Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 06.06.2010, 23:12:27
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Daca aveti nevoie de formularea unui chestionar, va ajut cu mare placere. Am lucrat 7 ani in studii de piata.

Doamne ajuta.
V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu realizarea unui chestionar pe baza acelui obiectiv pentru ca efectiv nu am nici o idee, mai bine spus nu sttiu sa fac si nu cunosc pe nimeni sa ma ajute.Cum am putea discuta mai in detaliu? Dumnezeu sa va ocroteasca.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 07.06.2010, 13:51:15
valentinalogo's Avatar
valentinalogo valentinalogo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 18
Smile let's play

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Bine Valentina, am sa iti scriu aici informatiile de care ai nevoie:
1.Chestionarul
Cred ca ar fi mai bine sa o iau cu inceputul si sa iti ca partea practica a lucrarii mele de licenta consta intr-o cercetare la firma S.C.DEDEMAN S.R.L., care este o firma de retail(vanzari). In primul rand trebuie sa spun ce cercetez, adica, mai precis, care este obiectivul cercetarii. Bineinteles ca obiectivul cercetarii mele este "analiza influentei structurii organizatorice asupra managementului resurselor umane". De aici, pe baza acestui obiectiv trebuie sa alcatuiesc doua ipoteze, ca dupa aceea sa pot realiza un chestionar de intrebari pe un esantion de 20 de persoane iar in functiile de raspunsurile lor sa pot trage concluziile. Nu stiu daca sunt inteleasa, dar cred ca ar fi mai bine daca am face schimb de id-urile de mess pentru a ne fi mai usor in comunicare( bineinteles, asta cu acordul tau).
Eu am un model de licenta pentru partea practica, cam cum ar trebui sa arate, si poate ca daca ti-as trimite-o, ti-ar fi si tie mai usor.
2. Biblioografia
Ca si surse de inspiratie pentru partea teoretica am folosit urmatoarele carti:
1. Managementul Resurselor Umane(manual de practica) - Michael Amstrong
2. Managementul personalului - G.A.Cole
3. Managementul vanzarilor - Bill Donaldson
4. Concurenta intr-o lume plata - Victor K. Fung
5. Managementul resurselor umane - Adriana Prodan
6. Management - Concepte si Aplicatii practice - Panaite Nica
7. Bazele managementului - Ion Dijmanescu

Sper ca toate aceste informatii sa iti fie de folos si poate pe messenger o sa iti dau mult mai multe informatii de care ai nevoie.
draga Vasilika, da-mi ID-ul tau de mess ca sa te bag in lista mea!
Cu siguranta m-ar ajuta! si implicit si pe tine!
Acum eu sunt la servici si nu stau mult...am intrat doar pentru tine deoarece vreau sa-mi tin promisiunea...!
si inca ceva ...folosesc acest titlu "let's play" in comunicarea cu tine poate te mai detensionezi putin.....! Nu mi-ai zis nimic de termen!

In concluzie scrie ID-ul tau sau nu stiu cum se face..... eu ajung cu mult mai usor pe mess decat pe forum!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Te pup!
Reply With Quote
  #233  
Vechi 07.06.2010, 14:30:20
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Te-am adaugat in lista mea de messenger. Sper ca putem vorbi mai multe acolo!!! Iar in legatura cu termenul acesta nu prea exista. Imi trebuie cat de repede se poate
Reply With Quote
  #234  
Vechi 07.06.2010, 23:31:32
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Multumesc inca o data Sf. Nectarie, pentru ca aseara mi-a alinat durerea si am putut sa dorm linistita.

