Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.09.2009, 13:05:17
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Crucea lui Hristos a fost in mijloc,intre cei doi talhari.Pe unul l-a dus in Rai iar pe celalalt in Iad.Pe talharul cel hulitor l-a dus in Iad iar pe cel intelept l-a dus in Rai.Crucea lui Hristos a fost intre cei doi ca o balanta, ca un cantar, ca o sabie ce desparte binele de rau,adevarul de minciuna, impartind dreptate.Crucea reprezinta altarul lui Hristos si Sabia lui Dumnezeu care desparte trupul de duh, binele de rau.Crucea reprezinta Sabia lui Dumnezeu care desparte trupul de suflet, binele de rau, adevarul de neadevar,hula de lauda reprezinta mana cea tare a lui Dumnezeu si toiagul de fier a lui Hristos.Pe cruce Iisus si-a incredintat Duhul in mainile Tatalui.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.09.2010, 10:13:21
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Daca Sfintii Imparati Constantin si Elena sunt numiti "intocmai cu Apostolii", cred ca li s-ar potrivi de asemenea si numirea de "Apostoli ai Crucii lui Hristos".

Doua evenimente minuntate legate de Sfanta Cruce au loc in vremea lor. Primul este aratarea semnului Sfintei Cruci pe cer si in vis, lui Constantin, in ajunul luptei de la Pons Milvius. Acesta constituie actul - chiar daca de unii este contestat - prin care multi istorici si teologi au explicat convertirea lui Constantin cel Mare la crestinism. Evenimentul este consemnat de Eusebiu de Cezareea in Vita Constantini, si de catre Lactantiu in De mortibus persecutorum. La numai un an (313), Constantin dadea Edictul de la Milan prin care oferea libertate de cult crestinilor.

Cel de-al doilea eveniment este Aflarea si Inaltarea Sfintei Cruci pe care o praznuim astazi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.09.2010, 16:40:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Crucii Tale ne inchinam, Hristoase, si Sfanta inverea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim. Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos, ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea. Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a stricat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.09.2010, 01:00:40
paradosis paradosis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 141
Implicit

In jurul anului 325, Sfinta Elena, mama Sfintului Imparat Constantin cel Mare, la vremea cind era deja inaintata in virsta s-a invrednicit cu mare evlavie si smerenie sa faca drumul la Ierusalim in cautarea Sfintei Cruci. Imparatul Adrian inaltase un templu al Afroditei peste Golgota ca sa spurce si sa stearga din amintire locul Patimilor Mintuitoare. Sfinta Elena a dispus ca acel templu sa fie distrus si pamintul indepartat, ceea ce a scos la iveala Mormintul Domnului precum si trei cruci. Una dintre acele cruci s-a crezut pe buna dreptate a fi cea a Domnului nostru, iar celelalte doua ale celor doi tilhari crucificati odata cu El, dar Elena s-a aratat pierduta cind a trebuit sa aleaga care era lemnul mintuirii noastre. La sugestia Sfintului Macarie, arhiepiscopul Ierusalimului, a fost adusa o femeie din Ierusalim, care era pe moarte, ca sa atinga crucile si in momentul in care s-a apropiat de Crucea Domnului s-a facut complet sanatoasa. Ca urmare, Sfinta Cruce a fost ridicata in sus din amvon de Arhiepiscopul Macarie al Ierusalimului si cind oamenii au vazut-o un strigat “Doamne miluieste!”. Dupa descoperirea sa, o bucata din Sfinta Cruce a fost luata la Constantinopol ca binecuvintare. Restul a ramas pina in anul 614 in biserica minunata pe care Sfinta Elena a construit-o acolo. La acea vreme persii au pradat Palestina si au dus Sfinta Cruce in tara lor. Mai tirziu, in anul 628, Imparatul Heraclius, aflat in campanie militara, a recuperat Crucea si, dupa ce a adus-o la Constantinopol, personal a insotit-o la Ierusalim punind-o inapoi la locul ei.

"Mintuieste, Doamne, poporul Tau si binecuvinteaza mostenirea Ta; biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste si cu Crucea Ta pazeste pe poporul Tau." (Troparul)

Astazi, 14/27 septembrie, Biserica lui Hristos praznuieste Inaltarea Sfintei Cruci, asa cum a facut-o intotdeauna si neclintit de-a lungul secolelor si asa cum Domnul si-a arat direct voia la vreme de mare tulburare si rascruce.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.09.2011, 12:00:20
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Mare este taina crestinatatii, mare este Taina Crucii si Invierii lui Hristos! Nici nu a inceput bine anul nou bisericesc si Biserica pe toti ne cheama spre a contempla Taina Crucii lui Hristos. Nici nu incepe bine Postul cel Mare si Biserica, de asemenea, ne cheama sa cinstim Sfanta Cruce a Mantuitorului.

Chinonicul zilei de astazi, "Insemnatu-s-a peste noi, lumina fetei Tale, Doamne!", ne pune inainte legatura dintre asumarea Sfintei Cruci si lumina cea dumnezeiasca. Cine isi asuma cu barbatie si credinta Crucea vietii, prin jertfelnicie, se insemneaza in chip tainic cu Crucea lui Hristos. Acesta se impartaseste astfel de lumina cea dumnezeiasca si sfintitoare.

