Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 27.12.2016, 08:07:33
Sindbad Sindbad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.12.2016
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
N-ai ce-i face.
Unde e lumină e și umbră. Face parte din realitate, nu are rost să negăm.
n-as zice, demonstreaza nivelul medieval al populatiei.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 27.12.2016, 11:27:06
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Eu nu resping ortodoxia.
Tu respingi Protestantismul pentru ca are multe virgule.
Pe care le exagerezi cu talent.
Protestantismul nu are virgule, are probleme fatale. Este la 180 de grade fata de catolicism si ortodoxie. Este complet inversat, a fost gandit sa fie complet invers, este cu totul altceva. Sfinti, Maica Domnului, Sfintenie, Impartasire, Preotie, Mantuire. Totul este INVERS.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Tu, prietene Palama, ce zici, merita o data in viata sa-L intrebi pe Hristos barbateste: "UNDE ESTI TU? LA MINE SAU LA EI ?"
Tocmai de asta iti spun tie.... Nu poate exista Adevar decat intr-un singur loc. De restul poate Dumnezeu sa aiba mila dar adevarul este intr-un singur loc. Si Adevarul se vede daca Ii ceri sa-L vezi. Pentru ca Adevarul asteapta sa fie cunoscut.
Insa trebuie facuta multa rugaciune pentru a se arata. Si se arata celor care sunt staruitori in rugaciune. Pentru ca Adevarul inseamna schimbarea completa a vietii. Daca esti in eroare cu siguranta asumarea Adevarului e dificila.

Last edited by gpalama; 27.12.2016 at 11:31:33.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 27.12.2016, 12:12:18
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Adevarul asteapta sa fie cunoscut.
Insa trebuie facuta multa rugaciune pentru a se arata.
Merita sa o faci, sa stii!
Chiar daca asta inseamna truda, cautare, silinta de a-L gasi bâjbâind, macar că nu este departe de fiecare din noi.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 27.12.2016, 12:42:35
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu poate exista Adevar decat intr-un singur loc.
De restul poate Dumnezeu sa aiba mila dar adevarul este intr-un singur loc.
Adevarul nu poate fi tinut de garduri, intr-un loc anume.
Adevarul nu-i captiv, prietene. Adevarul este o Persoana, Hristos.

El este Dumnezeu. Si umple cerurile si pamantul.
Nu poate fi tinut captiv nici de o confesiune, precum incerci insinuezi. Eu nu reusesc sa cred asta.

Nu cred nici macar ca adevarul este doar in religia crestina.
Dumnezeu vorbeste si se descopera in vechime si poporului Israel, in special, dar si unor persoane din alte neamuri. Dumnezeu se descopera si astazi, in mod special crestinilor dar si altor oameni din alte religii.

Exista masuri de adevar in multe religii si filozofii, in arta si cultura multor popoare. Iar acest adevar gasit la ei nu trebuie dispretuit cu aroganta. Apostolul ne invata altceva: Mai departe, fraților, câte sunt adevărate, câte sunt de cinste, câte sunt drepte, câte sunt curate, câte sunt vrednice de iubit, câte sunt cu nume bun, orice virtute și orice laudă, la acestea să vă fie gândul. Crestinismul este singura religie care este gata sa ia lucruri drepte, curate, adevarate de oriunde. Pentru ca exista un singur adevar. Adevarul lui Dumnezeu.

Totul se ingusteaza atunci cand este vorba de mantuire.
Pentru a ajunge la Dumnezeu este o SINGURA cale. Ioan 14:6
Este un SINGUR nume in care putem fi mantuiti. Fapte 4:12

Calea insa nu este o confesiune. Nici BOR. Nici Penticostalismul.
Calea este Hristos.

Last edited by Penticostalul Traditional; 27.12.2016 at 13:19:51.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 27.12.2016, 16:46:51
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Adevarul nu poate fi tinut de garduri, intr-un loc anume.
Adevarul nu-i captiv, prietene. Adevarul este o Persoana, Hristos.

