Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Vezi rezultatele sondajului: Ce pot face crestinii practicanti pentru mantuirea semenilor
Nu pot face nimic, daca va vrea Dumnezeu se vor mantui 1 4,76%
Cine vrea sa se mantuiasca sa vina la Sfanta Biserica 2 9,52%
Rugaciunea este cheia 4 19,05%
Este necesar si suficient sa traiasca o viata de crestin si se se roage 3 14,29%
Rugaciune, traire crestina, si impartasire a credintei 13 61,90%
Sondaj cu opţiuni multiple. Votători: 21. Nu poti vota in acest sondaj

Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.06.2010, 14:33:08
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

P.S Noi ortodocsii nu ne consideram mantuiti.
  #12  
Vechi 18.06.2010, 15:09:12
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
P.S Noi ortodocsii nu ne consideram mantuiti.
am observat asta si la alte persoane, dar intrebarea mea ar fi de ce?
  #13  
Vechi 18.06.2010, 15:12:30
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
am observat asta si la alte persoane, dar intrebarea mea ar fi de ce?
Invatatura Bisericii spune ca suntem mantuiti dpdv obiectiv, prin activitatea Mantuitorului pe pamant. Ca sa ne insusim aceasta mantuire obiectiva avem nevoie sa fim botezati.
Mantuirea subiectiva tine de faptele fiecarui crestin in parte.

Avem nevoie de ambele pentru a ajunge in Imparatia lui Dumnezeu.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
  #14  
Vechi 18.06.2010, 17:08:15
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Invatatura Bisericii spune ca suntem mantuiti dpdv obiectiv, prin activitatea Mantuitorului pe pamant. Ca sa ne insusim aceasta mantuire obiectiva avem nevoie sa fim botezati.
Mantuirea subiectiva tine de faptele fiecarui crestin in parte.

Avem nevoie de ambele pentru a ajunge in Imparatia lui Dumnezeu.
În sfârșit, un frate ortodox pune punctul pe i în această mult dezbătută problemă ce pe unii i-a determinat să-și schimbe nick-ul, iar alții s-au simțit datori să acuze NP de lejeritate în afirmații. Felicitări!

P.S. Doar o mică addenda: avem nevoie să credem și să fim botezați (Marc.16,16)
  #15  
Vechi 19.06.2010, 09:32:06
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Insane Vezi mesajul
Dar am si eu o intrebare tu fiind neoprotestant ce esti atata de ingrijorat?
Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Tu protestant esti ingrijorat de ortodocsii care trec la protestanti?
Este posibil ca unii dintre voi sa fi inteles gresit „ingrijorarea” mea. Poate m-am exprimat un pic confuz. Sa clarific:

Nu sunt deloc ingrijorat de ortodocsii care trec la protestanti.
Nici de protestantii care trec la ortodocsi.
Sunt bucuros si de unii si de ceilalti daca in biserica in care trec ajung sa-L cunoasca si sa-L urmeze pe Hristos.

Sunt ingrijorat in primul rand de viata si mantuirea mea.
Apoi, mai am o ingrijorare (nu atat de mare pe cat ar trebui) pentru acei semeni ai mei care „acum sunt departe de Scriptura, rugaciune si viata crestina”.

Avem vreo datorie fata de ei?

Unii spun ca DA:
Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Da, ai dreptate, trebuie sa facem mai mult pentru omul de rand, care nu cunoaste nici Scriptura, nici slujbele si cultul Bisericii...
La sfarsit, vom fi intrebati ce am facut cu talantii.
Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Deci ar trebui:
-rugaciune staruitoare pentru ceilalti,pe ani intregi poate,impotriva evidentelor chiar,si chiar daca ceilalti ne fac rau
-fapte bune,de milostenie si de jertfa catre ceilalti ,mergand chiar spre sacrificiu.
-exemplu personal .O viata plina de marturisire...
Altii spun ca NU:
Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
In Ortodoxie noi nu avem notiunea aceia protestanta prin care se cauta tot felul de metode spre mantuirea unora si a altora... Noi nu ne preocupam de mantuirea altora...
Aceasta e subiectul. Tu ce parere ai?
  #16  
Vechi 19.06.2010, 10:02:47
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