Altfel spus, "Lumina fetei Domnului", devine prin milostivirea si iubirea Sa fata de noi, "lumina a chipului nostru", ca semn al biruintei asupra vrasmasilor vazuti si nevazuti.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.09.2011, 12:46:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cântarea Sfintei Cruci
de Gherontie Prodromitul

(versuri)

Astăzi voiesc a-ți aduce laudă Sfințită Cruce,
Cântând cu cântare dulce:Bucură-te Sfânta Cruce !(de 2 ori)

Bucură-te, semn ceresc,Cruce steag imparatesc!
Bucură-te ,arma sfanta,Bucură-te ruga sfanta!

Bucură-te , bucurie celor din calatorie!
Bucură-te sfanta arma care pe vrajmași îi sfarmă!

Bucură-te , armă tare călătorilor pe mare!
Bucură-te , și eu ție, cânt astăzi cu veselie.

Astăzi ție ți se închină al meu trup făcut din tină,
Că pe tine când te fac ,de toată năluca scap.

Scap de vrajmașii cumpliți ce sunt cu mine învrăjbiți
Când te am eu păzitoare și buna străjuitoare.

Atuncea răul vrajmaș n-are la mine lacaș
Și se scutura și piere de nespusa ta putere.

Tu ești a mea mângâiere. O Cruce a mea putere!
Tu ești povățuitoare ,tu la Rai îndreptătoare

Tu minuni mari ai făcut de demult de la-nceput
Tu ape ai îndulcit ca mierea le-ai întocmit

Tu Marea Roșie înca , pe cât este de adancă
În doua ai despărți ,o Cruce lemn fericit.



Tu pe cer te-ai arătat ,creștinului împarat
Visele ai tâlcuit, O Cruce prea fericita!

Având împrejur scrisoare cum că ești biruitoare
Tu Cruce fiind purtată pe umeri ridicată

De Bunul Stăpân Iisus , mergând la Golgota -n sus
Acolo,Iisus voi ,pe Cruce a Se sui

Unde prin maini și picioare ,cu cuie străpungătoare,

A fost Sfântul Trup pătruns al Preadulcelui Iisus.

Pentru aceea și mie , dă-mi scârabă și bucurie.
Scârbă că sunt pacătos și nevrednic de Hristos.

Bucurie căci semn sfant , creștinilor pe pamant ,
Ești tu Cruce mângâiere ,o Cruce a mea putere.

Dă-mi dar ca să biruiesc tot sfatul diavolesc

Dă-mi o inima curată ,dă-mi o minte luminată!

Și așa prin darul tău să ma-nvrednicesc și eu

Vredinic a te lauda , vrednic a te săruta !

Cântându-ți cântare dulce :Slavă ție Sfânta Cruce!


http://www.youtube.com/watch?v=IJQO5oAOzPU
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.09.2011, 13:02:54
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cântând cu cântare dulce:Bucură-te Sfânta Cruce !(de 2 ori)
Poate suna a blasfemie ingrozitoare dar cum se bucura Sfanta Cruce avand in vedere ca nu este o persoana ?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.09.2011, 14:12:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Poate suna a blasfemie ingrozitoare dar cum se bucura Sfanta Cruce avand in vedere ca nu este o persoana ?
Sfanta Cruce nu e un obiect; ea e nedespartita de Hristos. Aducandu-i ei slava, ii aducem slava lui Hristos si jertfei Sale.

S-a mai discutat acest aspect - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=4425.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.09.2011, 14:26:53
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Poate suna a blasfemie ingrozitoare dar cum se bucura Sfanta Cruce avand in vedere ca nu este o persoana ?
Dar la scoala ai auzit ( sau ai invatat ) despre epitete, comparatii si "PERSONIFICARI' care sunt folosite in genul liric, adica in versuri ?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.09.2011, 14:48:13
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit Hram la Schitul Inaltarea Sf. Cruci la Aiud

Foarte impresionant ! Tot mai putini si tot mai slabiti dintre fostii detinuti politici sunt cei ce mai reusesc sa ajunga la parastasul celor martirizati la Aiud, colegii lor de suferinta.
Cu adevarat acestia si-au purtat crucea !

"Morți sfinți în temniți și prigoane,
morți sfinți în lupte și furtuni,
noi am făcut din voi icoane,
și vă purtăm pe frunți cununi.

Nu plângem lacrimă de sânge,
ci ne mândrim cu-atâți eroi.
Nu! Neamul nostru nu vă plânge,
ci se cuminecă prin voi."
Radu Gyr



http://www.calvarulaiudului.ro/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inaltarea Sfintei Cruci costel Diverse Sarbatori 6 14.09.2019 00:10:10
Acatistul Sfintei Cruci Florin-Ionut Rugaciuni 13 05.04.2013 23:51:41
Săptămâna Sfintei Cruci Carmen FUNIERU Impartasania (Taina Euharistiei) 1 04.09.2010 22:30:41
Purtarea Sfintei Cruci Florin Liviu Generalitati 46 10.06.2010 16:35:08
Semnul Sfintei Cruci TIBS Generalitati 4 30.04.2010 17:31:52