Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 12.10.2014, 21:25:53
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ești mândru că te-ai prăsit mioară valahă? Sau ești mândru că ești mândru?
Mai ghiceste.
Citat:
Aici e altă discuție, n-are nici o treabă cu raționamentul tău pre-judecat și nu gândit, pe care l-ai debitat acum câteva ceasuri. (vezi mai jos pentru împrospătarea memoriei).
Nope, la prima vedere pare, dar in realitatea este doar o alta bucatica dintr-un puzzle
mai mare, care se leaga cu bucatica urmatoare

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare
Nope, there is no problem.N-ai bani sa-ti cumperi cititor ? No problem
Te ajutam sa-ti faci credit la o banca.Nu vrei sa-ti faci credit ? No problem
Vrei sa mai fii medic ?
Daca n-ai inteles ce am vrut sa spun din citatul meu pe care l-ai dat, permite-mi
sa-ti explic:
Esti medic si nu vrei sa-ti achizitionezi un terminal de tip P.O.S(ca asta este
pana la urma acest cititor de carduri, un P.O.S. modificat) pe motiv ca n-ai avea bani
sa zicem.N-o problem.Ti se va pune in fata cateva optiuni de finantare, printre care
si un imprumut bancar.Din punctul lor de vedere, sistemul ti-a pus la dispozitie
conditiile necesare ca sa nu poti sa refuzi.Daca refuzi inseamna ca esti impotriva
sistemului si trebuie sa fii convins intr-o forma sau alta.
Sa zicem ca tot nu vrei sa-ti cumperi acel cititor de carduri.No problem.Pentru
asta exista ordonantele de urgenta.Dar acum nu este cazul de asa ceva, deoarece
este campanie electorala.Trebuie sa fie lasati ca oamenii sa voteze.Apoi dupa votare
incep cu ordonantele.

Revenind:
daca medicii nu vor sa cumpere acele cititoare, in conditiile in care li s-au pus
la dispozitie toate formele posbile de finantare(printre care si varianta cu imprumut
bancar), atunci se va da ordonanta de urgenta prin care medicii vor fi obligati sa
se doteze cu astfel de cititoare.Nu vrei si in acest caz, pai behaitoarea de mine
zice ca dpdv al legii, esti in afara ei.Si asa cum stim cu totii cine incalca legea
fie plateste amenda pentru asta, fie este obligat sa renunti la a profesa, deoarece
incalci legea.
Pai cum vrei sa mai fi medic daca sistemul va considera ca daca nu ai acel cititor
de carduri , vei incalca legea ? Ori atunci cand incalci legea de obicei esti prin
tribunale si nu la locul de profesie.

Ceea ce tu nu intelegi este ca aceste cititoare de carduri si cardurile in sine,
reprezinta una din etapele , dintr-un mare sistem informatic de gestiune, a carui
arhitectura se bazeaza pe arhitectura distribuita a sistemelor informatice.

Arhitectura distribuita inseamna faptul ca acest sistem este alcatuit din mai multe
module.Suma totala a intregului sistem este de ordinul zecilor de milioane de euro.
O parte din module deja au fost implementate la noi in tara.Unul din module este SIUI-ul
(il gasesti aici: http://siui.casan.ro/cnas/servicii_online)
Insusi SIUI-ul este in sine un subsistem din marele sistemul informatic de gestiune a datelor.
Dar lucrurile nu se termina aici.Aceasta este doar o etapa.Dupa aceasta etapa urmeaza
un alt modul prin care cetatenii vor putea sa-si consulte fisa medicala logandu-se
pe un portal fie de sine statator fie implementat ca serviciu-web, ca parte componenta
a serviciilor bancare oferite de catre banci.

Adica, Mihail vei putea ca atunci cand iti consult contul bancar, vei putea sa-ti consulti
si fisa medicala si tratamentul prescris.
Lucruri nu se opresc aici.Dupa ce va fi implementat acest modul, va urma un alt modul
care iti va permite ca pe baza fisei medicale, a tratamentului medical prescris, sa-ti
poti sa-ti rezervi online medicamentele de la anumite farmacii(de obicei cele mai aproape
de langa domiciliul tau), plata efectuandu-se on-line.

