Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 12.11.2010, 21:48:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation 93 de " Cuvinte de folos " - Sfantul Ioan Gura de Aur (praznuit maine 13 noiembrie )

http://www.ioanguradeaur.ro/carti/cuvinte-alese/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #532  
Vechi 12.11.2010, 22:03:10
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

„Fa stomacul mic, limba tăcută, pastrează-ți mintea limpede, iar inima s-o ții curată, blândă și smerită. Iată postul. Sfântul Vasile cel Mare”
Reply With Quote
  #533  
Vechi 14.11.2010, 15:31:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pentru initiatoarea acestui thread minunat -Mirela (mirelat )

La multi ani , de ziua ta si un cuvant de folos : "Celor care Il iubesc pe Dumnezeu toate li se lucreaza spre bine " Apostolul Pavel
Attached Images
File Type: jpg Iisus.jpg (41,9 KB, 4 views)
File Type: jpg Iisus 7.jpg (40,6 KB, 4 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #534  
Vechi 14.11.2010, 18:38:24
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Am citit chiar acum o parte din "cuvinte de folos"ale Sfantului Ioan Gura De Aur.....nu am stiut de ele....sincer....mi-a facut o mare placere si bucurie duhovniceasca sa le citesc.Mii de multumiri ptr.d-nul Cristian.Sa mai puneti astfel de "postari".....pentru ca aduceti multa "bucurie"...celor care le vor citi.Doamne Ajuta!!!.....va doresc post usor si binecuvantat.
Reply With Quote
  #535  
Vechi 14.11.2010, 19:31:49
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Parintele Serafim de Sarov

“Cand Sfantul Serafim din Sarov a fost intrebat daca lipsea crestinilor din vremea lui vreo conditie pentru ca acestia sa dea aceleasi roade de sfintenie care erau atat de abundente in trecut, el a raspuns: nu lipseste decat o singura conditie - hotararea“.

(la: Vl. Lossky, Teologia mistica a Bisericii de Rasarit).

“Desi scarbele, nenorocirile si nevoile de tot felul sunt nedespartite de viata noastra pe pamant, totusi Domnul Dumnezeu n-a vrut si nu vrea ca noi sa traim numai in scarbe si napaste, de aceea ne si porunceste prin apostoli sa purtam sarcinile unii altora, prin aceasta implinind legea lui Hristos. Insusi Domnul Iisus Hristos ne da aceasta porunca, de a ne iubi unul pe altul si consolandu-ne intre noi cu aceasta dragoste frateasca, sa ne usuram calea cea dureroasa si ingusta a calatoriei noastre catre patria cereasca“.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #536  
Vechi 14.11.2010, 20:35:23
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Parintele Serafim de Sarov

“In ziua de azi, din pricina racelii noastre aproape universale fata de sfanta noastra credinta in Domnul nostru Iisus Hristos, si a lipsei noastre de atentie fata de lucrarile Proniei Sale Dumnezeiesti in noi si fata de partasia omului cu Dumnezeu, am ajuns atat de departe, incat se poate spune ca aproape am parasit adevarata viata crestina. Marturiile Sfintei Scripturi ni se par acum de neinteles (…) Aceasta neputinta de a intelege se datoreaza faptului ca ne-am indepartat de simplitatea cunoasterii crestine originale. Sub pretextul educatiei, am ajuns la o asemenea ignoranta, incat lucrurile pe care stramosii nostri le-au inteles asa de usor, noua ni se par aproape de neconceput.(…) Am devenit atat de neatenti la lucrarea mantuirii noastre, incat interpretam gresit si multe alte cuvinte din Sfanta Scriptura, si asta pentru ca nu cautam harul Domnului, si pentru ca, in mandria mintilor noastre, nu ii ingaduiam sa se salasluiasca in sufletele noastre. De aceea nu avem adevarata luminare de la Domnul, pe care El o trimite in inimile oamenilor care flamanzesc si inseteaza profund dupa dreptatea sau sfintenia Sa“.

