Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Vezi rezultatele sondajului: Ce pot face crestinii practicanti pentru mantuirea semenilor
Nu pot face nimic, daca va vrea Dumnezeu se vor mantui 1 4,76%
Cine vrea sa se mantuiasca sa vina la Sfanta Biserica 2 9,52%
Rugaciunea este cheia 4 19,05%
Este necesar si suficient sa traiasca o viata de crestin si se se roage 3 14,29%
Rugaciune, traire crestina, si impartasire a credintei 13 61,90%
Sondaj cu opţiuni multiple. Votători: 21. Nu poti vota in acest sondaj

Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.06.2010, 13:58:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Puterea exemplului personal poate avea putere mare. Totusi nici crestinii practicanti singuri nu pot face nimic. E nevoie de o deschidere si din partea celuilalt. Dumnezeu oranduieste in asa fel incat ucenicul sa se intalneasca cu duhovnicul intr-un moment in care acesta este dispus sa-si deschida sufletul pentru a-i face loc si lui Hristos.

Crestinii practicanti pot sa-si educe crestineste in primul rand copiii lor. Acestia vor influenta prin puterea exemplului alti copii si cercul se poate extinde considerabil, propunandu-se tinerilor un mod de viata crestina.

Am ramas uimita sa observ intr-o biserica mica si cu oameni instariti multimea copiilor si a femeilor gravide. Fetitele poarta fustite si batic pe cap indiferent cat ar fi de mici. Tinerii casatoriti isi duc copiii la impartasit tinandu-i in brate ca pe niste comori. Cel mai mic este dus in brate, iar ceilalti doi sau trei ii urmeaza. Cand intri intr-o astfel de biserica unde crestinii inteleg sa fie exemple unii pentru altii ai multe sanse sa te incadrezi in acel grup daca ai dispozitia cea buna.

Dumnezeu nu ne mantuieste fortat. E nevoie de un efort si din partea noastra. Nu i-a luat in Rai pe amandoi talharii de pe crucile invecinate, ci numai pe cel care I-a marturisit nevinovatia.

Omul trebuie sa inteleaga ca mantuirea este o comoara. Poate ca acest lucru ar trebuie mai mult mediatizat totusi. Vrajitoria, violenta, perversiunile sexuale si sincretismul religios sunt intens mediatizate in dauna crestinului. Omul trebuie sa aleaga sa-L urmeze pe Dumnezeu din convingere, totusi. Raul are mai multe mijloace de convingere, iar binele se simte marginalizat in zilele noastre. Dumnezeu ne lasa sa alegem. Caci si intre fericirea vesnica si chinurile iadului diferenta este uriasa.

Care bogat, oricat ar fi de credincios, ii ofera un palat unui cersetor? Niciunul. Nici Dumnezeu nu ne primeste in Rai daca nu facem voia Sa!

Un preot tanar pe care-l cunos s-a dus in Athos si l-a intrebat pe un calugar cum reuseste sa-si pastreze curatia. Calugarul i-a raspuns ca dupa ca a gustat din fericirea divina pur si simplu nu mai tanjeste dupa cea lumeasca.
Deci exista o fericire divina de care unii se impartasesc inca de aici, de pe pamant. Aceasta nu se acorda gratuit nimanui!

Dupa aceasta vizita in Athos, predicile parintelui respectiv au devenit mai convingatoare. Iata cum, daca stam de vorba cu parinti induhovniciti, ii putem ajuta si pe altii. De aceea cred ca nu trebuie sa ne multumim cu putin. Trebuie sa ne cunoastem cat mai bine credinta ortodoxa, sa incercam s-o traim pentru a putea fi exemple cat mai bune pentru cei din jurul nostru.

Impunerea imparatiei pacatului prin mass-media cere tanarului discernamant, iar acesta nu este la indemana oricui. Am putea face mai multe sesizari la televiziunile si redactiile publicatiilor care deformeaza caracterele tinerilor nostri sa-si revizuiasca atitudinea. Am putea sa gasim mai multe solutii constructive astfel incat sa ne aparam valorile morale si religioase. Totul e dorim sa utilizam talantii pe care ni i-a dat Dumnezeu pentru a face voia SA. Doamne ajuta!
  #22  
Vechi 19.06.2010, 14:10:01
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Un user ii indemna pe fratii lui:
„Fratii mei (ortodocsi) stati linistiti ca astia nu au pe cine sa insele... nu va faceti probleme din cauza lor.. aici pe forum nu au pe cine...”

