Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 04.09.2013, 11:39:16
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Da, saracul baiat....e dificil...si acum sa omori toti cainii? nu cred ca mi se pare normal....sa ii duca in adapost si sa ii hraneasca...de ce sa ii omoare...oamenii se pot feri...daca sunt blanzi..
Reply With Quote
  #542  
Vechi 04.09.2013, 12:04:05
Dan-Constantin Dan-Constantin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2013
Locație: Iasi,Romania.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Buna ziua,am si eu o parere despre acesta problema a cainilor maidanezi, logic normal si firesc intr-un oras civilizat nu au ce cauta animale salbatice,adunate in haite pe strazi,sunt greu de tinut in frau cainii cu stapin in lesa! dar astia salbaticiti adunati si hraniti pe linga blocuri care au ajuns sa ne vaneze copii.
Concluzie TREBUIE EUTANASIATI TOTI CAINII VAGABONZI!!! iar cei care sunt prinsi hranind cainii vagaboni amendati cu amenzi usturatoare ex: 50-100 milioane.
Iar un mesaj pt. iubitorii de caini vagaboni,decit sa cheltuim zeci de milioane de euro anual prin diferite organizatii si ONG-uri care nu fac nimic si doar iau banii,nu mai bine folosim banii pt.copii si batrini in spitale???? ce parere aveti??? sa salvam animale salbatice sau mai bine copii nostri??? Mie personal mi se pare usoara alegerea dumneavoastra cum vi se pare? ce vi se pare mai important viata unor caini vagabonzi sau viata propriilor copii???
Dar cum noi traim in Romania toata acesta panarama si scandal se va termina fara sa se intimple nimic si la urmatorul copil sau batrin omorit de catelusii vagabozi se va starni din nou!
Si o alta problema mare este ca acesti catelusi dragalasi vagabonzi sau maidanezi apartin ONG-urilor si asociatiilor de protectie a animalelelor care incaseaza zilnic bani sa rezolve problema si este o problema nationala nu numai a Bucurestiului a tuturor oraselor din tara si singura solutie pt. protejarea copiilor nostri este EUTANASIEREA GENERALA A CAINILOR VAGABONZI!!!
Reply With Quote
  #543  
Vechi 04.09.2013, 12:11:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Cainele ucigas, cel despre care autoritatile povestesc ca avea botul plin de sangele copilului, nu era cainele nimanui. El apartinea de un ONG, care l-a lasat in libertate.
Pe formularele de adoptie si revendicare scrie negru pe alb ca ONG-ul Caleidoscop se angajeza SA NU ABANDONEZE cainele, iar in cazul in care nu il mai doreste sa il predea Administratiei pentru Supravegherea Animalelor.
Semnatura de pe formular ii apartine Laviniei Mirela Nica, voluntar al ONG-ului Caleidoscop. Tot ea si-a asumat raspunderea in numele organizatiei pentru alti 8 maidanezi. Femeia nu mai face parte din acest ONG si nu se considera vinovata.
Povestea este mai complicata si de aici vedem ce fac de fapt aceste organizatii de "iubitori de animale".
Aceasta organizatie si altele au "adoptat" mii de caini maidanezi doar pentru a fi lasati liberi dupa sterilizare, ca sa nu ajunga in adaposturi sau sa fie eutanasiati. Asadar in mod deliberat au facut un artificiu ca sa lase pe strazi haite de caini. Aceasta cu motivatia "iubirii de animale", daca nu au fost la mijloc si interese financiare (nu stiu daca aceste ONG-uri primesc si bani, pentru ca presedinta unei astfel de organizatii se plangea ca nu primeste bani, sau ca nu primeste destui bani).

