Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.02.2010, 20:51:34
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Satana va fi dezlegat ca să îi ia pe cei care îi aparțin:

Apoc 20.10 "Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, și vor fi chinuiți acolo, zi și noapte, în vecii vecilor. "

Problema cu secta voastră este ca voi contestați și existența iadului ca loc de chin.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #22  
Vechi 28.02.2010, 21:09:19
copacel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Vezi ca te ineci in propriile afirmatii. In postarea anterioara afirmai ca "mia de ani" sau "miile de ani" reprezinta o perioada nedeterminata, adica domnia vesnica a lui Hristos. Cum poate Domnia vesnica a lui Hristos sa se incheie cu o inviere?

"Ceilalti morti n-au înviat pînã nu s-au sfîrsit cei o mie de ani" (Apocalipsa 20:5 - varianta Cornilescu)

"Iar ceilalti morti nu înviazã pânã ce nu se vor sfârsi miile de ani."(Apocalipsa 20:5 - varianta sinodala).

Consideram asta o deviere de la subiect (se poate intitula "deviatia lui Ovidiu"). Poate revenim la diferentele intre versiunile Scripturii. Mi-au atras atentia unele diferente chiar intre versiunile ortodoxe (intre versiunea Bartolomeu Anania si alte versiuni ortodoxe). Le voi expune dupa ce se incheie de discutat ceea ce s-a inceput.
  #23  
Vechi 28.02.2010, 21:17:41
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sunteți bun să menționați editura și anul apariției Bibliei romano-catolice ? După câte știam, nu avem decât NT în traducere romano-catolică, în rest folosim Bibliile ortodoxe. Dacă aveți însă o asemenea ediție pe care nu o cunosc (cu VT romano-catolic), aș fi foarte interesat.
Da cu mare placere, Editions du dialogue Societe D'edition internationales Paris 1992
De NT vorbeam nu de Biblia intreaga, are si o introducere pt fiecare evanghelie si pt epistolele pauliene

Iti dau si un exemplu din traducerea de care ziceam

In traducerea ortodoxa din Galateni 2:20 textul suna:
" M-am răstignit împreună cu Hristos; și nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine. "

Iar in traducerea respectiva
"Am fost pus pe cruce impreuna cu Hristos, nu mai sunt eu acela care traiesc ci in mine traieste Hristos"
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #24  
Vechi 01.03.2010, 15:20:42
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de copacel
Cum poate Domnia vesnica a lui Hristos sa se incheie cu o inviere?
Dar unde am spus eu că se încheie ? Este vorba de o perioadă nedeterminată desprinsă de cronologia acestui timp sau de istorie.


Citat:
În prealabil postat de copacel
Consideram asta o deviere de la subiect (se poate intitula "deviatia lui Ovidiu"). Poate revenim la diferentele intre versiunile Scripturii. Mi-au atras atentia unele diferente chiar intre versiunile ortodoxe (intre versiunea Bartolomeu Anania si alte versiuni ortodoxe). Le voi expune dupa ce se incheie de discutat ceea ce s-a inceput.
Poți să spui acum despre ce este vorba. Dar mai înainte trebuie să precizăm în discuțiile noastre versetul complet, în care se vorbește despre existența sufletelor independent de trup (chiar în biblia pe care o folosesc sectarii, Biblia Cornilescu). Așa este corect:

Apoc 20:4 "Și am văzut niște scaune de domnie; și celor ce au șezut pe ele, li s-a dat judecata. Și am văzut sufletele celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus și din pricina Cuvântului lui Dumnezeu, și ale celor ce nu se închinaseră fiarei și icoanei ei, și nu primiseră semnul ei pe frunte și pe mână. Ei au înviat, și au împărățit cu Hristos o mie de ani. " (Cornilescu)
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)

Last edited by ovidiu-s; 01.03.2010 at 15:23:55.
  #25  
Vechi 01.03.2010, 16:18:35
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Problema cu secta voastră este ca voi contestați și existența iadului ca loc de chin.
Problema voastră este că noi nu suntem sectă și că nu contestăm existența locului de chin, decât că-l plasăm acolo și atunci când spune Biblia: la încheierea mileniului (poftim: miilor de ani daca ții morțiș la această interpretare nerealistă). Și-l numim așa cum îl numește Scriptura: iazul/iezerul de foc.
  #26  
Vechi 01.03.2010, 20:19:38
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Ei, lasă, că știi tu la ce mă refer. În doctrina adventistă Iadul are sau nu are o existență veșnică? Următoarele versete ce spun sectei adventiste?

Marcu 9.43 "Și de te smintește mâna ta, tai-o că mai bine îți este să intri ciung în viață, decât, amândouă mâinile având, să te duci în gheena, în focul cel nestins. 44.Unde viermele lor nu moare și focul nu se stinge. 45.Și de te smintește piciorul tău, taie-l, că mai bine îți este ție să intri fără un picior în viață, decât având amândouă picioarele să fii azvârlit în gheena, în focul cel nestins, 46.Unde viermele lor nu moare și focul nu se stinge. "

Apocalipsa 20.10 "Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, și vor fi chinuiți acolo, zi și noapte, în vecii vecilor. "

Ioan 6.29 "Și vor ieși, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieții și cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii."
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #27  
Vechi 01.03.2010, 20:38:55
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Problema voastră este că noi nu suntem sectă și că nu contestăm existența locului de chin, decât că-l plasăm acolo și atunci când spune Biblia: la încheierea mileniului (poftim: miilor de ani daca ții morțiș la această interpretare nerealistă). Și-l numim așa cum îl numește Scriptura: iazul/iezerul de foc.
Dar ce sunteti "insecta" ?
  #28  
Vechi 02.03.2010, 13:54:59
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Dar ce sunteti "insecta" ?
Un copil când este obraznic, nu pare deloc mai inteligent decât este în realitate, cu atât mai puțin înțelept...
  #29  
Vechi 02.03.2010, 13:57:30
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Ei, lasă, că știi tu la ce mă refer. În doctrina adventistă Iadul are sau nu are o existență veșnică?
N-am avut cum să ghicesc la ce te gândeai, am considerat că te referi exact la ceea ce exprimai prin cuvinte. În doctrina adventistă nu prea întâlnești termenul "Iad", pentru că acest termen nu există în Biblia Cornilescu, iar termenul echivalent [locuința morților] nu va avea avea deloc "existență veșnică", moartea și locuința morților vor avea sfârșit:

Apoc. 20,14 "[SIZE=2][SIZE=2]Și Moartea și Locuința morților au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua."
[/SIZE]
[/SIZE]
  #30  
Vechi 02.03.2010, 21:00:43
copacel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Dar unde am spus eu că se încheie ?
Nu tu ai spus ca se incheie perioada de "mii de ani" sau "o mie de ani", ci Sfanta Scriptura spune acest lucru. Tu, dimpotriva, contrazici Sfanta Scriptura (ca de obicei) zicand ca "miile de ani reprezinta domnia vesnica a lui Hristos".
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interpretarea Scripturii ancah Secte si culte 78 20.11.2011 15:33:47
diferente intre calendarul patriarhal si cel de pe site kristy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 19.11.2011 21:23:51
Ce diferente sunt intre catolicism si ortodoxie? Bast-et Generalitati 18 16.10.2010 23:56:19
Diferente intre oameni CM Generalitati 68 18.07.2009 14:58:04
Diferente intre B.O. si B.C. Laurentiu Biserica Romano-Catolica 44 11.12.2007 19:15:09