“Pacea sufleteasca se obtine prin dureri. Semnul vietii duhovnicesti este adancirea omului inlauntrul sau si tainica lucrare in inima sa“.

“Virtutea nu este o pară pe care s-o inghiti dintr-o data. Căci nu este usor ca cineva sa biruiasca desertaciunile acestei lumi. Un om devine smerit, sigur si incercat numai dupa ce, cu ajutorul rugaciunii, suporta numeroasele ispite ce-i vin fara voia lui. Rabdarea este sarguinta sufletului in lucrarea lui“.

“Totdeauna sa te cercetezi pe tine insuti sa vezi daca te afli in Duhul lui Dumnezeu sau nu. Sa nu te lasi pana ce Domnul Dumnezeu Duhul Sfant, Cel cautat nu va fi aflat si va petrece iarasi impreuna cu noi prin harul Sau”.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #537  
Vechi 14.11.2010, 20:41:25
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Parintele serafim de Sarov

“Orice fapta buna facuta intru Hristos ne aduce harul Duhului Sfant, dar mai mult decat oricare ne aduce rugaciunea, pentru ca ea este oarecum la indemana noastra ca o arma pentru dobandirea Duhului Sfant”.

“Puteti judeca cat de mare este puterea rugaciunii, atunci cand este savarsita din toata inima, chiar si in cazul unei persoane pacatoase, in urmatoarea pilda din Sfanta Traditie: Cand, la rugamintea unei mame disperate careia ii murise singurul fiu, o prostituata pe care o intalnise, inca necurata dupa ultimul ei pacat, miscata fiind de durerea adanca a mamei, a strigat catre Domnul: “Nu de dragul unei sarmane pacatoase ca mine, ci pentru lacrimile unei mame ce-si jeleste fiul si crezand cu tarie in bunatatea Ta cea plina de dragoste si in puterea Ta cea nemasurata, Hristoase Dumnezeule, inviaza-l pe fiul ei, o, Doamne!” Si Domnul l-a ridicat din morti”.

“Rugaciunea, postul, privegherea si alte fapte crestinesti, oricat de bune ar fi prin ele insele, totusi nu numai in indeplinirea lor consta scopul vietii noastre crestinesti, desi ele slujesc drept mijloace necesare pentru realizarea lui. Adevaratul scop al vietii duhovnicesti este dobandirea Duhului Sfant al lui Dumnezeu“.

“Procedeaza ca in afacerile negustoresti: principalul nu este sa faci negot si atata tot, ci sa castigi mai mult; tot asa si in lucrarea vietii crestinesti nu trebuie sa-ti pui toata silinta numai in aceea ca sa te rogi sau sa faci oricare alta fapta buna.(…) Daca vom cugeta bine asupra poruncilor Mantuitorului Hristos si a celor apostolesti vom vedea ca datoria noastra crestineasca nu consta atat in sporirea numarului faptelor bune, ce slujesc numai ca mijloace scopului nostru crestin, ci si din a scoate din ele cel mai mare folos, adica in castigarea celor mai imbelsugate daruri ale Sfantului Duh. De pilda, simti ca te invrednicesti de mai mult dar dumnezeiesc prin rugaciune si priveghere, privegheaza si te roaga; aduce mai mult duh dumnezeiesc postul,posteste; aduce mai mult milostenia, fa milostenie si tot asa cugeta despre fiecare fapta buna facuta pentru Hristos“.

