Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.04.2010, 12:56:56
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit Sa ne rugam pentru rugatorul nostru, Parintele Justin

Sa ne rugam pentru rugatorul nostru, Parintele Justin

Publicat pe 7 aprilie 2010

Mul*tumita rugaci*u*nilor cred*in*ciosilor, starea Par*in*telui Iustin este mult mai buna. Astazi, 7 Aprilie 2010, este deja a doua zi cind nu mai are oscilatii de tem*per*atura si medicii con*firma ca reac*tioneaza foarte bine la med*ica*tia pe care i-au prescris-o. Cu aju*torul lui Dum*nezeu, in citeva zile Par*in*tele Iustin se va intoarce din nou acasa, asa cum a promis. Tex*tul de mai jos este alca*tuit de par*in*tii din man*a*s*tire pen*tru cred*in*ciosii care intre*aba ce poate face fiecare din noi pen*tru a ajuta in sit*u*a*tia de fata.

Iubiti ucenici ai Par*in*telui Justin Parvu,

Cu totii sun*tem ingri*jo*rati de starea sanatatii Par*in*telui nos*tru iubit. Stim ca sunt multe per*soane in intreaga tara sau in afara gran*itelor care ar vrea sa faca ceva sa-l ajute. S-ar cuveni deci sa facem si noi o mica jertfa pen*tru dan*sul asa cum si el o viata intreaga s-a jert*fit pen*tru nea*mul nos*tru romanesc si pen*tru fiecare din*tre noi in parte.

Cre*dem cu toata convin*gerea in cuvin*tele Man*tu*itoru*lui redate de Sfan*tul Apos*tol si Evanghe*list Matei in cap. 18: Daca doi din*tre voi se vor invoi pe pamant in priv*inta unui lucru pe care il vor cere, se va da lor de la Tatal Meu, Care este in ceruri. Ca unde sunt doi sau trei adunati in numele Meu, acolo sunt si Eu in mijlocul lor (Matei 18, 19–20).

Pen*tru aceea sa ne invoim si noi sa facem o mica rugaci*une cu totii pen*tru sanatatea sufleteasca si tru*peasca a Par*in*telui nos*tru Justin. Sa ne intal*nim cu totii in rugaci*une, indifer*ent de locul unde ne aflam si sa cerem mila lui Dum*nezeu. Intal*nirea aceasta, in duh, ne-am gan*dit sa o facem in fiecare zi la ora 2100(ora Bucurestiu*lui), citind primul Par*a*clis al Maicii Dom*nu*lui, iar la sfar*sit sa adaugam si rugaci*unea de intelegere de mai jos:

Doamne Iis*use Hris*toase, Fiul lui Dum*nezeu, Tu ai spus cu preacin*sti*tele Tale buze: Daca doi din*tre voi se vor invoi pe pamant in priv*inta unui lucru pe care il vor cere, se va da lor de catre Tatal Meu, Care este in ceruri. Ca unde sunt doi sau trei adunati in numele Meu, acolo sunt si Eu in mijlocul lor. Neschim*bate sunt cuvin*tele Tale, Doamne, fara de mar*gini esti in iubirea Ta fata de oameni, iar milostivirea Ta nu are sfarsit.

Pen*tru rugaci*u*nile Preacu*ratei Maicii Tale si ale tuturor Sfin*tilor, Bunule, nu trece cu ved*erea rugaci*u*nile robilor Tai, pe care dupa porunca Ta le facem pen*tru Par*in*tele Justin, ci le plineste pe ele, daruindu-i sanatate, man*tuire si indelun*gare de zile.

Iar cine vrea sa mai adauge si alte rugaci*uni sa nu pregete. Fiecare sa se roage dupa put*erea si dragostea sa, si dupa tim*pul ce-l are la dis*poz*i*tie: unul 5 minute, altul 15, altul o ora, iar altul chiar si un minut.


Obstea Man*a*s*tirii Petru Voda,

Mier*curea Lumi*nata, 7 aprilie 2010
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #42  
Vechi 17.04.2010, 20:54:51
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Hris*tos a inviat!

In seara zilei de 16 Aprilie medicii au con*fir*mat o imbunatatire sub*stan*tiala a starii sanatatii Par*in*telui Arhi*man*drit Iustin Pirvu. De indata ce se va simti sufi*cient de intarit tru*peste pen*tru a suporta lungimea cala*to*riei si trata*men*tul oblig*a*to*riu post ambu*la*tor, sfin*tia sa va reveni in Man*a*s*tirea Petru Voda, de care ii este foarte dor. Le mul*tumeste tuturor cred*in*ciosilor care l-au pomenit in rugaci*uni, iar noi nada*j*duim ca aces*tea nu se vor curma acum, ci fiecare, aducindu-si pri*nosul sau de jertfa, va fi direct impli*cat in grab*nica insanatosire a sa.

mon*ahul Filotheu, man*a*s*tirea Petru Voda
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #43  
Vechi 17.04.2010, 21:27:51
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Hris*tos a inviat!