Doamne ajuta
Reply With Quote
  #235  
Vechi 10.06.2010, 15:53:33
whyme80 whyme80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2010
Mesaje: 13
Implicit Inca o minune

Buna ziua,
As vrea sa va mai aduc la cunostinta o alta minune pe care a savarsit-o Sf. Nectarie pentru mine.
Acum o luna am fost programata la interviu pentru viza turistica SUA.Vreau sa va spun ca m-am dus foarte increzatoare, convinsa fiind ca o sa o iau, cu toate ca citisem pe forum ca trebuie sa ai foarte mult noroc ca sa o obtii, in afara actelor pe care ti le creau ei sau mai bine zis , care considerai tu ca ti-ar fi de folos la ambasada pentru a-i convinge ca nu esti un potential imigrant si ca ai toate motivele sa te intorci in tara.
Acolo, erau 3 barbati si o femeie, iar unul dintre ei mi s-a parut foarte nesuferit si m-am rugat sa nu dau interviul cu el, dar bineinteles ca de ce ti-e frica de aia nu scapi.
M-am prezentat in fata lui foarte increzatoare, el era foarte zambitor, mi-a pus 3 intrebari, nu s-a uitat pe nici o hartie pe care i-o adusesem, iar la final mi-a spus cu zambetul pe buze ca nu ma incadrez in standardele pentru viza si la revedere.
Nu vreti sa stiti ce dezamagta am fost cand am auzit asta, dar asta era viata mergea mai departe.
Dupa o luna prietenul meu, pe care vreau sa-l vizitez in SUA, a insistat sa mai aplic o data, pentru ca asta este o tehnica a lor sa mai aplici ca sa le pleci taxa de mai multe ori.
In cele din urma mi-am luat inima in dinti si am fcut asta inca o data.
Mentionez faptul ca la primul interviu nu stiam de existenta Sf. Nectarie, insa la scurt timp dupa interviu am aflat de el si am inceput sa ma rog necontenit la el si sa ma duc aproape zilnic la Manastirea Radu Voda.
Avand in vedere ca prima oara am fost sincera cu cei de la ambasada pentru ca toata lumea spunea ca nu este bine sa minti, pentru ca ei se vor prinde , a doua oara am hotarat sa isc si sa "jonglez" un pic cu informatiile pe care le voi furniza.
Astfel incat in ziua interviului m-am prezentat mai sigura pe mine decat prima oara pentr ca stiam ca Sf. Nectarie o sa fie alaturi de mine( ma gandeam si la faptul ca daca nu reusesc sa o iau, poate asa e sa fie, si nu mai am ce face fara sa pun la indoiala minunile pe care le-a savarsit Sf. Nectarie de-a lungul timpului).
Cand am ajuns acolo, l-am vazut pe tipul care m-a respins prima oara si speram sa nu il dau tot cu el, dar soarta m-a pus din nou fata in fata cu el.
Cand m-a vazut la ghiseu si-a adus aminte de minte, si mi-a spus sec ai mai fost aici acum o luna si o sa vorbesti cu colegul meu.
Va dati seama ca atunci am realizat ca totul s-a terminat, si pur si simplu imi venea sa plec acasa, fara sa mai sustin vreun interviu pentru ca stiam sigur ca o sa fiu respinsa.
Tipul de la ghiseu s-a dovedit foarte de treaba insa, si am fost atat de sigura pe mine atunci cand vorbeam cu el incat nu-mi luam privirea de la el, avand si o atitudine sfidatoare parca, pentru ca vroiam sa-l conving cu tot dinandinsul ca tot ceea ce-i spuneam este adevarul gol- golut, iar dupa un sir destul de lung de intrebari , totul a culminat cu viza pe 10 ani.
Nu vreti sa stiti cat de bucuroasaa eram si cum ii multumeam Sf. Nectarie pentru minunea pe care a savarsit-o cu mine.
Sper din tot sufletul ca acest minanat sfant sa ajute pe toata lumea asa cum m-a ajutat pe mine, si mai sper sa ma ajute si atunci cand o sa plec in SUA in legatura cu drumul care este foarte lung si cu aventura mea acolo.
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #236  
Vechi 10.06.2010, 16:11:30
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In primul rand felicitari sincere pentru viza!
Despre aceasta minune, mi-ar placea sa ne intalnim peste 10 ani si sa ne povestesti cat de mult te-a ajutat sa te implinesti duhovniceste! Aseara dupa ora 21.00, pe Radio-Trinitas, am ascultat partea a treia a conferintei unui regretat mare duhovnic al Bisericii Ortodoxe si printre altele vorbea si de riscurile din Tara tuturor Posibilitilor, asupra propriei mantuiri... Si era in mare contradictie cu minunea de care vorbesti. Cat despre artificiu cu micile neadevaruri... ma intreb ce spunea bietul Sf. Nectarie!?...
Reply With Quote
  #237  
Vechi 11.06.2010, 09:51:07
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit Nectarie

