Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.03.2009, 14:23:31
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit par.Arsenie Boca

Cand o femeie s-a dus la parintele pentru a-i cere un cuvant de folos parintele a alungat-o si i-a spus ca asta este pentru ea si-a operat nasul si ca Dumnezeu stie de ce a facut-o asa.
Traditie are dreptate.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.03.2009, 14:36:46
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Nimic nu e lasat intamplarii. Totul are o cauza, un sens, un scop. Daca asa te-a facut Dumnezeu, atunci asa trebuie sa ramai. Sunt multi care nu au ce manca, nu au o mana, picior, si altii se plang pentru probleme marunte. De la o mica "problema" incepe ratacirea, si-apoi incepe sa-si faca tot felul de retusuri pentru a fi "perfect".
Ganditi-va bine inainte sa actionati! In functie de perioada, secol, exista anumite standarde de frumusete, si cei slabi de minte le adopta necugetat, si incearca sa se faca placuti, fiind nelinistiti pana ce nu obtin ceea ce doresc; asa se pierd acestia de calea dreapta.
Gandeste-te bine, defapt de ce vrei sa faci aceasta "corectura". Pentru tine, pentru ceilalti, pentru Dumnezeu?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.03.2009, 16:33:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

cum aceasta operatzie nu cred ca te ajuta ca sa fi iubita ci doar poftita shi batjocurita, cred ca urechile clapauge aduc mult mai multa dragoste in privitor shi mila decat nishte urechi operate...

daca asha te-a dat Dumnezeu pentru noi, pentru cei ce te privesc, de ce vrei dumneata sa fi pe placul celor ce le plac sulimenizatele shi modificatele shi gonflatele? De exemplu mie imi plac urechile clapauge shi chiar mi-s simpatice, nu m-ash rushina sa am chiar eu urechi mai mari cum are de ex Gh Zamfir sau unii muzicieni... sau unii blegi... mie imi plac blegii la urechi fiindca aduc un optimism shi o blandetze prin urechile lor dragalashe... deci nu tu trebuie sa-tzi tai urechile, sa le indreptzi ci sa scoatem noi barna din ochii noshtrii nimfomani... shi neiubitori cu adevarat.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.03.2009, 18:52:26
sweety sweety is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Mesaje: 8
Implicit

eu am acum 16 ani si ceva. cand aram mai mica stateam cu urechile mai descoperite, sa zic asa...acum nu mai imi prind parul deoarece chiar se vad departate si cateodata ma mai intreaba lumea de ce nu il prind si nici nu stiu ce sa le raspund...ma simt si complexata putin..nu vreau sa schmb ceva la mine, ma simt bine asa cum sunt , nu vreau decat sa le apropii de cap, adica nu modific ceva. va multumesc pt raspunsuri.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.03.2009, 19:04:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit diverse aberatii

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Este o legatura între constitutia fizica si suflet, se influenteaza reciproc.

Nu exista forme goale în creatie, orice forma este expresia unei functionalitati. Daca Dumnezeu te-a facut asa, EL are un anumit plan si nu trebuie sa actionezi dupa mintea ta.

.
Care Dumnezeu?...

Din analele istoriei...Farmaceuticele produc un medicament diabolic fara sa-l testeze si il aministreaza femeilor insarcinate din Brazilia, (ca deh aia inghit orice si nu au pe cine da in judecata). Ca rezultat al aceste "interventii divine" se nasca o serie de generatii de copii fara miini si picioare

Copiii debili si hanicapati fizic si mental de toate felurile nascuti din betii si alte intoxicatii inconstiente si iresponsabile ale parintilor , oare tot de la Dumnezeu este?...lucruri care cu usurinta se puteau evita...deci cine alege sa se ajunga la aceste monstruozitati?