“Desi apostolul spune: “Rugati-va neincetat” (I Tesalonicieni 5:17), totusi, dupa cum va amintiti, el adauga: “Vreau sa graiesc cinci cuvinte cu mintea mea, ca sa invat si pe altii, decat zece mii de cuvinte in limbi.” (I Corinteni 14:19). Iar Domnul spune: “Nu oricine Imi zice: Doamne, Doamne, va intra in imparatia cerurilor, ci cel care face voia Tatalui Meu Celui din ceruri.” (Matei 7:21), adica cel ce face lucrarea Domnului si, mai mult, o face cu cinstire, caci “blestemat este tot cel care face lucrul Domnului cu nebagare de seama” (Ieremia 48:10)”.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #538  
Vechi 14.11.2010, 20:43:58
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Depre rugaciune

Mitropolitul Antonie de Suroj (1914-2003). Fiu de diplomat rus, medic chirurg în timpul celui de-al II-lea Război Mondial în Franța, a primit voturile monahale și a ajuns episcopul rușilor din Marea Britanie. A scris numeroase cărți de spiritualitate ortodoxă, unele dintre ele traduse și în limba română: Școala rugăciunii, Întâlnirea cu Dumnezeu (poză din anul 1965, colecția diacon Peter Scorer)


Mult prea adesea viața pe care o ducem este împotriva rugăciunii pe care o oferim lui Dumnezeu și numai atunci când reușim să armonizăm cuvintele rugăciunii noastre cu felul de a trăi, rugăciunea noastră dobândește puterea, splendoarea și eficiența pe care le așteptăm să se producă. Mult prea adesea ne adresăm Domnului, sperând că va face ceea ce noi înșine ar trebui să facem în numele și în slujba Lui. De cele mai multe ori, rugăciunile noastre care sunt elegante, discursuri bine pregătite, care au rezistat secolelor, le oferim Domnului zi de zi, ca și cum ar fi suficient să repetăm an de an, cu o inimă rece și cu o minte mecanică, cuvinte arzătoare născute în deșert și în pustie, din cele mai adânci suferințe umane, în cele mai aprigi situații pe care istoria le-a cunoscut vreodată. Într-una din predicile sale, mitropolitul Antonie de Suroj ne învață cum să ne rugăm.