Am si eu o problema. iubesc o fata care la randul ei ma iubeste mai mult, lucru pe care mi l-a dovedit de multe ori. insa acum 5 luni a intrat in viata mea alta, care ma ispitea mereu. si cea pe care o iubesc a aflat de ea si dupa ce m-a amenintat sa incetez si pe mine si pe cealalta intr-o zi a clacat dupa ce a aflat multe lucruri rele dar care erau inventii ale altor persoane invidioase pe iubirea noastra. si astfel, dupa 2 ani de iubire ne-am despartit. de 5 luni m-am schimbat total. am suferit mult, l-am redescoperit pe Dumnezeu, postul adevarat, credinta adevarata, sf nectarie si multe lucruri minunate. toate s-au nascut din suferinta si lacrimi. de 5 luni, nadejdea mea e mai mare, dar sf nu ma ajuta deloc in problema asta. nu stiu cum sa-l mai rog, am fost si la radu voda si degeaba, ea nu poate sa ma ierte desi inca ma iubeste. vreau sa mentionez ca sfantul a facut nenumarate minuni cu mine si familia mea, dar totusi nu ma asculta. va rog sa ma scuzati pentru acest post, stiu ca altii au probleme mult mai mari, dar majoritatea a-ti iubit si stiti cum e. poate are cineva vreun sfat bun. multumesc si sfantul nectarie si bunul Dumnezeu sa va aiba in paza.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 11.06.2010, 13:56:29
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Am si eu o problema. iubesc o fata care la randul ei ma iubeste mai mult, lucru pe care mi l-a dovedit de multe ori. insa acum 5 luni a intrat in viata mea alta, care ma ispitea mereu. si cea pe care o iubesc a aflat de ea si dupa ce m-a amenintat sa incetez si pe mine si pe cealalta intr-o zi a clacat dupa ce a aflat multe lucruri rele dar care erau inventii ale altor persoane invidioase pe iubirea noastra. si astfel, dupa 2 ani de iubire ne-am despartit. de 5 luni m-am schimbat total. am suferit mult, l-am redescoperit pe Dumnezeu, postul adevarat, credinta adevarata, sf nectarie si multe lucruri minunate. toate s-au nascut din suferinta si lacrimi. de 5 luni, nadejdea mea e mai mare, dar sf nu ma ajuta deloc in problema asta. nu stiu cum sa-l mai rog, am fost si la radu voda si degeaba, ea nu poate sa ma ierte desi inca ma iubeste. vreau sa mentionez ca sfantul a facut nenumarate minuni cu mine si familia mea, dar totusi nu ma asculta. va rog sa ma scuzati pentru acest post, stiu ca altii au probleme mult mai mari, dar majoritatea a-ti iubit si stiti cum e. poate are cineva vreun sfat bun. multumesc si sfantul nectarie si bunul Dumnezeu sa va aiba in paza.
Suflete binecuvantat,
Sf.Nectarie desi ne ajuta foarte mult, mai ales cand STIE ca trebuie sa intrevina, si o face fara ezitare, sunt si momente in care NU raspunde imediat! De ce?
Aceasta „problema” nu este numai cu Sf.Nectarie ci si cu Maica Domnului si alti Sfinti, sau Insusi Hristos!
Cum asa? Dumnezeu lucreaza (asculta rugaciunea) prin mijlocirea Maicii Domnului, lucreaza prin Sfintii Sai, dar NUMAI CAND NE ESTE DE FOLOS!
De aceea, „nu stiti ce cereti” ne este de intarirea cuvantului mentionat! Noi nu stim ce sa cerem de la Hristos, sau cerem si nu ni se da, pentru ca nu ne este de folos! Rugaciunea trebuie sa fie pe cat de sincera pe atat de curata!
In rugaciunea catre Sfinti, Maica Domnului, Dumnezeu, trebuie sa fim SINCERI cu ceea ce ceram ca daca suntem vicleni, El stie si ne rusineaza, trebuie sa CEREM CU STARUINTA, ca daca ne rugam o perioada si apoi cedam, inseamna ca NU AM CERUT CU CREDINTA, si nu am vrut cu adevarat ce am cerut! Apoi sa CREDEM ca putem fi ajutati, nu sa ne indoim... „daca nu ma asculta... M-am rugat si am spus sincer, dar... nu stiu..” aici deja se vede NEINCREDEREA in ajutorul divin! Apoi sa CEREM SA SE FACA VOIA DOMNULUI, desi cerinta noastra este cea spusa Lui, SA LASAM SA FACA DOMNUL CUM STIE CA NE VA FI SPRE SLAVA LUI!
Sa cerem sa ne arate daca ne este de folos ceea ce cerem! Ca daca e de folos, iti va da Domnul ceea ce ceri. Iar daca nu ti se da, dupa MULTA rugaciune, ti se va arata ca nu ti-a fost de folos, printr-o iconomie divina, printr-o minune a Sa! Nu vei ramane neincredintat! Iar daca intarzie indeplinirea rugaciunii, inseamna ca NU iti este de folos cand ceri, pt ca Dumnezeu Cel Atoatestiutor, in INTELEPCIUNEA Sa Dumnezeiasca STIE CAND sa iti dea!
Asa este cu rugaciunea catre Dumnezeu, Maica Domnului si catre Sfinti!