El este Dumnezeu. Si umple cerurile si pamantul.
Nu poate fi tinut captiv nici de o confesiune, precum incerci insinuezi. Eu nu reusesc sa cred asta.

Nu cred nici macar ca adevarul este doar in religia crestina.
Dumnezeu vorbeste si se descopera in vechime si poporului Israel, in special, dar si unor persoane din alte neamuri. Dumnezeu se descopera si astazi, in mod special crestinilor dar si altor oameni din alte religii.

Exista masuri de adevar in multe religii si filozofii, in arta si cultura multor popoare. Iar acest adevar gasit la ei nu trebuie dispretuit cu aroganta. Apostolul ne invata altceva: Mai departe, fraților, câte sunt adevărate, câte sunt de cinste, câte sunt drepte, câte sunt curate, câte sunt vrednice de iubit, câte sunt cu nume bun, orice virtute și orice laudă, la acestea să vă fie gândul. Crestinismul este singura religie care este gata sa ia lucruri drepte, curate, adevarate de oriunde. Pentru ca exista un singur adevar. Adevarul lui Dumnezeu.

Totul se ingusteaza atunci cand este vorba de mantuire.
Pentru a ajunge la Dumnezeu este o SINGURA cale. Ioan 14:6
Este un SINGUR nume in care putem fi mantuiti. Fapte 4:12

Calea insa nu este o confesiune. Nici BOR. Nici Penticostalismul.
Calea este Hristos.
Păi dacă așa enormități scrieți, atunci pot să sper că măcar dumneavoastră o să mă iertați că, uitați ce ghinion, tocmai fac prima lectură (vai, la 50 de ani...) din Mahabharata.
Și mă minunez ce războinici lirici erau prin vechime....:)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 27.12.2016, 16:51:31
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Adevarul nu poate fi tinut de garduri, intr-un loc anume.
Adevarul nu-i captiv, prietene. Adevarul este o Persoana, Hristos.

Calea este Hristos.
Autoinselare. Mai degraba minciuni, neintelese, asumate ca adevar, prin faptul ca sunt incomplete si nu releva adevarul curat despre contextul despre care vorbim. .

Adevarul nu e captiv - de acord
Adevarul este o Persoana, Hristos - de acord
Insa Adevarul este UNIC - ai pierdut atributul de unicitatea al Adevarului
Faci un joc de cuvinte foarte interesant pentru a-ti iesi socotealaJ

Adevarul se poate regasi intr-o confesiune - cea Ortodoxa.
Hristos nu este captiv in Ortodoxie, Hristos este Capul Ortodoxiei, este Cel care se identifica cu Ortodoxia si da viata Ortodoxia - Ortodoxia Adevarata, nu cea batjocorita.

Iar Hristos si Ortodoxia sunt UNA prin Adevarul asumat de Ortodoxie. Hristos este CAPUL Bisericii.

Hristos este MIRELE Bisericii, El se daruieste celor care Il urmeaza, El imbratiseaza pe toti cei sfinti ca El, care urmeaza Lui si Tatalui. Ce treaba are captivitatea cu iubirea de Dumnezeu.
Dumnezeu iubeste pe cei care Il iubesc. Despre ce captivitate vorbesti? Una inchipuita.


Iar ajungem in polemica puternica, cu argumente incomplete si acuzatii de o parte si de alta... si asta incercand sa raspundem la o intrebare simpla: unde este Hristos, si pe cine marturiseste Hristos.
Iar cand spunem unul altuia: intreaba-L pe Hristos fiecare raspunde din nou cum vrea.

Si totusi pe cine marturiseste Hristos? Primul raspuns ar fi pe cei ca El, pe Sfinti, care sunt asemenea Lui. Iar unde este marturia lui Hristos este si Adevarul Lui, si Lumina Lui, si Duhul Sfant, si Imparatia Sa...