Singura solutie, fara niciun "daca" este strangerea tuturor cainilor maidanezi de pe strazile oraselor. Abia apoi ar urma o eventuala dezbatere, legata de ce se poate face cu acesti caini. Cea mai buna solutie pare pastrarea un scurt timp la un adapost, timp in care pot fi adoptati, iar apoi eutanasierea lor. Nu vad de ce s-ar tine parcuri uriase cu sute de mii de caini, e specie protejata? Hrana unui singur caine pe luna este in jur de 230 de lei, aproximativ 900 de dolari pe an. Numai in Bucuresti sunt 65.000 de caini maidanezi, si astia doar din cei numarati, probabil mai sunt si pe langa. Asadar aproximativ 60 de milioane de dolari pe an ar trebui alocati doar pentru hrana cainilor din adaposturi in Bucuresti. Daca vom calcula pentru toata tara va rezulta ca trebuie sa fim cei mai mari iubitori de animale din lume.
O solutie mult mai simpla, adunare a cate 100 de maidanezi si aducerea lor in apropierea locului unde sta cate un "iubitor de animale". Probabil dupa o luna acestia si asociatiile lor vor iesi in strada sa militeze pentru eutanasierea cainilor maidanezi. Si eventual trecerea la pisici, ca animale de companie. Este de fapt o "iubire de animale" nefireasca, exagerata, iubitori de animale sunt si taranii, dar in mod firesc, intelegand ce este un animal.
Reply With Quote
  #544  
Vechi 04.09.2013, 12:28:10
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

romania nu isi permite sa hraneasca cainii fara stapan sa ii vaccineze si sa le asigure adapost din banii statului, daca acei "iubitori" de animale s-ar finanta din banii proprii nu ar exista obiectii. suntem prea saraci si avem prea multe probleme ca sa ne ingrijim mai intai de animale. sanatatea ,invatamantul si locurile de munca trebuie sa fie pe primul loc.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #545  
Vechi 04.09.2013, 13:41:21
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
Da, saracul baiat....e dificil...si acum sa omori toti cainii? nu cred ca mi se pare normal....sa ii duca in adapost si sa ii hraneasca...de ce sa ii omoare...oamenii se pot feri...daca sunt blanzi..
Eu te invit pe la mine prin oras, sa mergi la ceas de seara pe strada si sa incerci sa te feresti. Daca reusesti primesti recompensa. Gandeste-te ca nu toti au veleitati sportive. Pe strada circula batrani, copii, femei insarcinate, oameni cu diverse probleme medicale care ii impiedica sa se fereasca. Pe langa asta, nu vreau sa stau tot timpul cu ochii in patru sa anticipez un atac al haitelor (pentru ca vorbim de adevarate haite).
In rest, in cazul acetui baietel, cel ce a luat cainele pe semnatura trebuie sa fie acuzat de ucidere din culpa si stea ceva timp la racoare. Poate ii trece sa mai adopte caini din adaposturi si sa le drea drumu pe strazi, mai ales ca ONG-urile ii infiereaza pe cei ce abandoneaza cainii, ele facand acelasi lucru dar pe multi bani.
Reply With Quote
  #546  
Vechi 04.09.2013, 14:03:51
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Uite asa este posibil: prinsi, dusi la adaposturi, daca nu sunt adoptati in 15 zile eutanasiati.

In SUA, culmea profitului, dupa ce sunt eutanasiati sunt facuti mancarica pentru animalele de companie.
Inclusiv cvasi-inofensivele pisici.
Nu esti informat. Am zis, depinde de adapost si de organizatie. Depinde de tara, stat, oras. In unele sunt 3 zile, in altele 2 sapt., 3 sapt. o luna.
Sunt si adaposturi care au politica: "no kill". Acolo tin cainele 3-6 luni, apoi este dat la o "familie" temporara pana se gaseste stapan.

Citat:
Nicaieri altundeva nu sunt sterilizati, vaccinati (stii ca toata procedura poate costa si cateva sute de ron, toate vaccinurile, rapeluri, sterilizare, etc.??? + costurile asistentei medicale a celor agresati de ei??) si lasati liberi pe strazi.
Din nou, depinde de organizatie, tara, oras, stat. Daca este voluntariat si se ocupa cu salvarea lor, o sa fie sterilizat si vaccinati, cel putin vaccinul anti-rabie. Costurile sunt acoperite din donatii.

http://www.americanhumane.org/
http://www.aspca.org/
www.google.com
Reply With Quote
  #547  
Vechi 04.09.2013, 14:32:20
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Cainele care a ucis acel copilas era in grija unei tanti.