De aceea, roaga-te la Sfantul Nectarie nu sa iti dea inapoi pe iubita ta, ci DACA ITI ESTE SPRE FOLOS SA FITI IMPREUNA, SA RANDUIASCA EL CUM STIE CA SA VA IMPACATI si sa rusineze pe cei rau-clevetitori!! Iar daca nu iti va fi spre mantuire relatia cu ea (mantuirea in familie este impreuna) sa te incredinteze si sa te linisteasca! Vorbeste SINCER cu Sf.Nectarie asa cum ne spui noua „forumistilor”! Si vei vedea ca SINCERITATEA SIMPLA si ADEVARATA, aducea roade!

Fii binecuvantat!!!
__________________
Reply With Quote
  #239  
Vechi 11.06.2010, 14:18:29
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Multumesc pentru sfat geo.nektarios. cand vad ca nu ma ingrijesc de rugaciune il rog pe Dumnezeu sa-mi dea suferinta, pentru ca stiu ca aceasta aduce rabdare si nadejde. tot timpul cand ma rog la sfant incep prin ai cere credinta si nadejde, pentru ca stiu ca prin acestea voi birui orice ispita. lacrimile sincere si smerenia stiu ca imi vor fi rasplatite de Dumnezeu. Ii multumesc mereu ca mai sunt oameni asemeni dumneavoastra care calauziti de Duhul sfant mangaie durerea celor suferinzi si ii invata pe cei nestiutori. o sa va urmez sfatul intocmai. nadejdea mea este tatal... doamne ajuta...
Reply With Quote
  #240  
Vechi 13.06.2010, 23:04:53
maria2010 maria2010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2010
Mesaje: 2
Implicit Inca o minune

Multumesc Sf Nectarie si Maicii Domnului care ma ajuta si nu ma lasa ! Sunt casatorita dar din pacate viata ne-a facut sa stam despartiti eu in Romania el in strainatate ,ne vedem cam la o luna -doua si este foarte greu. La ultima intalnire l-am gasit pe sotul meu moracanos, intr-o depresie maxima gandisu-se chiar la o separare.Cand am revenit in tara pasii m-au purtat la Manastirea Radu Voda si am citit Acatistul in fiecare zi iar semnele nu au intarziat sa apara. Sotul va veni in tara peste cateva zile si sunt convinsa ca Sf Nectarie ne va ajuta in continuare sa depasim obsacolele si sa rezolvam sa ne mutam impreuna.Rugati-va cu incredere maxima ,ca Sf Nectarie ajuta !
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33