Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.11.2009, 11:04:56
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Se poate intampla sa fie ceva necurat la mijloc. Primul lucru este sa-i dai putin malai sau faina cu aghiazma, apoi pune o cruce sfintita in spatele casei si cheama un preot - exista rugaciuni si pentru binecuvantarea animalelor.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.11.2009, 19:54:43
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Doamne ajuta! Vreau sa va intreb ceva, poate s-a mai discutat pe forum si nu stiu eu.
Bunicii mei stau la tara si au o mica ferma. De curand, au vazut ca vacuta, care era un exemplu de cumintenie, are niste apucaturi, in sensul ca ajunge seara acasa, si in loc sa intre in grajd, o ia la fuga inapoi in pasune, si cel mai ciudat, laptele ei nu mai este bun: cand il pune la fiert, se strica si arata de parca ar fi indoit cu apa. Bunicii au zis ca cineva care se ocupa cu vrajitorie a luat laptele vacutei si ca trebuie sa mearga la preotul paroh cu o bucata de paine sa faca slujba pe ea si apoi sa o dea la vacut sa o manance, sa isi revina.
Si acum urmeaza intrebarea: stiti cumva o rugaciune care se spune in situatii din-astea? Poate ziceti ca asa ceva este doar in mitologie, dar eu sunt sigura ca sunt anumite persoane care se ocupa cu asa ceva.
Va rog sa imi spuneti, deoarece ei sunt tare necajiti, si imi pare rau si mie de vacuta, mai ales ca are si vitelus
Doamne ajuta!
Uite ce v-ar mai putea ajuta:
http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...pentru-animale
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.11.2009, 19:57:55
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Doamne ajuta! Vreau sa va intreb ceva, poate s-a mai discutat pe forum si nu stiu eu.
Bunicii mei stau la tara si au o mica ferma. De curand, au vazut ca vacuta, care era un exemplu de cumintenie, are niste apucaturi, in sensul ca ajunge seara acasa, si in loc sa intre in grajd, o ia la fuga inapoi in pasune, si cel mai ciudat, laptele ei nu mai este bun: cand il pune la fiert, se strica si arata de parca ar fi indoit cu apa. Bunicii au zis ca cineva care se ocupa cu vrajitorie a luat laptele vacutei si ca trebuie sa mearga la preotul paroh cu o bucata de paine sa faca slujba pe ea si apoi sa o dea la vacut sa o manance, sa isi revina.
Si acum urmeaza intrebarea: stiti cumva o rugaciune care se spune in situatii din-astea? Poate ziceti ca asa ceva este doar in mitologie, dar eu sunt sigura ca sunt anumite persoane care se ocupa cu asa ceva.
Va rog sa imi spuneti, deoarece ei sunt tare necajiti, si imi pare rau si mie de vacuta, mai ales ca are si vitelus
Doamne ajuta!
Uite ce v-ar mai putea ajuta:
http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...pentru-animale
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.12.2009, 19:25:27
adrianovidiu adrianovidiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Mesaje: 1
Unhappy blesteme

de vreo cativa ani sunt blestemat,spun k sunt pentru k simt. Pe zi ce trece viata mea devine un calvar.Am avut nenumarate probleme la inceput trecatoare dar pe parcurs au devenit foarte serioase .Banii pentru mine au devenit ceva inposibil sunt in stadiul k imi impart painea pe care o mananc goala sa-mi ajunga mai multe zile. [mi-am pierdut locul de munca}.Am o iubita care sa cam saturat sa ma vada deprimat in ciuda a toate eforturile mele de a ascunde acest lucru. In momentul de fata stau sa ma gandesc cum a ma sinucid, nu mi-e fric de moarte mi-e frica sa nu fac un lucru care sa nu poata fi iertat in viata de apoi. Ar exista ceva ce m-ar putea ajuta?

Last edited by adrianovidiu; 17.12.2009 at 19:33:54.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.12.2009, 19:44:52
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianovidiu Vezi mesajul
de vreo cativa ani sunt blestemat,spun k sunt pentru k simt. Pe zi ce trece viata mea devine un calvar.Am avut nenumarate probleme la inceput trecatoare dar pe parcurs au devenit foarte serioase .Banii pentru mine au devenit ceva inposibil sunt in stadiul k imi impart painea pe care o mananc goala sa-mi ajunga mai multe zile. [mi-am pierdut locul de munca}.Am o iubita care sa cam saturat sa ma vada deprimat in ciuda a toate eforturile mele de a ascunde acest lucru. In momentul de fata stau sa ma gandesc cum a ma sinucid, nu mi-e fric de moarte mi-e frica sa nu fac un lucru care sa nu poata fi iertat in viata de apoi. Ar exista ceva ce m-ar putea ajuta?
frate, tine-te tare! alunga orice gand de sinucidere, caci de la diavol este acesta!! Oamenii care isi curma singuri zilele nu se pot mantui, asta ne invata Biserica! Nu stiu cat de credincios esti, dar daca ai intrat pe forumul acesta, inseamna ca ai venit sa cauti un raspuns. Noi, cei de aici, nu suntem in masura sa ti-l dam, nu avem cuvinte pentru o suferinta atat de mare. Insa toate raspunsurile le vei gasi la Hristos!! Daca ai o icoana in casa, orice icoana, cu Hristos, cu Maica Domnului, nu conteaza. Du-te in fata icoanei si spune-i lui Hristos toate suferintele tale, tot ce ne-ai spus noua aici, tot ce simti ca te impinge spre gandul sinuciderii. Vorbeste cu Dumnezeu cu vorbele tale! Vorbeste-I cu cuvinte simple. "Doamne, uite ce necazuri am. Doamne, uite ce greu o duc cu banii. Arata-mi Tu, Hristoase ce sa fac". Vorbeste cu Dumnezeu ca si cum ai vorbi cu un prieten!!! In suferintele in care esti tu, rugaciunea iti ramane singura mangaiere. Du-te maine, daca poti, intr-o biserica si roaga-te lui Dumnezeu. Vei gasi imediat mangaiere! Cauta sa vorbesti cu un preot, spune-i ce probeleme ai, caci un preot te poate ajuta mai mult decat noi. Pana atunci, rugaciune multa si tine-te bine! Hristos si Maica Domnului sa te ajute, frate!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vraji bleusi Vrajitoria 9 24.11.2014 10:26:27
Cum ne ferim de vraji? Valeria9 Vrajitoria 64 22.09.2012 01:51:03
despre vraji, farmece sadiy Generalitati 7 11.10.2011 11:49:26
Despre Vraji patinina34 Vrajitoria 18 22.06.2010 20:06:43