Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.07.2013, 15:07:46
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cum așa, Horațiu? Iartă-mă că te opresc din elan: Chiar cum vor ei? Și numai ei?

Raspund eu aici :)
Mi se pare de bun simt sa faci o nunta tinand cont de invitati, adica daca-s mai toti omnivori si cativa vegetarieni sa nu ii lasi pe astia din urma sa moara de foame si sa bea pe stomacul gol.
Dar din pdv permiterii parintilor/nasilor sa o faca pe organizatorii - aici ai doua situatii. Una este cand acestia platesc nunta - si atunci evident ca ei se simt pe buna dreptate ca niste investitori care au dreptul sa organizeze dupa gustul lor evenimentul, si cealalta este cand mirii platesc ei chermeza (din bani proprii sau din banii stransi ulterior din banii invitatilor) si atunci, parerea mea este ca orice parinte/nas care - nu doar sfatuieste ci insista ca nunta sa fie cum vrea el - este lipsit de bun simt. Stiu ca fiecare dintre ortodocsi si cei care sunt mai traditionalisti au ideile lor despre cum trebuie sa fie o nunta, dar adevarul este ca nunta nu e a lor decat daca au platit-o. Si oricum cred ca sunt multi parinti care se ofera sa plateasca, sa "faca" ei nunta copiilor tocmai pentru ca sa poata sa aiba dreptul sa se implice si sa isi impuna ideile iar tinerii accepta bucurosi ca nu platesc ei, dar fara sa isi dea seama ca parintii au si drepturi daca platesc.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.07.2013, 15:25:07
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Sorry, nu prea sunt de acord.
Din capul locului, sarcina mirilor e să își vadă de Taina Nunții, iar nu de taina banilor și-a muzichiei.
Dacă sunt înțelepți, cu gândul la mântuirea lor (că Taina Nunții asta are în prim plan - mântuirea împreună, în unire, iar apoi nașterea de prunci și creșterea lor în același duh mântuitor), vor avea de traversat cu totul alte etape decât cele lumești. Organizarea nunții, în înțelesul ei cu n mic, adică în afara sacrului, n-ar trebui să-i preocupe deloc.
În concluzie, chiar dacă sunt banii mei și ai soției, i-aș da bucuros nașilor sau altor persoane de încredere, ca să-mi văd liniștit de treaba mea și-a nevestei: pocăință și veselie duhovnicească.
Altminteri e păcat. În orice caz e pe lângă arătură.

Despre ce nuntă vorbim aici?
Chindia lumească ori Sfânta Taină?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.07.2013, 15:40:44
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu ar fi mai frumos sa povesteasca fiecare cum a fost nunta lui??? asta ca sa nu mai judecam nunta altuia. Oare la nunta noastra totul a decurs normal, fara urma de pacat??? Nu cred...

Si mai trebuie sa ne gandim la un lucru, de fapt doua: 1. Nu totul decurge dupa cum vor mirii, mai sunt si parintii si cum sunt "trebuie sa faci ca mine".......... 2 traditia locului. Cand am facut eu nunta acum 10 ani toate nuntile erau la fel si banii erau cu strigare (cutare... suma x) mie una nu mi-a placut, este penibil, si nu vreau sa ma indreptatesc dar nu am avut nicio putere sa schimb ceva, am facut ce au zis parintii si sotul meu, ma gandesc si acum cat de ingrozitor a fost, sotul meu asteapta cu bucurie ziua cand sarbatorim anul x de la casatorie, pt mine a fost un iad nu mai zic de betii, de certuri si tot felul de prostii, chiar nu vreau sa-mi amintesc momentul.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.07.2013, 15:58:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nunta romaneasca are farmecul ei, asa cum e ea. In utlimul timp se exagereaza cu fastul exterior, in timp ce pregatirea interioara pentru acest eveniment lasa de dorit. Mandria omeneasca, bat-o vina!

Daca-i intrebi pe insuratei daca s-au spovedit si s-au impartasit inainte de cununia religioasa, poti avea si surprize neplacute. Ocupati cu aspectele festive ( artificii, tinuta etc), unii pierd din vedere aspecte esentiale, uitand ca, totusi, cununia religioasa este o taina crestina. In trecut, totul era mai simplu si pregatirile pentru nunta si darurile, iar divorturile erau mai putine.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.07.2013, 16:05:35
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Păi tocmai cum ziceam, Geo... Vezi ce iese când nu ne concentrăm pe cele bune?
Nu vreau să te critic cumva, deja ți-ai făcut singură destule remușcări (poate prea multe, știu și eu...), însă cred că noi pierdem mereu foarte mult când ne împrăștiem, când ne abatem cugetul și inima de la cele rânduite în sute și mii de ani tocmai pentru bunăstarea noastră.
Probabil multă lume nu știe că Biserica a întocmit o rânduială desăvârșită și că orice abatere de la aceasta se resimte de fiecare ca o părere de rău, ca o pierdere mai mult sau mai puțin înțeleasă. Duhul cunoaște rostul sufletelor noastre mai bine decât am putea noi singuri să pricepem vreodată.
Oamenii însă amestecă mereu lucrurile. Așa suntem toți, din păcate... Copii neascultători.