In ortodoxie este o zicere: Mantuieste-te pe tine insuti si se vor mantui sute de oameni din jurul tau.Pana nu ne eliminam patimile si nu dobandim harul Duhului Sfant,orice incercare de a converti pe altii este inutila.Eu am incercat fata de doi prieteni ai mei din copilarie,si mai incerc si astazi cate putin,dar nu am reusit sa-i aduc la credinta.
Prin modul tau de a fi ,prin faptele tale,poti arata celorlalti ca este buna credinta ta.
Stim foarte bine ca singurul Adevar este in Biserica Ortodoxa,dar din pacate oamenii se lasa influentati mai repede in rau decat in bine,si de aceea unii aleg calea sectelor.Aici mai "ajuta" si cel viclean.
Pentru mine nu este indiferent la ce biserica se duce crestinul,pentru ca numai in Ortodoxie exista adevarul.O marturie poate fi si cea a lui Klaus Kenneth,care dupa 2 mil de km parcursi si ratacire prin religiile orientale a ajuns la Hristos in biserica protestanta.
Insa cu timpul,si-a dat seama ca adevarul intreg este in ortodoxie si dupa vreo cativa ani s-a botezat ortodox,la manastirea Essex.Si de 26 ani este ortodox,el care a trecut absolut prin toate religiile lumii.
  #17  
Vechi 19.06.2010, 11:36:50
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

A nu iti pasa de mantuirea celorlalti e un pacat la fel de mare ca a nu avea mila fata de cel flamand,insetat,singur etc.
E acelasi mod de gandire defectuos ,ca a celui ce a ingropat talantul,ca a celui ce a ascuns sfesnicul sub pat ,in loc sa lumineze tuturor .
Problema este insa,nu daca sa ne preocupe mantuirea aproapelui,ci cum sa o facem,prin ce mijloace?
Caci totul se judeca dupa rezultate ,la fel cum si pomul dupa roade.
Nu cel care doar crede ca se preocupa,o si face,ci acela care efectiv reuseste aceasta
NP sunt doar calauze primare,si ei cu rolul lor.Caci a sta la coltul strazii,cu Biblia in mana,poate ajuta pe unii,care nu au auzit de Hristos.
Ortodoxia are intradevar metoda regala ,de mantuire a celorlalti.Si anume smerenia si pocainta proprie Asa cum zice si daniel <<Mantuieste-te pe tine insuti si se vor mantui sute de oameni din jurul tau>> Aceasta e calea regala ,caci aceasta duce la dragoste fata de ceilalti ,(caci cel smerit nu judeca ci vorbeste cu blandete) ,aceasta duce la aratarea exemplului personal,prin aratarea chipului lui Hristos in noi. Si oamenii nu au nevoie sa li se zica ce sa faca,caci ei nu asculta de Dumnezeu,d'apai de noi .
Oamenii au nevoie de exemple vii ,si de gesturi de iubire reala venite de la celalalt.
  #18  
Vechi 19.06.2010, 12:11:45
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Noi nu ne preocupam de mantuirea altora...
"Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții." Ioan 13:35

Tocmai ti-ai dat testul de ucenic al Domnului....mi-e teama ca l-ai cam picat.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #19  
Vechi 19.06.2010, 13:21:23
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Vad ca incepe lumea(sectara) sa ma inteleaga la fel cum inteleg si Scripturile adica prost si gresit... O fi de vina si exprimarea... Referirea era aceasta ca noi nu judecam pe om in functie de mantuit sau ne-mantuit, in plus nu ne consideram nici pe noi mantuiti... Scopul nostru nu este acela de a judeca mantuirea altora... Ci acela de a ne ajuta unii pe altii, in masura in care se vrea si se poate... nu de a incerca sa ne fortam metodele noastre asupra unora si a altora.. Toate astea sunt specifice sectarismului... Acesta este punctul de vedere din care vorbeam...
  #20  
Vechi 19.06.2010, 13:47:21
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
. O fi de vina si exprimarea... ..
O fi...Mai multa atentie data viitoare...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 19.06.2010 at 13:53:28.
Subiect închis

Tags
nu pot face nimic



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
ce se poate face pentru mantuirea unui om pe moarte cred_cu_adevarat Generalitati 13 26.11.2012 13:52:06
ce pot face pentru sotul meu? doinalavinia Generalitati 11 30.01.2012 21:40:47
Care este scopul credintei pentru voi si ce repezinta mantuirea? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 74 09.06.2009 12:17:58
rugaminte pentru crestinii de pe acest forum petrurar Umanitare 17 21.09.2007 10:13:17