Sweety, nici nu mai sta pe ginduri..du-te si repara-ti mostenirea genetica. Este OK!...vorba lui Cristi...atita timp cit este cu chibzuinta si masura
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.03.2009, 19:28:16
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Da operatia aia nu costa cateva mii de euro?
Acum nu stiu ce sa zic dar nu cred ca este folositor sa cheltuiesti atatia bani pe o chestie inutila.
Ca poti trai foarte bine si asa adica nu mori de foame sau de frig ca ai urechile asa.
Nu este adica o boala care sa iti puna in pericol viata.
Ma rog acum fiecare cheltuieste banii pe ce crede.
Mie sincer sa fiu mi se pare ca sunt bani aruncati pe fereastra.
Dar aceasta este parerea mea ce stiu eu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.03.2009, 19:29:43
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Comparatia dintre cineva fara o mana si cineva cu urechile clapauge e foarte incorecta.
Comparatia corecta ar fi cu cineva care are mana cu degetele mai groase si vrea sa le aiba mai subtiri ca asa e mai frumos.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.03.2009, 19:32:00
sweety sweety is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Mesaje: 8
Implicit

mentionez ca eu am avut si o luxatie congenitala la nastere..dar Dumnezeu m-a ajutat sa o rezolv, adica mama mea a observat asta si m-a dus repede la doctor si a trebuit sa port la cateva luni un anumit aparat la picioare pt. a le indrepta..mi s-a spus ca daca nu purtam atunci acel aparat puteam ramane schioapa..si acum nu am nici o problema cu picioarele, pot sa merg perfect, pot sa alerg, pot sa sar si nu am nimic. si a fost tot ceva din nastere..
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.03.2009, 19:33:40
sweety sweety is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Mesaje: 8
Implicit

nu este f scumpa operatia, fiind considerata una dintre cele mai usoare si se face in special la copiii mici.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.03.2009, 00:17:03
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sweety Vezi mesajul
eu am acum 16 ani si ceva. cand aram mai mica stateam cu urechile mai descoperite, sa zic asa...acum nu mai imi prind parul deoarece chiar se vad departate si cateodata ma mai intreaba lumea de ce nu il prind si nici nu stiu ce sa le raspund...ma simt si complexata putin..nu vreau sa schmb ceva la mine, ma simt bine asa cum sunt , nu vreau decat sa le apropii de cap, adica nu modific ceva. va multumesc pt raspunsuri.
Te inteleg. Si eu am suferit toata adolescenta si tineretea pentru ca consideram ca am o frunte prea inalta. Spre deosebire de urechi, fruntea nu se opereaza, dar se poate acoperi cu bretonul. Nu cred ca Dumnezeu nu stie de urechile tale, odata ce fiecare fir de par e numarat! Problema cu urechile e temporara; iti va trece, asa cum nu ma mai deranjeaza pe mine fruntea mea.
Dar de unde stii ca-ti va place cu ele alipite de cap?!? Cunosc pe cineva, care si-a facut operatie la nas, si tot nemultumita e de aspectul lui...
Lasa complexele...sunt doar idei pe care ti le-ai bagat singura in cap.
Imi aduc acum aminte de o poveste auzita acum multi ani, fapt autentic: era o fata foarte íubita si alintata de familie. Avea un chip frumos, dar era teribil de sasie. Cineva nu a mai rabdat si i-a spus: Dar de ce nu faci ceva cu ochii tai? La care ea a raspuns, uitandu-se crucis la el: Dar ce au ochii mei?!?
Nici nu realiza ca este sasie. Iata ce inseamna sa ai incredere in tine. Si trebuie sa avem incredere in noi, indiferent cum aratam. Sa ne gandim la cei care nu au maini, nu au picioare, nu au ochi, sau nas, si un loc de inima au un sloi de ghiata... Si atunci tot mai bine cu niste urechi cu un aspect putin mai accentuat.
Fii tu iubitoare de oameni si nu va mai sesiza nimeni ca urechile tale sunt cu un milimetru sau doi mai mari.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 07:34:17
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 21:53:03
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 22:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 01:47:01