De multe ori repetăm rugăciuni care poartă numele Sfinților Părinți și credem că Dumnezeu le ascultă, că ia aminte la conținutul lor, în timp ce singurul lucru care contează înaintea Lui este inima persoanei care I se adresează, dorința neabătută de a face voia Lui.
Noi spunem „Doamne, nu ne duce pe noi în ispită“; apoi, cu un pas vioi, dornici și plini de speranță ne îndreptăm direct spre locul unde ispita e în așteptarea noastră.
Alteori strigăm: „Doamne, inima mea este gata“. Dar pentru ce? Dacă Domnul ne-ar pune această întrebare într-o seară când i-am fi spus aceste cuvinte înainte de a merge la culcare, am fi obligați să-i spunem câteodată: „gata de terminat capitolul pe care l-am început din acest roman polițist“. În acel moment acesta este singurul lucru pentru care inimile noastre sunt pregătite.
Și sunt atât de multe momente în care rugăciunea noastră rămâne literă moartă, care mai degrabă ucide, pentru că de fiecare dată când lăsăm ca rugăciunea să fie moartă, în loc să ne facă vii și să trezească în noi energia pe care o conține în ea însăși, devenim din ce în ce mai insensibili la sensul, impactul ei, și din ce în ce mai incapabili de a trăi rugăciunea pe care o rostim.
Această situație ridică o problemă care trebuie rezolvată de fiecare dintre noi în parte; trebuie să trasformăm toate cuvintele rugăciunii noastre în reguli de viață. Dacă I-am spus Domnului că Îi cerem ajutorul ca să rezistăm ispitei, trebuie să evităm cu toată puterea sufletului, cu toată tăria pe care o avem, orice ocazie de a păcătui. Dacă i-am spus Domnului că ne doare gândindu-ne că cineva este flămând, însetat sau singur, trebuie prin urmare să ascultăm glasul Domnului care ne întreabă: „Pe cine să-ți trimit?“; să stăm înaintea Lui zicând: „Aici sunt Doamne“ și să trecem la fapte, nepermițând vreunui gând să se furișeze în buna noastră intenție, să se însinueze între porunca lui Dumnezeu și fapta pe care suntem gata să o facem. Gândul care se strecoară ca un șarpe ne va sugera imediat: „Mai târziu“ sau „Chiar trebuie să o fac?“ „Nu poate Dumnezeu să găsească pe cineva care este mai liber să facă aceasta decât sunt eu“? Și în timp ce ne învârtim în jurul problemei, energia și răspunsul pe care Dumnezeu ni le-a dat vor dispărea și vor muri în noi.
Aici avem de-a face cu un lucru esențial, anume, să stabilim o legătură între viață și rugăciune printr-un act de voință, un act pe care trebuie să-l săvârșim noi înșine, care niciodată nu se va împlini de la sine și care totuși va transforma profund viețile noastre. Citiți rugăciunile de dimineață și de seară. Alegeți oricare dintre aceste rugăciuni și faceți-o regulă de viață. Veți vedea atunci că această rugăciune nu va deveni niciodată plictisitoare sau învechită, ci cu fiecare zi care trece se va adânci, va deveni o rugăciune vie.
Odată ce I-ați cerut Domnului să vă păzească pe parcursul zilei de nevoi, ispite sau greutăți, este și datoria voastră de a le birui cu toată puterea și în ciuda slăbiciunii voastre omenești; atunci ființa voastră va fi ca o pânză de catarg umflată de suflare dumnezeiască și de putere și veți avea multe lucruri de spus Domnului când veți sta înaintea Lui seara. Veți mulțumi atunci pentru ajutorul pe care l-ați primit, veți fi rușinați de acest ajutor și vă veți bucura că El v-a dat puterea de a face voia Lui cu slabele și neputincioasele voastre mâini omenești, v-a îngăduit să fiți ochiul Lui care privește, urechea Lui atentă, pasul Lui, iubirea Lui, întruparea Lui, mila Lui.
Este ceva ce poate fi dobândit numai prin efort personal și, dacă acest efort nu este făcut, viața și rugăciunea vor fi străine una de cealaltă. Pentru un timp viața continuă ca de obicei și rugăciunea lâncezește, devenind din ce în ce mai slabă, cu o conștiintă din ce în ce mai adormită. Stăruința în rugăciune scade și în timp ce viața de zi cu zi ne acaparează, rugăciunea va dispărea, pentru că ea vine de la Dumnezeu, un Dumnezeu timid și iubitor de oameni care ne cheamă și care nu ni se impune prin forță. Atunci ne vom mulțumi spunându-ne că am întrupat rugăciunea în acțiune; lucrul mâinilor noastre reprezintă slujirea noastră.
Aceasta nu este atitudinea pe care o avem față de prietenii, părinții sau cei pe care îi iubim. Într-adevăr, uneori sau poate întotdeauna am face orice de dragul lor; asta înseamnă oare că i-am uitat în inimile noastre și gândurile nu se îndreaptă către ei?
Desigur nu! Se poate ca doar Dumnezeu să Se bucure de privilegiul de a fi slujit fără a primi vreodată o privire de la noi, fără ca inimile noastre să devină fierbinți și iubitoare la auzul numelui Său? Poate fi numai Dumnezeu slujit cu indiferență?
Această întrebare este un motiv de cugetare asupra ceea ce e de împlinit.
Există încă un aspect al rugăciunii împletite cu viața. Acesta reprezintă chiar integrarea rugăciunii în însăși viața noastră. În fiecare moment ne confruntăm cu situații greu de depășit. Numai de-am chema rugăciunea să poarte aceste greutăți, am afla, cu fiecare zi și oră care trece, mai multe posibilități decât ne-am imaginat vreodată să facem ca rugăciunea să devină și să rămână neclintită. Ne amintim oare că vocația noastră umană transcende toate atributele omenești? Nu suntem oare chemați să fim mădulare vii ale Trupului lui Hristos și să fim într-un fel atât în comunitate, cât și fiecare în parte, o prelungire în timpul nostru a prezenței lui Hristos întrupat? Nu suntem chemați să ne împărtășim de firea dumnezeiască? În aceasta constă vocația omenească exprimată în forma ei deplină; dincolo de asta este voința și lucrarea lui Dumnezeu. Suntem chemați să fim prezența Dumnezeului Celui Viu în întreaga lume. Putem oare împlini această lucrare fără ca Dumnezeu să o facă în noi și prin noi? Cu siguranță, nu.
Cum altfel am putea deveni mădulare vii ale Trupului lui Hristos? Cum am putea primi Duhul Sfânt ca temple în care să sălășluiască fără a fi mistuiți de focul dumnezeiesc? Cum am putea deveni cu adevărat părtași ai dumnezeieștii firi? Și cum noi, păcătoși fiind, am putea săvârși lucrarea milosteniei, a dragostei divine, pe care suntem chemați să le împlinim?
Rugăciunea constituie nu doar un motiv de a înainta sau o chemare spre desăvârșire, ci și un mod de a fi altoiți pe vița cea dătătoare de viață.
Un fapt trebuie să ne atingă dintru bun început. Dacă nu dorim ca rugăciunea și viața noastră să fie despărțite și ca rugăciunea să dispară treptat, zdrobită de nevoile vieții grele și crude, de strădania stăpânitorului acestei lumi, trebuie să împletim rugăciunea cu tot ceea ce înseamnă viața noastră, să o aruncăm precum drojdia în acel aluat ce reprezintă viața noastră în ansamblul ei.
De ne-am trezi dimineața și am sta înaintea Domnului spunând: „Binecuvintează-mă, Doamne, și binecuvintează zorii acestei zile“, de am realiza numai că începem o nouă zi a creației, așa cum nu a existat alta înainte, răsăritul unei zile ca o comoară neexplorată și infinită. De am realiza doar sub binecuvântarea lui Dumnezeu că ne avântăm în această nouă zi pentru a împlini menirea noastră de creștini, purtând în minte toată puterea și slava cuvântului „creștin“, cu ce respect, seriozitate și bucurie, cu ce speranță și duioșie am trăi dezvăluirea fiecărui ceas din zi. Cu fiecare oră care trece am primi totul ca un dar al lui Dumnezeu. Am primi fiecare moment al vieții ca venind din mâna lui Dumnezeu."
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #539  
Vechi 16.11.2010, 05:41:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
La multi ani , de ziua ta si un cuvant de folos : "Celor care Il iubesc pe Dumnezeu toate li se lucreaza spre bine " Apostolul Pavel
Doamne ajuta! Multumesc, Cristi.
Reply With Quote
  #540  
Vechi 16.11.2010, 09:38:57
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

