Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.03.2010, 16:15:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Alt titlu "bomba"

Big Bang-ul de la nașterea Universului, recreat pe 30 martie de LHC

http://www.mediafax.ro/stiinta-sanat...de-lhc-5771065

Na ca o sa ne mai pomenim cu un Univers. Cu centrul exact ala Geneva.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.03.2010, 16:39:05
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cine este respectivul?
Nu am cartea si nici nu stiu daca pot face ros de ea..


Nu se stie prea multe despre "respectivul". Doar ca a fost rastignit, la fel ca si Domnul Isus, pentru ca nu a vrut sa se lepede de El. Cat a stat inchis pentru credinta sa, a avut o vedenie, pe care a pus-o pe hartie si careia nu i s-a dat prea mare importanta pana acum cativa ani, cand s-a observat ca totul incepe sa aiba sens, iar oamenii au inceput sa inteleaga intelesul vedeniei. Cauta pe google si iti da un doc cu o parte din vedenie
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.03.2010, 16:50:56
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Alt titlu "bomba"

Big Bang-ul de la nașterea Universului, recreat pe 30 martie de LHC

http://www.mediafax.ro/stiinta-sanat...de-lhc-5771065

Na ca o sa ne mai pomenim cu un Univers. Cu centrul exact ala Geneva.
Aliiiiineeeeeee!!!!!
Mai esti in universul in care is eu???
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.03.2010, 18:50:06
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Arrow Stire de ultima ora:

http://stirileprotv.ro/stiri/interna...30-martie.html
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.03.2010, 22:33:21
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Mi se pare comic cum unii oameni au ajuns la asa o spalare de creier încât sa astepte descoperirea tainelor existentei de la un aparat, adica sa caute raspunsul în materie, vazuta ca orizont final.

Ateismul duce oamenii la ridicol.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.03.2010, 22:43:22
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Mi se pare comic cum unii oameni au ajuns la asa o spalare de creier încât sa astepte descoperirea tainelor existentei de la un aparat, adica sa caute raspunsul în materie, vazuta ca orizont final.

Ateismul duce oamenii la ridicol.
A zis cel NEBUN in inima sa: nu este Dumnezeu! (Ps.13,1)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.03.2010, 22:51:14
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Mi se pare comic cum unii oameni au ajuns la asa o spalare de creier încât sa astepte descoperirea tainelor existentei de la un aparat, adica sa caute raspunsul în materie, vazuta ca orizont final.

Ateismul duce oamenii la ridicol.
Multa dreptate ai.
Imi amintesc ca vroiam sa privesc "Atheism Tapes" si eram asa nelinistita.. ca informatia mi-ar putea corupe credinta mea fragila (se presupune ca niste oameni destepti vorbesc foarte convingator).. si cand colo am vazut spectacolul jalnic al unor oameni cu discurs infantil si lipsit de profunzime.

.."infantil" poate nu este cel mai potrivit cuvant. Copiii pricep f multe. Zilele copilul meu de gradinita mi-a spus ca pt a ajunge in rai trebuie sa studiezi mult despre Dumnezeu ca sa ajungi sa-L cunosti. Si cand Il cunosti vei fi cu El tot timpul.. (de ce el stie intuitiv lucruri pentru care eu citesc atat?)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.03.2010, 09:18:33
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paisie Aghioritul Vezi mesajul
Inca o minciuna sfruntata. S-au facut niste coliziuni de proba ieri, totul merge struna pana acum. In zilele urmatoare LHC va fi oprit vreo 8 luni pentru a se face schimbarile necesare folosirii aparatului la energiile maxime de care este capabil. Abia apoi va incepe strangerea masiva de date. Abia dupa inca cel putin jumatate de an de strans date se vor putea obtine informatii utilizabile din acestea.

PRO TV exagereaza voit sau din nestiinta, nefiind nici vorba de Big Bang, nici ieri nici peste un an. LHC va accelera particule la energii mari si le va sparge una intr-alta pentru a vedea din ce sunt compuse si pentru ca spera ca din fragmentele generate vor lua nastere alte particule care sa fie observate.

Big Bangul nu poate si nu va fi recreat, in cel mai bun caz vom putea intelege cum arata materia la relativ scurt timp dupa acesta. Oricine a facut putina fizica stie ca a fost o vreme cand antimateria era prezenta in univers in aceeasi proportie ca si materia, apoi materia a depasit antimateria intr-o proportie covarsitoare. Prin experimentul de la Geneva vom putea "vizita" acele vremuri, daca-mi permiteti analogia fortata, si se sepra ca vom intelege ce a dus la universul de azi, in care materia e predominanta.

Dar de aici pana la a recrea Big Bangul e o cale atat de lunga ca nu le-ar ajunge panaramelor de la PRO TV zece la puterea a mia stiri de proasta calitate cu vedete de carton ca sa inteleaga.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.03.2010, 09:29:28
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Mi se pare comic cum unii oameni au ajuns la asa o spalare de creier încât sa astepte descoperirea tainelor existentei de la un aparat, adica sa caute raspunsul în materie, vazuta ca orizont final.

Ateismul duce oamenii la ridicol.
Stii, materia nu e taina finala a existentei. E o inca taina, dar nu e ultima. Nu e nimic comic in faptul ca ne folosim de un aparat ca sa intelegem materia in intimitatea ei. Chiar daca LHC descopera tot ce si-a propus si inca de sapte ori pe atat, el nu va reprezenta niciodata unealta cu care omul sa capete intelegere absoluta, nici macar o intelegere in detaliu. Ba e chiar foarte posibil ca masinaria sa ne arate niste chestii care sa ne faca sa ne punem si mai multe intrebari si sa ne trezim ca stim si mai putin decat stim acum - aproape la fel cum eram acum o suta de ani, cand fizica era considerata un domeniu aproape sa fie inchis deoarece fusese "inteles in amanuntime".

Cand si daca vom intelege materia, ne va ramane materia si energia intunecata, care reprezinta la un loc 96% din masa intregului univers observabil si despre care nu se stie mai nimic. Materia asa cum o intelegem noi e doar 4%. Ce facem cu restul? Asta da taina gigantica.

Deci te rog, ai rabdarea si citeste tot ce am scris, pentru ca am impresia ca fie n-ai citit, fie ai citit si alegi in mod special sa dai apa la moara celor care n-au citit si persista in prostiile citite pe site la PRO TV, doar ca sa-ti intaresti parerea la fel de proasta ca ateismul duce la nebunie - ca sa fie totul conform cu binecunoscutul verset citat mai sus.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.03.2010, 10:34:29
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Mi se pare comic cum unii oameni au ajuns la asa o spalare de creier încât sa astepte descoperirea tainelor existentei de la un aparat, adica sa caute raspunsul în materie, vazuta ca orizont final.

Ateismul duce oamenii la ridicol.
Si daca aceste cercetari au un rezultat concret?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
„Cu pace să ieșim”,„Întru numele Domnului” VladCat Sfanta Liturghie 4 07.01.2013 19:54:33
„Motto-ul” de zi cu zi Delalucaci Generalitati 3 20.01.2012 21:25:48
„Viața cuiva nu stă în...” VladCat Spiritualitatea ortodoxa 0 20.11.2011 15:18:21
Este ingaduit crestinilor „sa minta pentru Dumnezeu”? mariamargareta Secte si culte 19 16.01.2011 17:01:02
Dumnezeu a zis: „Să fie lumină!” cozia Biserica Ortodoxa si Massmedia 0 13.01.2008 06:33:55