătați că și legea gravitației este eretică; nu de alta, dar am găsit acestă idee la mentorul D-vs., Bădulescu.

Last edited by MihaiG; 29.11.2012 at 19:42:11.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.11.2012, 22:20:31
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking Dialoguri enigmatice

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Probabil că evită din bun simț să intre în dispute cu dumneata, domnule Cornel Lemnaru. Editare ulterioară: Domnule Lemnaru, mă întreb când o să deschideți un topic în care să arătați că și legea gravitației este eretică; nu de alta, dar am găsit acestă idee la mentorul D-vs., Bădulescu.
Domnule MihaiG (Mihai Gangavu, catolic nespovedit cu inclinatii spre masochism, repetent in clasa 4-a, a terminat cu greutate liceul, a copiat mereu la fizica, chiulea la ora de matematica, nesociabil, cu grave probleme de acomodare in mediul social, necasatorit, fara prezent si fara viitor - informatii aflate de la o sura de mare incredere), bunul simt se pare ca nu este atuul Dvs forte, trebuie sa mai lucrati si cu dezinformarea, incercati sa pareti mai convingator, nu de alta dar poate va angajeaza Eugent7 Gantolea ca avocat.

Oricum, prea "subtila" incercarea, puteti sa va inspirati din cartea de telefoane, aveti acolo nume pe alese. Mai incercati si cu geocentristu, ateistul, patrafirul, masoneria, biserica, hexaimeronu, jujitsu, karate, si ce va mai trece prin neuronul ala singuratic.

Un topic despre mojicie as deschide, ati putea ocupa primele locuri impreuna cu AlinB. (AlinB cu numele adevarat Alin Bolovanu, ateu exorcist, somer, nota 6,20 la bac, divortat, parul cret, la fel ca si catelusul, a avut si un acvariu dar ia murit pestele)

Se pare ca in continuare, guru Gantolea isi pune servitorii sa creeze sicane, sa schimbe cu orice "pret" subiectul, eventual sa-l duca in derizoriu, sunt interese "valorice" in acest "joc", sper ca adminul forumului sa observe acest trend si sa actioneze in consecinta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.11.2012, 22:27:09
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Cornel Lemnaru, vrei să spui că nu ești cel de aici: ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colec...chivalente.pdf ?!!

Sau acel Cornel Lemnaru care, pe pagina de facebook, are trecut link-ul către hexameiron.ro ?!!!!!

Este evident că ești una și aceeași persoană. Pe cale de consecință, nu înțeleg de ce te deranjează că ți s-a dezvăluit identitatea, în condițiile în care tu ești cel care a făcut primul acest lucru, folosind numele de familie al lui Eugen7 ?

Nu cred că este un motiv pentru a uza de atacuri la persoană și de insulte la adresa noastră.

Revenind la întrebare: pe când un topic despre erezia legii gravitației ?

Last edited by MihaiG; 29.11.2012 at 22:38:29.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.11.2012, 22:49:08
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking Sunt cel care sta cu spatele pe linia ecuatorului

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Cornel Lemnaru, vrei să spui că nu ești cel de aici: ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colec...chivalente.pdf ?!!
Sau acel Cornel Lemnaru care, pe pagina de facebook, are trecut link-ul către hexameiron.ro ?!!!!! Este evident că ești una și aceeași persoană.
Dl Mihai Gangavu, cred ca daca va uitati cu atentie in fisierul acela, veti descoperi ca sunt exact acea persoana care sta cu spatele pe linia Ecuatorului ... nu-mi permit sa va mai calific, dar sunteti demn de o soarta mai buna, mi-e pur si simplu mila de logica Dvs.

Logica lui Mihai Gangavu, am descoperit-o pana la urma: Pr. Dan Bădulescu și Cornel Lemnaru, este trecut intr-un fisier gasit pe internet, de aici rezulta ca neica_nimeni_altul este Cornel lemnaru ... incredibil ... cata inteliganta, si un militian gandea mai logic.

Dl Mihai Gangavu, ce pot sa va spun, si am mai spus-o si in alta postare, se pare ca Cornel Lemnaru este chiar "proprietarul" saitului hexaimeron, deci cred ca este si logic ca pe pagina lui de facebook sa se afle un link catre hexaimeron, nu trebuie sa fii detectiv sa-ti dai seama de asta, pe pagina lui sunt si multe alte informatii, Electronica si TC, Taichi, etc, dar nu cred ca intereseaza pe nimeni ... nu este o persoana publica. Este evident de ce apare si pe acel fiser, dar poate ca Ioanna nu va intelege.

Dl Mihai Gangavu, daca doar de aici, ati tras concluzia ca unica posibilitate pe care o intrezariti logic ca neica_nimeni_altul si Cornel Lemnaru sa fie una si aceeasi persoana, asta arata cat de simplisti si saraci in imaginatie sunteti impreuna cu Alin Bolovanu.