La aceasta ora pe forum sunt 792 de membri activi. Intr-adevar, probabil ca nici unul dintre ei nu va trece in viitor la „secte”.

Insa trecand peste nuanta triumfalista ce razbate din postare, eu ma intreb: ar trebui crestinii practicanti sa stea cu mainile incrucisate sau ar putea face in mod practic ceva in scopul mantuirii semenilor lor.

Probabil ca in fiecare luna 792 de ortodocsi (care nu intra pe forumuri) se boteza in Bisericile Neoprotestante. De obicei cei care trec in aceste biserici nu sunt crestini practicanti ci dimpotriva, oameni care nu l-au cunoscut pe Dumnezeu in bisericile de care (nominal) apartineau.

Luna viitoare alti aproape 1000 de ortodocsi se vor boteza intr-o Biserica Neoprotestanta.

Ar trebui credinciosii ortodocsi sa faca ceva pentru fratii lor care acum sunt departe de Scriptura, rugaciune si viata crestina?
Se poate face ceva?
Ce?

E o prostie ce zici,nu stiu de unde scoti cifrele aste,dar pare o pura abureala,in afara de Toflea,care cam stim motivele "botezului" de acolo,nicaieri nu apar asemenea "gramezi".
Si oricum cei ce se boteaza la voi,reprezinta orice altceva,numai crestini ortodocsi nu.Sunt destui care se "boteaza" pentru diferite avantaje,materiale,socializare,etc.majoritatea tinerilor pleaca in State,de altfel asta fiind si principalul motiv al "botezului".
  #23  
Vechi 19.06.2010, 14:36:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Bineînțeles că, dacă se rebotează, nu mai aparțin Bisericii. Rebotezarea înseamnă rejectare a botezului primit anterior, adică un fel de apostazie, bănuiesc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #24  
Vechi 19.06.2010, 15:29:40
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
E o prostie ce zici,nu stiu de unde scoti cifrele aste,dar pare o pura abureala...
Poate ca cifrele pe care le-am dat denota doar prostie si "abureala".
Dar oare cum se numeste cand nu sesizezi ca subiectul este altul si nu are prea mult de-a face cu cifrele?
Ori cu botezul valid sau invalid...

Last edited by penticostalulmantuibil; 19.06.2010 at 17:43:52.
  #25  
Vechi 22.06.2010, 13:24:15
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Un user ii indemna pe fratii lui:
„Fratii mei (ortodocsi) stati linistiti ca astia nu au pe cine sa insele... nu va faceti probleme din cauza lor.. aici pe forum nu au pe cine...”

La aceasta ora pe forum sunt 792 de membri activi. Intr-adevar, probabil ca nici unul dintre ei nu va trece in viitor la „secte”.

Insa trecand peste nuanta triumfalista ce razbate din postare, eu ma intreb: ar trebui crestinii practicanti sa stea cu mainile incrucisate sau ar putea face in mod practic ceva in scopul mantuirii semenilor lor.

Probabil ca in fiecare luna 792 de ortodocsi (care nu intra pe forumuri) se boteza in Bisericile Neoprotestante. De obicei cei care trec in aceste biserici nu sunt crestini practicanti ci dimpotriva, oameni care nu l-au cunoscut pe Dumnezeu in bisericile de care (nominal) apartineau.

Luna viitoare alti aproape 1000 de ortodocsi se vor boteza intr-o Biserica Neoprotestanta.