"Fii pentru fratele tau un model, nu un judecator". (Avva Pimen)

Adică fii pentru fratele tău un frate mai mic, dar frate, și nu un judecător model, ceva jignidolo, jigolo din ăla ce se dă model...

Adică fii un model de frate mai mic, adică ascultător de Dumnezeu, cuminte, și nu ca gLumia adică „la plăcinte înainte și la război înapoi” ci la muncă înainte, la munca duhovnicească... nu pentru vrisele slavei deșarte de la oameni, și nici din superstițul fricii absurde ci din dragoste de părinți ca nu cumva să te lupți pentru idolii tăi cu Domnul Dumnezeu... deci e greu să fii pentru fratele tău, că aia zice, fii pentru fratele tău și nu pentru tine însuți însușiri alese, pofturi, softuri, mofturi fără-ncetare și nemulțuțumiri de te miri ce dorințe pot să apară în mintea de copil prost... prost crescut... că nu e el de vină, nu e prost cine cere ci cine dă satisfacții acestor mici excroci, că de mici sunt vicleni și desfrânați și fățarnici și plini de ascunzișuri, de foarte mici, cum se nasc, se nasc vicleni și iubitori de plăceri și de pofte rele, de semeția sadică a răutății ce vine din pătimășia idolească a părinților lor, părinții cei rătăciți pe apele gLumiei!

Iar fratele tău e Domnul, singurul prieten și frate! Deci fii pentru El...

Last edited by vsovivi; 16.11.2010 at 09:46:46.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 22:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 19:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03