La inceput, consultarea fisiei digitale,prin intermediul contului bancar va fi gratuita.
(ca sa creeze dependenta, mai ales din comoditate).Apoi treptat se vor percepe comision pt
consultatea fisiei digitale fiind considerata serviciu bancar, ori pt orice serviciu
bancar se va plati comision.Insa ca toate acestea sa fie posibile, medicul trebuie sa
stocheze undeva datele in sistem.Iar pt astea iti trebuie acel card si acel cititor de card
care ii autorizeaza medicului doar accesul la sistem, ca medicul sa-ti faca reteta, care
se va stoca in baza de date.
Acum intelegi:

Nope, there is no problem.N-ai bani sa-ti cumperi cititor ? No problem
Te ajutam sa-ti faci credit la o banca.Nu vrei sa-ti faci credit ? No problem
Vrei sa mai fii medic ?


Lucruri sunt muuuult mai complexe decat le crezi tu sau ti le imaginezi tu la prima vedere.
(Si nu poti sa ti le imaginezi, pt ca nu ai informatiile necesare.Pentru ca n-ai de unde sa le ai.)

A,da si inca o chestie: Arhitectura software pe care se bazeaza un astfel de sistem se
numeste SOA(Service Oriented Architecture) pe care eu a trebuit s-o invat ca am avut
in timpul facultatii aceasta disciplina.Cei care au studiat-o stiu ca daca nimeresti
sa lucrezi pe un astfel de proiect (de tip SOA) te-ai facut om pe viata, "because SOA is a never-ending story".Poti sa lucrezi in toata cariera ta la un astfel de sistem.
Si tot nu se termina.(pentru ca vin si vin noi module de implementat).

Cine se impotriveste un astfel de sistem, se impotriveste unor profituri de zeci sau chiar
sute de milioane de euro.Si va fi scos automat pe linie moarta.Fie cu frumosul fie cu
ne-frumosul.

Last edited by oaie_cugetatoare; 12.10.2014 at 21:30:32.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 12.10.2014, 21:30:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cred că fie.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #113  
Vechi 12.10.2014, 21:41:26
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am ars doar cardul bancar. Pe cardul de sanatate n-am pus mana. I-am spus postasului ca nu-l primesc si omul a inteles. Mi-a mai trimis apoi un aviz, asa cum era legal, apoi l-a returnat expeditorului. Oricum, suntem destui cei care il respingem.

Dar, daca tot ti-a venit ideea cu filmatul fazei, poti verifica daca arde cardul tau de sanatate.
Stai linistita ca iti vor trimite altul.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 12.10.2014, 21:48:01
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Cand termini cei 6 ani de facultate si te trezesti ca ai un salariu de 900 de lei, nu cred ca e prea placut. Asa ca mai bine ar mari salariile medicilor , decat sa introduca aceste carduri.
Adevarat. Sau ambele ar fi dragut.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am ars doar cardul bancar. Pe cardul de sanatate n-am pus mana. I-am spus postasului ca nu-l primesc si omul a inteles. Mi-a mai trimis apoi un aviz, asa cum era legal, apoi l-a returnat expeditorului. Oricum, suntem destui cei care il respingem.