P.S. Nunta mea a fost foarte simplă. Câțiva oameni, o agapă, liniște și bucurie. Am plâns mult și eu și soția - eram copleșiți. Câteva zile, înainte și după, eram parcă pe altă lume. Vorbeam puțin, în șoaptă, ne simțeam rușinați, nevrednici de așa minune. Eu m-am rugat mult, cât am putut de mult.
A fost un vis neasemuit de frumos... (îl retrăim uneori, fulguiri...)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.07.2013, 16:36:41
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Păi tocmai cum ziceam, Geo... Vezi ce iese când nu ne concentrăm pe cele bune?
Nu vreau să te critic cumva, deja ți-ai făcut singură destule remușcări (poate prea multe, știu și eu...), însă cred că noi pierdem mereu foarte mult când ne împrăștiem, când ne abatem cugetul și inima de la cele rânduite în sute și mii de ani tocmai pentru bunăstarea noastră.
Probabil multă lume nu știe că Biserica a întocmit o rânduială desăvârșită și că orice abatere de la aceasta se resimte de fiecare ca o părere de rău, ca o pierdere mai mult sau mai puțin înțeleasă. Duhul cunoaște rostul sufletelor noastre mai bine decât am putea noi singuri să pricepem vreodată.
Oamenii însă amestecă mereu lucrurile. Așa suntem toți, din păcate... Copii neascultători.

P.S. Nunta mea a fost foarte simplă. Câțiva oameni, o agapă, liniște și bucurie. Am plâns mult și eu și soția - eram copleșiți. Câteva zile, înainte și după, eram parcă pe altă lume. Vorbeam puțin, în șoaptă, ne simțeam rușinați, nevrednici de așa minune. Eu m-am rugat mult, cât am putut de mult.
A fost un vis neasemuit de frumos... (îl retrăim uneori, fulguiri...)
Ma bucur pt nunta ta simpla, imi doresc pt copii mei tot asa o nunta simpla, fara petrecere fara lautari, imi pare rau ca nu am avut mintea de acum atunci, dar ce sa fac e prea tarziu. Uite cand am fost nasa mi-am invatat finii cum e bine sa faca, le-am dat sa citeasca: Parintele Cleopa - Despre nunta crestina - Regulile nuntii, dar nu au vrut sa asculte, si ce important este sa incepi cu dreptul intr-o casnicie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.07.2013, 20:08:07
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
Ma bucur pt nunta ta simpla, imi doresc pt copii mei tot asa o nunta simpla, fara petrecere fara lautari, imi pare rau ca nu am avut mintea de acum atunci, dar ce sa fac e prea tarziu. Uite cand am fost nasa mi-am invatat finii cum e bine sa faca, le-am dat sa citeasca: Parintele Cleopa - Despre nunta crestina - Regulile nuntii, dar nu au vrut sa asculte, si ce important este sa incepi cu dreptul intr-o casnicie.
De acord si eu sa fie o nunta cat mai simpla, de acord ca astazi se pune prea mare accent pe fastul exterior, insa "nunta fara petreceri si fara lautari" nu prea cred ca se poate si cel putin eu n-am vazut asa ceva pe la nuntile la care am fost nicioadata!

In primul rand nunta fiind motiv de bucurie si veselie implicit e si petrecere.

In al doilea rand "nunta fara lautari" chiar nu am auzit- cam 60% din succes unei nunti (ma refer strict la petrecerea in sine) este facut de cat de bine stie sa cante formatia si cat de buna are vocea solista! Fara lautari si fara muzica cum sa danseze invitatii ?! Doar nunta fara hora si sarba si fara perinita chiar nu vad cum!
Si apoi ca mire cum sa nu vrei sa-ti cante lautaru si o melodie mai lenta stil blues sa zicem sau o "brasoveanca" pentru un dans in doi cu mireasa ?!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.07.2013, 20:13:35
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=DPUM7U20ess (de exemplul; nu puteti spune ca cam asa ceva nu merge perfect la o nunta!)

Sau orchestra lui Nicolae Botgros si lautarii din Chisinau iar ca solista Zinaida Julea sau Olga Ciolacu si garantat ca nu prea mai stau invitatii pe scaun pana dimineata!

