Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.10.2009, 19:29:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da - uite Doris Lessing era/este mai cunoscuta.

Si nu era vorba sa uitam de tot istoria, ci s-o lasam la locul ei. Ci doar sa nu scormonim mereu trecutul dupa suferinta.
Lucrul asta cu ne-uitatul este si periculos: exista persoane/grupari care tocmai asta fac mereu, reinvie niste atrocitati ale trecutului, fie din istorie, sau chair din religie, sau alte domenii.
Este adevarat ca unii scormonesc suferintele pentru ca nu se pot libera de ele, sau pentru ca isi dau seama ca este un subiect la moda. Nu stim inca daca Herta Müller este asa sau nu, pentru ca nu am citit-o nici una din noi. Am inceput acum o carte de ea si mi se pare ca nu este asa, dar nu ma pot inca pronunta.

Insa daca am lua ca principiu sa nu scormonim suferintele si sa nu transpunem artistic framantarile, atunci nu am avea nici scriitori ca Dostojevski, de exemplu.
Si pe Soljenitan sau pe Shalamov ar trebui sa ii punem undevain fundul raftului.

Daca tie nu iti place sa citesti astfel de carti, nu are nimic, nu le citi. Dar ce m-a deranjat este ca le negi valoarea in general.

Si inca odata, faptul ca un scriitor este mai putin cunoscut de marele public nu este un criteriu pentru calitate si actualitate.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.10.2009, 19:34:30
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Tu, Fani, ai sansa de a citi direct in germana! Traducerile aduc mereu scaderi unei opere, in sensul ca in traducere intervine, nolens volens, stilul traducatorului.
Vreodata, sper ca Domnul sa ne scoata in cale privilegiul de a discuta la o cafea despre acest aspect in cartile Hertei Muller ( nu am umlaut pe taste).
Da, din fericire pot sa le citesc in original. Traductore, traditore..
M-as bucura sa ne intalnim candva! Suntem cam departe insa! Tu ai citit cartile Hertei Müller?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 25.10.2009, 00:57:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Herta Muller - o ilustra necunoscuta

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Si inca odata, faptul ca un scriitor este mai putin cunoscut de marele public nu este un criteriu pentru calitate si actualitate.
si totusi, faptul ca la ora actuala nu are nici o carte tradusa in limba engleza nu ridica un semn de intrebare ?

nu o data premiile se acorda pe criterii politice, iar Nobelul nu face exceptie.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 25.10.2009, 01:06:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pur si simplu mi se face sila cind aud pe cineva ca ia Nobelul mintind si aberind de parca eu nu am fost acolo sa vad cu ochii mei si sa vad exact ce facea securitatea...dar asta este, fiecare cistiga premii de literatura mintind despre tara lui strainilor care n-au nici un habar si celor care cred in povesti de adormit copiii.
adevarul este ca am mai avut un caz destul de asemanator in domeniul filmului, vezi Cristian Mungiu cu al lui 432, premiul de la Cannes si nominalizarea la Oscar. de asta chiar mi s-a facut sila.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 25.10.2009, 01:12:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
adevarul este ca am mai avut un caz destul de asemanator in domeniul filmului, vezi Cristian Mungiu cu al lui 432, premiul de la Cannes si nominalizarea la Oscar. de asta chiar mi s-a facut sila.
Asa este, oribil film, numai mizerie sociala si morala! Oricum, povestea aceea sinistra se putea desfasura, in linii mari, sub orice alt regim... nu stiu de ce se tot batea moneda pe comunism...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 25.10.2009, 01:16:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata ce scrie presa scandinava despre decernarea Premiului Nobel pentru literatura 2009:
"..Este cea mai buna alegere pe care academia Suedeza afacut-o in ultimii ani. In vreme ce in ultimii ani s-a decernat cel mai mare si prestigios premiu literar din lume celor doi autori, Doris Lessing si le Clezio, cunoscuti in special pentru activitatea lor literara din trecut, Herta Müller este intr-o masura eminenta o autoare in apogeul carierei sale literare.
A decerna Hertei Müller Premiul Nobel, inseamna in primul rand a onora literatura de inalta calitate literara. Ea nu scrie doar despre sine, ci se implica profund in societatea, in care a crescut. Si in carte dupa carte a prestatat cele mai patrunzatoare descrieri ale unei vieti exploatate, precum si a efectului acesteia asupra oamenilor.

Herta Müller a fost timp de mai multi ani considerata un puternic candidat pentru acest premiu. Dar alegerea ei anul acesta se potriveste in mod deosebit pentru decernarea premiului, caci coincide cu anivesarea a 20 ani de la caderea zidului Berlinului , precum si cu publicarea cu putin timp mai inainte (17.08.09) a marii si mult dezbatutei carti "Atemschaukel", care este povestea germanilor din Romania, care dupa cel de-al Doilea Razboi Mondial au fost deportati in lagare de munca.
Herta Müller este una dintre cele mai bune povestitoare a unei lumi ce se complace in minciuna si care, in cel mai inalt grad a marcat timp de decenii jumatatea de est a continentului european.
Ea este reprezentanta unei literaturi, care da expresie literara exploatarii traite, a individualitatii supuse slugarniciei, a urmaririlor politice si cateodata a uciderii inamicilor sistemului.
Multi numesc aceasta: literatura marturisitoare.
Herta Müller descrie in carti povestea vietii ei, problematizand totodata scrierea istoriei. Ea ajunge la adevar prin intermediul limbii vorbite. Dar nici de limba vorbita nu putem fi siguri., caci tocmai aceasta este infectata de minciuna si aparente de catre conducatorii societatilor aflate sub dictatura. Pentru a se ajunge la adevar, trebuie ca limba oficiala politica si plina de consens, sa fie inlocuita de limbajul beletristicii.
Acesta este proiectul ei si pentru aceasta este premiata.

Ca intotdeauna, se isca discutia, in ce masura decernarea premiului a fost sau nu motivata politic... Dar Herta Müller nu este o autoare politica, caci ea isi apartine doar ei si experientelor de viata personale. Deci nu, Academia Suedeza nu a decernat premiul pe motive politice, ci l-a dat pentru a rasplati o autoare, care in modul cel mai convingator a reusit sa exprime cu mijloace literare obisnuite experienta ei din timpurile dictaturii."

(articol din ziarul Information, semnat pn)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 25.10.2009, 01:28:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
" Deci nu, Academia Suedeza nu a decernat premiul pe motive politice, ci l-a dat pentru a rasplati o autoare, care in modul cel mai convingator a reusit sa exprime cu mijloace literare obisnuite experienta ei din timpurile dictaturii."

(articol din ziarul Information, semnat pn)
asta o spune cineva care vrea sa se imbete cu apa rece. daca nu ma inseala memoria, H.M. a mai fost nominalizata ptr Nobel, cu toate astea nu au gasit-o merituosa decat fix in anul 2009, la 20 ani de la caderea comunismului (Romania, ultimul bastion).
Reply With Quote
  #48  
Vechi 25.10.2009, 01:40:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Am inteles ca Hertha Müller scrie si despre deportatii in Siberia, pt ca mama ei a fost deportata acolo si asta a marcat-o si pe ea. Este inca un subiect prea putin cunoscut in Occident.
Nu as fi stiut de aceste deportari, daca nu faceam scoala germana... Jumatate din colegii mei aveau numai numele mamei trecut in certificatul de nastere, iar ca loc de nastere localitati din URSS, cunoscute pentru minele de carbuni.
Profesoara noastra de matematica ne-a povestit intr-o ora de dirigentie de ce avea nasul vanat: fusese operata fara anestezic si apoi trimisa direct in acele mine, unde rana i s-a infectat si a ramas marcata pe viata.
Prin anii Ž50 s-au desfiintat acele lagare de munca... si nu mica ne-a fost uimirea sa-l intalnim in 1968 pe un fost ofiter român, intors de 1 AN(!) dintr-un asemenea lagar de munca. Fusese trimis acasa, pentru ca pe locul lagarului se construia o fabrica. Odata intors acasa a trebuit sa-si demonstreze identitatea pe baza de fotografii si declaratii ale familiei si prietenilor, caci disparand fusese declarat mort.

E usor sa ne indoim de ce nu stim. Dar de suferinta unor oameni e mai bine sa nu ne indoim, caci razboiul a lasat multa suferinta in urma lui.

In acea vreme noi traiam in lipsuri, caci toate erau pe cartele; dar de la prietenii mei am aflat mai tarziu ca prin anii `50 parintii si rudele erau sistematic chemate la securitate si ca traiau in teroare.
Citind cartile Hertei Müller, cand vor fi traduse, vom afla lucruri pe care nu le-am trait si din cauza carora nu am suferit, dar care s-au intamplat cu adevarat in acea vreme.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 25.10.2009, 01:42:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Premiul il va primi in decembrie din mana regelui Suediei. Aici cred ca e doar in atentia presei.
ei da, daca vrem sa fim scrupulosi pot spune ca poza Hertei cu florile era dintr-un ziar de limba spaniola, dupa ce in data de 8 Octombrie s-a dat publicitatii vestea premierii scriitoarei de catre Academia de la Stockholm.

Iar in Decembrie va fi decernarea oficiala a Premiilor Nobel urmata de un fastuos banchet. Am vazut niste poze de anul trecut, f. frumos !





Reply With Quote
  #50  
Vechi 25.10.2009, 01:47:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
asta o spune cineva care vrea sa se imbete cu apa rece. daca nu ma inseala memoria, H.M. a mai fost nominalizata ptr Nobel, cu toate astea nu au gasit-o merituosa decat fix in anul 2009, la 20 ani de la caderea comunismului (Romania, ultimul bastion).
... nominalizarile se fac dintre cei merituosi... dar se fac mai multe nominalizari decat premii, ca la Oscar.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Literatura romana LapetiteMoc Generalitati 3 13.04.2011 23:40:16
Obama premiul Nobel pentru pace luchian Generalitati 36 16.10.2009 00:51:20
8 Martie 2009 arkash Generalitati 0 08.03.2009 16:21:41
Traduceri de literatura religioasa novacrin Stiri, actualitati, anunturi 0 28.09.2007 15:42:01
literatura erzbet Generalitati 29 20.02.2007 21:02:28