Dar, daca tot ti-a venit ideea cu filmatul fazei, poti verifica daca arde cardul tau de sanatate.
Um.. Nu tu te-ai dus la banca ca sa-ti faci un cont si card? Cum iti accesezi contul acum?
Reply With Quote
  #115  
Vechi 12.10.2014, 22:22:37
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Stai linistita ca iti vor trimite altul.
Nu mai speria mai fata :) Antonia,cat timp ai libertatea de a refuza,fara a suporta persecutii ( in cel mai profund inteles, avand consecinte dintre cele mai grave) pentru asta,nu-i motiv sa ai temeri exagerate ca ai inceput sa traiesti criza finala (in cel mai clar si dur sens al termenului) dinainte sfarsitului vremurilor.Poti fi mai precauta decat altii,daca asta te linisteste,poti refuza,mai ales cand poti asta si cu Dumnezeu inainte.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 12.10.2014 at 22:25:04.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 13.10.2014, 07:02:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ea poate refuza. Chestia e că fără prostia aia s-ar putea să nu mai aibă acces (cel puțin) la serviciile medicale primare. Și asta, aparent, în curând.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #117  
Vechi 13.10.2014, 08:18:08
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ea poate refuza. Chestia e că fără prostia aia s-ar putea să nu mai aibă acces (cel puțin) la serviciile medicale primare. Și asta, aparent, în curând.
Sunt consecinte de care sper ca este constienta si pe care va trebui sa si-le asume.In alta ordine de idei,tinand cont de tara in care traim, nu cred ca aceasta lege se va aplica complet si foarte strict in practica foarte curand.Totusi,mai devreme sau mai tarziu, vor fi efectele pe care le-ai mentionat dar daca aceasta este alegerea dansei sper ori sa nu aiba nevoie de servicii medicale ori daca va avea nevoie sa gaseasca o solutie la acel moment.Sunt diferite categorii de oameni in lume care refuza tratamentul medical sau diverse reguli cu privire la el si traiesc cu consecintele alegerii lor.Poate eventual da statul in judecata pt discriminare, avand la baza motive religioase,dar sunt sceptic cu privire la sansele de a castiga.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 13.10.2014, 10:15:39
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Poate eventual da statul in judecata pt discriminare, avand la baza motive religioase,dar sunt sceptic cu privire la sansele de a castiga.
Inclusiv din punct de vedere religios este extrem de greu sa gasesi un element discriminatoriu in sistematizarea domeniului sanatatii. Nimeni n-o sa te bage in seama daca spui ca "pe baza interpretarii mele personale a ultimului capitol din Biblie, am ajuns ca concluzia ca acele carduri sunt diabolice, si ca eu nu vreau unul".
Reply With Quote
  #119  
Vechi 13.10.2014, 10:23:09
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Am întrebat, nu unul, ci mai mulți părinți îmbunătățiti. Apoi, ca părintele Rafail Noica nu cred că mai avem părinți în viață sau foarte puțini. Tot aștept argumentația unui părinte îmbunătățit cum stă treaba cu lepădarea dacă accepți documentele cu cip.
Si ce a spus parintele ?
Tot mai multi preoti sunt evazivi cand vine chestiunea actelor biometrice.
Monahul Teodot e foarte transant cand spune ca de fapt noi cand primim aceste acte practic semnam ,deci suntem de acord cu actele cu cip.


Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Pe ce argument scipturistic te bazezi când faci afirmația asta?
Să înțeleg că restul sunt plăcute, mai puțin cardul?
Ce treabă are Hristos cu duhul lumesc?
El ne spune clar să dăm „Cezarului cele ce sunt ale Cezarului și lui Dumnezeu cele ce sunt ale lui Dumnezeu.”
Pai daca luam cardul nu inseramna ca dam Cezarului ce este al Cezarului.Cezarului ii platim impozitele

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Eu cunosc un caz când un părinte îmbunătățit a donat sânge pentru salvarea unei vieți.
Foarte bine ,una e sa donezi singe si sa ramai in viata si alta e sa fii in coma si sa te omoare ca sa ti se preleveze un organ.
Cardurile sunt insotoite de un accept pt donarea de organe.Nu se pune problema sa refuzi.In acest accept trebuia sa existe si optiunea de a refuza ,dar nu am vazut asa ceva.
Antonia a dat un link dar nu cred ca a fost citit.
Incep sa cred ca aceste carduri au fost facute special pt a face rost de donatori de organe.
In mod normal daca platesc asigurari de sanatate nu ar trebui sa ma oblige sa iau acest card ,e deja un atentat la libertate.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 13.10.2014, 10:33:44
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Sunt consecinte de care sper ca este constienta si pe care va trebui sa si-le asume.In alta ordine de idei,tinand cont de tara in care traim, nu cred ca aceasta lege se va aplica complet si foarte strict in practica foarte curand.Totusi,mai devreme sau mai tarziu, vor fi efectele pe care le-ai mentionat dar daca aceasta este alegerea dansei sper ori sa nu aiba nevoie de servicii medicale ori daca va avea nevoie sa gaseasca o solutie la acel moment.Sunt diferite categorii de oameni in lume care refuza tratamentul medical sau diverse reguli cu privire la el si traiesc cu consecintele alegerii lor.Poate eventual da statul in judecata pt discriminare, avand la baza motive religioase,dar sunt sceptic cu privire la sansele de a castiga.
Mai mult laice decat religioase sunt motivele,printre care si atentarea la libertatea persoanei.
Sanse de A castiga ar fi ,dar trebuie un proces serios ,mediatizat si avocati bine pregatiti si increzatori in ceea ce pledeaza.
Exista alternative la diverse tratamente ,asigurari facultative ,etc.
Reply With Quote
Răspunde