Last edited by gpalama; 27.12.2016 at 17:02:15.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 27.12.2016, 17:15:47
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
pot să sper că măcar dumneavoastră o să mă iertați
Cu drag.
Imi cereti un lucru mult prea usor :)

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Adevarul nu e captiv - de acord
Adevarul este o Persoana, Hristos - de acord
Insa Adevarul este UNIC - ai pierdut atributul de unicitatea al Adevarului
Adevarul este UNUL SINGUR: Hristos.
Vi s-a parut ca am scris alceva?

Adevarul este unic. Nu am afirmat altceva.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Faci un joc de cuvinte foarte interesant
Va multumesc pentru compliment.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Adevarul se poate regasi intr-o confesiune - cea Ortodoxa.
Nu am contestat NICIODATA acest adevar
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Hristos este CAPUL Bisericii.
Hristos este MIRELE Bisericii, El se daruieste celor care Il urmeaza, El imbratiseaza pe toti cei sfinti ca El, care urmeaza Lui si Tatalui.
Absolut de acord.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Despre ce captivitate vorbesti? Una inchipuita.
Despre o captivitate inchipuita, desigur.
Exista comunitati de credinciosi care-si inchipuie ca Hristos trebuie sa stea captiv in gardurile confesiunii lor.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Iar ajungem in polemica puternica, cu argumente incomplete de o parte si de alta... si asta incercand sa raspundem la o intrebare simpla: unde este Hristos, si pe cine marturiseste Hristos.
Hristos este in mijlocul Bisericii Sale. Iar Biserica Sa este formata din toti credinciosii care il iubesc si urmeaza invatatura Lui.

Nu e nimic de polemizat. Sunt doar doua pozitii.
1. Unii cred ca Hristos este doar in mijlocul confesiunii lor, pe care o numesc "Singura Biserica Adevarata a Sfintilor Care au Primit Credinta Odata pentru Totdeauna". Astia sunt unii penticostali, baptisti catolici, ortodocsi, anglicani si tot ce vrei tu. Fiecare dintre ei considerand ca sunt singurii, unicii, alesii, adevarata biserica, pe cand ceilalti sunt doar confesiuni, secte, etc.
2. Altii care cred ca crestinii care alcatuiesc Biserica pot face parte din diferite confesiuni, cel care cunoaste in fapt pe adevaratii credinciosi, fiind doar Domnul Isus, Capul Bisericii.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 27.12.2016, 17:32:23
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cu drag.
Nu e nimic de polemizat. Sunt doar doua pozitii.
1. Unii cred ca Hristos este doar in mijlocul confesiunii lor, pe care o numesc "Singura Biserica Adevarata a Sfintilor Care au Primit Credinta Odata pentru Totdeauna". Astia sunt unii penticostali, baptisti catolici, ortodocsi, anglicani si tot ce vrei tu. Fiecare dintre ei considerand ca sunt singurii, unicii, alesii, adevarata biserica, pe cand ceilalti sunt doar confesiuni, secte, etc.
2. Altii care cred ca crestinii care alcatuiesc Biserica pot face parte din diferite confesiuni, cel care cunoaste in fapt pe adevaratii credinciosi, fiind doar Domnul Isus, Capul Bisericii.
Inteleg ce ziceti acum.
Pozitia mea este urmatoarea, si am incercat sa am marturie pentru ea pe cat posibil.


1. Adevarul este in Ortodoxie. Hristos se arata in Ortodoxie.
2. Biserica Catolica mie mi se pare ca este o fiica ratacitoare rupta din casa Tatalui. Imi sunt atat de dragi dar ii vad chinuindu-se sub propriile nu greseli ci incapatanari si mandrii... mare pacat.

3. Protestantismul si neoprotestantismul
Aici este o discutie foarte mare. Majoritatea sunt in inselare demonica.
Insa si printre acestia sunt unii care il cauta pe Dumnezeu pe cat pot ei, si incearca sa se tina de poruncile evangheliei. Dar foarte putini.
Sunt multi desprinsi cu totul de ce inseamna protestantism, neoprotestantism, sunt multi ramasi pur si simplu cu Scriptura in mana. Si cu ceva din invataturile mostenite pe filiera protestanta, dar care incearca sa-l gaseasca pe Dumnezeu. Nu stiu de Biserica, stiu ca Biserica Catolica este rea si atat. Si se orienteaza spre 'a face' ce este in Scriptura si nu spre 'a teologhisi' despre Scriptura.

