Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 13.01.2014, 10:51:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrienescu Vezi mesajul
Exista locuri si evenimente unde poti intalni fete care bifeaza toate virtutile. Dar nu dau detalii pentru ca nu foloseste nimanui. Am fost, am gasit ce cautam, n-a fost bine.
De ce nu?
Am avea toti de invatat.

Citat:
Mi-am dat seama ca Dumnezeu lucreaza altfel decat iti planifici tu. Poate El vrea sa te casatoresti cu o curva sau cu o hedonista. Conteaza de cine te indragostesti, nu de cine vrei TU sa te indragostesti.
Poate mai corect ar fi: conteaza pe cine alegi sa iubesti nu de cine se intampla sa te indragostesti.

Desi si indragostitul e o alegere, chiar daca una de care multi nu sunt constienti, dar de obicei, pe langa ca nu sunt constienti de ea, e si cam in pripa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 13.01.2014, 12:17:53
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De ce nu?
Am avea toti de invatat.



Poate mai corect ar fi: conteaza pe cine alegi sa iubesti nu de cine se intampla sa te indragostesti.

Desi si indragostitul e o alegere, chiar daca una de care multi nu sunt constienti, dar de obicei, pe langa ca nu sunt constienti de ea, e si cam in pripa.
Nu sunt genul ultra-pretentios (am mai intalnit si persoane-chiar prieteni, care, când e vorba sa aleaga sa fie impreuna cu o femeie, au asteptari gen Alba ca Zapada sau top-model), nu pun pe primul plan aspectul fizic (ca si fizic o femeie poate sa arate foarte bine, dar daca e neserioasa si nu te poti baza si sa ai incredere in ea tot degeaba!), si nici pretentii aberante de genul ca sa aiba neaparat facultate sau sa aiba mare avere!

Ceea ce conteaza este caracterul omului, cinstea si corectitudinea sa, si sa vrea sa se implice cu adevarat intr-o relatie serioasa, sa vad intradevar ca este interesata! Eu ca om fac tot ce e omeneste fizic posibil!

Cu serviciul- repet- atata timp cat face o munca cinstita utila societatii, indiferent care ar fi meseria respectiva, e bun. Am intalnit si persoane care au pretentii de astea (ori din capul lor, ori impuse de parinti) sa se casatoreasca neaparat cu femei doctorite sau profesoara, ceea ce e o idiotenie! Intre o doctorita neserioasa sau curva si o muncitoare la confectii serioasa, categoric as prefara-o pe cea de-a doua!

Apoi mai conteaza si firea omului (in sensul de a aveea o fire deschisa, vesela), un minim bagaj de cultura generala (ca sa fie si niste subiecte comune de conversatie) si abia la urma conteaza si aspectul fizic (nu pretentii aberante de top-model, ci cat de cat draguta. Aici din ce am observat multe femei considera ca daca folosesc o tona de cosmetice sau se machiaza excesiv si-si fac unghii gen ghiare ar fi mai atragatoare! Este total gresit- o femeie cu cat e mai naturala, cu atat e mai frumoasa)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 13.01.2014, 12:55:20
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Cred ca indiferent de aspectul fizic obiectiv exista o anumita 'chimie' care ori este, ori nu este, oricat am spune noi ca fizicul conteaza pe ultimul loc.
Poate daca ii spunem chimie se va intelege ca este vorba de factori exclusiv fizici - dar cred ca tine de taina dragostei dintre barbat si femeie, care se poate explica doar pana la un punct. De ce unul si nu altul ma atrage, si de ce ma indragostesc si de ce iubesc o persoana, iar alta, care obiectiv privind, are un fizic mai frumos? Pana la urma, nu se stie. Nu se poate desparti sufletul de trup - omul este un intreg. Daca cineva nu ne atrage si nu il putem iubi, desi mintea ne spune ca ar fi bine... Ar trebui sa avem incredere in intuitia asta.