Ar trebui credinciosii ortodocsi sa faca ceva pentru fratii lor care acum sunt departe de Scriptura, rugaciune si viata crestina?
Se poate face ceva?
Ce?
eu as generaliza raspunsul la intrebare referindu-ma nu doar la ortodocsi ci la toti cei care isi zic crestini.
intr-adevar unii din ortodocsi trec la NP dar problema cea mare o reprezinta asa zisii crestini dar care traiesc in pacat si neascultare de Dumnezeu. Dupa cum spunea profetul, cu buzele il cinstesc pe Dumnezeu dar inima lor e departe de El.
Pt mantuirea unui astfel de om numai Dumnezeu poate face ceva, noi ceilalti doar sa ne rugam, si sa fim exemple vii.
Si un alt aspect e acela ca ar trebui sa se vb mai des despre pacat si urmarile lui, lumea habar nu are de consecintele pacatului si il trateaza ca pe ceva fara importanta.
Altii cred ca prin anumite fapte bune isi rascumpara pacatele, ceea ce e iar un lucru neadevarat. Cred ca facand acele fapte Dumnezeu e obligat sa le ierte pacatele si uite asa unii fac si rau si bine considerand ca binele va plati pt rau.
  #26  
Vechi 22.06.2010, 15:38:55
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Altii cred ca prin anumite fapte bune isi rascumpara pacatele, ceea ce e iar un lucru neadevarat. Cred ca facand acele fapte Dumnezeu e obligat sa le ierte pacatele si uite asa unii fac si rau si bine considerand ca binele va plati pt rau.
Atunci la ce mai este "buna" fapta buna,daca nu este si o rascumparare a unor greseli?
Nu totala,dar se face o balanta.Cum ar putea sa se arate virtutea dobandita de cineva,daca nu prin faptele sale.Dumnezeu ne iarta pacatele prin spovedanie,dar se ia in considerare si fapta buna,ca un semn al indreptarii si a mersului pe drumul cel bun.
  #27  
Vechi 22.06.2010, 16:14:40
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Atunci la ce mai este "buna" fapta buna,daca nu este si o rascumparare a unor greseli?
Nu totala,dar se face o balanta.Cum ar putea sa se arate virtutea dobandita de cineva,daca nu prin faptele sale.Dumnezeu ne iarta pacatele prin spovedanie,dar se ia in considerare si fapta buna,ca un semn al indreptarii si a mersului pe drumul cel bun.
Imaginea cu balanța este o reminiscență păgână (importată din Egipt). Mântuirea noastră este doar prin Harul lui Dumnezeu. Faptele noastre [bune] sunt doar răspunsul nostru la iubirea nemărginită a lui Dumnezeu. Ele vin în mod natural la orice om care a fost mântuit prin harul lui Dumnezeu.
  #28  
Vechi 22.06.2010, 16:51:39
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Atunci la ce mai este "buna" fapta buna,daca nu este si o rascumparare a unor greseli?
Nu totala,dar se face o balanta.Cum ar putea sa se arate virtutea dobandita de cineva,daca nu prin faptele sale.Dumnezeu ne iarta pacatele prin spovedanie,dar se ia in considerare si fapta buna,ca un semn al indreptarii si a mersului pe drumul cel bun.
Fapta buna este buna prin natura ei, dar nu rascumpara nimic. Pt cei credinciosi faptele bune vor fi judecate si cel credincios va primi o rasplata insa mantuirea lui este data de jertfa lui Hristos si nu de faptele bune. Dar pt cei necredinciosi faptele bune nu ii ajuta cu nimic.
Adam cand a fost alungat din Rai a fost alungat pt o singura greseala, si toate faptele lui bune nu l-au putut scapa de alungarea din Rai. O singura greseala.....si totul s-a dus.
Numai si numai sangele lui Hristos poate aduce iertarea de pacate.
  #29  
Vechi 20.06.2012, 00:38:44
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Mesaj pentru predicatorii "businessmani" care imbata crestinii cu "Iisus te iubeste" fara sa condamne pacatul din Biserica, si fara sa aminteasca oamenilor ca vine o zi cand mila lui Dumnezeu se va sfarsi:

http://www.youtube.com/watch?v=Knz7I2gioxg

"Un chirurg bun nu pune un bandaj peste cancer, ci spune: Pentru ca sunt un chirurg bun trebuie sa intru in adancime si sa tratez cancerul. Nu imi pasa daca ma placi; eu sunt un chirurg bun si iti voi scoate cancerul afara."

" O Evanghelie diluata nu este deloc o Evanghelie"

"Mi-e rusine sa fac astazi parte din Biserica lui Iisus, deoarece cred ca aceasta Biserica este o rusine pentru un Dumnezeu sfant..."
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #30  
Vechi 20.06.2012, 16:58:15
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

NU ESTE MANTUIRE AFARA DE BISERICA!!

Asta este foarte clar!
Subiect închis

Tags
nu pot face nimic



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
ce se poate face pentru mantuirea unui om pe moarte cred_cu_adevarat Generalitati 13 26.11.2012 13:52:06
ce pot face pentru sotul meu? doinalavinia Generalitati 11 30.01.2012 21:40:47
Care este scopul credintei pentru voi si ce repezinta mantuirea? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 74 09.06.2009 12:17:58
rugaminte pentru crestinii de pe acest forum petrurar Umanitare 17 21.09.2007 10:13:17