Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #951  
Vechi 26.07.2012, 09:54:06
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Nici nu vreau să mă uit pe situl unui asemenea "prooroc" (așa cum îl denumește Doriana deși este evident că habar nu are ce vorbește).
Daca Corneliu Urs e prooroc, atunci sa ne spuna ce a proorocit, macar o "proorocie", ca pe site-ul acela al lui nu apare chiar nicio "proorocie". Sa ne spuna macar una, sa urmarim implinirea...dar de unde, daca individul este un mascarici si escroc totodata?! tot ce ne poate "furniza" sunt spectacolase in care scoate demoni si vindeca oameni, regie in toata regula, teatru ieftin !
  #952  
Vechi 26.07.2012, 10:23:07
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Adrianna, îmi permit să-ți atrag și eu atenția, după ce au mai făcut-o și alții, cu speranța că nu mi-o vei lua în nume de rău, și că poate îți va fi cândva de folos. Cu greu m-am încumetat, știindu-mă bolnav de aceeași patimă cu privire la care vreau să te atenționez: mândria. Sper însă să o fentezi un pic și să reușești să iei aminte la tine însăți.

Te văd un suflet tare neliniștit și incapabil să vadă adevărul, frumusețea și profunzimea ortodoxiei, deși ți s-a argumentat în fel și chip cu argumente care mai de care mai frumoase, documentate, gândite, simțite. Faptul că rămâi în continuare atât de critică indică o gravă opacitate din partea ta. Pur și simplu nu vrei să vezi. Iar teologia ortodoxă îmi pare că o studiezi doar pentru a-i căuta eventualele puncte slabe ca să o ataci mai bine. Ai grijă de sufletul tău, căci te pierzi!
Cred că aici s-a atins un punct important pentru care mulți fie pleacă din biserică, fie opun tot felul de rezistențe, în ciuda argumentelor. Sunt tot felul de "cunoscători" ai teologiei ortodoxe și ai spiritualității aferente fără ca să știe de fapt aproape nimic în profunzime referitor la respectivul domeniu, dar comentează împotrivă doar dintr-un duh de frondă care nu își găsește justificarea de fapt decât în altă parte decât în relația cu ortodoxia. În cazul unora este deci evident nu numai că există o ignoranță profundă dar și o rea credință absolut inimaginabilă care rezistă aproape oricărui argument, teoretic sau de viață. Și astfel de oameni există și printre ortodocși, nu doar printre sectari care se pretind ortodocși. Cu astfel de oameni este aproape imposibilă o comunicare reală, principala lor formă de rezistență fiind aceea de a căuta și de a scoate în evidență, dacă este posibil, orice nedeplinătate, eroare sau nedesăvârșire doar pentru a își crea în continuare "justificări" pentru a rezista pe poziția pe care s-au instalat de mult.

Last edited by Decebal; 26.07.2012 at 10:26:29.
  #953  
Vechi 26.07.2012, 10:56:11
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

De ce pleaca oamenii la religii precum penticostalii, pai sunt smecheri, se duc in tari africane unde nu pot fi verificati si unde gradul de cultura este scazut, pentru a face spalare de bani cerand cu nesimtire donatii celor din SUA sau Europa, chipurile, pentru lucrarea Domnului din acea tara indepartata, unde pot ei deturna banii cu multa usurinta, spre foloase proprii.
  #954  
Vechi 26.07.2012, 13:32:17
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Ptiu ce-ai nimerit-o Cornele de astă dată, deși ai spus încă foarte puțin despre respectivul adventilă. Ca să vezi că pentru bani și pentru mărire sectanții sunt în stare să facă orice. La ei nu este vorba în fapt despre absolut nici un fel de compromis: este vorba doar despre trecerea de la slujirea unei satane cu a alteia.
Măi Decebalus per Scornilo, n-ai citit reply-ul? Gâdea nu [mai] este adventist.
  #955  
Vechi 26.07.2012, 18:42:34
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Decebal, parerera ta chiar nu conteaza. Tu esti doar o combinatie de ortodox cu idei catolice care asculti cu boxele la maxim muzica sectanta de la Ciresarii lui Pustan. Si din toate iei numai ce e mai prost, caci pe unde treci faci ortodoxia de rusine. Dar,ma rog, in sfarsit, si-a gasit si sad story pe cineva care sa il inteleaga.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #956  
Vechi 26.07.2012, 19:20:36
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Decebal, parerera ta chiar nu conteaza. Tu esti doar o combinatie de ortodox cu idei catolice .
Corect, din păcate....
  #957  
Vechi 26.07.2012, 19:52:03
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Măi Decebalus per Scornilo, n-ai citit reply-ul? Gâdea nu [mai] este adventist.
domnule, dumneavoastra nu va mai bucurati de credibilitate din momentul in care v-ati dovedit mincinos (ati spus ca nu sunt deosebiri intre reformati si cultul dumneavoastra mintind grosolan), de ce v-am crede? aveti vreo dovada ca Gadea nu mai este adventist? recent am auzit la tv. referiri directe la religia lui, adventista!
  #958  
Vechi 26.07.2012, 20:06:27
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Orice pom se cunoaste dupa roade, Alin. Noi ne uitam la voi si intelegem ce poate produce ortodoxia si ce am putea deveni daca devenim ortodocsi. Si vedem oameni ca si noi; unii mai credinciosi, altii mai nesuferiti, dar nediferiti in esenta.

Si sa nu-mi spui de sfinti; dupa ultima autoanaliza obiectiva am constatat ca eu nu voi fi niciodata ca ei, deci nu are nici macar rost sa incerc. Ma multumesc deci sa ma uit la oamenii ca si mine.
Normal că nu vrei să ți se spună de sfinți pentru că te zbați al naibii de tare să te împotrivești adevărului elementar că Biserica Ortodoxă are sfinți, pe când secta ta nu are sfinți ci hoituri, iar acest adevăr elementar este unul dintre adevărurile care îți invalidează din start toată secta religioasă din care faci parte. Și normal că nu vrei să ți se spuină de sfinți pentru că nu vrei să crezi și să accepți această realitate și lucrarea dumnezeiască a lui Dumnezeu în ea. Și normal că te deranjează adevăratele repere ale unei Biserici, adică sfinții; ție îți place să te scalzi în mocirla în care te scalzi și vrei ca și alții să se scalde în mocirla spurcată a penticostalismului, despre care am văzut ce roade are. Mi-e de ajuns acel c. urs, deși am mai văzut și alte cazuri de astfel de fenomene, pentru a mă convinge în ce putoare pestilențială se scaldă această sectă lipsită de orice legitimitate.
  #959  
Vechi 26.07.2012, 20:26:12
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Domnule Savonarola, din punct de vedere spiritual doamna Doriana vă dă clasă. Chiar făcând abstracție de acest fapt, modul în care vă adresați unui femei este sub orice critică și, sunt convins, nu reflectă valorile Bisericii Ortodoxe.
  #960  
Vechi 26.07.2012, 20:31:10
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Daca Corneliu Urs e prooroc, atunci sa ne spuna ce a proorocit, macar o "proorocie", ca pe site-ul acela al lui nu apare chiar nicio "proorocie". Sa ne spuna macar una, sa urmarim implinirea...dar de unde, daca individul este un mascarici si escroc totodata?! tot ce ne poate "furniza" sunt spectacolase in care scoate demoni si vindeca oameni, regie in toata regula, teatru ieftin !
Apostoli mincinoși și prooroci mincinoși care iau chip de slujitori ai dreptății dar sunt lupi răpitori. După faptele lor îi cunoașteți!!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09