Vad multe comunitati americane care sunt orientate spre 'a face'...

Iar MILA LUI DUMNEZEU este peste noi toti. Dar mila este una, si Adevarul si mantuirea sunt altceva...
Acum tu poti sa alegi unde sa te situezi.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 27.12.2016, 19:02:23
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Inteleg ce ziceti acum.
Pozitia mea este urmatoarea, si am incercat sa am marturie pentru ea pe cat posibil.


1. Adevarul este in Ortodoxie. Hristos se arata in Ortodoxie.
2. Biserica Catolica mie mi se pare ca este o fiica ratacitoare rupta din casa Tatalui. Imi sunt atat de dragi dar ii vad chinuindu-se sub propriile nu greseli ci incapatanari si mandrii... mare pacat.

3. Protestantismul si neoprotestantismul
Aici este o discutie foarte mare. Majoritatea sunt in inselare demonica.
Insa si printre acestia sunt unii care il cauta pe Dumnezeu pe cat pot ei, si incearca sa se tina de poruncile evangheliei. Dar foarte putini.
Sunt multi desprinsi cu totul de ce inseamna protestantism, neoprotestantism, sunt multi ramasi pur si simplu cu Scriptura in mana. Si cu ceva din invataturile mostenite pe filiera protestanta, dar care incearca sa-l gaseasca pe Dumnezeu. Nu stiu de Biserica, stiu ca Biserica Catolica este rea si atat. Si se orienteaza spre 'a face' ce este in Scriptura si nu spre 'a teologhisi' despre Scriptura.

Vad multe comunitati americane care sunt orientate spre 'a face'...

Iar MILA LUI DUMNEZEU este peste noi toti. Dar mila este una, si Adevarul si mantuirea sunt altceva...
Acum tu poti sa alegi unde sa te situezi.
Cand vad atitudini de genul ma cam doare capul.1.Pentru ca le aveam si eu.2.Pentru ca nu le mai am:).Iar neavand la ce sa raportez adevarul ajung la concluzia ca a fost invetat pentru a le oferi oamenilor stabilitate,pedeaspsa etc.Si acum ne apucam noi sa impartim adevarul incoace si incolo.Mi se pare o mare prostie,aberatie etc sa zici ca ....mai fratilor noi ortodoxii avem adevarul,da numa noi,catolicii il au asa putin,numa un pic,ca sunt rupti de noi,iar restul crestinilor sunt inselati de dracul,si ceilalti oameni is pe nicaieri,direct in iad.No fratilor,cam asa suna teologia ortodoxa in rezumat atipic.Foarte sublim asa...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 28.12.2016, 00:42:20
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Inteleg ce ziceti acum.
Pozitia mea este urmatoarea, si am incercat sa am marturie pentru ea pe cat posibil.

1. Adevarul este in Ortodoxie. Hristos se arata in Ortodoxie.
2. Biserica Catolica - o fiica ratacitoare
3. Protestantismul si neoprotestantismul - Majoritatea sunt in inselare demonica.
Apreciez sinceritatea ta. Faci parte din categoria 1, prezentata mai sus. La fel ca majoritatea ortodocsilor. Ma bucur pentru tine, mult spor pe calea mantuirii. Daca ai dreptate sau nu, vei descoperi, cel mai probabil, in cer.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Acum tu poti sa alegi unde sa te situezi.
Eu nu ma situez in schema ta, pentru ca ea este falsa, ingusta, generata de mandria inerenta firii pamantesti pacatoase.
Eu fac parte din Biserica lui Hristos. Pentru ca sunt un copil iubit al lui Dumnezeu prin credinta, faptele, harul, indurarea si binecuvantarile primite de la El.
Reply With Quote
Răspunde