Declaratia femeii care l-a luat pe SEMNATURA pe cainele ucigas. "Un accident, am constiinta curata"

[...]
Semnatura de pe formular ii apartine Laviniei Mirela Nica, voluntar al ONG-ului Caleidoscop. Tot ea si-a asumat raspunderea in numele organizatiei pentru alti 8 maidanezi. Femeia nu mai face parte din acest ONG si nu se considera vinovata.


"Teoretic trebuia sa am grija de el, practic nu. Pentru ca nu erau scosi pe nume propriu ci pe numele asociatiei. Daca trebuie sa invinovatim pe cineva, trebuie criticata asociatia pentru ca nu si-a asumat responsabilitatea. Era o situatie de compromis, primaria stia, dar trebuia sa eliberam locurile. Am inteles ca s-a ajuns la moartea unui copil, dar asta a fost. A fost un accident. Eu am constiinta curata si ma ocup in continuare sa salvez animale"
[...]
complet aici: http://stirileprotv.ro/stiri/actuali...ta-curata.html

Edit: Nu am vazut ca s-a mai postat aceasta stire. Iertare pentru repetare.

Last edited by Parascheva16; 04.09.2013 at 15:29:39.
Reply With Quote
  #548  
Vechi 04.09.2013, 14:42:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se poate intitula foarte bine "cinismul inuman al "iubitorilor" de animale" sau "cum a iubi animalele inseamna sa dispretuiesti cinic omul".

Nu ca nu aveam o idee cum stau lucrurile, dar tanti asta le-a dus pe un nou nivel (abisal).

Sa speram ca tanti o sa faca puscarie, poate asa le iese pe nas "voluntarilor" astia sa se iubeasca cu animalele pe pielea si viata altora.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #549  
Vechi 04.09.2013, 14:48:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu esti informat. Am zis, depinde de adapost si de organizatie. Depinde de tara, stat, oras. In unele sunt 3 zile, in altele 2 sapt., 3 sapt. o luna.
Irelevant, atat timp cat se termina la fel si termenii nu se traduc in luni sau ani, ca la noi.

Citat:
Sunt si adaposturi care au politica: "no kill". Acolo tin cainele 3-6 luni, apoi este dat la o "familie" temporara pana se gaseste stapan.
Adaposturi ale unor ONG -uri private care se ocupa probabil de mai putin de 1% din totalul cainilor abandonati, in timp ce pentru ceilalti 99% se aplica aceeasi politica: eutanasierea.
Asta pe banii unor naivi sentimentali care nu-si pot folosi ratiunea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #550  
Vechi 04.09.2013, 14:50:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Eu te invit pe la mine prin oras, sa mergi la ceas de seara pe strada si sa incerci sa te feresti. Daca reusesti primesti recompensa. Gandeste-te ca nu toti au veleitati sportive. Pe strada circula batrani, copii, femei insarcinate, oameni cu diverse probleme medicale care ii impiedica sa se fereasca. Pe langa asta, nu vreau sa stau tot timpul cu ochii in patru sa anticipez un atac al haitelor (pentru ca vorbim de adevarate haite).
Asta e si un semn al iresponsabilitatii sociale de care ne facem vinovati fiecare dintre noi.
Daca organele (in)competente nu iau masuri, cetatenii ar trebui sa ia, in max. o saptamana problema ar fi rezolvata.
Dar romanul e milos (cu sine) si indiferent (cu altii) - "ei...doar nu m-au muscat pe mine".

Citat:
In rest, in cazul acetui baietel, cel ce a luat cainele pe semnatura trebuie sa fie acuzat de ucidere din culpa si stea ceva timp la racoare. Poate ii trece sa mai adopte caini din adaposturi si sa le drea drumu pe strazi, mai ales ca ONG-urile ii infiereaza pe cei ce abandoneaza cainii, ele facand acelasi lucru dar pe multi bani.
Cel mult cu suspendare. Are spate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Legea sanatatii - eutanasierea saracilor florin.oltean75 Generalitati 121 16.01.2012 11:43:36