Se pare ca in continuare, guru Gantolea isi pune servitorii sa creeze sicane, sa schimbe cu orice "pret" subiectul, eventual sa-l duca in derizoriu, sunt interese "valorice" in acest "joc", sper ca adminul forumului sa observe acest trend si sa actioneze in consecinta.

Topicul despre mojicie a fost deschis, te invit Dl Mihai Gangavu sa te postezi ... cum stii tu mai frumos.

Last edited by neica_nimeni_altul; 29.11.2012 at 22:54:53.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.11.2012, 22:58:39
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul

Logica lui Mihai Gangavu, am descoperit-o pana la urma: Pr. Dan Bădulescu și Cornel Lemnaru, este trecut intr-un fisier gasit pe internet, de aici rezulta ca neica_nimeni_altul este Cornel lemnaru ... incredibil ... cata inteliganta, si un militian gandea mai logic.
Domnule Cornel Lemnaru, pentru oricine se va obosi să parcurgă acel fișier, în paralel cu postările tale despre geocentrism, va fi evident că informația, stilul și argumentele sunt identice. Deci ?

Totuși, nu înțeleg de ce refuzi să îți asumi propria identitate ?!

De altfel, dincolo de argumentele de mai sus, dovada cea mai clară este chiar atitudinea ta: de cum s-a arătat cine ești, ai început să insulți, să jignești, ți-ai ieșit din fire.... Dacă n-ar fi fost adevărat, te-ai fi mulțimut să arăți acest lucru, eventual să-țți declini identitatea reală și gata....

Încă ceva: informațiile despre Electronică, TC și Tai-chi de pe pagina ta de facebook nu sunt accesibile dacă nu ești logat în cont....poate verifica oricine: http://www.facebook.com/cornel.lemnaru.9 - vedeți ceva despre Tai-chi ?!!!! Deci este clar cine ești.

Last edited by MihaiG; 29.11.2012 at 23:10:02.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.11.2012, 23:04:29
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking confuzia unui militian

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Domnule Cornel Lemnaru, pentru oricine se va obosi să parcurgă acel fișier, în paralel cu postările tale despre geocentrism, va fi evident că informația și argumentele sunt identice. Deci ? Totuși, nu înțeleg de ce refuzi să îți asumi propria identitate ?!
Domnule Mihai Gangavu, pai daca te-ai fi obosit sa citesti postarile mele de aici,

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=12974&page=81

ti-ai fi dat seama ca sunt un geocentrist convins, asta nu am negat niciodata.

Mai departe, logica asta de militian de care dai dovada, e schioapa rau.

Norocul tau ca pe fisierul ala scria Cornel lemnaru, ca daca scria Michael Jackson spuneai ca in mod logic eu neica_nimeni_altul si Michael Jackson una suntem.

Cand ti-o face mintea un pui, sa-mi dai si mie unul, il platesc in avans !

Am vazut ca Mihai Gangavu foloseste "creierul" lui Theodor_de_Mopsu, este evidend ca este aceeasi persoana, care probabil din considerente de "Guest definitiv" pe acest forum, continua ce a facut si pana acum cu ura, balacareste cu nesimtire pe un forum ortodox un preot ortodox si pe oricine sustine geocentrismul. Logica ne spune ca tu MihaiG (Mihai Gangavu) sau AlinB (Alin Bolovanu) sau Theodor_de_Mopsu sunteti aceeasi persoana. Q.E.D!!!

Adrian Iga, lasa-te de sportul asta, nu mai folosi alte avatare si alte nume, se vede foarte bine cine esti.

Last edited by neica_nimeni_altul; 29.11.2012 at 23:14:13.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.11.2012, 23:11:18
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

neica, tu n-ai ce face acasa, nu?











p.s.: atentie,o sa zica o poanta nereusita cu migrene, dar o sa vada ce am scris, si o sa opreasca.
p.p.s.: poate colegul nostru catolic are logica de militian, dar tu esti securist.

si cine e Gantolea?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
big-bang, cosmogie, evoluționism teist, facere, geocentrism

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblia in original Florin-Ionut Despre Sfanta Scriptura 49 17.06.2016 17:14:13
Chestionar licenta (am nevoie de raspunsurile voastre) sourire Generalitati 18 26.05.2011 12:00:48
Original Apocalipsa? JeanneArc Secte si culte 3 20.11.2010 16:21:37
Mic chestionar legat de credinta(inceputuri, rataciri etc.) sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 16 04.01.2010 22:23:02
Chestionar eudeea Despre Biserica Ortodoxa in general 1 04.09.2009 17:33:06