Personal cred ca nu foloseste asa de mult sa ne stoarcem mintea de ce anumite persoane ne resping. Sa asteptam sa gasim persoana care nu ne va respinge si care ne va iubi asa cum suntem.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 13.01.2014, 13:34:35
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Apoi mai conteaza si firea omului (in sensul de a aveea o fire deschisa, vesela), un minim bagaj de cultura generala (ca sa fie si niste subiecte comune de conversatie)

Cu trenulețele electrice și insignele cu Stalin nu te-am mulțumit. Era totuși o invitație spre autodescoperire, o lornietă lăuntrică atașată propriei conștiințe ți-ar fi înfățișat spectacolul firii tale cu analiza și observarea stărilor interioare de parcă acestea ar fi personaje pe-o scenă.

Să spunem că ai o stare de bine, un chef de-a te distra. Ce faci? Păi, îți spun eu, că din puținele mele accesări ale forumului, tot te-am "ginit". Pui un Nicu Paleru și o săltăreață ca să petreeeeeeeeeeecem până dimineață, hai diri diri diri dida. Dacă asta îți cere urechea, n-o fi rău, dar câte femei apropiate de vârsta ta, cu acel "bagaj minim de cultură generală" pe care-l invoci mai sus, ar sta lângă tine într-o tavernă c-o balercă și un scripcar alături, că de, tre' să asculte de bărbat și să-i placă zaiafeturile, că doar el cere o "fire deschisă, veselă" pe lista de preferințe.

Apoi, dacă începi cu impiegați după cum ți-e felul, căci din două vorbe, una tre' să fie despre gări, vagoane și cușete, neapărat să-ți găsești o duduiță cu același apetit, ori fiică de funcționar de cale ferată, ori slujbașă-n cadrul aceleiași instituții, n-are importanță dacă taie bilete sau anunță "trenul de ora paișpeeee, trenul de ora paișpeeee, trenul de ora paișpeeee va sosi la linia a doua la ora cinșpeeee, vă anunțăăăăăăăm, trenul de ora paișpe are întârziereeee. "

În plus, musai comunistoidă, altfel ce poți discuta cu ea?! Dacă aș ieși cu tine la un suc, având vârste apropiate, ce aș face? Îți spun eu. Aș fugi mâncând pământul, de aia îți trebuie o femeie cu gusturi similare, să vă contopiți comunicările. Atât voiam să spun și nimic mai mult prin acele "trenulețe și insigne".

Last edited by stireana; 13.01.2014 at 15:58:29.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 13.01.2014, 14:09:33
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cu tot respectul, dar amestecati diverse lucruri fara nici o legatura intre ele (politica, muzica, etc) intr-un fel de ghiveci! Iar cat despre calea ferata, cu tot respectul, dar nu cred ca stapaniti sau cunoasteti asa de bine domeniul asta incat sa puteti discuta serios despre asa ceva! E bine sa discutam despre ceea ce cunoastem! Eu nu m-am apucat sa emit judecati de valoare despre muzica simfonica sau de opera sau despre filozofie de exemplul!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 13.01.2014, 14:13:27
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Cu tot respectul, dar amestecati diverse lucruri fara nici o legatura intre ele
Omul lui Dumnezeu, tot ce emiți te zugrăvește. Varză emiți, varză iese din guașă. Asta nu pricepi. Tot ce spui îți creează imaginea cu care ieși în lume.

Eu n-am amestecat nimic, ți-am arătat cum ești (în ochii mei)* din ce reiese de pe forum, evident. Amestecat crezi că ai fi? Amestecat atuncilea. Căci tu vărzuiești ceaușismele cu nicupalerismele și ceferismele.

*poate că în ochii alteia ești altfel, fără doar și poate

Last edited by stireana; 13.01.2014 at 14:16:45.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 13.01.2014, 14:25:13
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Smile

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Omul lui Dumnezeu, tot ce emiți te zugrăvește. Varză emiți, varză iese din guașă. Asta nu pricepi. Tot ce spui îți creează imaginea cu care ieși în lume.

Eu n-am amestecat nimic, ți-am arătat cum ești (în ochii mei)* din ce reiese de pe forum, evident. Amestecat crezi că ai fi? Amestecat atuncilea. Căci tu vărzuiești ceaușismele cu nicupalerismele și ceferismele.

*poate că în ochii alteia ești altfel, fără doar și poate
E bine sa mai si radem
Reply With Quote
  #98  
Vechi 13.01.2014, 14:28:14
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Sunteti chiar culmea! Daca am spus pe alte topice ca au fost si lucruri bune inainte de 1989 (si am si aratat cu date si cifre concrete)- gata sunt comunistoid!
Daca am spus ca la un caz de bucurie- ca de altfel la majoritatea oamenilor- imi place si o muzica mai vesela, de perecere (dumneavoastra vreti sa spuneti ca nu ati intrat nicioadata intr-un restaurant sau la vreo petrecere nu ati dansat ?!)- gata e varza!
Ciudata logica e asta!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 13.01.2014, 14:30:00
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Omul lui Dumnezeu, tot ce emiți te zugrăvește. Varză emiți, varză iese din guașă. Asta nu pricepi. Tot ce spui îți creează imaginea cu care ieși în lume.

Eu n-am amestecat nimic, ți-am arătat cum ești (în ochii mei)* din ce reiese de pe forum, evident. Amestecat crezi că ai fi? Amestecat atuncilea. Căci tu vărzuiești ceaușismele cu nicupalerismele și ceferismele.

*poate că în ochii alteia ești altfel, fără doar și poate
Sunteti chiar culmea! Daca am spus pe alte topice ca au fost si lucruri bune inainte de 1989 (si am si aratat cu date si cifre concrete)- gata sunt comunistoid!
Daca am spus ca la un caz de bucurie- ca de altfel la majoritatea oamenilor- imi place si o muzica mai vesela, de perecere (dumneavoastra vreti sa spuneti ca nu ati intrat nicioadata intr-un restaurant sau la vreo petrecere nu ati dansat ?!)- gata e varza!
Ciudata logica e asta!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 13.01.2014, 14:46:24
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Cu trenulețele electrice și insignele cu Stalin nu te-am mulțumit. Era totuși o invitație spre autodescoperire, o lornietă lăuntrică atașată propriei conștiințe ți-ar fi înfățișat spectacolul firii tale cu analiza și observarea stărilor interioare de parcă acestea ar fi personaje pe-o scenă.

Să spunem că ai o stare de bine, un chef de-a te distra. Ce faci? Păi, îți spun eu, că din puținele mele accesări ale forumului, tot te-am "ginit". Pui un Nicu Paleru și o săltăreață ca să petreeeeeeeeeeecem până dimineață, hai diri diri diri dida. Dacă asta îți cere urechea, n-o fi rău, dar câte femei apropiate de vârsta ta, cu acel "bagaj minim de cultură generală" pe care-l invoci mai sus, ar sta lângă tine într-o tavernă c-o balercă și un scripcar alături, că de, tre' să asculte de bărbat și să-i placă zaiafeturile, că doar el cere o "fire deschisă, veselă" pe lista de preferințe.

Apoi, dacă începi cu impiegați după cum ți-e felul, căci din două vorbe, una tre' să fie despre gări, vagoane și cușete, neapărat să-ți găsești o duduiță cu același apetit, ori fiică de funcționar de cale ferată, ori slujbașă-n cadrul aceleiași instituții, n-are importanță dacă taie bile sau anunță "trenul de ora paișpeeee, trenul de ora paișpeeee, trenul de ora paișpeeee va sosi la linia a doua la ora cinșpeeee, vă anunțăăăăăăăm, trenul de ora paișpe are întârziereeee. "

În plus, musai comunistoidă, altfel ce poți discuta cu ea?! Dacă aș ieși cu tine la un suc, având vârste apropiate, ce aș face? Îți spun eu. Aș fugi mâncând pământul, de aia îți trebuie o femeie cu gusturi similare, să vă contopiți comunicările. Atât voiam să spun și nimic mai mult prin acele "trenulețe și insigne".
Si asa putem sa scriem un roman.
E bine ca mai avem si tineri talentati ,fie ei absolventi de filologie sau nu.
Reply With Quote
Răspunde