In seara zilei de 16 Aprilie medicii au con*fir*mat o imbunatatire sub*stan*tiala a starii sanatatii Par*in*telui Arhi*man*drit Iustin Pirvu. De indata ce se va simti sufi*cient de intarit tru*peste pen*tru a suporta lungimea cala*to*riei si trata*men*tul oblig*a*to*riu post ambu*la*tor, sfin*tia sa va reveni in Man*a*s*tirea Petru Voda, de care ii este foarte dor. Le mul*tumeste tuturor cred*in*ciosilor care l-au pomenit in rugaci*uni, iar noi nada*j*duim ca aces*tea nu se vor curma acum, ci fiecare, aducindu-si pri*nosul sau de jertfa, va fi direct impli*cat in grab*nica insanatosire a sa.

mon*ahul Filotheu, man*a*s*tirea Petru Voda

Iti multumim, frate, pentru vestile bune legate de Parintele nostru iubit.
Dumnezeu si Maicuta Preasfanta sa-L aiba in paza Sa
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #44  
Vechi 17.04.2010, 22:49:35
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Hris*tos a inviat!

In seara zilei de 16 Aprilie medicii au con*fir*mat o imbunatatire sub*stan*tiala a starii sanatatii Par*in*telui Arhi*man*drit Iustin Pirvu. De indata ce se va simti sufi*cient de intarit tru*peste pen*tru a suporta lungimea cala*to*riei si trata*men*tul oblig*a*to*riu post ambu*la*tor, sfin*tia sa va reveni in Man*a*s*tirea Petru Voda, de care ii este foarte dor. Le mul*tumeste tuturor cred*in*ciosilor care l-au pomenit in rugaci*uni, iar noi nada*j*duim ca aces*tea nu se vor curma acum, ci fiecare, aducindu-si pri*nosul sau de jertfa, va fi direct impli*cat in grab*nica insanatosire a sa.

mon*ahul Filotheu, man*a*s*tirea Petru Voda
Adevarat a inviat!
Multumim pt. vestile bune, ar fi fost o mare pierdere pt. noi toti.
Dumnezeu si Maicuta Domnului sa-l aibe in paza!
Multumim Doamne ca-L mai lasi printre noi!
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.05.2010, 11:22:25
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Parintele Justin a revenit la manastire. Multumiri tuturor celor care au raspuns apelului la rugaciune

Parintele Justin Parvu a revenit la manastire

Hris*tos a inviat!

Par*in*tele Arhi*man*drit Justin Parvu a revenit astazi, 6 Mai 2010, la ora amiezii, in Man*a*s*tirea Petru Voda, dupa o lunga perioada de spi*talizare.
Mul*tumim tuturor celor care au staruit in rugaci*une ala*turi de noi pen*tru insanatosirea duhovnicu*lui si stare*tu*lui nos*tru. La reco*man*darea medicilor, par*in*tele va avea in con*tin*uare nevoie de lin*iste si ingri*jire med*icala, si mai ales de intelegere din partea celor ce ii cauta sfatul si rugaci*unea. Pen*tru o vreme pe care si noi o vom dori cat mai scurta, numarul celor ce vor putea sa intre la sfin*tia sa va fi mult redus, pen*tru a-i asigura con*di*ti*ile nece*sare refac*erii com*plete.
Mul*tumim tuturor pen*tru rugaci*uni si intelegere. Pen*tru intarire atasam reco*man*darea medicu*lui curant.

Man*a*s*tirea Sfin*tilor Arhangheli Mihail si Gavriil — Petru Voda
Man*a*s*tirea Adormirii Maicii Dom*nu*lui — Paltin

RECOMANDARE MEDICALA STRICTA

Noi, cor*pul med*ical al Spi*talu*lui clinic Munic*i*pal Cluj, reco*man*dam pacien*tu*lui Justin Parvu sa-i fie respec*tat pro*gra*mul de lin*iste si recu*per*are res*pi*ra*to*rie si nutri*tion*ala sub stricta supraveg*here med*icala si interz*icerea con*tac*tu*lui cu alte per*soane, cel putin pana la data efec*tu*arii urma*toru*lui con*trol pul*monar.
Va mul*tumim pen*tru intelegere si pen*tru respectarea sanatatii si vietii pacientului.

Dr. Alda Grig*orel,
Spi*talul Clinic Munic*i*pal, Cluj, sec*tia clin*ica ATI
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.05.2010, 12:37:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Parintele Justin a revenit la manastire. Multumiri tuturor celor care au raspuns apelului la rugaciune

Parintele Justin Parvu a revenit la manastire

Hris*tos a inviat!