Iar in privinta modului de organizare sau a cine pune banii aici se poate ajunge la intelegere cu socrii si finii, daca existe bunavointa!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.07.2013, 21:08:44
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu duc sau trimit bani la nunti si la botezuri din/cu placere,intelegand ca inceputurile sunt grele atat pentru un cuplu abia casatorit cat si pentru parinti ce au nou-nascuti.
Ajutorul este intotdeauna pretuit,o suma de bani,un cadou practic,ce poate fiecare.
Banii de la nunta nu reprezinta o afacere ci o mica agoniseala venita din ajutorul comunitatii si a neamului.
Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Este adevarat ca macar asa ca gest cand te duci la o nunta este normal sa pui o suma rezonabila in plic
Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Acuma ca si miri este normal sa te astepti in principal ca acele cheltuieli mentionate mai sus sa ti le "scoti"
Invitatii trebuie sa vina la nunta de drag, nu ca sa dea bani - drept pentru care organizatorii nuntii trebuie, zic eu, sa plateasca tot, ca de-aia sunt gazde. Cand organizatorii se asteapta ca nuntasii sa-si plateasca tacamul, este un afront! Ce invitatie e aia in care invitatul e pus la cheltuiala asa, pe fata?

Invitatii, ca sa rasplateasca ospitalitatea celor ce i-au invitat, pot sa-i rasplateasca pe cei doi miri cu daruri, dar nu sub forma de bani, pentru ca se perverteste notiunea de dar. Nu se dau niciodata bani in dar, este impotriva oricarei norme de politete si ospitalitate!

Numai la romani se putea sa fie adoptat darul sub forma de bani cu atata succes. Ba mai mult, unii dintre noi transforma momentul respectiv intr-o veritabila licitatie cu strigare, avand ca singur scop umilirea invitatilor care au dat mai putin - un gest profund imoral. Si unii baga mana mai adanc in buzunar decat planificasera initial numai ca sa nu suporte oprobiul celorlalti nuntasi. Ce mizerie! Ba chiar am auzit ca la unele nunti se obisnuieste ca invitatii sa primeasca plicuri cu propriile nume, ca sa se stie cine a dat si cat a dat si sa nu aiba nuntasii cum sa scoata camasa cu plicuri nesemnate.

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Mai demult la tara exista si un obicei foarte frumos- "nunta la cort"!
Le doresc celor care fac nunta la cort sa-si traiasca viata tot acolo. Nici nu cred ca le-ar fi greu, ca probabil tot de-acolo se trag. Si, de ce nu?, sa joace si cearceaful, ca sa fie tacamul complet. Barbarie!

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cum așa, Horațiu? Iartă-mă că te opresc din elan: Chiar cum vor ei? Și numai ei?
Nu e nunta lor? Eu nu zic sa n-asculte de sfaturi, ci ca ei trebuie sa fie ultima instanta care sa decida in legatura cu fiecare aspect. Nimeni nu are caderea sa le rapeasca dreptul acesta, fiindca este nunta lor, nu a altora.

Mai zicea cineva ca trebuie sa asculte mirii de cei care sponsorizeaza evenimentul, in cazul in care nu au putut sa gaseasca singuri finantare. Da, asa e, trebuie sa asculte de sponsor, ca la echipele de fotbal, unde finantatorul taie si spanzura. Asa le trebuie daca au cautat sponsori in loc de donatori. Ca donatorul nu are dreptul sa dicteze nimic, el doneaza dezinteresat, din altruism, din dragoste, din prietenie. Banii primiti cu manual de instructiuni sunt bani manjiti si cine accepta asa bani nu-i primeste de la un prieten adevarat si isi merita soarta.

Mi-au placut foarte mult niste fragmente din articol, cel mai mult asta, cu care sunt intru totul de acord si care ilustreaza perfect grotescul situatiei in care am ajuns ca societate:

Citat:
E ca și cum mi-aș invita prietenii la ziua mea pe banii lor. Ba mai vreau să-mi mai și rămână la sfârșit bani să-mi iau un telefon.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 28.07.2013 at 21:12:37.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.07.2013, 21:31:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sunt de acord cu Horatiu. Si eu refuz, de obicei, astfel de invitatii, nu doar din cauza banilor (e musai sa lasi cel putin 500 lei de persoana la astfel de evenimente fitoase plus banii pentru vestimentatia de nunta), dar si din principiu. Mi se pare ca e o maimutareala a unei Sfinte Taine.
E o problema si mai suparatoare, cu oameni care stau necununati, pentru ca, zic ei, nu au bani de nunta. E foarte trist ca nunta, pentru extrem de multi, a devenit "chindia lumeasca", asa cum s-a exprimat Cezar, mancarea, muzica si bautura cu tot satul sau macar cu o suta de invitati, numai asa, ca sa spargem gura targului si ca sa punem in aplicare ce am mai vazut pe la alte nunti. Numai pe Hristos Il uitam din toata afacerea asta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare