Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.03.2010, 00:57:55
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrut-angel Vezi mesajul
Mai exista in ziua de astazi aceasta practica?Dak da,atunci de unde vine ea?Penticostalii spun ca aceasta limba vine de la Dumnezeu!!!Si dau ca exemplu 1corinteni14:2.De asemenea ei mai spun,pe temeiul 1 corinteni 13:1 ca aceste limbi,sunt "limbi ingeresti"!!! Care este adevarul?

Cititi cartea EVADAREA DIN IAD...doamna NORICA ION povesteste prin ce chinuri a trecut...

Vorbirea în limbi

Pastorul nostru ne zicea mereu că cine nu are Duhul Sfânt nu va fi răpit la cer înainte de strâmtorarea cea mare. Eu mă gândeam că nu sunt vrednică să am Duhul Sfânt în mine. El ne presa însă tare, îndemnându-ne să postim, să facem nopti de veghe si să stăruim în rugăciune pentru a primi Duhul Sfânt. Încet-încet am început să sper că poate îl voi primi si eu.

Într-o zi m-am dus cu o soră a mea, tot penticostală, la o adunare de stăruintă într-un sat vecin. Aici ne-au învătat să spunem întruna "Sângele Domnului să mă curătească", până ni se va îngrosa limba. Abia atunci, ne spuneau ei, vom începe să vorbim în limbi îngeresti. Asa am făcut. Către miezul noptii am simtit că mi se îngroasă limba. Deodată am simtit o stare de înviorare. Am strigat: "Iisus Hristos". În preajma mea era 10-12 persoane care vorbeau în limbi. Nu întelegeam ce spuneau. Când am strigat eu, toti au tăcut si nimeni nu a mai putu vorbi în limbi. S-au ridicat si mi-au zis: "Soro, nu esti pregătită pentru lucrarea Domnului. Nu esti curată, cum vrea Domnul!"

Cei care aveau darul proorociei ne-au spus că Domnul ne va conduce către casă. Adunarea s-a terminat si ne-am despărtit. Eram împreună cu alte trei persoane. Am trecut pe lângă o pădure, unde se auzeau numai fosnete, însă nu ne-a fost frică. Am găsit o masină care ne-a dus mai aproape de casă.

După acea adunare de stăruintă eu am rămas pe gânduri, întrucât mi se părea ceva anormal. Îmi stiam bine viata particulară si nu credeam că trebuie să-mi spună ei că sunt nepregătită. Aveam o dragoste foarte mare pentru Dumnezeu si mă rugam mult. Ceva însă mi se părea neclar. Nu întelegeam de ce se opriseră cu totii din vorbirea în limbi când am strigat eu "Iisus Hristos". Când spusesem acele cuvinte, parcă mă înviorase cineva cu aer rece. Mă rugasem mult până în clipa aceea si eram foarte transpirată pentru că în casă era cald. Când am rostit numele Mântuitorului, am simtit un aer răcoritor.

Descoperirea

Muncindu-mă acest gând, am postit trei zile si m-a rugat Creatorului lumii. Îi spuneam că sunt nestiutoare si că dacă voi primi vreodată un dar, de la El să-l primesc si El să-mi descopere lucrurile pe care nu le înteleg. Mă rugam să fiu luminată precum fusese proorocul Daniel. Rugându-l pe Dumnezeu, aveam credinta că tot ce voi cere în numele Domnului Iisus voi primi.

Într-o noapte am avut un vis. Afară se făcuse cerul într-o singură fiintă. Nu o puteam privi din pricina strălucirii ei. Am căzut cu fata la pământ, căci am priceput că e o putere dumnezeiască. Am auzit un glas spunându-mi: "Priveste aceasta! Cine nu stie ce este aceasta nu va vedea Împărătia Cerurilor niciodată!" Cum stăteam cu fata la pământ, am ridicat putin capul ca să pot privi ce-mi arăta. Cam pe unde îi era fata se vedeau numai fulgere, iar când vorbea parcă tuna. Privind spre mâna înfricosător de mare, am văzut că tinea o inimă de om în care era foarte multă mizerie. Am auzit iar acel glas de tunet: "Priveste si să stii că cine nu cunoaste ce este aceasta nu va vedea Împărătia Cerurilor!"

Visul m-a speriat foarte tare. Trei zile n-am fost în stare să fac nimic. Tremuram tot timpul si rămăsesem cu sperietură, desi nu întelesesem prea multe.

După un timp am postit iarăsi ca să primesc Duhul Sfânt. Pastorul nostru ne amintea mereu că cine nu are Duhul sfânt va rămâne pe pământ la venirea lui Hristos. Atunci, după mintea mea cea încuiată si fiindcă cerusem dezlegarea tainei, Dumnezeul cel adevărat a îngăduit pentru mine încercarea de a călca pragul mortii.

  #32  
Vechi 30.04.2010, 09:58:47
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
da, e foarte fffffff buna cartea; de asemenea exista cartea scrisa de Pr. Serafim Rose, "Ortodoxia si religia viitorului", scrie mult,clar si pe intelesul tuturor, dezvaluie cu argumente biblice si stiintifice, prozelitismul religios de toate nuantele;demonstreaza crudul adevar ca majoritatea gruparilor crestine neoprotestante, ca si a celor necrestine, de origine oriental-asiatica, actioneaza si fac prozelitism sub influenta mascata a duhurilor rele, demonice, fapt care tulbura mult si da de gandit oricarui crestin adevarat, care crede cu tarie in Hristos.
..."Care crestin ortodox cu mintea treaza ar putea sa confunde aceste jocuri psihice periculoase cu darurile Sfantului Duh"?
Doar cei ce nu au termen de comparatie !Doar cei ce nu au trait adevaratele experiente duhovnicesti! Doar cei 'analfabeti' din punct de vedere crestin si al teologiei Sf. Parinti ! Doar cei crescuti si educati in ateism si materialism ! Doar pruncii nou nascuti si care inghit orice papa. Cei manipulati si atrasi si 'convinsi' de vesnicii dusmani ai omului.Sunt multi, foarte multi in aceste categorii, rapusi in razboiul spiritual.
  #33  
Vechi 30.04.2010, 14:06:16
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Una din afirmatiile eronate cu privire la vorbirea in limbi este:
„ Biblia afirma ca vorbirea in limbi va inceta o data cu incheierea Canonului.”

Nici vorbirea in limbi, nici proorocia, nici darul tamaduirilor si nici un fel de dar al Duhului Sfant nu a incetat.

Ele sunt valabile astazi la fel ca si in biserica primara.
  #34  
Vechi 14.05.2010, 22:44:49
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ele sunt azi valabile doar la penicostali
  #35  
Vechi 14.05.2010, 23:03:01
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Ti s-a defectat din nou tastatura. Poate e diversiune :)

Daca nu au incetat, sunt valabile pentru toata Biserica.

Last edited by penticostalulmantuibil; 14.05.2010 at 23:28:11.
  #36  
Vechi 15.05.2010, 10:19:39
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

vorbirea in limbi a incetat..
  #37  
Vechi 15.05.2010, 18:24:33
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Ti s-a defectat din nou tastatura. Poate e diversiune :)

Daca nu au incetat, sunt valabile pentru toata Biserica.
multstimate domn penticostal ai impresia ca ai format o bresa prin care sa ma gidili la tastatura aflati domnia voastra de la umilul gibilan am o tastatura suficient de desteapta sa nu creeze probleme tehnice,daca puteti intelege,altfel spui ceva acolo despre biserica desigur doar ai intarit spusa mea.
  #38  
Vechi 15.05.2010, 18:47:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Oamenii in care Dumnezeu salasluieste cu adevarat iti dau cuvinte pe care le intelegi. Iti vorbesc potrivit starii in care te afli. Nu iti bolborosesc ceva si te trimit acasa cu ceva ce trebuie decodat. Cea din urma e sarlatanie.
  #39  
Vechi 15.05.2010, 18:53:39
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Bine ati spus!
Sa dea Dumnezeu sa avem in biserici slujitori ai Lui care sa vesteasca clar invatatura Evangheliei!
  #40  
Vechi 18.05.2010, 10:08:31
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Bine ati spus!
Sa dea Dumnezeu sa avem in biserici slujitori ai Lui care sa vesteasca clar invatatura Evangheliei!
oare domnia ta nu ai cunoscut pina acum asa ceva? fiind-ca nu frecventezi doar adunarile sectare.in Biserica Ortodoxa se vesteste Evanghelia Bucuriei la fiecare slujba de catre preoti iar noi citetii, citim cite un apostol adica din faptele apostolilor.deci se face "clar"vestirea Evangheliei ai priceput?.ca lucrarea sa fie desavirsita DUMNEZEUtrimite Harul de sus prin lucrarea SF.DUH.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10