Par*in*tele Arhi*man*drit Justin Parvu a revenit astazi, 6 Mai 2010, la ora amiezii, in Man*a*s*tirea Petru Voda, dupa o lunga perioada de spi*talizare.
Mul*tumim tuturor celor care au staruit in rugaci*une ala*turi de noi pen*tru insanatosirea duhovnicu*lui si stare*tu*lui nos*tru. La reco*man*darea medicilor, par*in*tele va avea in con*tin*uare nevoie de lin*iste si ingri*jire med*icala, si mai ales de intelegere din partea celor ce ii cauta sfatul si rugaci*unea. Pen*tru o vreme pe care si noi o vom dori cat mai scurta, numarul celor ce vor putea sa intre la sfin*tia sa va fi mult redus, pen*tru a-i asigura con*di*ti*ile nece*sare refac*erii com*plete.
Mul*tumim tuturor pen*tru rugaci*uni si intelegere. Pen*tru intarire atasam reco*man*darea medicu*lui curant.

Man*a*s*tirea Sfin*tilor Arhangheli Mihail si Gavriil — Petru Voda
Man*a*s*tirea Adormirii Maicii Dom*nu*lui — Paltin

RECOMANDARE MEDICALA STRICTA

Noi, cor*pul med*ical al Spi*talu*lui clinic Munic*i*pal Cluj, reco*man*dam pacien*tu*lui Justin Parvu sa-i fie respec*tat pro*gra*mul de lin*iste si recu*per*are res*pi*ra*to*rie si nutri*tion*ala sub stricta supraveg*here med*icala si interz*icerea con*tac*tu*lui cu alte per*soane, cel putin pana la data efec*tu*arii urma*toru*lui con*trol pul*monar.
Va mul*tumim pen*tru intelegere si pen*tru respectarea sanatatii si vietii pacientului.

Dr. Alda Grig*orel,
Spi*talul Clinic Munic*i*pal, Cluj, sec*tia clin*ica ATI
Slavă lui Dumnezeu , zi și noapte! Amin! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.05.2010, 15:54:10
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Parintele Justin a revenit la manastire. Multumiri tuturor celor care au raspuns apelului la rugaciune

Parintele Justin Parvu a revenit la manastire

Hris*tos a inviat!

Par*in*tele Arhi*man*drit Justin Parvu a revenit astazi, 6 Mai 2010, la ora amiezii, in Man*a*s*tirea Petru Voda, dupa o lunga perioada de spi*talizare.
Mul*tumim tuturor celor care au staruit in rugaci*une ala*turi de noi pen*tru insanatosirea duhovnicu*lui si stare*tu*lui nos*tru. La reco*man*darea medicilor, par*in*tele va avea in con*tin*uare nevoie de lin*iste si ingri*jire med*icala, si mai ales de intelegere din partea celor ce ii cauta sfatul si rugaci*unea. Pen*tru o vreme pe care si noi o vom dori cat mai scurta, numarul celor ce vor putea sa intre la sfin*tia sa va fi mult redus, pen*tru a-i asigura con*di*ti*ile nece*sare refac*erii com*plete.
Mul*tumim tuturor pen*tru rugaci*uni si intelegere. Pen*tru intarire atasam reco*man*darea medicu*lui curant.

Man*a*s*tirea Sfin*tilor Arhangheli Mihail si Gavriil — Petru Voda
Man*a*s*tirea Adormirii Maicii Dom*nu*lui — Paltin

RECOMANDARE MEDICALA STRICTA

Noi, cor*pul med*ical al Spi*talu*lui clinic Munic*i*pal Cluj, reco*man*dam pacien*tu*lui Justin Parvu sa-i fie respec*tat pro*gra*mul de lin*iste si recu*per*are res*pi*ra*to*rie si nutri*tion*ala sub stricta supraveg*here med*icala si interz*icerea con*tac*tu*lui cu alte per*soane, cel putin pana la data efec*tu*arii urma*toru*lui con*trol pul*monar.
Va mul*tumim pen*tru intelegere si pen*tru respectarea sanatatii si vietii pacientului.

Dr. Alda Grig*orel,
Spi*talul Clinic Munic*i*pal, Cluj, sec*tia clin*ica ATI


Multumim Doamne ca ne-ai ascultat rugaciunile. Slava Tie Doamne, Slava Tie
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #48  
Vechi 07.05.2010, 18:37:38
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Da, a revenit la manastire insa nu inseamna ca este nou nascut... Oboseala si varsta isi spun cuvantul si ma indoiesc ca va mai putea primi ca altadata...
Revenirea parintelui la manastire nu suspenda sau anuleaza apelul la rugaciune. Cel mai probabil parintele nu a mai suportat sa stea in spital dar consider ca tot are nevoie de ingrijire si de rugaciune!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 08.05.2010, 10:58:52
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Bine punctat Gabriela :) Sa ne rugam in continuare...
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Iustin Parvu operat Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 11 17.06.2013 00:29:15
Despre Parintele Iustin Parvu !!! bodo1222 Generalitati 6 29.11.2010 20:06:17
parintele iustin parvu dana-v Diverse Sarbatori 0 04.04.2010 23:00:15
Parintele Iustin Parvu implineste azi 90 de ani! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 15 13.02.2009 12:00:47